1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Köln Uçak Bileti

Köln Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Köln'de Noel (25-26 Aralık)
 2. Köln Pride (Temmuz)
 3. Alman Birliği Günü (3 Ekim)
 4. Köln Karnavalı (Kasım)
 5. c/o Pop (Nisan)
 6. MusikTriennale Köln (Nisan-Mayıs)
 7. Summerjam (Temmuz)
 8. Uluslararası Köln Komedi Festivali (Haziran)
 9. Kölner Lichter (Temmuz)
 10. Lit.Cologne (Mart-Nisan-Mayıs (Değişken))
 11. Anuga ()
 12. Photokina (Eylül)
 13. ArtCologne (Nisan)

1. Köln'de Noel (25-26 Aralık)

Tüm Almanya'da olduğu gibi Köln'de de Noel büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Noel zamanı Köln'e gelmeye karar verirseniz büyük bir görsel şölenle karşılaşacaksınız. Noel yaklaştıkça her yer süslenir ve ışıklandırmalarla dolar. Aynı zamanda çeşitli gösteriler de düzenlenir. Burada kurulan Noel pazarına da mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Pazardan çeşitli noel temalı hediyelikler alabilirsiniz.

Köln'de Noel

2. Köln Pride (Temmuz)

Avrupa'nın en büyük Onur Yürüyüşü olan Köln Pride her yıl Temmuz'un ilk haftasında düzenlenir. Bu yürüyüşe sadece Köln'den değil, Köln çevresinden ve Almanya'dan pek çok kişi katılır. Köln Pride'a her yıl bir milyondan fazla kişinin katılım gösterdiği biliniyor. Ayrımcılık karşıtı bir gösteri olan Pride yürüyüşü danslar ve müzikler eşliğinde kutlanır.

Köln Pride

3. Alman Birliği Günü (3 Ekim)

Alman Birliği Günü sadece Köln için değil, tüm Almanya için önem arz eden günlerden birisi. Her yıl 3 Ekim'de kutlanır. Almanya'nın 3 Ekim 1990'da yeniden birleşmesinin anısına bu tarih 'Alman Birliği Günü' olarak ilan edilmiş. Bu tarihte başlayan devrim, Kasım 1991'de Berlin Duvarı'nın yıkılışı ve ülkenin yeniden birleşmesi ile sonuçlanır.

Alman Birliği Günü

4. Köln Karnavalı (Kasım)

Köln'ün en ünlü festivali olan Köln Karnavalı Kasım ayında düzenlenir. Karnaval 11. ayın tam 11. gününde, saat 11.11'de başlar. Karnaval sırasında katılımcılar çeşitli kostümler giyerek geçit törenine katılırlar. Günlerce devam eden Köln Karnavalı'nda eğlence ve coşku hiçbir zaman bitmez. Köln halkı günlerce eğlendikten sonra ara verilir ve Şubat ayında karnaval yeniden devam eder. Bu karnavala her yıl 2 milyon kişinin katıldığı biliniyor.

Köln Karnavalı

5. c/o Pop (Nisan)

c/o Pop, veya uzun ismiyle Cologne on Pop, Köln'ün en sevilen müzik festivallerinden birisi. Nisan ayında düzenlenen festival tüm Almanya'nın en büyük pop festivalleri arasında gösteriliyor. Siz de Nisan ayında Köln'e gelerek Cologne on Pop'a katılabilir, müziğe ve dansa doyabilirsiniz. Üç gün boyunca devam eden festival Heliosstr konumunda düzenleniyor.

c/o Pop

6. MusikTriennale Köln (Nisan-Mayıs)

MusikTriennale Köln, farklı müzik türlerini bir araya getiren kapsamlı bir festival. Bu festivalde klasik müzik, caz ve çeşitli coğrafyalardan halk müzikleri bir arada sunulur. Festival, 1994 yılından beri düzenlenmekte. Üç yılda bir gerçekleşen festival pek çok bağımsız müzisyene ve orkestraya da ev sahipliği yapıyor. Bugün MusikTriennale Köln, 20. ve 21. yüzyılın en önemli müzik olaylarından birisi olarak kabul ediliyor.

MusikTriennale Köln

7. Summerjam (Temmuz)

Avrupa'nın en büyük Reggea festivali olan Summerjam Köln'de düzenleniyor. Yaz aylarının heyecanla beklenen etkinliklerinden Summerjam'a katılmak için Köln'e Temmuz'da gelmelisiniz. Genellikle Temmuz başında iki günlük bir süreçte düzenlenen festival, Fühlinger See Gölü'nün kıyısında düzenleniyor. Summerjam ile hem Fühlinger See'nin ünlü sahilini görme, hem de Avrupa'nın en kaliteli Reggea etkinliğine katılma fırsatı bulacaksınız.

Summerjam

8. Uluslararası Köln Komedi Festivali (Haziran)

1991 yılından beri düzenlenen Uluslararası Köln Komedi Festivali, Köln'ün en popüler etkinliklerinden. Festival, ilk zamanlarında Almanya'da yeteri kadar komedyen olmadığından başka ülkelerden komedyenleri ağırlıyordu. Zamanla stand-up Alman gençleri arasında yayıldı ve yeni komedyenler ortaya çıktı. Böylelikle yerel komedyenler Uluslararası Köln Komedi Festivali'nde boy göstermeye başlar.

Uluslararası Köln Komedi Festivali

9. Kölner Lichter (Temmuz)

Kölner Lichter, Köln'de düzenlenen görkemli bir ışık festivali. Genellikle her yıl Temmuz'un ilk iki haftası içinde düzenlenir. Bu festivalin en güzel yanlarından birisi de girişin tamamen ücretsiz olması. Tanzbrunnen'de düzenlenen Kölner Lichter'de birbirinden güzel havai fişek gösterileri yapılır, gece ışıklarla aydınlanır. Bu festivali izlemek için Köln'e Temmuz ayında gelmeniz yeterli.

Kölner Lichter

10. Lit.Cologne (Mart-Nisan-Mayıs (Değişken))

Köln'ün dünyaca ünlü fuarlarından birisi de Lit.Cologne. Bu fuar sadece Köln'ün değil, aynı zamanda Almanya'nın da en büyük edebiyat etkinliklerinden. Her yıl bahar aylarında düzenlenen bu edebiyat fuarına pek çok yazar ve şair de katılıyor. Siz de edebiyat alanına ilgi duyuyorsanız Lit.Cologne etkinliğine katılabilir, Köln'ün kültürel yanını daha iyi anlayabilirsiniz.

Lit.Cologne

11. Anuga ()

Anuga, Köln'de düzenlenen ve pek çok farklı ülkeden katılım alan bir başka fuar. Bu fuarın en önemli özelliği her yıl değil, iki yılda bir düzenlenmesi. Anuga fuarının odak noktası ise beslenme ve gıda. Siz de bu alanlarla ilgileniyorsanız veya diyet gibi konularda uzmanlığınız varsa Anuga'ya katılmak isteyebilirsiniz. Anuga, Ekim ayında düzenleniyor. Tam tarih için resmi siteye bakabilirsiniz.

Anuga

12. Photokina (Eylül)

Köln'ün iki yılda bir düzenlenen fuarlarından birisi de Photokina. Photokina, fotoğraf sanayii alanına yoğunlaşan bir fuar. Photokina'nın tarihi 1950'lere kadar gidiyor. Geçmişi 70 yılı aşan bu fuar için Köln'ün en köklü etkinliklerinden birisi diyebiliriz. Siz de fotoğraf sanayii hakkında daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz Photokina'ya katılabilirsiniz. Fuar, Eylül'de kapılarını açıyor.

Photokina

13. ArtCologne (Nisan)

Köln'ün en eski sanat etkinliklerinden ArtCologne'nin önemi büyük. Çünkü bu fuar Almanya'nın değil, tüm dünyanın en eski çağdaş sanat fuarı olarak sayılıyor. Modern sanat eserlerine yer veren bu fuar her yıl bahar aylarında, genellikle de Nisan'da düzenlenmekte. 1967'den beri devam eden fuarın ilk ismi Kölner Kunstmarkt şeklindeydi. Bu fuara dünyanın dört bir yanından sanatseverler adeta akın ediyor.

ArtCologne

Daha Fazlasını Keşfet!

Köln Nerede Yenir?

Köln Nerede Yenir?

Geziye kısa bir mola vermek ve dinlenmek isterseniz size önerebileceğimiz bazı restoranlar var. Buralarda ister Alman yemeklerini, isterseniz de başka kültürlerin lezzetlerini deneyebilirsiniz. Hangi restoranlara gidebileceğinizi öğrenmek için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Otel Tavsiye

Köln Otel Tavsiye

Otel sektörünün büyük gelişim gösterdiği Köln’de aradığınız kriterlere uygun oteli kolaylıkla bulabilirsiniz. Merkezi noktalara ve gezilecek yerlere yakın otellere öncelik vermenizi tavsiye ediyoruz. Yine de Köln'de ulaşım ağı mükemmele yakın olduğundan daha uzak yerlerde de konaklamanız mümkün.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Alışveriş - Ne Alınır?

Köln Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş yapmak isteyenlere doğru adreste olduklarını söyleyelim. Köln'de dünyaca ünlü markaların yanı sıra küçük butik dükkanlar da bulunuyor. Özellikle de Alman markalarını bulabileceğiniz yerel butikleri çok seveceğinizi düşünüyoruz. Araç girişine kapalı olan ve sadece yayaların girebildiği Schildergrasse Caddesi'ni alışveriş yapmak isteyenlere öneririz. Bu cadde Almanya'nın en kalabalık alışveriş sokaklardan birisi.

Köln'de bulunan Belçika Mahallesi’nde de birçok küçük butik yer alır. Köln’de hediyelik eşya olarak genellikle güzel kokular ve çikolata tercih edilir. Ayrıca yılbaşından önce gittiyseniz, her yıl 24 Kasım’da kurulan Noel Marketleri de ilginizi çekebilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Köln Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Köln’ün gece hayatı oldukça hareketli. Burada pek çok bar ve pub var. Ayrıca çoğu restoranın bar bölümü de bulunuyor. Almanya'nın bira konusundaki ününü de göz önüne alırsak, burada dünyanın en güzel biralarından bulabileceğinizi söyleyebiliriz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Gezilecek Yerler

Köln Gezilecek Yerler

Köln'ü gezmeye karar verdiyseniz nerelere gidebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Öyleyse bu güzel kentte nereleri görebileceğinize, neler yapabileceğinize bakalım. Köln'e gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri sizin için listeledik. Listeye göz atarak Köln'ün güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Ne Yenir?

Köln Ne Yenir?

Bir yeri tam olarak gezdim, gördüm diyebilmek için yerel yemeklerden de tatmanız gerektiğini düşünüyoruz. O zaman Köln'e geldiğinizde ne yiyebileceğinizi, hangi lezzetleri tadabileceğinizi inceleyelim. Burada özellikle et içeren yemeklerin çok sevildiği söylemeliyiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Köln Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Okyanus ikliminin görüldüğü Köln'e yıl boyunca çok fazla yağış düşer. Özellikle artan nem oranının da etkisiyle yağışlar yaz mevsiminde artar. Bunun yanında ilkbaharda yağışlar yılın en az seviyesine ulaşır.

Köln'ün en soğuk olduğu zaman dilimi ise Ocak ayı. Ocak ayında sıcaklık -2 dereceye kadar düşebilir. Köln, en sıcak zamanlarını Temmuz'da yaşar. Temmuz ayında sıcaklıklar ortalama 25-27 derece civarında seyreder.

Yaz ayları bunaltıcı bir sıcaklığa sahip olmasa da yağışlar sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden Köln’e gitmek için en ideal zamanın ilkbahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde hem yağış miktarı azalır, hem de havalar kış ayları kadar soğuk olmaz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Hakkında

Köln Hakkında

Almanya'nın dördüncü en büyük şehri olan Köln, Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti'nde yer alıyor. Ren Nehri'nin ortadan ikiye ayırdığı Köln, özellikle ulaşım alanındaki başarısı ile öne çıkmakta. Köln’ü gezerken gelişmiş ulaşım ağı sayesinde bir yerden bir yere kolayca gidebilirsiniz. Ayrıca Köln bulunduğu eyaletin kültür, sanat, bilim, ticaret ve eğlence alanlarındaki merkezi de sayılıyor.

Bugün nüfusu 1 milyonu geçen Köln için kozmopolit bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Bölgenin nüfusunun hatırı sayılır bir kısmını yabancı uyruklu gruplar oluşturuyor. Bu nedenle Köln'e ziyarete geldiğinizde farklı kültürlerin etkisiyle oluşmuş bir mozaikle karşılaşacaksınız.

Köln, Almanya’da yer alan en eski yerleşim yerlerinden birisi. Köln'ün kuruluşu MÖ 50 yılına kadar gidiyor. O zamanlar bir koloni olan Köln, İmparator Claudius tarafından Aşağı Ren Bölgesi'ni korumak amacıyla kurulmuş. Köln'ün ilk ismi de Claudius'un eşi Agrippa'dan geliyordu. Köln'ün adı MS 425 yılına kadar Colonia Claudia Ara Agrippinensium olarak kaldı. Bir süre sonra sadece Colonia, yani 'koloni' kısmı kullanılmaya başlanır. Böylelikle Köln bugünkü ismini alır.

Orta Çağ'a gelindiğinde Köln Avrupa'nın en büyük merkezi oldu. Öyle ki, 12. yüzyılda Hristiyanlık için kutsal olan şehirlerinden birisi olarak ilan edilmişti. Kutsal ilan edildikten sonra 'Sancta Colonia', yani Kutsal Köln olarak anılmaya başlandı.

1794 yılına gelindiğinde Köln Fransız hakimiyetine girdi. Daha sonra Prusya egemenliğinde varlığını devam ettirdi. Bu dönemde Köln'de önceden inşa edilmiş olan surlar da yıkıldı. Böylelikle Köln'ün daha da fazla gelişmesinin önündeki engeller kaldırılmış oldu.

Köln I. Dünya Savaşı'nı hasar almadan atlasa da II. Dünya Savaşı'ndan büyük yıkımla ayrıldı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra nüfus sadece 104 bin kişi kaldı. Bu sayı savaştan önce 800 bini aşıyordu. Nüfus kaybının da etkisiyle Köln dışarıdan işçi aldı ve böylelikle bölgede varlık gösteren etnik gruplar artış gösterdi.

Köln gerek tarihi, gerekse de mimarisi ve kültürel alandaki etkinlikleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer. Burada gezebileceğiniz çok sayıda müze de bulunuyor. Bir tatilden beklentiniz sizi kültürel açıdan geliştirmesiyse Köln'ü çok seveceksiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Köln Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz