1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Beyrut Uçak Bileti

Beyrut Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:21
 1. Byblos
 2. Beyrut Ulusal Müzesi
 3. Sursock Müzesi
 4. Raouche
 5. Al-Nejmeh Meydanı
 6. Şehitler Meydanı
 7. Hamra Sokağı
 8. Baalbek
 9. Muhammed el-Amin Camii
 10. Souk al Ahad
 11. Jeita Mağarası
 12. St. Nicholas Merdivenleri
 13. Bekaa Vadisi
 14. Roma Hamamları
 15. Grand Serail

1. Byblos

Beyrut merkezinden biraz uzak olan Byblos, 1 saatlik mesafede bulunuyor. Eski bir Fenike yerleşim yeri olan Byblos, tarihi atmosferinin yanında güzel Akdeniz manzarasıyla da görenleri büyülüyor. Antik kentin tarihinin 7000 yıl öncesine gittiği tahmin edilmektedir.

Byblos

2. Beyrut Ulusal Müzesi

Beyrut Ulusal Müzesi mutlaka görmeniz gereken bir yer. Gerek mimarisi, gerekse de sergilediği eserleriyle müze, ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor. Müzede tarihi antik çağlara kadar dayanan eserler yer almakta. Ayrıca dünyadaki en büyük Fenike eserleri sergisi de Beyrut Ulusal Müzesi'nde bulunuyor.

Beyrut Ulusal Müzesi

3. Sursock Müzesi

Müze, Achrafieh bölgesinde yer alıyor. Achrafieh bölgesinin en önemli özelliği, Beyrut'un en eski yerleşim yerlerinden olmasıdır. Kadim bir noktada yer alan Sursock Müzesi'nde modern sanat eserleri sergileniyor. Oldukça güzel bir mimariye sahip olan müze, kendi başına bir sanat eseri olarak görülüyor.

Sursock Müzesi

4. Raouche

Beyrut'un en güzel semtlerinden Raouche, doğal güzellikleriyle biliniyor. Oldukça güzel bir Akdeniz manzarasına sahip olan semt, cennetten bir parça gibi. Bu semte geldiğinizde deniz manzaralı restoran ve kafelere uğramayı unutmayın.

Raouche

5. Al-Nejmeh Meydanı

Beyrut'un merkezi diyebileceğimiz Al-Nejmeh Meydanı, tarihi bir yana da sahip. Buraya geldiğinizde Beyrut'un geçmişine tanıklık ediyormuş gibi hissedeceksiniz. İçinde bir saat kulesi de bulunan Al-Nejmeh Meydanı'nda güzel bir hatıra fotoğrafı çektirmek isteyebilirsiniz.

Al-Nejmeh Meydanı

6. Şehitler Meydanı

Beyrut'un en etkileyici meydanlarından Şehitler Meydanı'nın en dikkat çeken yanı, meydanda bulunan anıt. Osmanlı döneminde idam edilenlerin anısını yaşatan anıt, 1931 yılında tamamlanmıştır. Meydanın genel yapısı da oldukça ilgi çekici. Anıtın hemen yanında bir camii ve camiinin biraz arkasında yükselen kilise çanlarını görebilirsiniz.

Şehitler Meydanı

7. Hamra Sokağı

Hamra Sokağı, Beyrut'tayken uğramadan geçmemeniz gereken bir yer. Bugün Hamra Sokağı'nda Beyrut Amerikan Üniversitesi'ni görebilirsiniz. Amerikan Üniversitesi haricinde burada iki üniversite daha bulunuyor. Kitapçıların da bulunduğu sokakta gece hayatı da oldukça renkli geçiyor.

Hamra Sokağı

8. Baalbek

Baalbek, sadece Lübnan'ın değil, dünyanın en büyük ve gösterişli tapınak şehirlerindendir. Bekaa Vadisi'nde bulunan Baalbek, Roma döneminde inşa edilmiştir. Şarap tanrısı Bacchus adına inşa edilen Roma Bacchus Tapınağı da burada bulunmaktadır.

Baalbek

9. Muhammed el-Amin Camii

2008 yılında inşası biten Muhammed el-Amin Camii, mimari özellikleriyle öne çıkıyor. Sultanahmet Camii'nin gösterişli mimarisinden etkilenerek inşa edilen caminin kubbesi de dikkat çekiyor. 48 metre yüksekliğindeki camii kubbesini görmenizi öneriyoruz.

Muhammed el-Amin Camii

10. Souk al Ahad

Beyrut'un gezilmesi gereken yerlerinden Souk al Ahad, hediyelik alışverişi yapmak için ideal bir yer. Beyrut'un ilgi çekici noktalarından olan Souk Al Ahad, sadece hediyelik değil, her türlü şeyi alabileceğiniz bir sokak.

Souk al Ahad

11. Jeita Mağarası

1958 yılında keşfedilen Jeita Mağarası, Beyrut'un turistler tarafından ilgi gören yerlerinden. İki katlı bir sergi olarak açılan Jeita Mağarası, Lübnan'ın doğa harikalarından birisi. Mağaranın üst katında sergi gezebilir, alt katında mağara içinde yapılan tekne turlarına katılabilirsiniz.

Jeita Mağarası

12. St. Nicholas Merdivenleri

St. Nicholas Merdivenleri, Beyrut'a gelen turistlerin uğrak noktalarından. Fotoğraf çekilmek için uygun bir yer olan merdiven, Sursock Müzesi'ne ulaşmak için kullanılabilir. Merdiven çevresindeki restoran, kafe ve kahvaltı mekanlarına uğramayı unutmayın.

St. Nicholas Merdivenleri

13. Bekaa Vadisi

Bekaa Vadisi, Beyrut'ta büyük bir ekosisteme ev sahipliği yapıyor. Nefes kesici bir güzelliğe sahip olan vadide yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz. Vadinin içinde Baalbek kalıntılarını görmek mümkündür. Bekaa Vadisi'nde yer alan Kasara kasabasına uğramayı unutmayın. Burası özellikle üzüm yetiştiriciliği ve şaraplarıyla ünlü bir kasaba.

Bekaa Vadisi

14. Roma Hamamları

Beyrut'un önemli tarihi alanlarından birisi de Roma Hamamları. İlk yapıldığı zamanlarda dört farklı bölümden oluşan hamam, bugün harabeleriyle de dikkat çekiyor. Roma Hamamları'nı ziyaret etmek isterseniz Banks and Capuchin bölgesine gidebilirsiniz.

Roma Hamamları

15. Grand Serail

Lübnan Başbakanı'nın ikametgah adresi olan Grand Serail, aslında bir hükümet sarayı. Tarihi birkaç yüzyıl önceye dayanan bina, Osmanlı döneminden bu yana korunarak gelmeyi başarmış. Bugün Beyrut'un simgelerinden birisi haline gelen hükümet sarayı gösterişli mimarisiyle turistlerin ilgisini çekiyor.

Grand Serail

Daha Fazlasını Keşfet!

Beyrut Nerede Yenir?

Beyrut Nerede Yenir?

Bir şehrin yerel yemeklerini tatmadan orayı tam olarak gezmiş sayılmazsınız. Beyrut'un yerel yemeklerini tatmayı ve burada en çok sevilen mekanları gezmeyi ihmal etmeyin. Beyrut'ta deneyebileceğiniz birçok kaliteli restoran ve kafe bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Beyrut Otel Tavsiye

Beyrut Otel Tavsiye

Seyahatin en önemli kısımlarından birisi, kaliteli ve konforlu bir otelde kalmaktır. Beyrut’ta herkese ve her bütçeye uygun temiz, şık oteller bulunabilir. Nerede kalabileceğiniz konusunda aklınızda sorular varsa otel tavsiyeleri listesine göz atabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Beyrut Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Beyrut Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler

Lübnan’ın kültür ve sanat başkenti olan Beyrut’ta pek çok festival düzenlenmektedir. Burada çeşitli kültür, sanat, müzik ve tiyatro festivallerine katılabilir, gezinizi renklendirebilirsiniz.

Beyrut yıl boyunca festivaller haricinde fuarlar ve kutlamalar gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Gezinizi planlarken katılmak istediğiniz etkinliğin tarihini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Böylece çok daha dolu bir Beyrut seyahati gerçekleştirmiş olacaksınız.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Beyrut Alışveriş - Ne Alınır?

Beyrut Alışveriş - Ne Alınır?

Beyrut geziniz bittiğinde, size bu büyülü geziyi hatırlatması için hatıra eşyası alabilirsiniz. Geziye sizinle beraber gelemeyen sevdiklerinize Beyrut’tan götürmeniz için de çok sayıda hediyelik alternatifi bulunuyor.

Giyim ürünleri almak iyi bir fikirdir. Beyrut’ta pek çok ünlü tasarımcının butiklerini görebilirsiniz. Downtown Beirut bölgesinde yerel giyim ürünleri tasarlayan mağazaları bulabilirsiniz. 

Sabun iyi bir hediyelik alternatifi olabilir. Beyrut’ta çeşit çeşit el yapımı doğal sabun bulabilirsiniz. Her biri kendine has kokusu ile size Beyrut’taki günlerinizi hatırlatacak.

Zeytinyağı Beyrut’ta oldukça önemli bir gıdadır. Zeytinyağının hemen her yemekte kullanıldığını ve sevilerek tüketildiğini görebilirsiniz. Burada hazırlanan güzel zeytinyağından biraz alarak yemeklerinizi, kahvaltılıklarınızı daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Antika şık bir hediye önerisi olabilir. Beyrut’ta Rue Verdun üzerinde pek çok antikacının satış yaptığını göreceksiniz. Ayrıca Mar-Elias Caddesi de antika konusunda adını duyurmuş bir bölgedir. Burada antika takılar bulmak da mümkünüdür.

El yapımı hediyelikler Beyrut’un ruhunu yanınızda taşımanın en güzel yoludur. İnce ince işlenen el yapımı dokumalar veya takılar, size bu güzel Akdeniz şehrini hatırlatabilir. El yapımı hediyelikleri Rue Verdun’dan veya Pazar Pazarı’ndan edinebilirsiniz. 

Beyrut’ta alışveriş merkezlerine uğramak isteyebilirsiniz. Mar Mitr bölgesinde bulunan ABC Mall bu konuda yardımcı olabilir. Bir açık hava alışveriş merkezi olan ABC Mall’un botanik temasını çok seveceksiniz. Alışveriş merkezinde lüks markaları bulabilirsiniz. ABC Mall haricinde City Mall da kaliteli bir alışveriş merkezidir. City Mall, Jdeideh bölgesinde yer almaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Beyrut Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Beyrut Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Beyrut gezinizde eğlenceye de vakit ayırmak güzel olabilir. Beyrut'ta hangi eğlence mekanlarına, barlara gidebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuda Beyrut, Lübnan'ın en renkli şehirlerinden birisi. Burada pek çok bar, gece kulübü ve eğlence mekanına rastlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Beyrut Ne Yenir?

Beyrut Ne Yenir?

Beyrut'ta Orta Doğu ve Akdeniz mutfaklarından örnekleri görmek mümkündür. Bu iki etki arasında gelişen Beyrut mutfağında, tavuk, sebze, deniz mahsulleri ve zeytinyağı sıklıkla kullanılır. Beyrut'a geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken bazı lezzetler bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Beyrut Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Beyrut Ne Zaman Gidilir? | Hava Durumu | İklim

Beyrut hava durumu, gezi planlarınız üzerinde önemli bir role sahip olabilir. Beyrut'u en güzel şekilde gezmek için ideal hava koşullarının bulunduğu tarihleri seçmelisiniz. Beyrut'a gitmek için en iyi zaman, ilkbahar ve sonbahardır. Bu mevsimlerde Beyrut çok daha ılıman olmaktadır. Ayrıca turist sezonu olmadığından görülecek noktaları çok daha rahat gezebileceksiniz.

Yaz aylarında sıcaklıklar 26 derece civarında seyretmektedir. En sıcak ay olan Ağustos'ta görülen en yüksek sıcaklık 31-32 derecedir. Orta Doğu'nun geneli kadar sıcak ve bunaltıcı olmayan Beyrut'u yaz tatillerinizde de görebilirsiniz.

Beyrut'a trekking gibi doğa sporları için geliyorsanız Mayıs, Haziran, Ekim ve Kasım ayları uygundur.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Beyrut Genel Bilgiler

Beyrut Genel Bilgiler

Lübnan'ın başkenti olan Beyrut, tarihi boyunca çeşitli kültürleri bir arada barındırmış bir şehirdir. Farklı dinlerin ve etnik kökenlerin birbirine karıştığı Beyrut, kozmopolit yapısıyla dikkat çekiyor. Beyrut'ta farklı dinler bir arada yaşasa da çoğunluğu Müslümanlar oluşturmaktadır. Lübnan İç Savaşı'nda önce Hıristiyan sayısı da Müslümanlara oldukça yakındı. Günümüzde Hıristiyan nüfusun oranı azalma göstermiştir.

Beyrut, oldukça zengin bir kültürel birikime sahip olmasıyla beraber eskiden Orta Doğu'nun kültür merkeziydi. 1970'li yıllarda başlayan iç karışıklıklar ve Lübnan İç Savaşı'nın sonucu olarak merkez konumunu kaybetmiştir. Orta Doğu'da bu unvanı kaybetmiş olmasına karşın, Lübnan'ın kültür, sanat ve ekonomik açıdan en gelişmiş şehri olmaya devam etmektedir. Osmanlı, Mısır, Yunan ve İtalyan kültürlerinden de etkilenen Beyrut'ta kültürel bir geziye çıkmak çok keyifli olacaktır.

Beyrut'un tarihi tam 5000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Şehirde sırasıyla Helen, Roma ve Osmanlı etkisinde kalmıştır. Beyrut isminin ilk defa milattan önce 15. yüzyılda kullanıldığı bilinmektedir. Beyrut ismi köken olarak 'kuyu' anlamına gelmektedir. Roma zamanında Berytus olarak anılan şehir, aynı tarihlerde bir hukuk okuluna da ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı döneminde de sistemli bir gelişim gösteren Beyrut, Osmanlı'dan ayrıldıktan sonra daha düzensiz bir yapıya bürünmüştür.

Lübnan'daki en eski yerleşim yerlerinden olan Beyrut'ta arkeolojik kazılardan çıkan eserleri görebilirsiniz. Ayrıca burada çeşitli antik kalıntıları da ziyaret edebilirsiniz. Tarihiyle olduğu kadar doğal güzellikleriyle de bilinen Beyrut, Akdeniz'in en güzel şehirlerinden.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Beyrut Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz