1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Köln Uçak Bileti

Köln Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

20 Haziran 2021 23:47
 1. Köln'de Noel (25-26 Aralık)
 2. Köln Pride (Temmuz)
 3. Alman Birliği Günü (3 Ekim)
 4. Köln Karnavalı (Kasım)
 5. c/o Pop (Nisan)
 6. MusikTriennale Köln (Nisan-Mayıs)
 7. Summerjam (Temmuz)
 8. Uluslararası Köln Komedi Festivali (Haziran)
 9. Kölner Lichter (Temmuz)
 10. Lit.Cologne (Mart-Nisan-Mayıs (Değişken))
 11. Anuga ()
 12. Photokina (Eylül)
 13. ArtCologne (Nisan)

1. Köln'de Noel (25-26 Aralık)

Tüm Almanya'da olduğu gibi Köln'de de Noel büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Noel zamanı Köln'e gelmeye karar verirseniz büyük bir görsel şölenle karşılaşacaksınız. Noel yaklaştıkça her yer süslenir ve ışıklandırmalarla dolar. Aynı zamanda çeşitli gösteriler de düzenlenir. Burada kurulan Noel pazarına da mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Pazardan çeşitli noel temalı hediyelikler alabilirsiniz.

Köln'de Noel

2. Köln Pride (Temmuz)

Avrupa'nın en büyük Onur Yürüyüşü olan Köln Pride her yıl Temmuz'un ilk haftasında düzenlenir. Bu yürüyüşe sadece Köln'den değil, Köln çevresinden ve Almanya'dan pek çok kişi katılır. Köln Pride'a her yıl bir milyondan fazla kişinin katılım gösterdiği biliniyor. Ayrımcılık karşıtı bir gösteri olan Pride yürüyüşü danslar ve müzikler eşliğinde kutlanır.

Köln Pride

3. Alman Birliği Günü (3 Ekim)

Alman Birliği Günü sadece Köln için değil, tüm Almanya için önem arz eden günlerden birisi. Her yıl 3 Ekim'de kutlanır. Almanya'nın 3 Ekim 1990'da yeniden birleşmesinin anısına bu tarih 'Alman Birliği Günü' olarak ilan edilmiş. Bu tarihte başlayan devrim, Kasım 1991'de Berlin Duvarı'nın yıkılışı ve ülkenin yeniden birleşmesi ile sonuçlanır.

Alman Birliği Günü

4. Köln Karnavalı (Kasım)

Köln'ün en ünlü festivali olan Köln Karnavalı Kasım ayında düzenlenir. Karnaval 11. ayın tam 11. gününde, saat 11.11'de başlar. Karnaval sırasında katılımcılar çeşitli kostümler giyerek geçit törenine katılırlar. Günlerce devam eden Köln Karnavalı'nda eğlence ve coşku hiçbir zaman bitmez. Köln halkı günlerce eğlendikten sonra ara verilir ve Şubat ayında karnaval yeniden devam eder. Bu karnavala her yıl 2 milyon kişinin katıldığı biliniyor.

Köln Karnavalı

5. c/o Pop (Nisan)

c/o Pop, veya uzun ismiyle Cologne on Pop, Köln'ün en sevilen müzik festivallerinden birisi. Nisan ayında düzenlenen festival tüm Almanya'nın en büyük pop festivalleri arasında gösteriliyor. Siz de Nisan ayında Köln'e gelerek Cologne on Pop'a katılabilir, müziğe ve dansa doyabilirsiniz. Üç gün boyunca devam eden festival Heliosstr konumunda düzenleniyor.

c/o Pop

6. MusikTriennale Köln (Nisan-Mayıs)

MusikTriennale Köln, farklı müzik türlerini bir araya getiren kapsamlı bir festival. Bu festivalde klasik müzik, caz ve çeşitli coğrafyalardan halk müzikleri bir arada sunulur. Festival, 1994 yılından beri düzenlenmekte. Üç yılda bir gerçekleşen festival pek çok bağımsız müzisyene ve orkestraya da ev sahipliği yapıyor. Bugün MusikTriennale Köln, 20. ve 21. yüzyılın en önemli müzik olaylarından birisi olarak kabul ediliyor.

MusikTriennale Köln

7. Summerjam (Temmuz)

Avrupa'nın en büyük Reggea festivali olan Summerjam Köln'de düzenleniyor. Yaz aylarının heyecanla beklenen etkinliklerinden Summerjam'a katılmak için Köln'e Temmuz'da gelmelisiniz. Genellikle Temmuz başında iki günlük bir süreçte düzenlenen festival, Fühlinger See Gölü'nün kıyısında düzenleniyor. Summerjam ile hem Fühlinger See'nin ünlü sahilini görme, hem de Avrupa'nın en kaliteli Reggea etkinliğine katılma fırsatı bulacaksınız.

Summerjam

8. Uluslararası Köln Komedi Festivali (Haziran)

1991 yılından beri düzenlenen Uluslararası Köln Komedi Festivali, Köln'ün en popüler etkinliklerinden. Festival, ilk zamanlarında Almanya'da yeteri kadar komedyen olmadığından başka ülkelerden komedyenleri ağırlıyordu. Zamanla stand-up Alman gençleri arasında yayıldı ve yeni komedyenler ortaya çıktı. Böylelikle yerel komedyenler Uluslararası Köln Komedi Festivali'nde boy göstermeye başlar.

Uluslararası Köln Komedi Festivali

9. Kölner Lichter (Temmuz)

Kölner Lichter, Köln'de düzenlenen görkemli bir ışık festivali. Genellikle her yıl Temmuz'un ilk iki haftası içinde düzenlenir. Bu festivalin en güzel yanlarından birisi de girişin tamamen ücretsiz olması. Tanzbrunnen'de düzenlenen Kölner Lichter'de birbirinden güzel havai fişek gösterileri yapılır, gece ışıklarla aydınlanır. Bu festivali izlemek için Köln'e Temmuz ayında gelmeniz yeterli.

Kölner Lichter

10. Lit.Cologne (Mart-Nisan-Mayıs (Değişken))

Köln'ün dünyaca ünlü fuarlarından birisi de Lit.Cologne. Bu fuar sadece Köln'ün değil, aynı zamanda Almanya'nın da en büyük edebiyat etkinliklerinden. Her yıl bahar aylarında düzenlenen bu edebiyat fuarına pek çok yazar ve şair de katılıyor. Siz de edebiyat alanına ilgi duyuyorsanız Lit.Cologne etkinliğine katılabilir, Köln'ün kültürel yanını daha iyi anlayabilirsiniz.

Lit.Cologne

11. Anuga ()

Anuga, Köln'de düzenlenen ve pek çok farklı ülkeden katılım alan bir başka fuar. Bu fuarın en önemli özelliği her yıl değil, iki yılda bir düzenlenmesi. Anuga fuarının odak noktası ise beslenme ve gıda. Siz de bu alanlarla ilgileniyorsanız veya diyet gibi konularda uzmanlığınız varsa Anuga'ya katılmak isteyebilirsiniz. Anuga, Ekim ayında düzenleniyor. Tam tarih için resmi siteye bakabilirsiniz.

Anuga

12. Photokina (Eylül)

Köln'ün iki yılda bir düzenlenen fuarlarından birisi de Photokina. Photokina, fotoğraf sanayii alanına yoğunlaşan bir fuar. Photokina'nın tarihi 1950'lere kadar gidiyor. Geçmişi 70 yılı aşan bu fuar için Köln'ün en köklü etkinliklerinden birisi diyebiliriz. Siz de fotoğraf sanayii hakkında daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz Photokina'ya katılabilirsiniz. Fuar, Eylül'de kapılarını açıyor.

Photokina

13. ArtCologne (Nisan)

Köln'ün en eski sanat etkinliklerinden ArtCologne'nin önemi büyük. Çünkü bu fuar Almanya'nın değil, tüm dünyanın en eski çağdaş sanat fuarı olarak sayılıyor. Modern sanat eserlerine yer veren bu fuar her yıl bahar aylarında, genellikle de Nisan'da düzenlenmekte. 1967'den beri devam eden fuarın ilk ismi Kölner Kunstmarkt şeklindeydi. Bu fuara dünyanın dört bir yanından sanatseverler adeta akın ediyor.

ArtCologne

Köln hakkında daha fazla şey keşfet!

Köln Otel Tavsiye

Köln Otel Tavsiye

Otel sektörünün büyük gelişim gösterdiği Köln’de aradığınız kriterlere uygun oteli kolaylıkla bulabilirsiniz. Merkezi noktalara ve gezilecek yerlere yakın otellere öncelik vermenizi tavsiye ediyoruz. Yine de Köln'de ulaşım ağı mükemmele yakın olduğundan daha uzak yerlerde de konaklamanız mümkün.

berilaslaner
21 Haziran 2021 Pazartesi
Köln Nerede Yenir?

Köln Nerede Yenir?

Geziye kısa bir mola vermek ve dinlenmek isterseniz size önerebileceğimiz bazı restoranlar var. Buralarda ister Alman yemeklerini, isterseniz de başka kültürlerin lezzetlerini deneyebilirsiniz. Hangi restoranlara gidebileceğinizi öğrenmek için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz. 

berilaslaner
20 Haziran 2021 Pazar
Köln Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Köln Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Köln’ün gece hayatı oldukça hareketli. Burada pek çok bar ve pub var. Ayrıca çoğu restoranın bar bölümü de bulunuyor. Almanya'nın bira konusundaki ününü de göz önüne alırsak, burada dünyanın en güzel biralarından bulabileceğinizi söyleyebiliriz.

berilaslaner
20 Haziran 2021 Pazar
Köln Gezilecek Yerler

Köln Gezilecek Yerler

Köln'ü gezmeye karar verdiyseniz nerelere gidebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Öyleyse bu güzel kentte nereleri görebileceğinize, neler yapabileceğinize bakalım. Köln'e gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri sizin için listeledik. Listeye göz atarak Köln'ün güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

berilaslaner
20 Haziran 2021 Pazar
Köln Ne Yenir?

Köln Ne Yenir?

Bir yeri tam olarak gezdim, gördüm diyebilmek için yerel yemeklerden de tatmanız gerektiğini düşünüyoruz. O zaman Köln'e geldiğinizde ne yiyebileceğinizi, hangi lezzetleri tadabileceğinizi inceleyelim. Burada özellikle et içeren yemeklerin çok sevildiği söylemeliyiz.

berilaslaner
20 Haziran 2021 Pazar
Köln Uçak Bileti