1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Glasgow Uçak Bileti

Glasgow Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:20
  1. Bacon
  2. Haggis
  3. Viski

1. Bacon

Bacon, bu şehrin en ünlü atıştırmalık tarzı yiyeceğidir. Aslında bir tür pastırma çeşidi olan bacon, domuz etinden yapılıyor. Bunu özellikle belirtmeliyiz çünkü Müslümanlar için domuz eti haram kılınıyor. Bacon yemeden önce bu yüzden domuz etinden yapıldığını bilmelisiniz.

Bacon

2. Haggis

Haggis ise Glasgow’da akşam veya öğle yemeğinde tüketebileceğiniz bir lezzettir. Görüntü itibariyle çok iyi olmadığını belirtmeliyiz. Ancak tadanlar bu yemeğin oldukça lezzetli olduğunu belirtiyor. Haggisin ana malzemesinin sakatat olduğunu da belirtelim.

Haggis

3. Viski

Viski ise Glasgow’un neredeyse milli içeceği olmuştur. Farklı viski türlerini bu şehirde görebilir ve tadabilirsiniz.

Viski

Daha Fazlasını Keşfet!

Glasgow Nerede Yenir

Glasgow Nerede Yenir

Glasgow’da yemek yiyebileceğiniz birbirinden şahane restoranlar mevcut. Özellikle de deniz ürünleri önde gelen yiyeceklerden. Bizim size tavsiyemiz olan Glasgow restoranları ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Otel Tavsiye

Glasgow Otel Tavsiye

Glasgow’da kalabileceğiniz birçok farklı özellik ve fiyatlarda yaklaşık 350 tane otel mevcuttur. Biletinizi alıp gelmeniz için hiçbir güçlük yok, durmayın hemen telefonunuzdan online biletinizi alarak hem ucuza bilet alın hem de çok keyifli geçecek bir tatilin keyfini sürün. Bizler, sizler için şehir merkezine en yakın ve konforlu aynı zamanda fiyat konusunda da uygun otelleri araştırıp listeledik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Glasgow'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Glasgow'da müzik etkinliklerine çok önem verilir. Bu nedenle Glasgow'da müzik festivallerden birine katılmanızı öneririz. Glasgow'da düzenlenen etkinliklerden bazıları şöyle:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow’da Alışveriş - Ne Alınır?

Glasgow’da Alışveriş - Ne Alınır?

Glasgow’da alışveriş yapmak isterseniz Barras Pazarı ve Altın Z bölgelerine gidebilirsiniz. Glasgow’dan sevdiklerinize hediye olarak viski ve vintage kıyafetlerden alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Glasgow Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Glasgow'da oldukça hareketli ve eğlenceli bir gece hayatı vardır. İskoçya'nın en hareketli gece hayatına sahip iki kentinden biridir. Edinburgh'dan sonra eğlence denildiğinde akla Glasgow gelmektedir. Kentte yaklaşık 250 tane mekân bulunur. Yoğun turist çeken bir bölge olan Glasgow gece uyumayan bir şehirdir. Glasgow seyahatinizde gece gündüz hiç sıkılmayacağınız bir planlama yapmanız için bir liste hazırladık. Glasgow'da gitmenizi tavsiye ettiğimiz eğlence mekânları şuralar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Gezilecek Yerler

Glasgow Gezilecek Yerler

Oldukça büyük olan bu kentte gezebileceğiniz bir sürü yer mevcut. Sanata ve tarihe önem veren İskoç halkının geçmişini merak ediyorsanız müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sanat galerileri de bir kültür gezisi için harika fırsattır. Glasgow’a gittiğinizde mutlaka görmenizi istediğimiz yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Glasgow’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Birleşik Krallığın iklimi ılıman okyanusal iklimdir. Bu iklim tipinin görüldüğü kesimlerde yazlar sıcak, kışlar ise oldukça soğuktur. Ayrıca tüm yıl yağış almaktadır. İskoçya’da yer alan Glasgow’un iklimini de buna benzetmek mümkündür. Tüm yıl yağış alan Glasgow’un en sıcak zamanı 17-18 derecelik sıcaklık ortalamasıyla temmuz, ağustos aylarıdır. Bu mevsimlerde bile zaman zaman çok fazla yağışlar görülmektedir. En soğuk zaman ise ocak, şubat dönemleridir. Eğer yağmur seven biriyseniz uçak biletinizi alıp Glasgow’a tamamen yerleşebilirsiniz. Glasgow’a gitmek için en ideal zaman sizin de tahmin edebileceğiniz gibi yaz dönemi olacaktır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Hakkında

Glasgow Hakkında

Güneyinde İngiltere ile sınır komşusu olan İskoçya’da Clyde Nehri kıyılarında; batı İrlanda’ya açılan kısmına kurulan Glasgow, İskoçya’nın en büyük kentidir. 2011 yıllarında 600 bine yaklaşan nüfusu, günümüzde 600 bini geride bırakmıştır. İskoçya’nın neredeyse 5 milyonluk nüfusunun hemen hemen beşte birini oluşturmaktadır. Şehrin 600 bini geride bırakan kent nüfusunun yanında kentleşememiş ancak Glasgow’un kent sınırları içerisinde bulunan kenar kesimleriyle nüfusunun 2 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. 

10 ve 11. yüzyıllarda Katolik Piskoposu ve İskoçya Kralı’nın çabalarıyla Glasgow Piskoposları içi “Piskoposluk Merkezi” ve aynı zamanda “Kraliyet Şehri” olarak kurulmuştur. 15. Yüzyıla geçtiğimizde ise Glasgow Üniversitesinin kurulmasıyla şehir adeta öğrencilere yönelik bir yer olmuştur. Hatta 18. yüzyılda ortaya çıkan İskoç Aydınlanması’na Glasgow kentinin ve Glasgow Üniversitesinin göz ardı edilemeyecek kadar büyük katkıları olmuştur.

Glasgow üniversitesinden bahsetmişken kentin 175 kilometrekarelik alanına rağmen şehirde Glasgow Üniversitesi, Strathclyde Üniversitesi, Glasgow Kaledonyan Üniversitesi ve Batı İskoçya Üniversitesi olmak üzere 4 adet üniversite vardır. Üniversitelerin şehir merkezine uzaklığı hemen hemen 15-16 kilometreyi bulmaktadır. Bu yönüyle akademik ve bilimsel çalışmaların bolca yapıldığı bir şehirdir. Ayrıca kent “Avrupa Kültür Başkenti” unvanına sahiptir. 

İskoçya’nın önde gelen şehirlerinden olan aydın ve eğitimli şehir Glasgow’a gitmek için daha neyi bekliyorsunuz? Hemen sitemiz üzerinden Glasgow uçak biletinizi alın ve bu maceraya başlayın!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Glasgow Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz