1. Anasayfa
 2. Glasgow Uçak Bileti

Glasgow Uçak Bileti

Glasgow Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Glasgow Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:35

Türkiye üzerinden Glasgow’a aktarmalı aktarmasız her gün 50’den fazla uçuş düzenlenmektedir. Yazımızı okurken telefonundan hiç sıra beklemeden uçak biletini çok ucuza alabilirsin. Ayrıca Glasgow’a ülkemizden yapılan uçuşlar oldukça ucuzdur. Türkiye üzerinden Glasgow’a en çok uçuş yapan havayolu firmaları sırasıyla British Airways, easyJet, Flybe, Türk Hava Yolları ve Pegasus’dur. En kısa süren uçuş 5 saat süre ile Antalya üzerinden yapılan uçuş olurken en uzun süren uçuş yaklaşık 14 saat süresiyle Dalaman’dan yapılmaktır. Eğer siz de ucuz bilet almak isterseniz, tatilinizden 30-40 gün önce uçak biletinizi alarak uçuşunuzu daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Glasgow’a Nasıl Gidilir?
 2. Glasgow'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Glasgow’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Glasgow Hakkında
 5. Glasgow Ne Yenir?
 6. Glasgow Nerede Yenir
 7. Glasgow Gezilecek Yerler
 8. Glasgow Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Glasgow’da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Glasgow'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Glasgow’da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Glasgow Otel Tavsiye

Glasgow'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Kentin içinde önceleri Abbotsinch adında, hatta sonradan Glasgow olarak değiştirilen uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Kentin uluslararası kapısı bu havalimanıdır.

Glasgow Uluslararası Havalimanı

11 ağustos 1943 yılında kraliyet donanmasına verilmiş olan Abbotsinch Havalimanı’nın adı değiştirilerek Glasgow Uluslararası Havalimanı olmuştur. Glasgow Uluslararası Havalimanı, yıllık yaklaşık 9 milyon yolcu ağırlamaktadır. Geçen yıla oranla yolcu sayısında düşüş yaşanmıştır. Eğer sen de buraya seyahat etmeyi planlıyorsan hemen online uçak bileti al, erken rezervasyon gibi avantajlardan yararlan! Şehir merkezinden 17 kilometre uzakta olması ulaşımı güçleştirse de birçok alternatif ulaşım seçeneğiniz mevcuttur. Glasgow Uluslararası Havalimanı’ndan Glasgow şehir merkezine gitmek için şu vasıtaları kullanabilirsiniz:

Tramvay, Glasgow Uluslararası Havalimanı’ndan Glasgow şehir merkezine gitmenin toplu taşıma yoludur. Havalimanından tramvay hattına 5-6 dakika kadar yürüdükten sonra 500 Airport Express’e binerek yarım saatte şehir merkezine varabilirsiniz. Bu tramvay hattı her 12 dakikada bir kalkmaktadır.

Araç kiralayarak da havalimanından Glasgow şehir merkezine ulaşımınızı kendiniz sağlayabilirsiniz. Havalimanının içerisindeki araç kiralama ofislerinden kendi cebinize uygun ve zevkinize hitap eden bir araç kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız araç ile M8 yolu üzerinden şehir merkezine 20 dakikada varabilirsiniz. 

Taksi ile hiç uğraşmadan ancak oldukça yüklü bir ücret karşılığında şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanının dışındaki taksi duraklarından şehir merkezine gideceğinizi belirterek taksiye binebilirsiniz.

Glasgow’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Birleşik Krallığın iklimi ılıman okyanusal iklimdir. Bu iklim tipinin görüldüğü kesimlerde yazlar sıcak, kışlar ise oldukça soğuktur. Ayrıca tüm yıl yağış almaktadır. İskoçya’da yer alan Glasgow’un iklimini de buna benzetmek mümkündür. Tüm yıl yağış alan Glasgow’un en sıcak zamanı 17-18 derecelik sıcaklık ortalamasıyla temmuz, ağustos aylarıdır. Bu mevsimlerde bile zaman zaman çok fazla yağışlar görülmektedir. En soğuk zaman ise ocak, şubat dönemleridir. Eğer yağmur seven biriyseniz uçak biletinizi alıp Glasgow’a tamamen yerleşebilirsiniz. Glasgow’a gitmek için en ideal zaman sizin de tahmin edebileceğiniz gibi yaz dönemi olacaktır.

Glasgow Hakkında

Güneyinde İngiltere ile sınır komşusu olan İskoçya’da Clyde Nehri kıyılarında; batı İrlanda’ya açılan kısmına kurulan Glasgow, İskoçya’nın en büyük kentidir. 2011 yıllarında 600 bine yaklaşan nüfusu, günümüzde 600 bini geride bırakmıştır. İskoçya’nın neredeyse 5 milyonluk nüfusunun hemen hemen beşte birini oluşturmaktadır. Şehrin 600 bini geride bırakan kent nüfusunun yanında kentleşememiş ancak Glasgow’un kent sınırları içerisinde bulunan kenar kesimleriyle nüfusunun 2 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. 

10 ve 11. yüzyıllarda Katolik Piskoposu ve İskoçya Kralı’nın çabalarıyla Glasgow Piskoposları içi “Piskoposluk Merkezi” ve aynı zamanda “Kraliyet Şehri” olarak kurulmuştur. 15. Yüzyıla geçtiğimizde ise Glasgow Üniversitesinin kurulmasıyla şehir adeta öğrencilere yönelik bir yer olmuştur. Hatta 18. yüzyılda ortaya çıkan İskoç Aydınlanması’na Glasgow kentinin ve Glasgow Üniversitesinin göz ardı edilemeyecek kadar büyük katkıları olmuştur.

Glasgow üniversitesinden bahsetmişken kentin 175 kilometrekarelik alanına rağmen şehirde Glasgow Üniversitesi, Strathclyde Üniversitesi, Glasgow Kaledonyan Üniversitesi ve Batı İskoçya Üniversitesi olmak üzere 4 adet üniversite vardır. Üniversitelerin şehir merkezine uzaklığı hemen hemen 15-16 kilometreyi bulmaktadır. Bu yönüyle akademik ve bilimsel çalışmaların bolca yapıldığı bir şehirdir. Ayrıca kent “Avrupa Kültür Başkenti” unvanına sahiptir. 

İskoçya’nın önde gelen şehirlerinden olan aydın ve eğitimli şehir Glasgow’a gitmek için daha neyi bekliyorsunuz? Hemen sitemiz üzerinden Glasgow uçak biletinizi alın ve bu maceraya başlayın!

Glasgow Ne Yenir?

İngiltere ile komşu olmasına rağmen mutfak kültürü İngiltere'den bağımsız olarak gelişen İskoçya'nın kendine has geleneksel yemekleri vardır. Glasgow seyahatinizde bu yemekleri birçok restoranda bulabilir ve tadabilirsiniz. 

İskoç mutfağının en meşhur yemeği Haggis'tir. Sakatat seviyorsanız bu yemeği beğeneceksiniz ancak sakatat sevmeyenler için pek ideal bir öğün olmayabilir. Haggis, doğranmış koyun kalbi, akciğeri ve karaciğerinin koyunun mide kesesinde pişirilmesi ile yapılıyor. İskoçlar bu yemeği patates ve turpla birlikte tüketiyor. Ülke genelinde en çok tüketilen bu yiyeceğin servisi Glasgow'daki restoranlarda da patates ve turp ile yapılıyor. İskoçlar domuz etini de sık tüketiyorlar ancak koyun eti birçok yemeklerinde mevcut. Yine koyun etiyle yapılan bir başka yemek ise İskoç Payı. Başka etlerle de yapılabilen bu yemek de oldukça popüler. Glasgow'da deniz ürünleri de favori yemekler arasındadır. İskoç somonu ve mezgit en çok tüketilen balık türlerindedir. Balıkları pişirme teknikleri de daha farklı. İsli et gibi füme tadına sahip balıkları Glasgow'da tadabilirsiniz. 

Glasgow'da vejetaryen ve vegan yemekler bulmakta zorlanabilirsiniz. Ülke ve kent genelinde çoğu yemek etlerle yapılıyor veya hayvansal gıda kullanılıyor. Ancak yine de birkaç tane vegan restoran bulmanız mümkün. 

İskoçya'da hemen her köyde viski üretimi yapılıyor. Glasgow şehrinde de viskiyi tatmanızı öneririz. Bir diğer meşhur içki ise IrnBru. Bu içki viskiye göre daha yumuşak içimli ve kafein içeriyor. Yemeklerinizin yanında da tüketebilirsiniz. Glasgow'da tatmanızı önerdiğimiz bazı lezzetler şöyle:

1. Bacon

Bacon

Bacon, bu şehrin en ünlü atıştırmalık tarzı yiyeceğidir. Aslında bir tür pastırma çeşidi olan bacon, domuz etinden yapılıyor. Bunu özellikle belirtmeliyiz çünkü Müslümanlar için domuz eti haram kılınıyor. Bacon yemeden önce bu yüzden domuz etinden yapıldığını bilmelisiniz.

2. Haggis

Haggis

Haggis ise Glasgow’da akşam veya öğle yemeğinde tüketebileceğiniz bir lezzettir. Görüntü itibariyle çok iyi olmadığını belirtmeliyiz. Ancak tadanlar bu yemeğin oldukça lezzetli olduğunu belirtiyor. Haggisin ana malzemesinin sakatat olduğunu da belirtelim.

3. Viski

Viski

Viski ise Glasgow’un neredeyse milli içeceği olmuştur. Farklı viski türlerini bu şehirde görebilir ve tadabilirsiniz.

Glasgow ucuz uçak biletinizi sitemizden alarak seyahatiniz için ilk adımı atabilirsiniz.

Glasgow Nerede Yenir

Glasgow’da yemek yiyebileceğiniz birbirinden şahane restoranlar mevcut. Özellikle de deniz ürünleri önde gelen yiyeceklerden. Bizim size tavsiyemiz olan Glasgow restoranları ise şuralardır:

1. Mussel Inn

Mussel Inn

Mussel Inn şehir merkezinde yer alan oldukça canlı bir restorandır. Bu restoranda mükemmel lezzetler mevcut; istiridye, tombul midye, deniztarağı gibi birçok türden yemeği hazırlayıp hızlı bir şekilde servis ediyorlar. Üstelik fiyatı da gayet uygun. Bu fiyata alkol dahil değil ancak alkol servisleri de var elbette. Bu arada ödemelerde kredi kartı da geçerli olduğunu belirtelim.

2. The Wee Curry Shop

The Wee Curry Shop

The Wee Curry Shop restoranına eğer Hint usulü yemekleri, genellikle çok baharatlı olurlar, denemek istiyorsanız ya da seviyorsanız gidebilirsiniz. Bu restoran, Glasgow’a gelen turistlerden çokça övgü alan bir restorandır. Buranın Hint usulü yemeklerde çığır açtıkları duyduğumuz söylentiler arasında.

3. Ubiquitous Chip

Ubiquitous Chip

Ubiquitous Chip sadece dekorasyonları için bile gidilebilecek bir mekân doğrusu. Ortalama üstü bir mekân olduğu için fiyatlar birazcık abartı, gidilir mi bilemeyiz ancak bütçesi uygun olanların gitmesini tavsiye ederiz. Kaliteli yemek yemenin, şık sunumların adresi bu restorandır.

Glasgow Gezilecek Yerler

Oldukça büyük olan bu kentte gezebileceğiniz bir sürü yer mevcut. Sanata ve tarihe önem veren İskoç halkının geçmişini merak ediyorsanız müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sanat galerileri de bir kültür gezisi için harika fırsattır. Glasgow’a gittiğinizde mutlaka görmenizi istediğimiz yerler ise şuralardır:

2. Modern Sanatlar Galerisi

2. Modern Sanatlar Galerisi

2. Modern Sanatlar Galerisi’nin burada olduğunu biliyor muydunuz? Peki birincisi nerede? Modern Sanat Galerisi’nin birincisi ise şu anda Londra’da bulunuyor. Eğer sanata ilginiz varsa, Londra’dan sonra en çok ziyaret edilen sanat galerisi olan 2. Modern Sanatlar Galerisi’ni mutlaka gezmeniz gerektiğini söyleyelim.

Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi

Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi

Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi’ni de ziyaret ederek sanat aşıkları bu ayki ruhlarının sanat ihtiyaçlarını doyurabilirler. Sanat meraklıları için burası gayet yerinde bir tercih olacaktır. Zaten Glasgow bir sanat şehridir. Sanat şehri olduğunu en iyi yansıtabildiği önemli yerlerden biri de Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi’dir.

Glasgow Katedrali

Glasgow Katedrali

Glasgow Katedrali, hem mimari açıdan hem de kültür açısından Glasgow’un önemli yerlerindendir. Eğer sanattan ziyade mimari eserler ilginizi çekiyorsa, gotik eserlerin baş tacı ve aynı zamanda bir kilise olan bu yeri mutlaka gezip görmelisiniz. Burada mimarinin yanında Glasgow’un kültür tarihine de şahitlik etmiş olacaksınız.

People's Palace and Winter Gardens Müzesi

People's Palace and Winter Gardens Müzesi

People's Palace and Winter Gardens müzesi, şehrin tarihi yönünü gözler önüne seren müzedir. Glasgow’un şehir olarak tüm hikayesinin yer aldığı bu müzeyi mutlaka gezip görmelisiniz. Gittiğiniz şehrin tarihini ve kültürünü merak etmek en doğal hakkınız. Glasgow’da bu merakınızı giderebileceğiniz en iyi yer hiç şüphesiz People's Palace and Winter Gardens’tır.

Glasgow varışlı ucuz uçak biletinizi Biletbak üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz.

Glasgow Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Glasgow'da oldukça hareketli ve eğlenceli bir gece hayatı vardır. İskoçya'nın en hareketli gece hayatına sahip iki kentinden biridir. Edinburgh'dan sonra eğlence denildiğinde akla Glasgow gelmektedir. Kentte yaklaşık 250 tane mekân bulunur. Yoğun turist çeken bir bölge olan Glasgow gece uyumayan bir şehirdir. Glasgow seyahatinizde gece gündüz hiç sıkılmayacağınız bir planlama yapmanız için bir liste hazırladık. Glasgow'da gitmenizi tavsiye ettiğimiz eğlence mekânları şuralar:

1. Once Upon A Whisky

Once Upon A Whisky

Once Upon A Whisky, konuk ağırlamayı çok seven mekanlardan. Arkadaşlarla beraber gidilip eğlenilebilecek türden bir yer olan bu mekân, adından da anlaşılacağı üzere viskileriyle ünlüdür. Barmenleri bile öyle kültürlü ki siz içkinizi yudumlarken viskinin tarihini anlatmaktalar.

2. Bon Accord

Bon Accord

Bon Accord, konukseverlik deyince akla gelen bir diğer isim. Glasgow’un en sevilen bir diğer mekânı olan Bon Accord, müşterilerini kapıda büyük bir sıcakkanlılıkla karşılıyor. İçki ücretlerinin fazla pahalı olmadığı bu pub bar, arkadaş ortamı için de uygun. Bu mekanda da özellikle viskinin tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

3. The Garage

The Garage

The Garage, turistlerin ve şehirdekilerin en çok beğendiği gece kulüplerinden. Bu gece kulübünün canlılığına şaşıracaksınız. Bu kadar canlı olmasının en önemli sebebi üniversite yakınında bulunması. Böylece bu gece kulübü bir öğrenci kulübü olmuş. DJ performansları sayesinde müziğin hiç bitmediği bu kulüpte siz de doyasıya eğlenebilir, dans edebilirsiniz.

Saymakla bitmeyecek olan pub barlar ve lounge’ler arasından sizler için seçtiklerimiz şöyle bırakıp sizlere iyi eğlenceler diliyoruz. Eğer henüz online uçak biletinizi almadıysanız, sitemizden en ucuza alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Glasgow’da Alışveriş - Ne Alınır?

Glasgow’da alışveriş yapmak isterseniz Barras Pazarı ve Altın Z bölgelerine gidebilirsiniz. Glasgow’dan sevdiklerinize hediye olarak viski ve vintage kıyafetlerden alabilirsiniz.

Glasgow'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Glasgow'da müzik etkinliklerine çok önem verilir. Bu nedenle Glasgow'da müzik festivallerden birine katılmanızı öneririz. Glasgow'da düzenlenen etkinliklerden bazıları şöyle:

Glasgow seyahatinizi planladıysanız taksitli uçak biletinizi Biletbak üzerinden alabilirsiniz.

Tümünü Göster

Glasgow’da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Glasgow’un para birimi Pound Sterling’dir. Ayrıca kentin saati Türkiye saatine göre 2 saat geridir. Yani Türkiye’de saat 03.00 ise, Glasgow’da saat 01.00 olacaktır. Küçük bir hatırlatma niteliğinde, biletlerinizi online bilet al sekmesinden erken alırsanız birçok indirimden faydalanarak uçak biletinizi ucuza alabilirsiniz.

Glasgow Otel Tavsiye

Glasgow’da kalabileceğiniz birçok farklı özellik ve fiyatlarda yaklaşık 350 tane otel mevcuttur. Biletinizi alıp gelmeniz için hiçbir güçlük yok, durmayın hemen telefonunuzdan online biletinizi alarak hem ucuza bilet alın hem de çok keyifli geçecek bir tatilin keyfini sürün. Bizler, sizler için şehir merkezine en yakın ve konforlu aynı zamanda fiyat konusunda da uygun otelleri araştırıp listeledik:

1. Sherbrooke Castle Hotel Glasgow

Sherbrooke Castle Hotel Glasgow

Sherbrooke Castle Hotel Glasgow şehir merkezine fazla uzak olmayan merkezi bir oteldir. Bu 4 yıldızlı otel oldukça konforludur, öyle ki aradığınız hızlı servisi ve aradığınız hizmetleri burada bulabilirsiniz. Üstelik gecelik fiyatları da oldukça uygundur.

2. Tartan Lodge

Tartan Lodge

Tartan Lodge, 4 yıldızlı olmasına rağmen şehir merkezine uzak olması sebebiyle pek tutulmamaktadır. Ancak araç kiralayacaksanız bu otel sizin için ideal bir otel olabilir, çünkü gecelik ücreti oldukça ucuzdur. Ayrıca şehrin gürültüsünden uzak bir yerde dinlenmek isteyenler için de bu otel oldukça uygun olacaktır.

3. Argyll Western Hotel

Argyll Western Hotel

Argyll Western Hotel, standart bir otel odası görünümünde olan bir oteldir. Bu otel, 3 yıldızlı olmasına rağmen fiyatı oldukça düşüktür. Erken rezervasyonlar gibi indirimlere denk getirecek olursanız gecelik ücreti daha da ucuza gelecektir. Bu otelde rahat edebilir, güzelce dinlenebilirsiniz.

Valencia