1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Ne Yenir?
 4. Beyrut Uçak Bileti

Beyrut Ne Yenir?

06 Mart 2021 19:01
 1. Humus
 2. Fettuş
 3. Falafel
 4. Tabule
 5. Lebeniye
 6. Kebap
 7. Filedelfiya
 8. Lübnan Künefesi
 9. Shawarma
 10. Kıbbet Batata
 11. Babagannuş
 12. Baklava
 13. Meghli
 14. Kahke
 15. Sfouf

1. Humus

Türk mutfağında da hazırlanan humus, nohuttan yapılan bir tür meze. Mezenin içine nohut haricinde tahin, zeytinyağı ve kimyon da giriyor. Akdeniz ve Orta Doğu mutfağının en güzel örneklerinden olan humusu bir de Beyrut'ta denemelisiniz.

Humus

2. Fettuş

Lavaş ile hazırlanan fettuş aslında bir tür salata. Fettuşta kullanılan lavaşların özel ismi ise pita. Pitaların salataya eklenmeden önce güzelce kızartılması gerekir. Sonrasında yeşillikler ve domates ile buluşan pitalar afiyetle yenir.

Fettuş

3. Falafel

Falafel, Orta Doğu mutfağında görebileceğimiz bir lezzet. Nohutla hazırlanan falafel temelde bir tür nohut köftesidir. Çeşitli baharatların eklenmesiyle hazırlanan köfteler yağda kızartılır ve servis edilir. Türkiye'de de denemiş olabileceğiniz falafelin en güzel sunumu Beyrut'ta yapılmaktadır.

Falafel

4. Tabule

Tabule, Orta Doğu mutfağında kendisini gösteren bir salata çeşididir. Ana malzemesi bulgurdur. Bulgurları yanında bol maydanoz ve domates kullanılarak hazırlanır. Tabule nane, soğan, zeytinyağı ve limonla tatlandırılır ve hazır hale getirilir.

Tabule

5. Lebeniye

Yayla çorbasına da benzeyen lebeniye, aslında yoğurtlu nohut çorbasıdır. Ülkemizde Gaziantep ve Diyarbakır gibi yörelerde de yapılan ve tüketilen lebeniyenin Beyrut usulü de oldukça lezzetli. Beyrut'a geldiğinizde lebeniye çorbasından denemeyi unutmayın.

Lebeniye

6. Kebap

Beyrut'a gittiğinizde, buranın mutfağının ülkemizin damak tadına ne kadar yakın olduğunu göreceksiniz. Kebap da Lübnan'la paylaştığımız ortak değerler arasında bulunuyor. Beyrut'a gittiğinizde mis gibi kokan kebaplardan, özellikle karışık kebaptan denemelisiniz.

Kebap

7. Filedelfiya

Beyrut'un sokak lezzetlerinden olan filedelfiya bir sandviç çeşididir. Filedelfiyanın içinde tavuk eti veya kırmızı et kullanılır. Büyük bir sandviç ekmeği arasına hazırlanan filedelfiya, doyurucu ve hızlı bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Filedelfiya

8. Lübnan Künefesi

Beyrut'ta güzel bir yemekten sonra tatlı yemek isterseniz, ünlü künefesinden deneyebilirsiniz. Lübnan künefesinin tadı temelde Hayat yöresinde yenilen künefeyle oldukça benzer. Yine de bu künefeyi bir de Beyrut'ta denemenizi öneriyoruz.

Lübnan Künefesi

9. Shawarma

Beyrut'ta fast food olarak shawarma deneyebilirsiniz. Ülkemizde hazırlanan et dürümün Lübnan versiyonu olan shawarma, ayaküstü yemek yemek için oldukça ideal. Dürüm içinde kullanılabilecek olan et türleri ise oldukça çeşitli. Tavuk, kuzu, sığır veya dana eti arasından tercih yapabilirsiniz. Beyrut'ta pek çok yerde shawarma restoranına rastlayabilirsiniz.

Shawarma

10. Kıbbet Batata

İçli köfte ile benzerlik gösteren kıbbet balata, Beyrut'un meşhur yemeklerinden. Kıbbet batatada bulgur, soğan, tarçın ve sığır etinden hazırlanan kıyma kullanılıyor. Burada püf nokta, kullanılan kıymanın yağsız olması. Güzelce kızartılan kıbbet batataları yöresel yemekler hazırlayan restoranlarda bulabilirsiniz.

Kıbbet Batata

11. Babagannuş

Arap mutfağında yer alan soğuk mezelerden babagannuş, Beyrut'ta çok seviliyor. Babagannuşun içinde patlıcan, maydanoz ve sarımsak bulunuyor. Beyrut usulünde tahin de kullanılır. Zeytinyağı ve nar ekşisi ile tatlandırılan babagannuş, Türkiye'de de tüketilen mezelerden.

Babagannuş

12. Baklava

Beyrut'a geldiğinizde burada da baklavanın oldukça meşhur olduğunu göreceksiniz. Lübnan'ın sevilen tatlıları arasına giren baklava, fındık, fıstık veya ceviz içi ile hazırlanıyor. Ülkemizdeki favori tatlılardan olan baklavanın Beyrut usulünü de denemelisiniz.

Baklava

13. Meghli

Beyrut'ta deneyebileceğiniz bir diğer tatlı da meghlidir. Un ve pirinç ile hazırlanan tatlı, bir tür puding gibi görünüyor. Şık kaselere konduktan sonra üstü hindistan cevizi, çam fıstığı ve badem ile süslenir. Meghli tatlısı genellikle özel günlerde hazırlanır.

Meghli

14. Kahke

Kahke, genel olarak Lübnan'ın her yerinde sevilen bir sokak lezzetidir. Görünüş olarak simide benzemektedir. Kahke satıcısı, kahkeyi deler ve içine zater koyar. Sonrasında zaterin dağılması için kahkeyi sallamanız gerekmektedir. Gaziantep'te de hazırlanan kahkenin içinde mahlep ve tereyağı bulunur.

Kahke

15. Sfouf

Zerdeçal ile hazırlanan sfouf, Beyrut'un ünlü tatlılarından. Sfouf tatlısının ana malzemesi irmiktir. Revani tatlısına da benzeyen sfouf genellikle kahveyle beraber tüketilir. Sfouf tatlısının üstü badem ile süslenir ve önemli günlerde, kalabalık toplantılarda servis edilir. Badem yerine çam fıstığı da kullanılabilir.

Sfouf

Beyrut hakkında daha fazla şey keşfet!

Beyrut Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Beyrut Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Lübnan’ın kültür ve sanat başkenti olan Beyrut’ta pek çok festival düzenlenmektedir. Burada çeşitli kültür, sanat, müzik ve tiyatro festivallerine katılabilir, gezinizi renklendirebilirsiniz.

Beyrut yıl boyunca festivaller haricinde fuarlar ve kutlamalar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Gezinizi planlarken katılmak istediğiniz etkinliğin tarihini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Böylece çok daha dolu bir Beyrut seyahati gerçekleştirmiş olacaksınız.

berilaslaner
6 Mart 2021 Cumartesi
Beyrut Gezilecek Yerler

Beyrut Gezilecek Yerler

Lübnan'ın başkenti olan Beyrut, ülkenin kültür ve sanat alanında da merkezi. Tarih öncesi çağlardan beri yerleşim yeri olarak tercih edilen Beyrut'ta büyük bir tarihi birikim de bulunuyor. Beyrut'a geldiğinizde müzeleri gezebilir, tarihi alanları ziyaret edebilirsiniz. Doğasıyla da öne çıkan Beyrut'ta doğa sporları, özellikle yürüyüş yapılabilecek alanlar da bulunuyor.

berilaslaner
6 Mart 2021 Cumartesi
Beyrut Otel Tavsiye

Beyrut Otel Tavsiye

Seyahatin en önemli kısımlarından birisi, kaliteli ve konforlu bir otelde kalmaktır. Beyrut’ta herkese ve her bütçeye uygun temiz, şık oteller bulunabilir. Nerede kalabileceğiniz konusunda aklınızda sorular varsa otel tavsiyeleri listesine göz atabilirsiniz.

berilaslaner
6 Mart 2021 Cumartesi
Beyrut Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Beyrut Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Beyrut gezinizde eğlenceye de vakit ayırmak güzel olabilir. Beyrut'ta hangi eğlence mekanlarına, barlara gidebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuda Beyrut, Lübnan'ın en renkli şehirlerinden birisi. Burada pek çok bar, gece kulübü ve eğlence mekanına rastlayabilirsiniz.

berilaslaner
5 Mart 2021 Cuma
Beyrut Nerede Yenir?

Beyrut Nerede Yenir?

Bir şehrin yerel yemeklerini tatmadan orayı tam olarak gezmiş sayılmazsınız. Beyrut'un yerel yemeklerini tatmayı ve burada en çok sevilen mekanları gezmeyi ihmal etmeyin. Beyrut'ta deneyebileceğiniz birçok kaliteli restoran ve kafe bulunuyor.

berilaslaner
5 Mart 2021 Cuma
Beyrut Uçak Bileti