1. Anasayfa
 2. Aşkabat Uçak Bileti

Aşkabat Uçak Bileti

Aşkabat Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Aşkabat Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:35

 Aşkabat ülkemize oldukça uzak bir konumda olduğundan hava yolları ile hızlıca ve konforlu şekilde buraya uçmayı tercih edebilirsiniz. Pek çok şehirden Aşkabat'a direkt uçuşlar olsa da özellikle küçük şehirlerden kalkan uçaklar öncelikle İstanbul veya Ankara'dan aktarma yapmaktadır. Bu nedenle İstanbula'a veya Ankara'ya gidişinizi ve aktarmada geçecek süreyi de hesaba katmalısınız.

İstanbul Aşkabat arası uçakla ortalama 4 saattir. Otel chek-in işlemleri gibi ayarlamalarınızı bu süreyi göz önüne alarak yapmanızı tavsiye ederiz. İstanbul Aşkabat ve Aşkabat İstanbul arasında pek çok havayolunun düzenlediği doğrudan uçuşlar yer almaktadır. Bununla beraber Ankara Aşkabat arası ortalama olarak 3 saat 10 dakika sürmektedir.

Türkiye’den Aşkabat’a en çok sefer yapan hava yolları firması ise Türk Hava Yolları’dır. THY'nin Aşkabat rotasında çok sayıda aktarmasız uçuşu bulunduğundan bu firmayı tercih etmenizi öneriyoruz.

Biletbak ile ucuz uçak bileti alabilir ve THY'den taksitli uçak biletinizi ayırtabilirsiniz.

Aşkabat'a Nasıl Gidilir?

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Aşkabat'a Nasıl Gidilir?
 2. Aşkabat'taki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Aşkabat'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Aşkabat Hakkında
 5. Aşkabat Ne Yenir?
 6. Aşkabat Nerede Yenir
 7. Aşkabat Gezilecek Yerler
 8. Aşkabat Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Aşkabat'ta Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Aşkabat'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Aşkabat'ta Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Aşkabat Otel Tavsiye

Aşkabat'taki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Aşkabat’ta bir adet havalimanı yer almaktadır ve hem iç hem de dış uçuşlar için yolcular burayı kullanmaktadır. Aşkabat'a yolculuk etmeyi planlıyorsanız havalimanının özellikle turistik sezonlarda oldukça kalabalık olacağını bilmelisiniz.

Aşkabat Uluslararası Havalimanı

Aşkabat’ın 10 km kuzeybatısında bulunan Aşkabat Uluslararası Havalimanı, ilk olarak 1994 yılında açılmıştı. Daha sonra 3.700 metrelik bir piste sahip olan eski havalimanı kapatıldı ve 2016 yılında yeniden inşa edildikten sonra açıldı. 1994 yılında açılan ilk havalimanının ismi Türkmenistan’ın ilk cumhurbaşkanı olan Saparmurat Türkmenbaşı’nın ismini taşıyordu.

Bugün Aşkabat Uluslararası Havalimanı Türkmenistan’ın en yoğun havalimanıdır. Yıllık neredeyse 15 milyon yolcuya ev sahipliği yapar. Aşkabat Havalimanı 7 gün, 24 saat boyunca hizmetlerine devam eder 350.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Havalimanının tasarımı ise Aşkabat Uluslararası Havalimanı hakkında bir başka ilginç noktadır. Havalimanının tasarımı Türkmen kuşu şeklindedir.

Taksi ile havalimanından ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı çevresinde 7 gün 24 saat hizmet veren taksiler bulunuyor. Havalimanından şehre taksi ile ulaşmak yaklaşık 25 dakikalık bir yolculukla mümkün olmaktadır.

Toplu taşıma kullanarak da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havalimanının 2 numaralı terminal çıkışında durak bulunmaktadır. Buradan 1 veya 22 numaralı otobüsler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüsler sadece gece 11’e kadar hizmet vermektedir ve yolculuk yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Aşkabat'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Aşkabat, genel olarak Türkmenistan’da hakim olan karasal iklimin etkisi altındadır. Aşkabat’ın ortalama sıcaklığı hem yıl içinde, hem de gün içinde aşırı derecede farklılaşır. Karasal iklime sahip Aşkabat’ta yıllık yağış miktarı da çok azdır.

Aşkabat dönemsel olarak kum fırtınalarına ev sahipliği yapar. Bu kum fırtınaları, Türkmenistan’ın sınır komşuları İran ve Afganistan’dan gelerek Aşkabat’ı etkisi altına alır. Zaten Aşkabat, Türkmenistan’ın güney kesimlerinde, çöl içinde kurulmuş bir şehirdir. Bu nedenle yaz aylarında, kum fırtınalarının çoğaldığı zamanlarda Aşkabat'a gelmeniz gezi planlarınızı değiştirmenize yol açabilir.

Yazları çok sıcak, kışları ise çok soğuk olacağından Aşkabat’ı bahar aylarında gezmek en iyi tercih olacaktır. Özellikle Eylül, Ekim veya Nisan, Mayıs ayları Aşkabat’ı gezmek için en ideal zamanlardır.

Aşkabat'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Aşkabat Hakkında

Aşkabat, bir Orta Asya devleti olan Türkmenistan’ın başkentidir. Türkmenistan’ın güney kesimlerinde, İran sınırına oldukça yakın bir mesafede bulunur. Aşkabat’tan aynı zamanda Aşkın Şehri ismiyle de bahsedilir. Türkmenistan Aşkabat tarihi boyunca ticari açıdan önemli bir şehir olmuştur. Sınırları içinde önemli ticaret yollarını bulunduran Aşkabat, bugün Türkmenistan’ın en büyük şehridir. Ayrıca Ankara ile kardeş şehir olan Aşkabat oldukça düzenli bir yerleşim planına sahiptir.

Aşkabat 1881 yılında çevrede bulunan bir Rus Askeri Üssü’nün sayesinde gelişmeye başlamıştır. Bu üssün etrafında büyüyen şehir, demiryolları bağlantıları ile daha da genişlemiştir. Trans Hazar Demiryolu ile Aşkabat, Kazakistan, Özbekistan ve Hazar Denizi ile bağlantı kurmuştu.

Türkmenistan, 1991 yılında başkent olduğundan beri çok daha hızlı gelişmiş ve büyük bir göç dalgası ile karşılaşmıştır. Bugün Aşkabat’ın nüfusu 1 milyondan daha fazladır.  Aşkabat’a yapılan göç sadece Türkmenistan sınırları içinden değil, komşu ülkelerden de olmuştur. Hem bu göç dalgasının etkisiyle, hem de Aşkabat’ın tarihsel rolü nedeniyle Aşkabat’a çok çeşitli kültürler ve milletler bir arada yaşar. Aşkabat’ta Türkmen halk hala çoğunluk olsa da, Özbek, Azeri, Ermeni ve Rus kökenli kişiler de burada azınlık olarak yaşamaya devam etmektedir.

Aşkabat’ta konuşulan resmi dil Türkmencedir. Ayrıca şehirde yaşayan çoğu kişi Müslümandır. Azınlık olarak Hristiyanlar bulunur. Ayrıca Aşkabat bir dönem Bahai azınlıkların da önemli yerleşim yerleri arasında yer alıyordu.

Aşkabat’ta farklı kültürlerden gelen insanların bulunması, Aşkabat’ta düzenin sağlanabilmesi için pek çok farklı kural konulmasını gerektirmiştir. Türkmenistan genelinde geçerli olan bu kurallar, ülkeye dışarıdan gelen bir ziyaretçi tarafından şaşkınlıkla karşılanabilir. Örneğin devlet kurumlarının fotoğraflarının çekilmesi kesinlikle yasaktır. Çektiğiniz fotoğrafları silmeyi reddetmeniz durumunda cezalandırılabilirsiniz.

Aşkabat’a gittiğinizde, burada çok fazla devlet binası olduğunu göreceksiniz. Bir başkent olarak Aşkabat’ta bu tür yönetim binaları çok fazla bulunmakla beraber genellikle Türkmenbaşı Caddesi’nde yer alır.

Aşkabat Hakkında

Aşkabat Ne Yenir?

Türkmenistan, genel olarak Türkiye’de yemeye alıştığımız ve sevdiğimiz tatlara yakın lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Aşkabat geziniz sırasında seveceğiniz, damak zevkinize uygun ve mükemmel lezzetteki yemekleri tadabilirsiniz. Damat çatlatan Türkmen yemeklerini anavatanında tatmak için Aşkabat'a bir gastronomi gezisi düzenleyebilirsiniz.

Şaşlık Kebabı

Şaşlık Kebabı

Ülkemizde de sevdiğimiz bir yemek olan şaşlık kebabı, Aşkabat’ta bir başka güzel. Aşkabat’ı ziyaret ettiğiniz zaman burada yapılan şaşlık kebabını mutlaka denemelisiniz.

Kaytaz Böreği

Kaytaz Böreği

Kaytaz böreği, Aşkabat’ın en popüler yiyecekleri arasında bulunuyor. Hamur üstüne kıyma ve soğanlı harç ile yapılan kaytaz böreğini çok seveceksiniz.

Türkmen Pilavı

Türkmen Pilavı

İsmini ve ününü duyduğunuz Türkmen pilavı da en iyi Aşkabat’ta yenir. Özellikle bayramlarda ve özel günlerde tencerelerce pişirilen etli Türkmen pilavı, tadı ile sizi kendine hayran bırakacak.

Shurpa Çorbası

Shurpa Çorbası

Shurpa çorbası, Aşkabat’ta öğle veya akşam yemeği olarak tercih edebileceğiniz, doyurucu ve sağlıklı bir çorba çeşidi. Shurpa çorbasının içinde koyun eti ve çeşitli sebzeler bulunuyor. 

Aşkabat Nerede Yenir

Yöresel yemekleri ile ünlü olan Aşkabat’ta yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Bu restoranlar arasından istediğinizi seçerek sevdiklerinizle keyifli anlar geçirebilirsiniz. Çoğu restoran Türkmen geleneksel yemeklerini misafirlerine sunsa da dünya mutfağından menüler hazırlanan mekanlar da bir o kadar fazladır. Aşkabat, her damak tadından insanın hoşuna gidecek bir restoran yelpazesine sahip.

Kopetdag Restaurant

Kopetdag Restaurant

Türkmenistan kültürünü yansıtan dekorasyonu ile Kopetdag Restaurant, otantik bir havada yemek yiyebileceğiniz bir mekan. Ayrıca mekanın kapalı alanında şık bir bölüm bulunuyor. Canlı müzik ve lezzetli yemekler için Kopetdag Restaturant’ tercih edebilirsiniz.

Merdem Restaurant

Merdem Restaurant

Aşkabat’ın en iyi restoranlarından birisi de Merdem Restaurant. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri için gidebileceğiniz Merdem Restaurant’ta brunch yapma imkanı da bulunuyor. Türkmen yemeklerinden ve lezzetli kebaplardan tatmak isterseniz buraya gelebilirsiniz.

Ammar Cafe

Ammar Cafe

Aşkabat’ta oturabileceğiniz güzel bir kafe arıyorsanız Ammar Cafe’yi önerebiliriz. Ammar Cafe, şık iç ve dış mekan tasarımı ve kaliteli yiyecek ve içecekleri ile hizmet veriyor.

 Chandybl Restaurant & Steakhouse

Chandybl Restaurant & Steakhouse

Yeşillikler içinde bir restoranda yemek yemek, bifteklerin tadına bakmak isterseniz Chandybl Restaurant & Steakhouse sizin için ideal bir mekan olabilir. 

Aşkabat Gezilecek Yerler

Aşkabat, anıtlar ve devlet binaları ile dolu bir şehirdir. Türkmenistan bağımsızlığını kazandıktan sonra halk, bu özgürlük hissini gelecek nesillere miras bırakmak istemiş ve bunu da anıtlar yoluyla yapmıştır. Bu sebeple Aşkabat’ta çok sayıda anıt yer alır. Aşkabat gezinizde görmeniz gereken hiçbir detayı kaçırmamanız için sizlere bilgilendirici bir liste hazırladık.

Tarafsızlık Kulesi

Tarafsızlık Kulesi

Tarafsızlık Kulesi, Aşkabat’ın en önemli heykelidir. Tarafsızlık Kulesi veya Anıtı, Türkmenistan’ın her zaman tarafsız kalacağını ifade eder. Tarafsızlık Kulesi Türkmenler için önemli olan pek çok olayı ve kültürel değerleri yansıtırken, toplumsal yaşantıya dair de ipuçları veriyor. Aynı zamanda bu anıtın bir de müzesi bulunuyor.

Tarafsızlık Kulesi, Aşkabat’ın güney kesimlerindeki Kopet Dağı’na inşa edilmiştir. Anıtın tasarımı ise tagan adı verilen ve sağlamlığı ifade eden bir ocaktan esinlenerek yapılmıştır. Tarafsızlık Anıtı 95 metrelik bir gövdeden ve 12 metrelik, gövdenin üstünde yer alan bir heykelden meydana gelir. Anıtta manzarayı seyredebileceğiniz panoramik bir asansör bulunuyor.

Halk Hakıdası Anıt Kompleksi

Halk Hakıdası Anıt Kompleksi

Aşkabat’ın güneybatısında yer alan Halk Hakısası Anıt Kompleksi, içinde Göktepe Savaşı, II. Dünya Savaşı ve 1948 Aşkabat depremzedeleri için inşa edilen anıtları barındırır. 6 Ekim 2014’te Türkmenistan Anma Günü’nde açılan anıt kompleksi, 650 bin metrekarelik bir alanda yer alır. Hava karardıktan sonra anıt kompleksini aydınlatılmış haliyle görebilirsiniz. 

Altın Asır Pazarı

Altın Asır Pazarı

Altın Asır Pazarı, Türkmenistan’ın en büyük, Orta Asya’nın ise en büyük beşinci pazarıdır. Türkmen halısı süslemelerinden ilham alınarak inşa edilen Altın Asır Pazarı, özellikle Türkmen halılarına ev sahipliği yapar. Aşkabat’ın çöl kısımlarında yer alan pazardan geleneksel Türkmen halıları alabilir ve Orta Asya’nın en büyük açık hava pazarını gezebilirsiniz.

Bağımsızlık Meydanı

Bağımsızlık Meydanı

Kent merkezinde bulunan Bağımsızlık Meydanı, 1974 yılında inşa edilmiştir. Aşkabat’ın Sovyetler Birliği’nde bulunduğu zamanlarda meydanın ismi Karl Marks Meydanı’ydı. Daha sonra ismi Türkmenbaşı Meydanı olarak değiştirildi ve en sonunda bugünkü ismi olan Bağımsızlık Meydanı adı verildi. Türkmen Bağımsızlık Günü Geçitleri bu meydanda gerçekleştirilmektedir. Meydan çevresinde Savunma ve Eğitim Bakanlıkları gibi pek çok yönetim binası ve Türkmen Devlet Kütüphanesi bulunmaktadır.

Aşkabat Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Aşkabat’ta akşamları opera, tiyatro veya bale gösterilerini izleyerek eğlenceli vakit geçirebilir ve kültürel etkinliklerde bulunabilirsiniz. Aşkabat’ta pek çok tiyatro sahnesi yer almaktadır. Bununla beraber alkollü eğlence mekanlarını Aşkabat'ta bulmak biraz zor olabilir.

Mollanefes Öğrenci Tiyatrosu

Mollanefes Öğrenci Tiyatrosu

Aşkabat’ta pek çok tiyatro sahnesi yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi Mollanefes Öğrenci Tiyatrosu’dur.

 Bu tiyatro 1929 yılında Sovyetler Birliği döneminde kurulmuştur ve geniş bir repertuvara sahiptir. Tiyatro ilk zamanlarından beri Tükmenistan halkının sosyalist toplum mücadelesini anlatan çalışmaları sahneliyor. Tiyatronun bugünkü binası 1958 yılında tasarlandı. Tarihi boyunca çok sayıda farklı isimle anılan tiyatro, 2007 yılında bugünkü ismini aldı ve Mollanefes Öğrenci Tiyatrosu haline geldi. Bundan önceki ismi Mollanefes Akademik Drama Tiyatrosu’ydu.

Saparmurat Türkmenbaşı Baş Dram Tiyatrosu

Saparmurat Türkmenbaşı Baş Dram Tiyatrosu

Bir diğer tiyatro sahnesi de Saparmurat Türkmenbaşı Baş Dram Tiyatrosu’dur. Bu tiyatronun tarihi daha yenidir, 2005 yılında açılmıştır. Tiyatroda klasik ve modern Türkmen oyunlarını izleyebilir ve Türkmenistan tarihi hakkındaki bilgilerinizi genişletebilirsiniz.

Türkmen Devlet Kukla Tiyatrosu

Türkmen Devlet Kukla Tiyatrosu

2005 yılında kurulan tiyatro, Karaşsızlık Bulvarı'nda yer almaktadır. Türkmenistan'da bulunan tek kukla tiyatrosudur.

Puşkin Devlet Rus Dram Tiyatrosu

Puşkin Devlet Rus Dram Tiyatrosu

Bu tiyatro sahnesi 1926 yılında açılmıştır. 2004 yılında tiyatro binası eski yerinden taşınmak zorunda kaldı ve bugünkü yerine, Mahtumkulu Bulvarı'ndaki eski Kültür Sarayı binasına taşındı.

Aşkabat'ta Alışveriş - Ne Alınır?

Aşkabat’ta geleneksel Türkmen halıları, takıları alabileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Bu yerlerin başında Altın Asır Pazarı yer alıyor. Türkmenistan’ın en büyük pazarı olan Altın Asır Pazarı’nda ünlü kırmızı renkli Türkmen halılarından satın alabilir veya buradan ufak hediyelikler, takılar alabilirsiniz. Burası şehrin biraz dışındadır ve çöllük alanda yer alır.

Rus Pazarı da alışveriş yapabileceğiniz mekanlar arasında bulunuyor.  Burası oldukça canlı bir pazardır ve Azadi Caddesi üzerinde yer alır.

Berkarar Aşkabat’ta gidebileceğiniz bir alışveriş merkezidir. Burada Avrupa tarzı mağazalardan alışveriş yapabilir ve alışveriş merkezinde yer alan restoranlardan yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca burada küçük bir hediyelik eşya dükkanı da yer almakta. Buradan Türkiye’ye dönerken yanınızda götürmek için hediyelik alabilirsiniz.

Aşkabat'ta Alışveriş - Ne Alınır?

Aşkabat'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Aşkabat’ta bazı önemli günler ve fuarlar, festivaller bulunmaktadır. Aşkabat gezinizi bu günlere denk getirerek festivallere katılabilir ve Türkmen halkının, başta Aşkabat yerel halkı olmak üzere kültürünü, geleneklerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

Tümünü Göster

Aşkabat'ta Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Türkmenistan’da da Türkiye’de kullanılan priz tiplerinden kullanılır. Bu sebeple yanınızda farklı tiplerde adaptör taşımanıza gerek yoktur. Türkmenistan geziniz sırasında devlet binaları yakınında çok fazla fotoğraf çekmemeye dikkat etmelisiniz.

Aşkabat Otel Tavsiye

Aşkabat’ta konaklamak için tercih edebileceğiniz bazı oteller bulunuyor. Yalnız Türkmenistan’da otel sektörünün fazla gelişmediğini söylemekte yarar var. Yine de Aşkabat otelleri size kendinizi evinizde hissettirecek kadar samimi ve iyi hizmete sahiptir. Kalabileceğiniz bazı oteller şu şekildedir:

Ashgabat Hotel

Ashgabat Hotel

Güzel bir manzaraya sahip olan Ashgabat Hotel, geniş odalara sahip ve aile ile kalınabilecek bir otel. Bu otelin en büyük artısı hem havalimanına yakın olması, hem de şehir merkezine şahsi araba veya taksi ile kolay ulaşım imkanının bulunmasıdır.

Grand Turkmen Hotel

Grand Turkmen Hotel

Odalarında düz ekran televizyon gibi imkanlar yer alan Grand Turkmen Hotel, Aşkabat’ın en çok tercih edilen otellerinden bir tanesi. Otelde sabah kahvaltısı ve havuz gibi olanaklar da bulunuyor. Ayrıca otelde ücretsiz otopark hizmeti de bulunmakta. Grand Turkmen Hotel, pek çok restorana ve kafeye yakın bir konumda yer alıyor.

Hotel Aziya

Hotel Aziya

Hotel Aziya, havalimanından uzak bir konumda bulunuyor. Ayrıca otel şehir merkezine de çok yakın bir konumda değil. Otelin odalarının geniş olması, burayı aile ile konaklamak için uygun bir otel haline getiriyor. 

Ak Altın Plaza Hotel

Ak Altın Plaza Hotel

Şehir merkezine yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta olan Ak Altın Plaza Hotel’de otopark, havuz ve spor salonu imkanları yer alıyor. Otelin odalarında kablosuz internet hizmeti olmamakla beraber lobiden WI-FI hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca odalarda kablolu televizyon bulunuyor. 

Valencia