1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Batum Uçak Bileti

Batum Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
 1. Batum Bulvar
 2. Batum Piazza Meydanı
 3. Sputnik Tepesi
 4. Liman Bölgesi
 5. Orta Camii
 6. Virgin Mary Kilisesi
 7. Batum Botanik Bahçesi
 8. Apsaros Kalesi

1. Batum Bulvar

Batum Bulvar 1881 yılında yapılmış olan bulvar eskiden 1.5 kilometre uzunluğundayken şimdi ise uzatılmakta ve bittiğinde yaklaşık 15 kilometre olması beklenmektedir. Batum’un muhteşem plajına paralel uzanan bulvar boyunca çeşmeler, heykeller, palmiyeler bulunmakta burada yapılan özellikle gece yürüyüşleri sırasında yapılan su gösterisi ise görsel şölenler oluşturmaktadır.

Batum Bulvar

2. Batum Piazza Meydanı

Batum Piazza Meydanı Şehrin merkezinde İtalyan meydanlarını andıran bir stile sahip olan bu yer kentin yerlilerinin ve gelen turistlerin buluşma noktası olmaktadır. Meydanda bulunan kafeler güzel vakit geçirmeniz için yer almaktadır.

Batum Piazza Meydanı

3. Sputnik Tepesi

Sputnik Tepesi Bu tepeye dilerseniz Argo Teleferik ile çıkmanız mümkün olmakta ve bu teleferik ile muhteşem Batum manzarasını izleyerek tepeye ulaşılmaktadır. 2,5 kilometre uzunluğunda olan teleferik yaklaşık 15 dakika sürmekte ve 10 Lari ödenmektedir. Burada arkanızda dağ önünüzde Batum manzarası ile çok keyifli yemekler yiyebilir, güzel şaraplarından içebilirsiniz. Teleferiğe binmek istemezseniz de özel araç ile de tepeye ulaşım mümkün olmakta.

Sputnik Tepesi

4. Liman Bölgesi

Liman Bölgesi Kentin en eski bölgesi olarak kabul edilen liman bölgesi görülmesi gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bu bölgede İzmir Saat Kulesinin aynısı olan 21 metre yüksekliğinde bir fener bulunmaktadır. Al Nino Heykeli ismiyle anılmakta olan aşk heykeli de bu bölgede bulunmaktadır.

Liman Bölgesi

5. Orta Camii

Orta Camii Batum’da hizmet veren tek camidir. İlk yapıldığında iki caminin arasında bulunmasıyla bu adı almıştır. 1880 yılında yapılmış olan Türk esnafın yoğun olarak bulunduğu Türk Caddesi üzerinde bulunmaktadır, cadde boyunca Türk lokantaları bulunmakta.

Orta Camii

6. Virgin Mary Kilisesi

19 yüzyılda yapılmış kentin en büyük kilisesi Meryem Anaya adanmış bir yapıdır. Görkemli yapısı ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Ortodoks kilisesinin önemli bir yapısı olan kiliseye açık kıyafetler ve şortla girilmesi fotoğraf çekilmekte yasak. Birliği döneminde bilimsel çalışmaların yapıldığı bina şimdilerde yeniden kilise olarak kullanılmaktadır.

Virgin Mary Kilisesi

7. Batum Botanik Bahçesi

Batum’un merkezine 9 kilometre uzaklığında 114 hektarlık büyük bir alan üzerine kurulu olan bahçeyi gezmek yaklaşık olarak 1,5 saat kadar süre alıyor. Dünyanın her yerinde yetişen ağaçları ve bitkileri bir arada bulabileceğiniz bahçe ilk olarak 1889 yılında bilimsel çalışmalar için açılmış. 1912 yılında ise tam olarak faaliyete başlamış.

Batum Botanik Bahçesi

8. Apsaros Kalesi

Roma döneminden kalma olan kale denize sıfır bir noktada bulunmakta Hz. İsa’nın 12 havarisi arasında olan Aziz Matthias anıt mezarının da bu kalede bulunmasının yanında Osmanlı Hamamı ve Osmanlı Mezarları da bulunmaktadır.

Apsaros Kalesi

Batum hakkında daha fazla şey keşfet!

Batum Otel Tavsiye

Batum Otel Tavsiye

Batum ziyaretçilerinin bütçelerine göre pek çok farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batum Ne Yenir?

Batum Ne Yenir?

Türk mutfağına benzerliği ile dikkatleri çeken Gürcü mutfağı buraya ziyarete gittiğiniz de yeme içme konusunda sorun yaşamanızı önlemektedir. Batum’a gelmişken yöresel tatları da mutlaka denemeniz gerekmektedir.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Batum Uçak Bileti