1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Kanberra Uçak Bileti

Kanberra Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Avustralya Parlamento Binası
 2. Avustralya Savaş Anıtı
 3. Avustralya Ulusal Kütüphanesi
 4. Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri
 5. St. George Ortodoks Kilisesi
 6. Kral V. George Anıtı
 7. John Knight Anıt Parkı
 8. Yerrabi Göl Parkı
 9. Weston Park
 10. Commonwealth Park
 11. Avustralya Ulusal Müzesi
 12. St. Andrew Kilisesi
 13. Avustralya Bilim Akademisi
 14. Tidbinbilla Doğal Yaşam Alanı
 15. Sürüngen Bahçesi

1. Avustralya Parlamento Binası

Avustralya Parlamento Binası, ana girişindeki manzarasıyla birlikte adeta bir görsel şölen sunuyor. Mimari olarak önemli bir yeri olan Parlamento Binası, ada ülkesinin siyasetinin kalbinin attığı yerdir. Avustralya Parlamento Binası’nın en önemli özelliği ise Güney Yarım Küre bölgesinin en pahalı inşaatlarından olması. 1988 yılında resmen açılan bu binanın yapımı süresince toplamda 1.1 milyar dolardan fazla para harcanmış.

Avustralya Parlamento Binası

2. Avustralya Savaş Anıtı

Avustralya Savaş Anıtı, tarihte Avustralya’nın katıldığı savaşlarda şehit düşen Avustralyalı askerlere adanmış bir yapı. Yapının açılı ise 1941 yılına gidiyor. Yapılmasının kararlaştırıldığı tarihte Birinci Dünya Savaşı’nda şehit düşen Avustralyalı askerler için yapılacaktı. Ama daha sonra yeni bir savaşın patlak vermesiyle birlikte Avustralya’nın katıldığı savaşlarda şehit düşen tüm askerler için bir anıt olması kararlaştırıldı. Bu anıt bölgesinin içinde ayrıca müze şeklinde bir bölüm de bulunuyor.

Avustralya Savaş Anıtı

3. Avustralya Ulusal Kütüphanesi

Bu kütüphane, eğer bir okuma aşığıysanız, kitaplara ilginiz varsa veya Avustralya’nın kütüphane yanını merak ediyorsanız mutlaka gezip görmeniz gereken bir yer. Burası aynı zamanda Avustralya'nın en büyük kütüphanesi. Avustralya’nın tarihine ve kültürüne okuyarak ulaşmak istiyorsanız buraya gelebilirsiniz. 

Avustralya Ulusal Kütüphanesi

4. Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri

Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri, Kanberra’nın bir doğa şehri olduğunu size yansıtacak olan en önemli yer. Botanik Bahçeleri'nin önemli iki sorumluluğu vardır; bunlardan birincisi, Avustralya bitki örtüsünü, bitki çeşitliliğini korumak ve yaşatmak. İkincisi ise Avustralya’nın hayvan çeşitliliğini, dünya üzerinde yalnızca bu ada ülkesinde yaşayan hayvanları korumak ve onlara doğada güvenli bir yaşam alanı sunmak.

Avustralya Ulusal Botanik Bahçeleri

5. St. George Ortodoks Kilisesi

Kanberra'da görmeniz gereken pek çok tarihi yapı da var. St. George Ortodoks Kilisesi de hem dini, hem de tarihi özellikleriyle ilgi çekiyor. Kilise, Ulusal Cct Ormanı içinde yer alan, küçük, beyaz bir yapı.

St. George Ortodoks Kilisesi

6. Kral V. George Anıtı

Anıt, heykel tarzı yerleri görmeyi seven biriyseniz, Kral V. George Anıtı'nı ziyaret edebilirsiniz. Merkezi bir konumda bulunan Kral V. George Anıtı, King George Terrace üzerinde yer alıyor. Anıtın etrafında oturabileceğiniz pek çok restoran ve kafe bulabilirsiniz.

Kral V. George Anıtı

7. John Knight Anıt Parkı

Kanberra'nın güzel parkları arasında John Knight Anıt Parkı'nı da sayabiliriz. John Knight Anıt Parkı, çocuklar için de harika olanaklara sahip. Bu park içinde pek çok oyun alanı yer alıyor. Park, içinde bulunan göletle de oldukça dinlendirici bir atmosfere sahip. Parkın içinde bir de güneş saati bulunuyor.

John Knight Anıt Parkı

8. Yerrabi Göl Parkı

Muhteşem güzellikle bir göl manzarası izlemek isterseniz Yerrabi Göl Parkı'na gelebilirsiniz. Yerrabi Göl Parkı, özellikle gün doğumu veya gün batımı zamanlarında gelmenizi önerdiğimiz bir nokta. Burası doğa yürüyüşleri için de uygun bir gezi alanı.

Yerrabi Göl Parkı

9. Weston Park

Doğal güzellikleriyle ünlü olan Kanberra'da doğa parkları saymakla bitmiyor. Weston Parkı, Kanberra'nın gözde parklarından sadece birisi. Yarralumla bölgesinde yer alan parka ismini parktan alan Weston Park Yolu'nu kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Weston Park

10. Commonwealth Park

Mis gibi temiz havada vakit geçirmek isterseniz Commonwealth Park'ı tercih edebilirsiniz. Commonwealth Park, aynı isimli Commonwealth Caddesi üzerinde bulunuyor. Park içinde çeşitli ağaç türlerini görebilirsiniz. Park, kimi zaman renkli ışıklar ile süsleniyor.

Commonwealth Park

11. Avustralya Ulusal Müzesi

Avustralya Ulusal Müzesi, ülke tarihi için eşsiz bilgileri edinebileceğiniz, gezmesi eğlenceli bir müze. Burası Lawson Crescent Acton Yarımadası üzerinde konumlanıyor. Burada pek çok tarihi, kültürel eseri ve çeşitli koleksiyonları görebilirsiniz.

Avustralya Ulusal Müzesi

12. St. Andrew Kilisesi

Kanberra'da dini yapıları görmek isterseniz, St. Andrew Kilisesi'ne de uğramanızı öneririz. Güzel bir mimariye sahip olan St. Andrew Kilisesi, State Circle üzerinde ziyaretçilerini bekliyor. Burası tarihi bir yapı olmakla beraber hala ibadete açık.

St. Andrew Kilisesi

13. Avustralya Bilim Akademisi

Avustralya Bilim Akademisi, Kanberra merkezine oldukça yakın bir noktada bulunuyor. Acton bölgesinde, Gordon Caddesi'nde yer alan Avustralya Bilim Akademisi, çocuklar gezmek için de ideal bir konum. Burada çeşitli etkinlikler de düzenleniyor.

Avustralya Bilim Akademisi

14. Tidbinbilla Doğal Yaşam Alanı

Kanberra, sahip olduğu Tidbinbilla Doğal Yaşam Alanı'yla da dikkatleri üstüne çekiyor. Paddys River Yolu kullanılarak ulaşılabilen Tidbinbilla, gezi ve yürüyüş yaparken kanguru gibi hayvanları görmek için ideal. Buraya çocuklarınızda gelmenizi öneriyoruz.

Tidbinbilla Doğal Yaşam Alanı

15. Sürüngen Bahçesi

Kanberra'da pek çok sürüngen türü de varlığını sürdürüyor. Kanberra Sürüngen Bahçesi'nde bu sürüngen türlerinden pek çoğunu görebilirsiniz. Daha önce görmediğiniz sürüngenler yakından görmek için ilgi çekici bir gezi rotası olan Sürüngen Bahçesi'ne gelebilirsiniz.

Sürüngen Bahçesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Kanberra Nerede Yenir?

Kanberra Nerede Yenir?

Geziniz sırasında deneyebileceğiniz çok sayıda kaliteli Kanberra restoranı bulunuyor. Bu restoranlarda Avustralya'ya özgü yemekleri deneyebilirsiniz. Avustralya yemekleri haricinde pek çok bilindik yemeği de buradaki restoranlarda yiyebilirsiniz. Kanberra restoranları hakkında rehbere ihtiyaç duyuyorsanız listemize göz atmanızı öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Otel Tavsiye

Kanberra Otel Tavsiye

Başkent şehir Kanberra içi hazırım diyorsanız sıra geldi Kanberra’ya gittiğinizde nerede konaklayacağınıza. Kanberra’da güvenle kalmanız için size bazı otel önerilerimiz var. Bu oteller arasında size uygun geleni seçebilir, geziye başlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Kanberra Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Avustralya’nın başkenti, eşsiz şehir Kanberra için önemli günleri keşfetmek güzel olabilir. Böylece eğer siz de bu önemli günlerde bulunmak isterseniz, uçak biletinizin tarihini buna göre ayarlayabilirsiniz. Kanberra için önemli günleri listemizde bulabilirsiniz. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Alışveriş - Ne Alınır?

Kanberra Alışveriş - Ne Alınır?

Kanberra’da alışveriş yapmak isterseniz size ilk önerimiz, Kingston ve Braddon bölgelerine gitmeniz. Alışveriş merkezi olarak ise Canberra Centre’ı tercih edebilirsiniz.

Bu bölgelere özgü bir hatıra veya hediyelik eşya almak istiyorum diyorsanız kanguru biblosu ve bumerang satın alabilirsiniz. Aynı şekilde bölgeye özgü güzelliklerin tanıtıldığı süs eşyalarından da alabilirsiniz. Hediyelik eşya almak için Canberra Centre içinde bulunan Australian Choice veya Pepe's mağazalarına uğrayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Kanberra Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Yeni gelişen bir şehir olan Kanberra'da gece hayatı da hızlı bir gelişimin görüldüğü alanlardan. Gelişim döneminde burada pek çok yeni gece kulübü ve bar açılmıştır. Kanberra’da birçok gece kulübünün, barın bulunduğu; gece hayatının kalbinin attığı yerler ise Bunda ve Acton caddeleri.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Ne Yenir?

Kanberra Ne Yenir?

Ada ülkesi Avustralya’nın gezilip görülmesi gereken yerleri dışında mutfağı da sizde merak uyandırabilir. Kanberra'da yeni yemekleri tadabilir, Avustralya kültürü hakkında yeni detayları öğrenebilirsiniz. Kanberra'da ülkeye özgü yemekler haricinde dünya mutfağından da pek çok yemeği bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Kanberra Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Güney yarımkürede yer alan Avustralya'da kış ve yaz, tam tersi aylarda yaşanır. Bu nedenle Kanberra'ya yolculuk yaparken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Ülkenin güneydoğusunda kalan Kanberra’da ılıman okyanus iklimi görülür. Kanberra’da sıcaklık sıfır derecenin altına düşmez, kış aylarının yaşandığı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında dahi kentin ortalama sıcaklığı 13 dereceyi görür.

Yaz aylarında en sıcak ay ise Ocak ayıdır. Bu aydaki sıcaklık ortalaması ise 29 derece. Yine bu ayda termometrenin sıcaklığı 35 derece gösterdiği de sıklıkla görülür.

Kanberra’da yağış ise en fazla Ekim, Kasım ve Ocak aylarında yaşanır. Kanberra’ya gitmek için en ideal zaman ise yaz ve sonbahar aylarından Şubat, Nisan ve Mayıs şeklinde.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Hakkında

Kanberra Hakkında

Kanberra, bir ada ülkesi olan Avustralya’nın başkenti olma özelliğini taşır. Ülke siyasetinin kalbi de bu şehirde atar. Kanberra’nın bulunduğu bölge, Avustralya Başkent Bölgesi adıyla anılır. Kanberra’ya gitmeden önce döviz bürosunda Türk Liranızı Avustralya Dolarına dönüştürmenizi öneririz. Aksi takdirde burada zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca buraya gittiğinizde Kanberraya veya Avustralya'ya özgü özel bir dil bilmenize de gerek yok. Çünkü Kanberra'da evrensel dil olan İngilizce konuşuluyor.

Kanberra’ya şehir yapılanması olarak yeni bir şehir diyebiliriz. Çünkü Kanberra'da yerleşim, tarih içinde kendiliğinden gelişmek yerine buraya gelen göçmenler tarafından planlı bir şekilde başlatılmış. Üstelik, Kanberra inşa edilirken başkent olma misyonu da buraya çoktan yüklenmişti. Kanberra'nın şehir planlamasını yapan kişi ise Walter Burley Griffin'dir. Buranın bir şehir olarak tam anlamıyla işlevine başlaması ise 1927 yılını bulur. Kanberra'da gelişim ve modernleşme ise 1945 yılından sonra görülmeye başlanır. Bölgenin aktif bir yaşama kavuşmasında burada başlayan ticari faaliyetlerin de büyük katkısı olur.

Kanberra'da buluna doğal güzellikler şüphesiz ki Kanberra'nın en dikkat çeken özelliği. Her yıl Kanberra'ya sadece doğası için pek çok turist geliyor. Bir su şehri diyebileceğimiz bu şehirde geniş su örtüleri, doğa parkları ve ormanlık alanlar da bulunuyor. Kanberra'da yer alan doğal yaşam alanları, Avustralya kıtasının doğal faunasını ve bitki örtüsünü koruyan önemli noktalardan. Geziniz sırasında buraları gezmeyi es geçmemenizi öneririz.

Kanberra'da doğal alanlar haricinde gezip görebileceğiniz mimari ve tarihi yapılar da var. Örneğin Avustralya Parlamento binası burada bulunur Kanberra'nın simgeleri arasındadır. Ayrıca Kanberra'da pek çok kilise ve katedrali de görebilir, dini yapıları gezebilirsiniz.

Buradayken oldukça ilginç yemeklere sahip olan Avustralya mutfağından olabildiğince fazla yemeği denemelisiniz. Bu yemeklerden bazılarını, örneğin mavi yengeci, başka bir yerde bulmanız zor hatta imkansız olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz