1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Aşkabat Uçak Bileti

Aşkabat Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
  1. Tarafsızlık Kulesi
  2. Halk Hakıdası Anıt Kompleksi
  3. Altın Asır Pazarı
  4. Bağımsızlık Meydanı
  5. Atatürk Meydanı

1. Tarafsızlık Kulesi

Tarafsızlık Kulesi, Aşkabat’ın en önemli heykelidir. Tarafsızlık Kulesi veya Anıtı, Türkmenistan’ın her zaman tarafsız kalacağını ifade eder. Tarafsızlık Kulesi Türkmenler için önemli olan pek çok olayı ve kültürel değerleri yansıtırken, toplumsal yaşantıya dair de ipuçları veriyor. Aynı zamanda bu anıtın bir de müzesi bulunuyor.

Tarafsızlık Kulesi, Aşkabat’ın güney kesimlerindeki Kopet Dağı’na inşa edilmiştir. Anıtın tasarımı ise tagan adı verilen ve sağlamlığı ifade eden bir ocaktan esinlenerek yapılmıştır. Tarafsızlık Anıtı 95 metrelik bir gövdeden ve 12 metrelik, gövdenin üstünde yer alan bir heykelden meydana gelir. Anıtta manzarayı seyredebileceğiniz panoramik bir asansör bulunuyor.

Tarafsızlık Kulesi

2. Halk Hakıdası Anıt Kompleksi

Aşkabat’ın güneybatısında yer alan Halk Hakısası Anıt Kompleksi, içinde Göktepe Savaşı, II. Dünya Savaşı ve 1948 Aşkabat depremzedeleri için inşa edilen anıtları barındırır. 6 Ekim 2014’te Türkmenistan Anma Günü’nde açılan anıt kompleksi, 650 bin metrekarelik bir alanda yer alır. Hava karardıktan sonra anıt kompleksini aydınlatılmış haliyle görebilirsiniz. 

Halk Hakıdası Anıt Kompleksi

3. Altın Asır Pazarı

Altın Asır Pazarı, Türkmenistan’ın en büyük, Orta Asya’nın ise en büyük beşinci pazarıdır. Türkmen halısı süslemelerinden ilham alınarak inşa edilen Altın Asır Pazarı, özellikle Türkmen halılarına ev sahipliği yapar. Aşkabat’ın çöl kısımlarında yer alan pazardan geleneksel Türkmen halıları alabilir ve Orta Asya’nın en büyük açık hava pazarını gezebilirsiniz.

Altın Asır Pazarı

4. Bağımsızlık Meydanı

Kent merkezinde bulunan Bağımsızlık Meydanı, 1974 yılında inşa edilmiştir. Aşkabat’ın Sovyetler Birliği’nde bulunduğu zamanlarda meydanın ismi Karl Marks Meydanı’ydı. Daha sonra ismi Türkmenbaşı Meydanı olarak değiştirildi ve en sonunda bugünkü ismi olan Bağımsızlık Meydanı adı verildi. Türkmen Bağımsızlık Günü Geçitleri bu meydanda gerçekleştirilmektedir. Meydan çevresinde Savunma ve Eğitim Bakanlıkları gibi pek çok yönetim binası ve Türkmen Devlet Kütüphanesi bulunmaktadır.

Bağımsızlık Meydanı

5. Atatürk Meydanı

Bağımsızlık Meydanı’na 500 metre uzaklıkta yer alan Atatürk Meydanı, ismini Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Merkezinde bir Atatürk heykeli yer alır. Burada her sene, merkezdeki heykele çiçekler getirilerek Atatürk’ün ölüm yıldönümü anılır. 

Atatürk Meydanı

Aşkabat hakkında daha fazla şey keşfet!

Aşkabat Nerede Yenir

Aşkabat Nerede Yenir

Yöresel yemekleri ile ünlü olan Aşkabat’ta yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Bu restoranlar arasından istediğinizi seçerek sevdiklerinizle keyifli anlar geçirebilirsiniz. Çoğu restoran Türkmen geleneksel yemeklerini misafirlerine sunsa da dünya mutfağından menüler hazırlanan mekanlar da bir o kadar fazladır. Aşkabat, her damak tadından insanın hoşuna gidecek bir restoran yelpazesine sahip.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Aşkabat Otel Tavsiye

Aşkabat Otel Tavsiye

Aşkabat’ta konaklamak için tercih edebileceğiniz bazı oteller bulunuyor. Yalnız Türkmenistan’da otel sektörünün fazla gelişmediğini söylemekte yarar var. Yine de Aşkabat otelleri size kendinizi evinizde hissettirecek kadar samimi ve iyi hizmete sahiptir. Kalabileceğiniz bazı oteller şu şekildedir:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Aşkabat'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Aşkabat'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Aşkabat’ta bazı önemli günler ve fuarlar, festivaller bulunmaktadır. Aşkabat gezinizi bu günlere denk getirerek festivallere katılabilir ve Türkmen halkının, başta Aşkabat yerel halkı olmak üzere kültürünü, geleneklerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Aşkabat Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Aşkabat Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Aşkabat’ta akşamları opera, tiyatro veya bale gösterilerini izleyerek eğlenceli vakit geçirebilir ve kültürel etkinliklerde bulunabilirsiniz. Aşkabat’ta pek çok tiyatro sahnesi yer almaktadır. Bununla beraber alkollü eğlence mekanlarını Aşkabat'ta bulmak biraz zor olabilir.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Aşkabat Ne Yenir?

Aşkabat Ne Yenir?

Türkmenistan, genel olarak Türkiye’de yemeye alıştığımız ve sevdiğimiz tatlara yakın lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Aşkabat geziniz sırasında seveceğiniz, damak zevkinize uygun ve mükemmel lezzetteki yemekleri tadabilirsiniz. Damat çatlatan Türkmen yemeklerini anavatanında tatmak için Aşkabat'a bir gastronomi gezisi düzenleyebilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Aşkabat Uçak Bileti