1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Şehire Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim
  4. Glasgow Uçak Bileti

Glasgow’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

04 Aralık 2021 18:20

Birleşik Krallığın iklimi ılıman okyanusal iklimdir. Bu iklim tipinin görüldüğü kesimlerde yazlar sıcak, kışlar ise oldukça soğuktur. Ayrıca tüm yıl yağış almaktadır. İskoçya’da yer alan Glasgow’un iklimini de buna benzetmek mümkündür. Tüm yıl yağış alan Glasgow’un en sıcak zamanı 17-18 derecelik sıcaklık ortalamasıyla temmuz, ağustos aylarıdır. Bu mevsimlerde bile zaman zaman çok fazla yağışlar görülmektedir. En soğuk zaman ise ocak, şubat dönemleridir. Eğer yağmur seven biriyseniz uçak biletinizi alıp Glasgow’a tamamen yerleşebilirsiniz. Glasgow’a gitmek için en ideal zaman sizin de tahmin edebileceğiniz gibi yaz dönemi olacaktır.

Daha Fazlasını Keşfet

Glasgow Nerede Yenir

Glasgow Nerede Yenir

Glasgow’da yemek yiyebileceğiniz birbirinden şahane restoranlar mevcut. Özellikle de deniz ürünleri önde gelen yiyeceklerden. Bizim size tavsiyemiz olan Glasgow restoranları ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Otel Tavsiye

Glasgow Otel Tavsiye

Glasgow’da kalabileceğiniz birçok farklı özellik ve fiyatlarda yaklaşık 350 tane otel mevcuttur. Biletinizi alıp gelmeniz için hiçbir güçlük yok, durmayın hemen telefonunuzdan online biletinizi alarak hem ucuza bilet alın hem de çok keyifli geçecek bir tatilin keyfini sürün. Bizler, sizler için şehir merkezine en yakın ve konforlu aynı zamanda fiyat konusunda da uygun otelleri araştırıp listeledik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Glasgow'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Glasgow'da müzik etkinliklerine çok önem verilir. Bu nedenle Glasgow'da müzik festivallerden birine katılmanızı öneririz. Glasgow'da düzenlenen etkinliklerden bazıları şöyle:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow’da Alışveriş - Ne Alınır?

Glasgow’da Alışveriş - Ne Alınır?

Glasgow’da alışveriş yapmak isterseniz Barras Pazarı ve Altın Z bölgelerine gidebilirsiniz. Glasgow’dan sevdiklerinize hediye olarak viski ve vintage kıyafetlerden alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Glasgow Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Glasgow'da oldukça hareketli ve eğlenceli bir gece hayatı vardır. İskoçya'nın en hareketli gece hayatına sahip iki kentinden biridir. Edinburgh'dan sonra eğlence denildiğinde akla Glasgow gelmektedir. Kentte yaklaşık 250 tane mekân bulunur. Yoğun turist çeken bir bölge olan Glasgow gece uyumayan bir şehirdir. Glasgow seyahatinizde gece gündüz hiç sıkılmayacağınız bir planlama yapmanız için bir liste hazırladık. Glasgow'da gitmenizi tavsiye ettiğimiz eğlence mekânları şuralar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Gezilecek Yerler

Glasgow Gezilecek Yerler

Oldukça büyük olan bu kentte gezebileceğiniz bir sürü yer mevcut. Sanata ve tarihe önem veren İskoç halkının geçmişini merak ediyorsanız müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sanat galerileri de bir kültür gezisi için harika fırsattır. Glasgow’a gittiğinizde mutlaka görmenizi istediğimiz yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Ne Yenir?

Glasgow Ne Yenir?

İngiltere ile komşu olmasına rağmen mutfak kültürü İngiltere'den bağımsız olarak gelişen İskoçya'nın kendine has geleneksel yemekleri vardır. Glasgow seyahatinizde bu yemekleri birçok restoranda bulabilir ve tadabilirsiniz. 

İskoç mutfağının en meşhur yemeği Haggis'tir. Sakatat seviyorsanız bu yemeği beğeneceksiniz ancak sakatat sevmeyenler için pek ideal bir öğün olmayabilir. Haggis, doğranmış koyun kalbi, akciğeri ve karaciğerinin koyunun mide kesesinde pişirilmesi ile yapılıyor. İskoçlar bu yemeği patates ve turpla birlikte tüketiyor. Ülke genelinde en çok tüketilen bu yiyeceğin servisi Glasgow'daki restoranlarda da patates ve turp ile yapılıyor. İskoçlar domuz etini de sık tüketiyorlar ancak koyun eti birçok yemeklerinde mevcut. Yine koyun etiyle yapılan bir başka yemek ise İskoç Payı. Başka etlerle de yapılabilen bu yemek de oldukça popüler. Glasgow'da deniz ürünleri de favori yemekler arasındadır. İskoç somonu ve mezgit en çok tüketilen balık türlerindedir. Balıkları pişirme teknikleri de daha farklı. İsli et gibi füme tadına sahip balıkları Glasgow'da tadabilirsiniz. 

Glasgow'da vejetaryen ve vegan yemekler bulmakta zorlanabilirsiniz. Ülke ve kent genelinde çoğu yemek etlerle yapılıyor veya hayvansal gıda kullanılıyor. Ancak yine de birkaç tane vegan restoran bulmanız mümkün. 

İskoçya'da hemen her köyde viski üretimi yapılıyor. Glasgow şehrinde de viskiyi tatmanızı öneririz. Bir diğer meşhur içki ise IrnBru. Bu içki viskiye göre daha yumuşak içimli ve kafein içeriyor. Yemeklerinizin yanında da tüketebilirsiniz. Glasgow'da tatmanızı önerdiğimiz bazı lezzetler şöyle:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Hakkında

Glasgow Hakkında

Güneyinde İngiltere ile sınır komşusu olan İskoçya’da Clyde Nehri kıyılarında; batı İrlanda’ya açılan kısmına kurulan Glasgow, İskoçya’nın en büyük kentidir. 2011 yıllarında 600 bine yaklaşan nüfusu, günümüzde 600 bini geride bırakmıştır. İskoçya’nın neredeyse 5 milyonluk nüfusunun hemen hemen beşte birini oluşturmaktadır. Şehrin 600 bini geride bırakan kent nüfusunun yanında kentleşememiş ancak Glasgow’un kent sınırları içerisinde bulunan kenar kesimleriyle nüfusunun 2 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. 

10 ve 11. yüzyıllarda Katolik Piskoposu ve İskoçya Kralı’nın çabalarıyla Glasgow Piskoposları içi “Piskoposluk Merkezi” ve aynı zamanda “Kraliyet Şehri” olarak kurulmuştur. 15. Yüzyıla geçtiğimizde ise Glasgow Üniversitesinin kurulmasıyla şehir adeta öğrencilere yönelik bir yer olmuştur. Hatta 18. yüzyılda ortaya çıkan İskoç Aydınlanması’na Glasgow kentinin ve Glasgow Üniversitesinin göz ardı edilemeyecek kadar büyük katkıları olmuştur.

Glasgow üniversitesinden bahsetmişken kentin 175 kilometrekarelik alanına rağmen şehirde Glasgow Üniversitesi, Strathclyde Üniversitesi, Glasgow Kaledonyan Üniversitesi ve Batı İskoçya Üniversitesi olmak üzere 4 adet üniversite vardır. Üniversitelerin şehir merkezine uzaklığı hemen hemen 15-16 kilometreyi bulmaktadır. Bu yönüyle akademik ve bilimsel çalışmaların bolca yapıldığı bir şehirdir. Ayrıca kent “Avrupa Kültür Başkenti” unvanına sahiptir. 

İskoçya’nın önde gelen şehirlerinden olan aydın ve eğitimli şehir Glasgow’a gitmek için daha neyi bekliyorsunuz? Hemen sitemiz üzerinden Glasgow uçak biletinizi alın ve bu maceraya başlayın!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz