1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. İstanbul Uçak Bileti

İstanbul Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Taksim
 2. Galata Köprüsü
 3. Galata Kulesi
 4. İstiklal Caddesi
 5. Suriye Pasajı
 6. Ayasofya
 7. Kapalıçarşı
 8. Mısır Çarşısı
 9. Yerebatan Sarnıcı
 10. Süleymaniye Camii
 11. Sultanahmet
 12. Belgrad Ormanı
 13. Emirgan Korusu
 14. Atatürk Arboretumu
 15. Topkapı Sarayı

1. Taksim

İstanbul'un en ünlü meydanı olan Taksim, şehrin en hareketli noktalarından birisi. İstanbul'da bir yere gitmek istediğinizde mutlaka Taksim'in önünden geçtiğinizi göreceksiniz. Taksim'e geldiğinizde 1925 yılında yapılan Cumhuriyet Anıtı'nın önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Taksim

2. Galata Köprüsü

Tarihi yapılardan birisi olan Galata Köprüsü, Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Tam 490 metre uzunluğunda olan köprü, Haliç ve Eminönü arasında inşa edilmiştir. Yapımından sonra tekrardan düzenlenen görkemli köprüde balıkçıları görebilir, siz de balık tutmayı deneyebilirsiniz.

Galata Köprüsü

3. Galata Kulesi

Aslen bir gözetleme kulesi olan Galata Kulesi, Beyoğlu'nda bulunuyor. İsmini yer aldığı semtten alan kule, İstanbul'un ikonikleşmiş yapıları arasındadır. Kule hakkındaki efsaneler, Galata Kulesi'ne beraber çıkan kişilerin gelecekte evleneceğini söylemektedir.

Galata Kulesi

4. İstiklal Caddesi

İstanbul'un yine ünlü mekanlarından olan İstiklal, en çok turist çeken noktalardan bir tanesi. Artık klasikleşmiş olan meşhur Taksim-Tünel tramvayının geçtiği cadde, hediyelik eşya almak için de uygun bir yer. Burada pek çok restoran ve mağaza da bulunmaktadır.

İstiklal Caddesi

5. Suriye Pasajı

İstiklal Caddesi'nde yer alan Suriye Pasajı'na da mutlaka uğramalısınız. 1908 yılında yapımı biten tarihi pasaj, bugün hala kullanılmaya devam edilmektedir. Burada bulunan çay ocaklarında oturup dinlenebilir, pasaj içinde gezerek mimarisini inceleyebilirsiniz.

Suriye Pasajı

6. Ayasofya

İstanbul tarihinde büyük bir rol oynayan Ayasofya, Bizans döneminde inşa edilmiştir. Yapı, bugün camii olsa da ilk yapıldığında bir patrik katedraliydi. İstanbul'un fethi ile camii olan Ayasofya, mimarisiyle de göz dolduruyor. Bugün bile ulaşılması zor bir estetikle inşa edilen Ayasofya, İstanbul'un simgelerinden birisi.

Ayasofya

7. Kapalıçarşı

Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan'ın tam ortasında yer alan Kapalıçarşı, İstanbul'un en kalabalık noktalarından. İstanbul'da alışveriş yapacaksanız, Kapalıçarşı uğramanız gereken ilk yer. Tarihi bir yapı olan Kapalıçarşı'nın inşası 1460 yılına kadar dayanıyor. Burada 4 bin dükkanın bir arada bulunduğu düşünülürse, çarşının büyüklüğü daha iyi anlaşılabilir.

Kapalıçarşı

8. Mısır Çarşısı

İstanbul'un tarihi çarşılarından birisi de Mısır Çarşısı'dır. 1660 yılında inşa ettirilen Mısır Çarşısı'nın tarihinin daha eskiye dayandığı söylenmektedir. Bazı kaynaklar, Bizans döneminde de burada bir çarşı bulunduğunu aktarmaktadır. Geçmişte burada Mısır'dan gelen ürünlerin satılması, çarşıya bu ismin verilmesine sebep olmuştur. Bugün Mısır Çarşısı'nda baharat ve Türk lokumu gibi ürünleri bulabilirsiniz.

Mısır Çarşısı

9. Yerebatan Sarnıcı

İstanbul, tarihi yapılarıyla sizi adeta zaman yolculuğuna çıkaracak. Bizans döneminden kalan Yerebatan Sarnıcı, 527 yılında yapılmıştır. Bugün müze olarak hizmet veren sarnıçta kimi zaman çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Sarnıcın önemli özelliklerinden birisi de kaide olarak kullanılan Medusa Başı. Sarnıcın pek çok sütunundan birinin altına yerleştirilen sanat eseri, yan duracak şekilde yerleştirilmiştir.

Yerebatan Sarnıcı

10. Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman adına yaptırılan Süleymaniye Camii, İstanbul'un turistik mekanlarından. Mimar Sinan tarafından yapılan camiinin yapımı 1957 yılında bitmiştir. Süleymaniye Camii aslen bir külliye içerisinde bulunmaktadır. Külliyeye geldiğinizde Hürrem Sultan Türbesini de görebilirsiniz.

Süleymaniye Camii

11. Sultanahmet

 Yerli yabancı tüm ziyaretçilerin favorisi olan Sultanahmet, zamana karşı koyan meydanlardan birisi. İsmini Sultanahmet Cami'den alan meydanda Dikilitaş'ı da görebilirsiniz. Ayrıca, meydanda yapılan aynı isimli Sultanahmet köfteden yemeyi de unutmayın. 

Sultanahmet

12. Belgrad Ormanı

İstanbul'un doğal güzelliklerinden Belgrad, şehrin akciğerleri olarak nitelendirilebilir. Bir yanı Boğaz'da, bir yanı Karadeniz'de olan orman, Sarıyer'de yer alıyor. Burada isterseniz spor yapabilir, isterseniz de piknik için ayrılmış alanlarda oturabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

13. Emirgan Korusu

Sarıyer'de gezilebilecek mekanlardan birisi de Emirgan Korusu. Emirgan ve İstinye arasında yer alan koru, duvarlarla çevrelenmiş bir yer. Buraya gelerek temiz hava ve doğal güzelliklerle çevrelenmiş bir şekilde kahvaltı edebilirsiniz.

Emirgan Korusu

14. Atatürk Arboretumu

Çeşit çeşit ağaca ev sahipliği yapan arboretum, bünyesinde pek çok odunsu bitkiyi de barındırıyor. Yine Sarıyer'de bulunan Atatürk Arboretumu, bahar aylarında gezilebilecek nadide yerlerden birisi. İçinde üç adet yapay göl de bulunan arboretuma yiyecek, içecek ve kamerayla giriş yapmak yasaktır.

Atatürk Arboretumu

15. Topkapı Sarayı

İstanbul'un belki de en ünlü yapısı olan Topkapı, fetihten hemen sonra inşa ettirilmiştir. Yapımı 1475 yılında biten saray, bugün müze olarak ziyaretçilerini ağırlamakta. Fatih'te, Sarayburnu'nda yer alan Topkapı, 80.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur.

Topkapı Sarayı

Daha Fazlasını Keşfet!

İstanbul Nerede Yenir

İstanbul Nerede Yenir

İstanbul'un ünlü lezzetlerini tadabileceğiniz çok sayıda mekan bulunuyor. Restoranlar, kafeler ve çeşitli yeme içme mekanları konusunda İstanbul, oldukça büyük bir potansiyele sahip. Burada alternatifler arasında seçim yapmak zor olabilir. Bu yüzden, en iyi 15 yeme içme mekanına yer verdiğimiz bu listeye göz atmanızı öneriyoruz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İstanbul Otel Tavsiye

İstanbul Otel Tavsiye

İstanbul'da konaklamak için oldukça fazla alternatifiniz bulunuyor. Hizmet sektöründe büyük gelişim göstermiş olan İstanbul'da her bütçeye göre konaklama seçenekleri yer almaktadır. Buraya geldiğinizde otel bulmakta hiç zorluk çekmeyeceksiniz.

İstanbul'da nerede konaklayabileceğiniz konusunda sorularınız varsa, listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İstanbul'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

İstanbul'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Türkiye'nin ve Avrupa'nın kültür başkentlerinden İstanbul'da çok sayıda festival ve fuar düzenlenmektedir. Bu etkinliklerden katılmak istediklerinizin tarihini not alabilir, gezinizi bu tarihte yapabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İstanbul’da Alışveriş - Ne Alınır?

İstanbul’da Alışveriş - Ne Alınır?

İstanbul, hem hediyelik eşya, hem de genel anlamda alışveriş için bulunmaz bir potansiyele sahip. Hemen her yerde görebileceğiniz AVM'lerin yanı sıra, tarihi çarşılar da alışveriş için iyi bir alternatif.

Kapalıçarşı otantik ürünler arayanlar için ideal bir lokasyon. Burayı özellikle hediyelik eşyalar için tercih edebilirsiniz. Buradaki dükkanlardan dokuma, tekstil, takı ve kuruyemiş, baharat gibi ürünleri alabilirsiniz.

Mısır Çarşısı da yine yöresel ürünlerden almak isteyenlerin uğrak noktası. Tarihi çarşıdan çeşitli kıyafetler, gümüş ve bakır işleri, seramikler ve daha pek çok şeyi alabilirsiniz.

Galata semti de otantik hediyelikler için düşünebileceğiniz bir yer. Burada çeşitli modacıların butiklerini de görebilirsiniz.

İstiklal Caddesi üzerinde yer alan mağazalardan alışveriş yapabilir, yine cadde üzerindeki pasajlara ziyaret edebilirsiniz. İstiklal Caddesi'nde Atlas ve Suriye Pasajı gibi pasajlar, alışveriş için idealdir.

Zorlu Center, İstinye Park ve Cevahir AVM, İstanbul'da gezebileceğiniz alışveriş merkezlerindendir. Buralarda pek çok markanın şubesini bulabilir, yemek yiyebilir ve eğlence katında gezinebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İstanbul Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

İstanbul Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

 İstanbul'da biraz eğlenmek ve gece hayatına katılmak isteyenlerin çok fazla seçeneği bulunuyor. Geceleri de oldukça hareketli olan İstanbul'da eğlence açısından kendinizi sınırsız alternatifler arasında bulacaksınız. İster yaz, ister kış olsun, İstanbul'da her daim açık eğlence mekanları bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İstanbul Ne Yenir?

İstanbul Ne Yenir?

Tarihe adını büyük harflerle geçirmiş olan İstanbul, yemek kültürüyle de hayal kırıklığına uğratmıyor. İstanbul'da sokak lezzetlerinden en özel tariflerle hazırlanan yöresel yemeklere pek çok çeşidi bir arada bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İstanbul'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

İstanbul'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Coğrafi konumu nedeniyle İstanbul'da farklı iklim türleri bir arada görülür. İstanbul yıl boyunca Akdeniz ve Karadeniz ikliminin yanı sıra karasal iklimin de etkisi altındadır. Bütün etkenler bir araya geldiğinde, İstanbul'da yazlar sıcak ve genellikle kurak geçmektedir. Bununla beraber kış mevsimi Akdeniz lodoslarının ılık havası ile başlar, karasal iklimin soğukları ve Karadeniz'in yağışları ile devam eder. Bu nedenle İstanbul'da kışlar Anadolu'ya göre daha ılımandır. İstanbul'a en çok yağış kış mevsiminde düşer, kuzeyden gelen soğuklar etkisini gösterince yağışlar kara dönüşür.

İstanbul hava durumu gezinizi planlarken önemli bir unsur olabilir. Yazları sıcak, kışları ise yağışlı geçen İstanbul'a ilkbahar ve sonbaharda gelmek iyi bir tercihtir. Özellikle ilkbahar sonu- yaz başı veya sonbaharın ilk haftaları gezi için ideal olabilir. Mayıs, Haziran başı ve Eylül ayları İstanbul gezisi için uygun zamanlardır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İstanbul Hakkında

İstanbul Hakkında

Asya ve Avrupa'yı birleştiren İstanbul, müthiş güzelliği ile 2500 yıldır yerleşim yeri olarak tercih edilmektedir. Eşsiz coğrafi yapısıyla dünyada benzeri yoktur ve iki kıtada da toprağı olan tek şehirdir. Ayrıca İstanbul, içinden deniz geçen tek şehir olma özelliğini de taşımakta.

Tarihi boyunca ekonominin merkezi olan İstanbul, başkentlik özelliğiyle de dikkat çekmekte. İstanbul, tarihinde dört farklı imparatorluğa başkentlik yapmıştır. Şu an başkent olmasa da başkentlik kültürünü korumayı başardığı söylenebilir. Bugün ekonomi, kültür ve sanat gibi alanlarda ülkemizin önde gelen şehirlerindendir. Barındırdığı üç havalimanıyla da uluslararası bir merkez olarak konumunu pekiştirmekte.

İstanbul'un tarihi milattan önce 685 yılına dayanmaktadır. İlk olarak Byzantion adı verilen ve Yunanlarca kurulan İstanbul, daha sonra Konstantiniye ve daha sonra da İstanbul adını almıştır. Roma İmparatorluğu zamanında başkentliğe başlamış, 1600 yıl boyunca kesintisiz başkentlik yapmıştır. Romalılardan sonra Bizans İmparatorluğu ve Latin İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur. İstanbul son olarak Osmanlı Devleti'ne başkent olarak hizmet etmiştir.

Doğal güzelliklerle bezeli olan İstanbul, büyük bir kültür mirasına da ev sahipliği yapıyor. Tarihi medeniyetlerin izini sürebileceğiniz İstanbul'da yapılacak çok sayıda aktivite olduğunu göreceksiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İstanbul Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz