1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Otel Tavsiye
  4. Aşkabat Uçak Bileti

Aşkabat Otel Tavsiye

04 Aralık 2021 18:20
  1. Ashgabat Hotel
  2. Grand Turkmen Hotel
  3. Hotel Aziya
  4. Ak Altın Plaza Hotel

1. Ashgabat Hotel

Güzel bir manzaraya sahip olan Ashgabat Hotel, geniş odalara sahip ve aile ile kalınabilecek bir otel. Bu otelin en büyük artısı hem havalimanına yakın olması, hem de şehir merkezine şahsi araba veya taksi ile kolay ulaşım imkanının bulunmasıdır.

Ashgabat Hotel

2. Grand Turkmen Hotel

Odalarında düz ekran televizyon gibi imkanlar yer alan Grand Turkmen Hotel, Aşkabat’ın en çok tercih edilen otellerinden bir tanesi. Otelde sabah kahvaltısı ve havuz gibi olanaklar da bulunuyor. Ayrıca otelde ücretsiz otopark hizmeti de bulunmakta. Grand Turkmen Hotel, pek çok restorana ve kafeye yakın bir konumda yer alıyor.

Grand Turkmen Hotel

3. Hotel Aziya

Hotel Aziya, havalimanından uzak bir konumda bulunuyor. Ayrıca otel şehir merkezine de çok yakın bir konumda değil. Otelin odalarının geniş olması, burayı aile ile konaklamak için uygun bir otel haline getiriyor. 

Hotel Aziya

4. Ak Altın Plaza Hotel

Şehir merkezine yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta olan Ak Altın Plaza Hotel’de otopark, havuz ve spor salonu imkanları yer alıyor. Otelin odalarında kablosuz internet hizmeti olmamakla beraber lobiden WI-FI hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca odalarda kablolu televizyon bulunuyor. 

Ak Altın Plaza Hotel

Daha Fazlasını Keşfet!

Aşkabat Nerede Yenir

Aşkabat Nerede Yenir

Yöresel yemekleri ile ünlü olan Aşkabat’ta yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Bu restoranlar arasından istediğinizi seçerek sevdiklerinizle keyifli anlar geçirebilirsiniz. Çoğu restoran Türkmen geleneksel yemeklerini misafirlerine sunsa da dünya mutfağından menüler hazırlanan mekanlar da bir o kadar fazladır. Aşkabat, her damak tadından insanın hoşuna gidecek bir restoran yelpazesine sahip.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Aşkabat'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Aşkabat'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Aşkabat’ta bazı önemli günler ve fuarlar, festivaller bulunmaktadır. Aşkabat gezinizi bu günlere denk getirerek festivallere katılabilir ve Türkmen halkının, başta Aşkabat yerel halkı olmak üzere kültürünü, geleneklerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Aşkabat'ta Alışveriş - Ne Alınır?

Aşkabat'ta Alışveriş - Ne Alınır?

Aşkabat’ta geleneksel Türkmen halıları, takıları alabileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Bu yerlerin başında Altın Asır Pazarı yer alıyor. Türkmenistan’ın en büyük pazarı olan Altın Asır Pazarı’nda ünlü kırmızı renkli Türkmen halılarından satın alabilir veya buradan ufak hediyelikler, takılar alabilirsiniz. Burası şehrin biraz dışındadır ve çöllük alanda yer alır.

Rus Pazarı da alışveriş yapabileceğiniz mekanlar arasında bulunuyor.  Burası oldukça canlı bir pazardır ve Azadi Caddesi üzerinde yer alır.

Berkarar Aşkabat’ta gidebileceğiniz bir alışveriş merkezidir. Burada Avrupa tarzı mağazalardan alışveriş yapabilir ve alışveriş merkezinde yer alan restoranlardan yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca burada küçük bir hediyelik eşya dükkanı da yer almakta. Buradan Türkiye’ye dönerken yanınızda götürmek için hediyelik alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Aşkabat Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Aşkabat Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Aşkabat’ta akşamları opera, tiyatro veya bale gösterilerini izleyerek eğlenceli vakit geçirebilir ve kültürel etkinliklerde bulunabilirsiniz. Aşkabat’ta pek çok tiyatro sahnesi yer almaktadır. Bununla beraber alkollü eğlence mekanlarını Aşkabat'ta bulmak biraz zor olabilir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Aşkabat Gezilecek Yerler

Aşkabat Gezilecek Yerler

Aşkabat, anıtlar ve devlet binaları ile dolu bir şehirdir. Türkmenistan bağımsızlığını kazandıktan sonra halk, bu özgürlük hissini gelecek nesillere miras bırakmak istemiş ve bunu da anıtlar yoluyla yapmıştır. Bu sebeple Aşkabat’ta çok sayıda anıt yer alır. Aşkabat gezinizde görmeniz gereken hiçbir detayı kaçırmamanız için sizlere bilgilendirici bir liste hazırladık.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Aşkabat Ne Yenir?

Aşkabat Ne Yenir?

Türkmenistan, genel olarak Türkiye’de yemeye alıştığımız ve sevdiğimiz tatlara yakın lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Aşkabat geziniz sırasında seveceğiniz, damak zevkinize uygun ve mükemmel lezzetteki yemekleri tadabilirsiniz. Damat çatlatan Türkmen yemeklerini anavatanında tatmak için Aşkabat'a bir gastronomi gezisi düzenleyebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Aşkabat'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Aşkabat'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Aşkabat, genel olarak Türkmenistan’da hakim olan karasal iklimin etkisi altındadır. Aşkabat’ın ortalama sıcaklığı hem yıl içinde, hem de gün içinde aşırı derecede farklılaşır. Karasal iklime sahip Aşkabat’ta yıllık yağış miktarı da çok azdır.

Aşkabat dönemsel olarak kum fırtınalarına ev sahipliği yapar. Bu kum fırtınaları, Türkmenistan’ın sınır komşuları İran ve Afganistan’dan gelerek Aşkabat’ı etkisi altına alır. Zaten Aşkabat, Türkmenistan’ın güney kesimlerinde, çöl içinde kurulmuş bir şehirdir. Bu nedenle yaz aylarında, kum fırtınalarının çoğaldığı zamanlarda Aşkabat'a gelmeniz gezi planlarınızı değiştirmenize yol açabilir.

Yazları çok sıcak, kışları ise çok soğuk olacağından Aşkabat’ı bahar aylarında gezmek en iyi tercih olacaktır. Özellikle Eylül, Ekim veya Nisan, Mayıs ayları Aşkabat’ı gezmek için en ideal zamanlardır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Aşkabat Hakkında

Aşkabat Hakkında

Aşkabat, bir Orta Asya devleti olan Türkmenistan’ın başkentidir. Türkmenistan’ın güney kesimlerinde, İran sınırına oldukça yakın bir mesafede bulunur. Aşkabat’tan aynı zamanda Aşkın Şehri ismiyle de bahsedilir. Türkmenistan Aşkabat tarihi boyunca ticari açıdan önemli bir şehir olmuştur. Sınırları içinde önemli ticaret yollarını bulunduran Aşkabat, bugün Türkmenistan’ın en büyük şehridir. Ayrıca Ankara ile kardeş şehir olan Aşkabat oldukça düzenli bir yerleşim planına sahiptir.

Aşkabat 1881 yılında çevrede bulunan bir Rus Askeri Üssü’nün sayesinde gelişmeye başlamıştır. Bu üssün etrafında büyüyen şehir, demiryolları bağlantıları ile daha da genişlemiştir. Trans Hazar Demiryolu ile Aşkabat, Kazakistan, Özbekistan ve Hazar Denizi ile bağlantı kurmuştu.

Türkmenistan, 1991 yılında başkent olduğundan beri çok daha hızlı gelişmiş ve büyük bir göç dalgası ile karşılaşmıştır. Bugün Aşkabat’ın nüfusu 1 milyondan daha fazladır.  Aşkabat’a yapılan göç sadece Türkmenistan sınırları içinden değil, komşu ülkelerden de olmuştur. Hem bu göç dalgasının etkisiyle, hem de Aşkabat’ın tarihsel rolü nedeniyle Aşkabat’a çok çeşitli kültürler ve milletler bir arada yaşar. Aşkabat’ta Türkmen halk hala çoğunluk olsa da, Özbek, Azeri, Ermeni ve Rus kökenli kişiler de burada azınlık olarak yaşamaya devam etmektedir.

Aşkabat’ta konuşulan resmi dil Türkmencedir. Ayrıca şehirde yaşayan çoğu kişi Müslümandır. Azınlık olarak Hristiyanlar bulunur. Ayrıca Aşkabat bir dönem Bahai azınlıkların da önemli yerleşim yerleri arasında yer alıyordu.

Aşkabat’ta farklı kültürlerden gelen insanların bulunması, Aşkabat’ta düzenin sağlanabilmesi için pek çok farklı kural konulmasını gerektirmiştir. Türkmenistan genelinde geçerli olan bu kurallar, ülkeye dışarıdan gelen bir ziyaretçi tarafından şaşkınlıkla karşılanabilir. Örneğin devlet kurumlarının fotoğraflarının çekilmesi kesinlikle yasaktır. Çektiğiniz fotoğrafları silmeyi reddetmeniz durumunda cezalandırılabilirsiniz.

Aşkabat’a gittiğinizde, burada çok fazla devlet binası olduğunu göreceksiniz. Bir başkent olarak Aşkabat’ta bu tür yönetim binaları çok fazla bulunmakla beraber genellikle Türkmenbaşı Caddesi’nde yer alır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Aşkabat Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz