1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Bükreş Uçak Bileti

Bükreş Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
 1. Romanya Prensliklerinin Birleşme Günü (24 Ocak)
 2. Noel (25 Aralık)
 3. Romanya Büyük Birleşme Günü (1 Aralık)
 4. Işık Festivali (Nisan-Mayıs)
 5. Roman Günü (8 Nisan)
 6. Bükreş Bienali (Mayıs )
 7. Bahar Şenliği (1 Mart)
 8. Outernational (Temmuz)
 9. Metal Gates Festival (Ekim)
 10. Üzüm Hasadı Festivali (Eylül)
 11. Old Grave Fest (Ekim)
 12. Özgürlük Dans Festivali (Mart)
 13. Uluslarası Romanya Hip Hop Festival (Mart)
 14. Bükreş Dans Festivali (Nisan)
 15. George Enescu Müzik Festivali (Eylül)

1. Romanya Prensliklerinin Birleşme Günü (24 Ocak)

Romanya Prensliklerinin Birleşme Günü ya da orijinal ismiyle Unirea Principatelor Romane her yıl 24 Ocak'ta kutlanır. Bu önemli günde Romanya'nın bağımsız prensliklerinin birleşerek Romanya Prensliğini kurması anılır. Birleşme 24 Ocak 1859'da gerçekleştiğinden anma günü olarak da 24 Ocak seçilmiş.

Romanya Prensliklerinin Birleşme Günü

2. Noel (25 Aralık)

Tüm Hristiyan ülkelerde olduğu gibi Romanya'da da Noel renkli geçer. Noel zamanı Bükreş'e gelirseniz coşkulu kutlamalarla karşılaşabilirsiniz. Noel ve onu takip eden yılbaşı için Bükreş'in dört bir yanı süslenir. Bu dönemde alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda güzel indirimlerle karşılaşabilirsiniz.

Noel

3. Romanya Büyük Birleşme Günü (1 Aralık)

Bahsettiğimiz ilk birleşme gününün yanında bir de Büyük Birleşme Günü kutlanıyor. Büyük Birleşme Günü, 1918'de Romanya Krallığı, Transilvanya, Bessarabia ve Bukovina'nın birleşmesini kutlar. 1948 yılına kadar bu özel gün 10 Mayıs'ta kutlanıyordu. Romanya'nın komünist zamanlarındaysa tatilin günü 23 Ağustos'a alınmıştı. Bugün Büyük Birleşme Günü 1 Ocak'ta geçiş törenleri ile kutlanıyor.

Romanya Büyük Birleşme Günü

4. Işık Festivali (Nisan-Mayıs)

Işık Festivali, her yıl belirlenen farklı bir tarihte gerçekleşiyor. Bu tarih genellikle Nisan veya Mayıs aylarına denk gelmekte. Festival kapsamında her gece belirlenen bir lokasyon ışık gösterilerine sahne oluyor. Bu festivallerden en görkemlisi 2019'da, Büyük Birleşme Günü'nün 100. yılı için hazırlanmıştı. 2019'a özel festival 30 Kasım'da başlayıp 2 Aralık'ta son bulmuştu. Bu festivale katılmak isterseniz resmi siteden etkinlik takvimini takip edebilirsiniz.

Işık Festivali

5. Roman Günü (8 Nisan)

Bükreş'te etnik bayramlar da büyük bir yer tutuyor. Roman Günü de Rumen çingenelerinin kültürünün kutlandığı bir bayram. Bu bayramda ziyaretçiler ünlü roman orkestrası Fanfare Ciocarlia'yı dinleme fırsatını da buluyorlar. Her yıl 8 Nisan'da düzenlenen festivalde dans gösterileri de yapılıyor.

Roman Günü

6. Bükreş Bienali (Mayıs )

Bükreş Bianeli, iki yılda bir düzenlenen ünlü bir kültür ve sanat festivali. Festivalin ismi kimi zaman Bükreş Uluslarası Çağdaş Sanat Bianeli de denir. İlk bianel 2005'te, ikincisi ise 2006'da düzenlenmişti. 2006'dan sonra etkinliğin her iki yılda bir düzenlenmesine karar verildi.

Bükreş Bienali

7. Bahar Şenliği (1 Mart)

Bahar Şenliği, her 1 Mart'ta baharın gelişini kutlamak için düzenleniyor. Tarihi oldukça köklü olan Bahar Şenliği Romanya halkının kültüründe büyük bir yere sahip. Festivalde çeşitli halk dansları performansları yapılır. Bu festivalle alakalı pek çok gelenek de ülkede varlığını devam ettiriyor. Festival zamanı Bükreş halkı hazırladıkları hediyelikleri arkadaşlarına ve ailelerine verir. Bu hediyenin Mart boyunca alan kişi tarafından taşınması gerekir.

Bahar Şenliği

8. Outernational (Temmuz)

Outernational, Bükreş'in en ünlü müzik festivallerinden. Festivalde folk müzik alanında performanslar sergileniyor. Sizin de folk müziğe ilginiz varsa Temmuz ayında gerçekleşen bu festivale katılabilirsiniz. Etkinliğin tam tarihi resmi siteden kontrol edilebilir.

Outernational

9. Metal Gates Festival (Ekim)

Bükreş'te her türlü festivali bulabilirsiniz. Metal Gates Festival, tüm dünyadan popüler metal gruplarını ağırlıyor. Ekim'de gerçekleşen bu festival genellikle ayın ortalarında düzenlenmekte. İki gün boyunca devam eden festivale tüm Avrupa'dan katılım sağlanıyor.

Metal Gates Festival

10. Üzüm Hasadı Festivali (Eylül)

Romanya ve özellikle Bükreş için üzüm önemli bir tarım ürünü. Burada antik çağlardan beri üzümün önemli bir yeri olduğu biliniyor. Romanya'nın ünlü şaraplarının da ana maddesi olan üzüm, bugün Bükreş'in sembollerinden birisi. Eylül ayında düzenlenen Üzüm Hasadı Festivali'ne katılarak hem eğlenebilir, hem de lezzetli, dolgun üzümlerin tadına bakabilirsiniz.

Üzüm Hasadı Festivali

11. Old Grave Fest (Ekim)

Old Grave Fest, Bükreş'te düzenlenen bir başka metal müzik festivali. Bu festival de Ekim ortalarında düzenlenir. Fabrica Club'da düzenlenen etkinlik tüm Romanya'dan müzikseverleri bir araya topluyor. Old Grave Fest'e genellikle yerel metal sanatçıları ve gruplar katılım gösteriyor.

Old Grave Fest

12. Özgürlük Dans Festivali (Mart)

Mart ayının sonunda düzenlenen Özgürlük Dans Festivali, Bükreş'in sevilen etkinliklerinden. Festival hip hop teması çevresinde şekilleniyor. Era Oark'ta gerçekleşen festival hip hop müzikten hoşlananların mutlaka katılması gereken bir etkinlik. Festivalin tam tarihini Özgürlük Dans Festivali'nin sitesinde bulabilirsiniz.

Özgürlük Dans Festivali

13. Uluslarası Romanya Hip Hop Festival (Mart)

Uluslararası Romanya Hip Hop Festivali de bir önceki etkinlik gibi Era Oark'ta düzenleniyor. Hip hop tarzını benimseyenler bu festivali de çok sevecekler. Festivale dünya genelinden sanatçılar ve dansçılar katılıyor. Etkinliği izlemek için tüm ülkeden ve Avrupa'dan pek çok kişi Bükreş'e geliyor.

Uluslarası Romanya Hip Hop Festival

14. Bükreş Dans Festivali (Nisan)

Bükreş dans ve müzik festivalleri konusunda dolu dolu bir takvime sahip. Nisan ayının sonlarına doğru da Bükreş Dans Festivali düzenleniyor. Bu festival Sala Apolo'da gerçekleşmekte. Etkinlik sırasında çeşitli dans performanslarını izleyebilir, dilediğinizce eğlenebilirsiniz.

Bükreş Dans Festivali

15. George Enescu Müzik Festivali (Eylül)

Klasik müzik aşıkları da Bükreş'te kendileri için bir etkinlik bulacak. George Enescu Müzik Festivali'ne katılmak için seyahatinizi Eylül'de yapabilirsiniz. Etkinlik birkaç farklı lokasyonda gerçekleşiyor. Bunlar Palatul Regal, Ateneul Roman ve Romanya Ulusal Radyosu Konser Salonu olarak sıralanabilir.

George Enescu Müzik Festivali

Daha Fazlasını Keşfet!

Bükreş Nerede Yenir?

Bükreş Nerede Yenir?

Romanya'nın ünlü yemeklerini sıraladık. Şimdi de bu yemekleri nerelerde deneyebileceğinizi inceleyelim. Bükreş'te hem yerel kültürü, hem de dünya mutfaklarını yansıtan pek çok restoran ve kafe bulunuyor. Bunlardan en iyilerini listemizde görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bükreş Otel Tavsiye

Bükreş Otel Tavsiye

Konaklama alternatifleri konusunda da Bükreş geniş bir yelpazeye sahip. Burada hem lüks oteller, hem de bütçe dostu seçenekler bir arada bulunuyor. Otel rezervasyonunuzu erkenden yapmanız da fiyat konusunda size avantaj sağlayabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bükreş Alışveriş - Ne Alınır?

Bükreş Alışveriş - Ne Alınır?

Turist olarak Bükreş'e gittiyseniz harika alışveriş merkezlerinin ve dükkanların sizi beklediğini söyleyelim. Bükreş'te her bütçeye ve her zevke hitap eden alışveriş mekanları bulunuyor. Daha geleneksel bir şeyler isterseniz Rumen kültürüne ait birçok hediyeliği de Bükreş sokaklarında bulabilirsiniz. Özellikle antika dükkanları yoğun ilgi görüyor.

Calea Victoriei'de alışveriş yapıp hediyelik alabileceğiniz pek çok mağaza var. Gidebileceğiniz alışveriş merkezlerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Unirea Shopping Center
 2. Băneasa Shopping City
 3. Bucureşti Mall
 4. Afi Palace Cotroceni
 5. Grand Arena Mall
 6. Mario Plaza
 7. City Mall
 8. Liberty Center
 9. Sun Plaza

Alışveriş merkezlerinin dışında Bükreş'in pazarları da meşhur. Türkiye'deki pazar yerlerine oldukça benzeyen bu pazarlar haftanın belirli günlerinde kurulur. Bu günleri takip ederek alışveriş yapabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bükreş Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Bükreş Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Her yeri gezdik, biraz da eğlenelim derseniz çok şanslısınız. Bükreş, Romanya’da gece hayatı ve eğlence denilince akla ilk gelen yer. Eğlencenin tadını en iyi şekilde çıkarmak için özel olarak hazırladığımız eğlence mekanları listesine bakabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş’e neden Doğu’nun Paris’i dendiğini gezip gördükten sonra daha iyi anlayacağınıza inanıyoruz. Burada adım attığınız her yer turistik açıdan değer taşıyor diyebiliriz. Neyse ki yüz ölçümü küçük olan Bükreş'te her şeyi görmeniz oldukça kolay olacak.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bükreş Ne Yenir?

Bükreş Ne Yenir?

Bükreş, Rumen mutfağını en iyi yansıtan bölgelerin başında geliyor. Burada güzel bir lezzet turuna çıkabilir, Rumen ve Bükreş mutfak kültürünü görebilirsiniz. Bükreş'e geldiğinizde denemeden dönmemeniz gereken bazı yemekler var.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bükreş Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Bükreş Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Bükreş karasal iklim şartlarının yaşandığı bir bölge. Bu nedenle yaz ayları sıcak ve kurak, kış aylarıysa soğuk ve yağışlı geçer. Yaz mevsiminde sıcaklıklar 30-35 derecenin üstüne çıkabilir. Kış aylarında ise termometreler eksileri gösterir. Ekstrem hava koşulları gezinizi etkileyebileceğinden Bükreş'e baharda gitmenizi öneririz. Havaların ısındığı fakat bunaltmadığı Mayıs ayı ile sonbahar başları oldukça ideal olabilir.

Seyahate çocuklarınızla çıkacaksanız yaz tatilini değerlendirmeniz gerekebilir. Bu durumda havaların Temmuz ve Ağustos kadar sıcak olmadığı Haziran'ı önerebiliriz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bükreş Hakkında

Bükreş Hakkında

Romanya'nın başkenti Bükreş ülkenin güneydoğusunda, Bulgaristan sınırına yakın bir konumda bulunuyor. Bükreş'in başkent olması dışında bir diğer önemli özelliği de Romanya’nın ticaret merkezi olması. Bükreş, Romanya’nın diğer illerine göre oldukça küçük bir alana sahip. Yüz ölçümü sadece 228 kilometrekare olan Bükreş'te 1 milyonu aşkın insan yaşıyor. Mimarisiyle de dikkat çeken bu başkent gelişmiş dünya şehirlerinden birisi. Bükreş'in refah seviyesi de dünya ortalamasına göre oldukça iyi durumda.

Bükreş'e takma ad olarak Küçük Paris ve Doğu’nun Paris’i yakıştırılmış. Bükreş kelimesinin ise 'bucur' sözcüğünden türediği söylenmekte. Bucur, zevk ve mutluluk anlamına gelir.

Bükreş antik çağlardan beri yerleşim yeri olsa da ismine ilk kez 1459'dan kalan kayıtlarda rastlanır. Bu da bize Bükreş'te şehirleşmenin diğer bölgelere göre daha geç başladığını anlatır.

Bükreş'in kuruluşu hakkında kesin bir bilgi olmasa da çeşitli teoriler bulunuyor. Bunlardan en kabul göreni Bükreş'i Eflak prensi Radu Voda'nın kurduğu yönünde. Bükreş'in asıl gelişimi ise III. Vlad ya da bilinen ismiyle Kazıklı Voyvoda zamanına denk gelir. Gelişimin öncelikle Curtea Veche (Eski Şehir) olarak bilinen bölgede hız kazandığı düşünülüyor. Daha sonraları 1476'da Bükreş Boğdanlı III. Stephan ve 1554'te Türkler tarafından işgal edildi.

Osmanlı'ya bağlı olduğu zamanlarda Bükreş hızla gelişmeye devam etti. Bu dönemde Bükreş Balkanların politik ve ticari merkezi haline geldi. 1594 yılında Eflak Osmanlı'ya karşı ayaklandı ve bunun sonucu olarak Bükreş Sinan Paşa tarafından büyük hasara uğratıldı. 1640'lara gelindiğinde Bükreş kendisini toparlamayı yeni başarmıştı.

1850'lerde Bükreş Romanya Prensliği'nin başkentiydi. 1859'da Eflak ve Boğdan Birleşti ve Bükreş 1862'de yeni krallığın başkenti oldu. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Bükreş Osmanlı'dan tamamen ayrıldı.

1947 yılında Romanya'da komünizm ilan edildi ve 1965 yılına kadar devam etti. Bu dönemde Bükreş'teki pek çok tarihi yapı yıkıldı ve yenileri inşa edildi.

2000'lerde başlayan modernleşme çalışmaları bugün meyvelerini vermiş gibi görünüyor. Özellikle ulaşım ağı konusunda oldukça iyi bir iş ortaya koyan Bükreş, otomotiv sanayisinin de önde gelenlerinden. Otomotiv haricinde iş makinaları ve elektrik elektronik alanları da burada gelişim göstermiş. Bükreş, eğitim alanında da Balkanların en iyisi olmayı başarıyor. Spiru Haret Üniversitesi ve Bükreş Üniversitesi gibi köklü üniversiteler Bükreş'te öğretime devam ediyor.

Bükreş'te para birimi olarak Roman Leyi kullanılır. Burada yoğun olarak ülkenin resmi dili olan Rumence konuşulur. Bunun yanında Almanca ve Macarca konuşanlar da bulunabilir.

Kendine has mimarisi, operaları, baleleri ve renkli gece hayatıyla Bükreş ziyaretçilerine harika bir deneyim sunuyor. Bir tatilden beklentiniz kültür, sanat alanında doyurucu olmasıysa Bükreş sizin için bulunmaz bir fırsat.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bükreş Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz