1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Kanberra Uçak Bileti

Kanberra Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Noel (25 Aralık)
 2. Avustralya Bayramı (26 Ocak)
 3. Kanberra Bayramı (Mart)
 4. Kanberra Uluslararası Film Festivali (Kasım)
 5. Bahar Festivali (Eylül-Ekim)
 6. Kanberra Balon Festivali (Mart)
 7. Kanberra Bira ve Elma Şarabı Festivali (Mart)
 8. Kanberra Çin Feneri Festivali (Şubat)

1. Noel (25 Aralık)

Kanberra'ya Noel zamanı gelmek, verebileceğiniz en güzel kararlardan biri. Öncelikle, Kanberra'da Noel dünyanın geri kalanının aksine yaz mevsiminde kutlanır. Bu, sizin için oldukça değişik bir deneyim olabilir. Takvimler 25 Aralık'a yaklaşırken Kanberra'nın her yanı süslenir ve insanlara neşe hakim olur. Kanberra'nın yıl boyunca en renkli ve cıvıl cıvıl olduğu zaman belki de Noel haftası. Bu nedenle gezinizi Noel'e denk getirmek, unutulmaz anılar biriktirmenize yardımcı olabilir.

Noel

2. Avustralya Bayramı (26 Ocak)

Avustralya Bayramı, ülkenin ulusal bayram günü olmakla beraber Kanberra başta olmak üzere tüm şehirlerde coşkuyla kutlanır. Bu bayramda Avustralya'ya yapılan ve buraya yerleşim yapılmasının önünü açan ilk başarılı keşif çalışmaları kutlanır. 26 Ocak gününde kutlanan bayramda ilk göçmen filosunun 1788'de Avustralya'da karaya çıkışı ve Avustralya bayrağını dalgalandırması anılır.

Avustralya Bayramı

3. Kanberra Bayramı (Mart)

Kanberra Bayramı, geleneksel olarak her Mart ayının ikinci Pazartesi günü kutlanır. Bu nedenle bayramın günü her sene değişmekte. Bu bayrama katılmayı planlıyorsanız, gezinizi bir takvime de göz atarak planlamanızı tavsiye ederiz. Kanberra Bayramı, Kanberra'ya adının verilişinin yıldönümü anısına kutlanır. Bu bayram tüm Avustralya'da değil, yalnızca Başkent Bölgesi ve Jervis Körfezi'nde kutlanmakta.

Kanberra Bayramı

4. Kanberra Uluslararası Film Festivali (Kasım)

Avustralya'da kültürel açıdan önemli etkinliklere ev sahipliği yapan Kanberra, film festivallerine de sahne oluyor. Kanberra Uluslararası Film Festivali, tüm dünyadan film yapımcıları, yönetmenler ve senaristleri bir araya getiriyor. Pek çok filmin gönderildiği festival, Kanberra'nın önemli kültürel etkinlikleri arasında gösterilmekte. Kasım ayında düzenlenen festivalin sonunda hak eden katılımcılara çeşitli alanlarda ödüller de dağıtılıyor.

Kanberra Uluslararası Film Festivali

5. Bahar Festivali (Eylül-Ekim)

Kanberra'da baharın gelişi renkli etkinlikler ile kutlanır. Eylül ve Ekim aylarında Kanberra'da dört bir yanın en güzel çiçeklerle kaplandığını görebilirsiniz. Kanberra halkı, doğanın canlanmasını coşkuyla bekler. Buraya Eylül veya Ekim ayında gelmek, hem hava durumu açısından, hem de bu bayrama şahit olmak için harika bir fırsat olabilir.

Bahar Festivali

6. Kanberra Balon Festivali (Mart)

 Kanberra'da da Kapadokya'da olduğu gibi renk renk sıcak hava balonunun kalkışını izleyebilirsiniz. Mart ayında düzenlenen Kanberra Balon Festivali, katılımcılarına mükemmel bir görsel şölen vaat ediyor. Kanberra'ya Mart'ta gelirseniz, su üzerinde balonların oluşturduğu harika manzarayı izleyebilirsiniz. Burada çok güzel fotoğraflar çekeceğinize eminiz. Balon Festivali, eski Avustralya Parlamento Binası'nın önündeki çimlerde gerçekleşiyor.  

Kanberra Balon Festivali

7. Kanberra Bira ve Elma Şarabı Festivali (Mart)

Çeşitli sergiler ve etkinliklerle devam eden festival, Kanberra'nın en dikkat çeken festivalleri arasında gösteriliyor. Kanberra Bira ve Elma Şarabı Festivali, bugün on dört yılı aşkın süredir düzenleniyor ve ziyaretçilerini ağırlıyor. Festival kapsamında 250'den fazla el yapımı bira ve elma şarabını deneme fırsatı bulacaksınız. Bu lezzetli festivale katılmak için Kanberra'ya Mart ayında gelebilirsiniz. Festivalin tam tarihi her sene resmi siteden duyurulmakta.

Kanberra Bira ve Elma Şarabı Festivali

8. Kanberra Çin Feneri Festivali (Şubat)

Çin'in geleneksel bayramlarından olan Çin Feneri Festivali, Kanberra'da da kutlanıyor. Şubat ayında gökyüzünün binbir dilek feneri ile dolduğunu görebilirsiniz. Siz de Kanberra Çin Feneri Festivali'ne katılabilir, bir dilek tutarak bu fenerlerden gökyüzüne bırakabilirsiniz. Kanberra halkının iple çektiği bu festival, ay takvimine göre kutlanır. Bu nedenle festivalin tam olarak hangi güne denk geleceği her sene değişir.

Kanberra Çin Feneri Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Kanberra Nerede Yenir?

Kanberra Nerede Yenir?

Geziniz sırasında deneyebileceğiniz çok sayıda kaliteli Kanberra restoranı bulunuyor. Bu restoranlarda Avustralya'ya özgü yemekleri deneyebilirsiniz. Avustralya yemekleri haricinde pek çok bilindik yemeği de buradaki restoranlarda yiyebilirsiniz. Kanberra restoranları hakkında rehbere ihtiyaç duyuyorsanız listemize göz atmanızı öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Otel Tavsiye

Kanberra Otel Tavsiye

Başkent şehir Kanberra içi hazırım diyorsanız sıra geldi Kanberra’ya gittiğinizde nerede konaklayacağınıza. Kanberra’da güvenle kalmanız için size bazı otel önerilerimiz var. Bu oteller arasında size uygun geleni seçebilir, geziye başlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Alışveriş - Ne Alınır?

Kanberra Alışveriş - Ne Alınır?

Kanberra’da alışveriş yapmak isterseniz size ilk önerimiz, Kingston ve Braddon bölgelerine gitmeniz. Alışveriş merkezi olarak ise Canberra Centre’ı tercih edebilirsiniz.

Bu bölgelere özgü bir hatıra veya hediyelik eşya almak istiyorum diyorsanız kanguru biblosu ve bumerang satın alabilirsiniz. Aynı şekilde bölgeye özgü güzelliklerin tanıtıldığı süs eşyalarından da alabilirsiniz. Hediyelik eşya almak için Canberra Centre içinde bulunan Australian Choice veya Pepe's mağazalarına uğrayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Kanberra Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Yeni gelişen bir şehir olan Kanberra'da gece hayatı da hızlı bir gelişimin görüldüğü alanlardan. Gelişim döneminde burada pek çok yeni gece kulübü ve bar açılmıştır. Kanberra’da birçok gece kulübünün, barın bulunduğu; gece hayatının kalbinin attığı yerler ise Bunda ve Acton caddeleri.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Gezilecek Yerler

Kanberra Gezilecek Yerler

Ada ülkesinin başkenti ve eşsiz doğa şehri Kanberra’da bir maceraya atılmak bizce oldukça heyecan verici. Kanberra’ya gittim, gezdim diyebilmeniz için mutlaka görmeniz gereken çeşitli mekanlar bulunuyor. Kanberra'yı ziyaret ettiğinizde olabilecek en fazla yeri görmenizi öneriyoruz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Ne Yenir?

Kanberra Ne Yenir?

Ada ülkesi Avustralya’nın gezilip görülmesi gereken yerleri dışında mutfağı da sizde merak uyandırabilir. Kanberra'da yeni yemekleri tadabilir, Avustralya kültürü hakkında yeni detayları öğrenebilirsiniz. Kanberra'da ülkeye özgü yemekler haricinde dünya mutfağından da pek çok yemeği bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Kanberra Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Güney yarımkürede yer alan Avustralya'da kış ve yaz, tam tersi aylarda yaşanır. Bu nedenle Kanberra'ya yolculuk yaparken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Ülkenin güneydoğusunda kalan Kanberra’da ılıman okyanus iklimi görülür. Kanberra’da sıcaklık sıfır derecenin altına düşmez, kış aylarının yaşandığı Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında dahi kentin ortalama sıcaklığı 13 dereceyi görür.

Yaz aylarında en sıcak ay ise Ocak ayıdır. Bu aydaki sıcaklık ortalaması ise 29 derece. Yine bu ayda termometrenin sıcaklığı 35 derece gösterdiği de sıklıkla görülür.

Kanberra’da yağış ise en fazla Ekim, Kasım ve Ocak aylarında yaşanır. Kanberra’ya gitmek için en ideal zaman ise yaz ve sonbahar aylarından Şubat, Nisan ve Mayıs şeklinde.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Hakkında

Kanberra Hakkında

Kanberra, bir ada ülkesi olan Avustralya’nın başkenti olma özelliğini taşır. Ülke siyasetinin kalbi de bu şehirde atar. Kanberra’nın bulunduğu bölge, Avustralya Başkent Bölgesi adıyla anılır. Kanberra’ya gitmeden önce döviz bürosunda Türk Liranızı Avustralya Dolarına dönüştürmenizi öneririz. Aksi takdirde burada zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca buraya gittiğinizde Kanberraya veya Avustralya'ya özgü özel bir dil bilmenize de gerek yok. Çünkü Kanberra'da evrensel dil olan İngilizce konuşuluyor.

Kanberra’ya şehir yapılanması olarak yeni bir şehir diyebiliriz. Çünkü Kanberra'da yerleşim, tarih içinde kendiliğinden gelişmek yerine buraya gelen göçmenler tarafından planlı bir şekilde başlatılmış. Üstelik, Kanberra inşa edilirken başkent olma misyonu da buraya çoktan yüklenmişti. Kanberra'nın şehir planlamasını yapan kişi ise Walter Burley Griffin'dir. Buranın bir şehir olarak tam anlamıyla işlevine başlaması ise 1927 yılını bulur. Kanberra'da gelişim ve modernleşme ise 1945 yılından sonra görülmeye başlanır. Bölgenin aktif bir yaşama kavuşmasında burada başlayan ticari faaliyetlerin de büyük katkısı olur.

Kanberra'da buluna doğal güzellikler şüphesiz ki Kanberra'nın en dikkat çeken özelliği. Her yıl Kanberra'ya sadece doğası için pek çok turist geliyor. Bir su şehri diyebileceğimiz bu şehirde geniş su örtüleri, doğa parkları ve ormanlık alanlar da bulunuyor. Kanberra'da yer alan doğal yaşam alanları, Avustralya kıtasının doğal faunasını ve bitki örtüsünü koruyan önemli noktalardan. Geziniz sırasında buraları gezmeyi es geçmemenizi öneririz.

Kanberra'da doğal alanlar haricinde gezip görebileceğiniz mimari ve tarihi yapılar da var. Örneğin Avustralya Parlamento binası burada bulunur Kanberra'nın simgeleri arasındadır. Ayrıca Kanberra'da pek çok kilise ve katedrali de görebilir, dini yapıları gezebilirsiniz.

Buradayken oldukça ilginç yemeklere sahip olan Avustralya mutfağından olabildiğince fazla yemeği denemelisiniz. Bu yemeklerden bazılarını, örneğin mavi yengeci, başka bir yerde bulmanız zor hatta imkansız olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Kanberra Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz