1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Bükreş Uçak Bileti

Bükreş Gezilecek Yerler

13 Haziran 2021 23:06
 1. Parlamento Sarayı
 2. Ateneum
 3. Devrim Meydanı
 4. Ulusal Romanya Tarihi Müzesi
 5. Carol Parkı
 6. Drumul Taberei Parkı
 7. Arcul de Triumf
 8. Cortoceni Sarayı
 9. Bükreş Kraliyet Sarayı
 10. Stavropoleos Manastırı
 11. Romanya Ulusal Sanat Müzesi
 12. Curtea Veche
 13. Eski Şehir
 14. Üniversite Meydanı
 15. Bükreş Botanik Bahçesi

1. Parlamento Sarayı

Parlamento Sarayı, Bükreş'in başkent oluşunun sembolü olarak kabul görüyor. Görkemli yapısıyla oldukça dikkat çeken bu bina için Romanya siyasetinin kalbinin attığı yer diyebiliriz. Bükreş’e gittiğinizde bu görkemli binayı ziyaret etmeyi unutmayın.

Parlamento Sarayı

2. Ateneum

Bükreş mimarisini en iyi yansıtan yapılardan birisi de Ateneum. Oldukça gösterişli olan bu yapının tarihi 1888 yılına kadar gidiyor. Konser salonu olarak kullanılan bina George Enescu Meydanı üzerinde yer alıyor.

Ateneum

3. Devrim Meydanı

Devrim Meydanı için Bükreş'in en canlı meydanı denilebilir. Meydana 1989 Devrimi'nin anısına bu isim verilmiş. Bükreş’in çoğu önemli noktası da bu meydanın yakınında yer alır. Devrim Meydanı'nın ortasında bulunan Kral 1. Carol’un heykelini de görmeden geçmeyin.

Devrim Meydanı

4. Ulusal Romanya Tarihi Müzesi

Ulusal Romanya Tarihi Müzesi, Bükreş’te gezip görmeniz gereken en önemli müzelerden. Burada gördüğünüz eserler sayesinde tarihe tanıklık ettiğinizi hissedeceksiniz. Müzede sizi şaşırtacak Romanya tarihi koleksiyonlarıyla karşılaşabilirsiniz. Müze, Calae Victoriei üzerinde kapılarını açıyor.

Ulusal Romanya Tarihi Müzesi

5. Carol Parkı

Bükreş'in olağan gürültüsünden sıkıldığınızda veya doğa içerisinde olmayı istediğinizde Carol Parkı'na gelebilirsiniz. Carol Parkı, bugün Bükreş'in simgelerinden birisi olarak görülüyor. Parkın tarihi ise 1906 yılına dayanıyor. Carol Parkı'nda görmeniz gereken noktalar ise şunlar:

 • Dev Heykelleri
 • Cantacuzino Fıskiyesi
 • Zodiac Çeşmesi
 • Alexandru Sahia Anıtı
Carol Parkı

6. Drumul Taberei Parkı

Drumul Taberei Parkı'nda güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bükreş'in batı kesimlerinde bulunan park, diğer parklara kıyasla oldukça tenha olduğundan rahatça gezebilirsiniz. Ailenizle piknik yapmak ve güneşin tadını çıkarmak için buraya gelmenizi öneririz.

Drumul Taberei Parkı

7. Arcul de Triumf

Arcul de Triumf, Romanya'nın tarihi boyunca aldığı zaferlere adanmış bir anıt. Ariuf de Triumf'un Türkçe karşılığı ise 'Zafer Takı'. Yapının inşası 1879 yılına dayanıyor. Zarif fakat bir o kadar da güçlü bir duruşu olan bu yapının üstüne çıkıp manzara izleyebilirsiniz.

Arcul de Triumf

8. Cortoceni Sarayı

Tarihi mekanları gezmek isterseniz Cortoceni Sarayı'nı tavsiye edebiliriz. Tarihi sarayın inşası 1600'lerde başlamış. Burada Romanya'ya özgü saray mimarisini tüm detaylarıyla görebilirsiniz. Yapıda birkaç restorasyon çalışması yapılsa da genel olarak orijinal kaldığını söyleyebiliriz.

Cortoceni Sarayı

9. Bükreş Kraliyet Sarayı

Bükreş Kraliyet Sarayı görece yeni bir yapı. 1937 yılında inşa edilen saray, Romanya'nın gücünü ve ihtişamını temsil etmesi için tasarlanmış. Bükreş geziniz sırasında turist olarak saraya girip gezebilirsiniz. Bükreş Kraliyet Sarayı, Calea Victoriei üzerinde, ismini verdiği Saray Meydanı'nda bulunuyor.

Bükreş Kraliyet Sarayı

10. Stavropoleos Manastırı

Stavropoleos Manastırı, 1724 yılında yapımı tamamlanmış önemli dini merkezlerden birisi. Yapının Rumen Hristiyanlık tarihinde oldukça önemli bir yeri bulunuyor. Manastırda Roma ve Bizans mimari tarzının etkilerini görmek mümkün. Bükreş gezinizde bu güzel yapıya da mutlaka uğrayın.

Stavropoleos Manastırı

11. Romanya Ulusal Sanat Müzesi

Müze gezmeyi sevenler Romanya Ulusal Sanat Müzesi'ni de çok beğenecek. Müze, Romanya Eski Kraliyet Sarayı'nın ikinci katında kapılarını açıyor. Burada ünlü Rumen sanatçıların resim ve heykellerini görebilirsiniz. Ayrıca müzede Orta Çağ Sanat Galerisi ve Romanya Modern Sanat Galerisi bölümleri de bulunuyor.

Romanya Ulusal Sanat Müzesi

12. Curtea Veche

Curtea Veche'de Kazıklı Voyvoda'nın sarayı bulunuyordu. Ayrıca burada Kazıklı Voyvoda'nın bir büstü de yer alıyor. Burası 'Eski Prens Mahkemesi' olarak da bilinir. Orta Çağ'da burada çeşitli davalar görülürdü. Curtea Veche, Osmanlı saldırıları sırasında oldukça zarar görmüş tarihi bir nokta.

Curtea Veche

13. Eski Şehir

Eski Şehir, Bükreş'in tarihi bölgelerinden birisi. Burada Orta Çağ zamanından kalma eserlere rastlanabilir. Curtea Veche ve Parlamento Sarayı da Eski Şehir'de bulunuyor. Burada pek çok restoran, kafe ve dükkan da var.

Eski Şehir

14. Üniversite Meydanı

Bükreş'in en kalabalık meydanlarından Üniversite Meydanı 1990'dan beri varlığını sürdürüyor. Meydanda görmeniz gereken dört adet heykel var. Bunlar, Ion Heliade Radulescu, Cesur Michael, Gheorge Lazar ve Spiru Haret heykelleri. Üniversite Meydanı sadece gezilecek yerler açısından değil, otel açısından da zengin.

Üniversite Meydanı

15. Bükreş Botanik Bahçesi

1860'dan beri açık olan Bükreş Botanik Bahçesi'nin içinde 10.000 farklı bitki türü yetişiyor. Bükreş gezinizde doğaya biraz daha yer vermek isterseniz buraya gelmelisiniz. Bükreş Botanik Bahçesi, bünyesinde bir ördek havuzu da barındırıyor. Bahçeyi Şoseaua Cotroceni 32 konumunda bulabilirsiniz.

Bükreş Botanik Bahçesi

Bükreş hakkında daha fazla şey keşfet!

Bükreş Otel Tavsiye

Bükreş Otel Tavsiye

Konaklama alternatifleri konusunda da Bükreş geniş bir yelpazeye sahip. Burada hem lüks oteller, hem de bütçe dostu seçenekler bir arada bulunuyor. Otel rezervasyonunuzu erkenden yapmanız da fiyat konusunda size avantaj sağlayabilir.

berilaslaner
14 Haziran 2021 Pazartesi
Bükreş Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bükreş Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Gezinizi renklendirmenin en güzel yolu festivallere ve etkinliklere katılmak. Bükreş, kutlamaları ve şenlikleriyle dolu dolu bir takvime sahip. Buraya ne zaman gelirseniz gelin bir festival veya özel güne denk gelebilirsiniz. Yine de seyahatinizi bu özel günlere göre ayarlamak isterseniz hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
14 Haziran 2021 Pazartesi
Bükreş Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Bükreş Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Her yeri gezdik, biraz da eğlenelim derseniz çok şanslısınız. Bükreş, Romanya’da gece hayatı ve eğlence denilince akla ilk gelen yer. Eğlencenin tadını en iyi şekilde çıkarmak için özel olarak hazırladığımız eğlence mekanları listesine bakabilirsiniz.

berilaslaner
14 Haziran 2021 Pazartesi
Bükreş Nerede Yenir?

Bükreş Nerede Yenir?

Romanya'nın ünlü yemeklerini sıraladık. Şimdi de bu yemekleri nerelerde deneyebileceğinizi inceleyelim. Bükreş'te hem yerel kültürü, hem de dünya mutfaklarını yansıtan pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Bunlardan en iyilerini listemizde görebilirsiniz.

berilaslaner
13 Haziran 2021 Pazar
Bükreş Ne Yenir?

Bükreş Ne Yenir?

Bükreş, Rumen mutfağını en iyi yansıtan bölgelerin başında geliyor. Burada güzel bir lezzet turuna çıkabilir, Rumen ve Bükreş mutfak kültürünü görebilirsiniz. Bükreş'e geldiğinizde denemeden dönmemeniz gereken bazı yemekler var.

berilaslaner
13 Haziran 2021 Pazar
Bükreş Uçak Bileti