1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. İstanbul Uçak Bileti

İstanbul Gezilecek Yerler

25 Şubat 2021 21:22
 1. Taksim
 2. Galata Köprüsü
 3. Galata Kulesi
 4. İstiklal Caddesi
 5. Suriye Pasajı
 6. Ayasofya
 7. Kapalıçarşı
 8. Mısır Çarşısı
 9. Yerebatan Sarnıcı
 10. Süleymaniye Camii
 11. Sultanahmet
 12. Belgrad Ormanı
 13. Emirgan Korusu
 14. Atatürk Arboretumu
 15. Topkapı Sarayı

1. Taksim

İstanbul'un en ünlü meydanı olan Taksim, şehrin en hareketli noktalarından birisi. İstanbul'da bir yere gitmek istediğinizde mutlaka Taksim'in önünden geçtiğinizi göreceksiniz. Taksim'e geldiğinizde 1925 yılında yapılan Cumhuriyet Anıtı'nın önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Taksim

2. Galata Köprüsü

Tarihi yapılardan birisi olan Galata Köprüsü, Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Tam 490 metre uzunluğunda olan köprü, Haliç ve Eminönü arasında inşa edilmiştir. Yapımından sonra tekrardan düzenlenen görkemli köprüde balıkçıları görebilir, siz de balık tutmayı deneyebilirsiniz.

Galata Köprüsü

3. Galata Kulesi

Aslen bir gözetleme kulesi olan Galata Kulesi, Beyoğlu'nda bulunuyor. İsmini yer aldığı semtten alan kule, İstanbul'un ikonikleşmiş yapıları arasındadır. Kule hakkındaki efsaneler, Galata Kulesi'ne beraber çıkan kişilerin gelecekte evleneceğini söylemektedir.

Galata Kulesi

4. İstiklal Caddesi

İstanbul'un yine ünlü mekanlarından olan İstiklal, en çok turist çeken noktalardan bir tanesi. Artık klasikleşmiş olan meşhur Taksim-Tünel tramvayının geçtiği cadde, hediyelik eşya almak için de uygun bir yer. Burada pek çok restoran ve mağaza da bulunmaktadır.

İstiklal Caddesi

5. Suriye Pasajı

İstiklal Caddesi'nde yer alan Suriye Pasajı'na da mutlaka uğramalısınız. 1908 yılında yapımı biten tarihi pasaj, bugün hala kullanılmaya devam edilmektedir. Burada bulunan çay ocaklarında oturup dinlenebilir, pasaj içinde gezerek mimarisini inceleyebilirsiniz.

Suriye Pasajı

6. Ayasofya

İstanbul tarihinde büyük bir rol oynayan Ayasofya, Bizans döneminde inşa edilmiştir. Yapı, bugün camii olsa da ilk yapıldığında bir patrik katedraliydi. İstanbul'un fethi ile camii olan Ayasofya, mimarisiyle de göz dolduruyor. Bugün bile ulaşılması zor bir estetikle inşa edilen Ayasofya, İstanbul'un simgelerinden birisi.

Ayasofya

7. Kapalıçarşı

Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan'ın tam ortasında yer alan Kapalıçarşı, İstanbul'un en kalabalık noktalarından. İstanbul'da alışveriş yapacaksanız, Kapalıçarşı uğramanız gereken ilk yer. Tarihi bir yapı olan Kapalıçarşı'nın inşası 1460 yılına kadar dayanıyor. Burada 4 bin dükkanın bir arada bulunduğu düşünülürse, çarşının büyüklüğü daha iyi anlaşılabilir.

Kapalıçarşı

8. Mısır Çarşısı

İstanbul'un tarihi çarşılarından birisi de Mısır Çarşısı'dır. 1660 yılında inşa ettirilen Mısır Çarşısı'nın tarihinin daha eskiye dayandığı söylenmektedir. Bazı kaynaklar, Bizans döneminde de burada bir çarşı bulunduğunu aktarmaktadır. Geçmişte burada Mısır'dan gelen ürünlerin satılması, çarşıya bu ismin verilmesine sebep olmuştur. Bugün Mısır Çarşısı'nda baharat ve Türk lokumu gibi ürünleri bulabilirsiniz.

Mısır Çarşısı

9. Yerebatan Sarnıcı

İstanbul, tarihi yapılarıyla sizi adeta zaman yolculuğuna çıkaracak. Bizans döneminden kalan Yerebatan Sarnıcı, 527 yılında yapılmıştır. Bugün müze olarak hizmet veren sarnıçta kimi zaman çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Sarnıcın önemli özelliklerinden birisi de kaide olarak kullanılan Medusa Başı. Sarnıcın pek çok sütunundan birinin altına yerleştirilen sanat eseri, yan duracak şekilde yerleştirilmiştir.

Yerebatan Sarnıcı

10. Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman adına yaptırılan Süleymaniye Camii, İstanbul'un turistik mekanlarından. Mimar Sinan tarafından yapılan camiinin yapımı 1957 yılında bitmiştir. Süleymaniye Camii aslen bir külliye içerisinde bulunmaktadır. Külliyeye geldiğinizde Hürrem Sultan Türbesini de görebilirsiniz.

Süleymaniye Camii

11. Sultanahmet

 Yerli yabancı tüm ziyaretçilerin favorisi olan Sultanahmet, zamana karşı koyan meydanlardan birisi. İsmini Sultanahmet Cami'den alan meydanda Dikilitaş'ı da görebilirsiniz. Ayrıca, meydanda yapılan aynı isimli Sultanahmet köfteden yemeyi de unutmayın. 

Sultanahmet

12. Belgrad Ormanı

İstanbul'un doğal güzelliklerinden Belgrad, şehrin akciğerleri olarak nitelendirilebilir. Bir yanı Boğaz'da, bir yanı Karadeniz'de olan orman, Sarıyer'de yer alıyor. Burada isterseniz spor yapabilir, isterseniz de piknik için ayrılmış alanlarda oturabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

13. Emirgan Korusu

Sarıyer'de gezilebilecek mekanlardan birisi de Emirgan Korusu. Emirgan ve İstinye arasında yer alan koru, duvarlarla çevrelenmiş bir yer. Buraya gelerek temiz hava ve doğal güzelliklerle çevrelenmiş bir şekilde kahvaltı edebilirsiniz.

Emirgan Korusu

14. Atatürk Arboretumu

Çeşit çeşit ağaca ev sahipliği yapan arboretum, bünyesinde pek çok odunsu bitkiyi de barındırıyor. Yine Sarıyer'de bulunan Atatürk Arboretumu, bahar aylarında gezilebilecek nadide yerlerden birisi. İçinde üç adet yapay göl de bulunan arboretuma yiyecek, içecek ve kamerayla giriş yapmak yasaktır.

Atatürk Arboretumu

15. Topkapı Sarayı

İstanbul'un belki de en ünlü yapısı olan Topkapı, fetihten hemen sonra inşa ettirilmiştir. Yapımı 1475 yılında biten saray, bugün müze olarak ziyaretçilerini ağırlamakta. Fatih'te, Sarayburnu'nda yer alan Topkapı, 80.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur.

Topkapı Sarayı

İstanbul hakkında daha fazla şey keşfet!

İstanbul Nerede Yenir

İstanbul Nerede Yenir

İstanbul'un ünlü lezzetlerini tadabileceğiniz çok sayıda mekan bulunuyor. Restoranlar, kafeler ve çeşitli yeme içme mekanları konusunda İstanbul, oldukça büyük bir potansiyele sahip. Burada alternatifler arasında seçim yapmak zor olabilir. Bu yüzden, en iyi 15 yeme içme mekanına yer verdiğimiz bu listeye göz atmanızı öneriyoruz.

berilaslaner
25 Şubat 2021 Perşembe
İstanbul Ne Yenir?

İstanbul Ne Yenir?

Tarihe adını büyük harflerle geçirmiş olan İstanbul, yemek kültürüyle de hayal kırıklığına uğratmıyor. İstanbul'da sokak lezzetlerinden en özel tariflerle hazırlanan yöresel yemeklere pek çok çeşidi bir arada bulabilirsiniz.

berilaslaner
25 Şubat 2021 Perşembe
İstanbul Otel Tavsiye

İstanbul Otel Tavsiye

İstanbul'da konaklamak için oldukça fazla alternatifiniz bulunuyor. Hizmet sektöründe büyük gelişim göstermiş olan İstanbul'da her bütçeye göre konaklama seçenekleri yer almaktadır. Buraya geldiğinizde otel bulmakta hiç zorluk çekmeyeceksiniz.

İstanbul'da nerede konaklayabileceğiniz konusunda sorularınız varsa, listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
25 Şubat 2021 Perşembe
İstanbul'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

İstanbul'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Türkiye'nin ve Avrupa'nın kültür başkentlerinden İstanbul'da çok sayıda festival ve fuar düzenlenmektedir. Bu etkinliklerden katılmak istediklerinizin tarihini not alabilir, gezinizi bu tarihte yapabilirsiniz.

berilaslaner
25 Şubat 2021 Perşembe
İstanbul Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

İstanbul Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

 İstanbul'da biraz eğlenmek ve gece hayatına katılmak isteyenlerin çok fazla seçeneği bulunuyor. Geceleri de oldukça hareketli olan İstanbul'da eğlence açısından kendinizi sınırsız alternatifler arasında bulacaksınız. İster yaz, ister kış olsun, İstanbul'da her daim açık eğlence mekanları bulabilirsiniz.

berilaslaner
24 Şubat 2021 Çarşamba
İstanbul Uçak Bileti