1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Kanberra Uçak Bileti

Kanberra Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
 1. Barramundi
 2. Kanguru Eti
 3. Pavlova
 4. Rye
 5. Mavi Yengeç
 6. Barbekü
 7. Timsah Eti
 8. Şinitzel
 9. Etli Turta
 10. Damper
 11. Lamington
 12. Kuzu Bacağı
 13. Pancar Hamburgeri
 14. Uzak Doğu Yemekleri
 15. Mısırlı ve Tavuklu Çorba

1. Barramundi

Barramundi, ana yemek konusunda Kanberra’da ve genel olarak ülke mutfağında başta olan bir lezzet. Ülkeyi çevreleyen deniz alanlarından tutulan bir tür sazan balığı olan barramundi, özel bir sunuma ve sosa sahip. Oldukça faydalı olan bu balığın, yağlı bir balık olması sayesinde bildiğiniz sazan balığından daha da lezzetli olduğunun garantisini verebiliriz.

Barramundi

2. Kanguru Eti

Kanguru eti, bu kentte ve genel olarak ülkede yaygın olarak tüketilen bir et türü. Kanguru eti kulağınıza tuhaf gelebilir fakat eğer insandan çok kangurunun bulunduğu Avustralya’daysanız bu hayvanın etinin yenmesi çok normal. Yeni bir şeyler denemekten çekinmiyorsanız sadece Avustralya’ya gittiğinizde deneyebileceğiniz bu et çeşidini deneme fırsatını kaçırmamalısınız.

Kanguru Eti

3. Pavlova

Pavlova, Kanberra’da tatlı krizinize son verecek ve yemeğinizin ardından ağzınızda güzel bir tat bırakacak. Pavlova aslında bir kurabiye türü. Beyaz ve normalden daha büyük şekilde olan bu kurabiyelerin üzerine çeşitli soslar ve meyveler de eklenir. Kurabiye denilince aklınıza daha kıtır bir şey gibi gelse de pavlovanın dışı oldukça yumuşak.

Pavlova

4. Rye

Avustralya'ya özgü lezzetli ve sağlıklı bir ekmek türü olan rye, çavdardan yapılıyor. Bu nedenle çok daha doyurucu bir ekmek olan rye, Kanberra'da da çok seviliyor. Kanberra'da sandviçlerin bu ekmekle hazırlandığını görebilirsiniz.

Rye

5. Mavi Yengeç

Daha önce yengeç denemiş olsanız bile, mavi yengeç sizin için yeni bir tat olabilir. Mavi yengeci genellikle lüks restoranlarda görebilirsiniz. Bu yengeç türü okyanus kıyılarında görüldüğünden Avustralya'da da sevilerek tüketilir.

Mavi Yengeç

6. Barbekü

Kanberra'da ve genel olarak Avustralya'da barbekü çok sevilen bir yemek türü. Barbeküyü Kanberra'da bulunan hemen her restoranda yiyebilirsiniz. Etkinlik menülerinin de baş köşesinde yer alan barbekü, uygun fiyatıyla da tercih sebebi.

Barbekü

7. Timsah Eti

Timsah eti de burada deneyebileceğiniz ilginç lezzetlerden. Tıpkı kanguru eti gibi timsah etini de Avustralya'dan başka bir ülkede görmeniz biraz zor. Timsah eti, mavi yengeç gibi daha lüks ve pahalı restoranların menüsünde yer alan bir yemek.

Timsah Eti

8. Şinitzel

Türkiye'de de tükettiğimiz yiyeceklerden şinitzelin ana vatanı aslında Avustralya. Kanberra'ya geldiğinizde bu güzel yemeği asıl çıkış noktasında yeme fırsatına erişebilirsiniz. Şinitzel, genellikle dana veya tavuk eti kullanılarak yapılan bir ana yemek.

Şinitzel

9. Etli Turta

Etli turta, sadece Kanberra'nın değil, tüm Avustralya'nın en popüler yiyecekleri arasında. Öyle ki, etli turta ülkenin milli tatlarından birisi olarak görülüyor. Klasik turtalardan farklı olarak etle hazırlanan bu turtanın içinde soğan da bulunuyor.

Etli Turta

10. Damper

Damper, Avustralya'da deneyebileceğiniz uygun fiyatlı yiyeceklerden. Genellikle pastane tarzı yerlerde görebileceğiniz damper, bir çeşit ekmek. Damper ekmeği hazırlanırken içine bolca mineralli su, yani soda eklenir. Bu lezzet geçmişte genellikle göçmenler tarafından hazırlanıyordu.

Damper

11. Lamington

Oldukça lezzetli bir tür kek olan lamington, Kanberra'nın meşhur tatlarından. Bu kekin genellikle 'Avustralya'nın Ulusal Keki' olarak anıldığını görebilirsiniz. Süngerimsi bir yapıya sahip olan, çikolata/marmelat dolgulu Lamington keki hindistan cevizi ile kaplanır.

Lamington

12. Kuzu Bacağı

Avustralya'da et yemeklerinin sıklıkla tüketildiğini görebilirsiniz. Timsah, kanguru ya da yengeç etinden daha alışık olduğunuz bir lezzet yemek isterseniz kuzu bacağı deneyebilirsiniz. Kuzu bacağı, burada sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlanıyor.

Kuzu Bacağı

13. Pancar Hamburgeri

Pancar kökünden hazırlanan hamburgerler, daha önce yediğiniz hiçbir hamburgere benzemiyor. Sadece Avustralya'da yiyebileceğiniz bu hamburger türü, pancar ve Avustralya bifteğinin eşsiz birleşimini içeriyor. Pancar kökü, bifteğin üstüne son bir dokunuş olarak yerleştirilir ve hamburger servis edilir.

Pancar Hamburgeri

14. Uzak Doğu Yemekleri

Avustralya'da Uzak Doğu mutfağından gelen yemekler çok sevilir. Kanberra'da Uzak Doğu yemeklerinin büyük bir ustalıkla hazırlandığını göreceksiniz. Buraya geldiğinizde Uzak Doğu ve Avustralya mutfaklarının bir karışımı olan 'Yeşil Tavuk Turtası' da deneyebilirsiniz.

Uzak Doğu Yemekleri

15. Mısırlı ve Tavuklu Çorba

Avustralya'ya soğuk zamanlarda gelmeye karar verirseniz, mısırlı ve tavuklu çorbadan denemelisiniz. Mısırlı ve tavuklu çorba, içinizi ısıtacak, sağlıklı ve doyurucu bir yemek alternatifi. Bu yemeğin kökeninin de Çin mutfağına uzandığını söylememiz gerek.

Mısırlı ve Tavuklu Çorba

Daha Fazlasını Keşfet!

Kanberra Nerede Yenir?

Kanberra Nerede Yenir?

Geziniz sırasında deneyebileceğiniz çok sayıda kaliteli Kanberra restoranı bulunuyor. Bu restoranlarda Avustralya'ya özgü yemekleri deneyebilirsiniz. Avustralya yemekleri haricinde pek çok bilindik yemeği de buradaki restoranlarda yiyebilirsiniz. Kanberra restoranları hakkında rehbere ihtiyaç duyuyorsanız listemize göz atmanızı öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Otel Tavsiye

Kanberra Otel Tavsiye

Başkent şehir Kanberra içi hazırım diyorsanız sıra geldi Kanberra’ya gittiğinizde nerede konaklayacağınıza. Kanberra’da güvenle kalmanız için size bazı otel önerilerimiz var. Bu oteller arasında size uygun geleni seçebilir, geziye başlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Kanberra Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Avustralya’nın başkenti, eşsiz şehir Kanberra için önemli günleri keşfetmek güzel olabilir. Böylece eğer siz de bu önemli günlerde bulunmak isterseniz, uçak biletinizin tarihini buna göre ayarlayabilirsiniz. Kanberra için önemli günleri listemizde bulabilirsiniz. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Alışveriş - Ne Alınır?

Kanberra Alışveriş - Ne Alınır?

Kanberra’da alışveriş yapmak isterseniz size ilk önerimiz, Kingston ve Braddon bölgelerine gitmeniz. Alışveriş merkezi olarak ise Canberra Centre’ı tercih edebilirsiniz.

Bu bölgelere özgü bir hatıra veya hediyelik eşya almak istiyorum diyorsanız kanguru biblosu ve bumerang satın alabilirsiniz. Aynı şekilde bölgeye özgü güzelliklerin tanıtıldığı süs eşyalarından da alabilirsiniz. Hediyelik eşya almak için Canberra Centre içinde bulunan Australian Choice veya Pepe's mağazalarına uğrayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Kanberra Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Yeni gelişen bir şehir olan Kanberra'da gece hayatı da hızlı bir gelişimin görüldüğü alanlardan. Gelişim döneminde burada pek çok yeni gece kulübü ve bar açılmıştır. Kanberra’da birçok gece kulübünün, barın bulunduğu; gece hayatının kalbinin attığı yerler ise Bunda ve Acton caddeleri.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Gezilecek Yerler

Kanberra Gezilecek Yerler

Ada ülkesinin başkenti ve eşsiz doğa şehri Kanberra’da bir maceraya atılmak bizce oldukça heyecan verici. Kanberra’ya gittim, gezdim diyebilmeniz için mutlaka görmeniz gereken çeşitli mekanlar bulunuyor. Kanberra'yı ziyaret ettiğinizde olabilecek en fazla yeri görmenizi öneriyoruz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Kanberra Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Güney yarımkürede yer alan Avustralya'da kış ve yaz, tam tersi aylarda yaşanır. Bu nedenle Kanberra'ya yolculuk yaparken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Ülkenin güneydoğusunda kalan Kanberra’da ılıman okyanus iklimi görülür. Kanberra’da sıcaklık sıfır derecenin altına düşmez, kış aylarının yaşandığı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında dahi kentin ortalama sıcaklığı 13 dereceyi görür.

Yaz aylarında en sıcak ay ise Ocak ayıdır. Bu aydaki sıcaklık ortalaması ise 29 derece. Yine bu ayda termometrenin sıcaklığı 35 derece gösterdiği de sıklıkla görülür.

Kanberra’da yağış ise en fazla Ekim, Kasım ve Ocak aylarında yaşanır. Kanberra’ya gitmek için en ideal zaman ise yaz ve sonbahar aylarından Şubat, Nisan ve Mayıs şeklinde.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Hakkında

Kanberra Hakkında

Kanberra, bir ada ülkesi olan Avustralya’nın başkenti olma özelliğini taşır. Ülke siyasetinin kalbi de bu şehirde atar. Kanberra’nın bulunduğu bölge, Avustralya Başkent Bölgesi adıyla anılır. Kanberra’ya gitmeden önce döviz bürosunda Türk Liranızı Avustralya Dolarına dönüştürmenizi öneririz. Aksi takdirde burada zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca buraya gittiğinizde Kanberraya veya Avustralya'ya özgü özel bir dil bilmenize de gerek yok. Çünkü Kanberra'da evrensel dil olan İngilizce konuşuluyor.

Kanberra’ya şehir yapılanması olarak yeni bir şehir diyebiliriz. Çünkü Kanberra'da yerleşim, tarih içinde kendiliğinden gelişmek yerine buraya gelen göçmenler tarafından planlı bir şekilde başlatılmış. Üstelik, Kanberra inşa edilirken başkent olma misyonu da buraya çoktan yüklenmişti. Kanberra'nın şehir planlamasını yapan kişi ise Walter Burley Griffin'dir. Buranın bir şehir olarak tam anlamıyla işlevine başlaması ise 1927 yılını bulur. Kanberra'da gelişim ve modernleşme ise 1945 yılından sonra görülmeye başlanır. Bölgenin aktif bir yaşama kavuşmasında burada başlayan ticari faaliyetlerin de büyük katkısı olur.

Kanberra'da buluna doğal güzellikler şüphesiz ki Kanberra'nın en dikkat çeken özelliği. Her yıl Kanberra'ya sadece doğası için pek çok turist geliyor. Bir su şehri diyebileceğimiz bu şehirde geniş su örtüleri, doğa parkları ve ormanlık alanlar da bulunuyor. Kanberra'da yer alan doğal yaşam alanları, Avustralya kıtasının doğal faunasını ve bitki örtüsünü koruyan önemli noktalardan. Geziniz sırasında buraları gezmeyi es geçmemenizi öneririz.

Kanberra'da doğal alanlar haricinde gezip görebileceğiniz mimari ve tarihi yapılar da var. Örneğin Avustralya Parlamento binası burada bulunur Kanberra'nın simgeleri arasındadır. Ayrıca Kanberra'da pek çok kilise ve katedrali de görebilir, dini yapıları gezebilirsiniz.

Buradayken oldukça ilginç yemeklere sahip olan Avustralya mutfağından olabildiğince fazla yemeği denemelisiniz. Bu yemeklerden bazılarını, örneğin mavi yengeci, başka bir yerde bulmanız zor hatta imkansız olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz