1. Anasayfa
 2. Ağrı Uçak Bileti

Ağrı Uçak Bileti

Ağrı Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Ağrı Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Ağrı’ya İstanbul ve Ankara’dan direkt uçuş yaparak ulaşabilirsiniz. Diğer şehirlerden ise bir aktarma yaparak Ağrı’ya gidebilirsiniz. Yurt dışından ise 1 veya 2 aktarma yaparak Ağrı’ya gidebilirsiniz. Ağrı’ya en sık sefer düzenleyen hava yolları ise Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet’tir. İstanbul ile Ağrı arası uçuş süresi ortalama 2 saat sürmektedir. Ankara ile Ağrı arası uçuş süresi ise ortalama 1 saat 30 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz her şehirden Ağrı’ya direkt veya aktarmalı online uçak biletinizi sitemizde bulabilirsiniz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Ağrı’ya Nasıl Gidilir?
 2. Ağrı'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Ağrı’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Ağrı Hakkında
 5. Ağrı Ne Yenir?
 6. Ağrı Nerede Yenir
 7. Ağrı Gezilecek Yerler
 8. Ağrı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Ağrı’da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Ağrı'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Ağrı’da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Ağrı Otel Tavsiye

Ağrı'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Ağrı şehrine ve çevresindeki bölgelere Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı hizmet vermektedir.

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı

Ahmed-i Hani Havalimanına sitemizden alacağınız online uçak bileti sayesinde oldukça ucuza gidebilirsiniz. Ahmed-i Hani Havalimanı, 1997 yılında hizmete açılmış olan sivil kategoride bir havalimanıdır. Yolcu trafiği yoğun değildir, 2017 yılında toplamda 284 bin kişi Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’nı ziyaret etmiştir. Kurulduğu tarihte Ağrı Havalimanı olarak kurulanbu havalimanının adı 2015 yılında değiştirilerek Ahmed-i Hani Havalimanı yapılmıştır. Ahmed-i Hani Havalimanı, Merkez ilçesinde 100. Yıl Mahallesi üzerinde yer almaktadır. Ağrı şehir merkezine olan uzaklığı ise 9 kilometredir. Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için üç vasıta mevcuttur:

Otobüs ile şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ağrı Belediyesi’ne ait bu otobüsler uçağın iniş saatine göre hareket etmektedir. Otobüsün bilet fiyatı ise 3 liradır.

Taksi ile şehir merkezine ulaşımınızı zaman kaybetmeden sağlayabilirsiniz. Terminalin yolcu çıkışının önünde taksileri bulabilirsiniz. Ağrı merkezine taksi ücreti ortalama 30-35 lira arasında tutmaktadır.

Kiralayacağınız araç ile de şehir merkezine gidebilirsiniz. Aydınoğlu ve Azizoğlu araç kiralama şirketleri Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’nda bulunmaktadır.

Ağrı’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ağrı’da karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Ağrı’da konumu ve coğrafi yapısı dolayısıyla karasal iklim özellikleri daha sert geçmektedir. Kışın dondurucu soğuklar görülmektedir. Ağrı’ da kış aylarındaki sıcaklık ortalaması -8 derecedir. Yazın ise sıcaklık ortalaması 21-30 derece aralığındadır. En yağışlı olduğu aylar ise ilkbahar aylarıdır. Ağrı’da kayak yapmak isterseniz kış aylarını tercih edebilirsiniz. Ağrı’nın tarihi ve doğal yerlerini görmek isterseniz en ideal aylar yağışın da az olduğu yaz aylarıdır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin turizm açısından önemli şehirlerinden biri olan Ağrı’ya sitemizden online uçak biletinizi alabilir, tatil için planlamalara başlayabilirsiniz.

Ağrı Hakkında

Ağrı, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehrimizdir. Ağrı, İran ile komşu konumda yer almaktadır. Ağrı’ya komşu olan şehirler ise kuzeyinden Kars ve Iğdır, batısından Muş ve Erzurum ile güneyinden Bitlis ve Van şehirleridir. Doğusunda ise İran bulunmaktadır. Ağrı şehrinin ismi ise şehirde bulunan Ağrı Dağı’ndan gelmektedir. Türkiye’nin en yüksek dağı olma özelliğindeki Ağrı Dağı’nı görmek isterseniz Ağrı’ya ucuza uçak biletinizi sitemizde bulabilirsiniz. Ağrı’nın merkez ilçesi ile birlikte toplamda 8 ilçesi bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Merkez, Patnos ve Doğubeyazıt ilçeleridir. Ağrı’nın toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 537 bine yaklaşmıştır. Ağrı birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan bir şehrimizdir. Balık Gölü, Tendürek Dağı ve Ağrı Dağı bu doğal güzelliklerin başında yer almaktadır. Ağrı, önemli bir jeopolitik konumda bulunmaktadır ve bu nedenle tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Anadolu’ya giriş kapısı olarak görülen Ağrı, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hurriler, Urartular, Medler ve Persler gibi medeniyetler Ağrı’ya egemen olmuştur. 1514 yılında, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Ağrı, Rusların ve daha sonra Ermenilerin işgaline uğramıştır. 15 Nisan 1918 tarihinde ise düşman işgalinden kurtulmuştur. Ağrı şehrine batılılar Ararat ismini de vermektedir. Bunun sebebi ise Tevrat’ta geçen Ararat Dağı ve çevresinin Ağrı şehri olduğunun düşünülmesidir. Ağrı’nın eski ismi Karaköse’dir. Ağrı il sınırları içerisinde yer alan Ağrı Dağı ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Ağrı şehrine 2007 tarihinde kurulmuş olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi hizmet vermektedir. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Doğu Anadolu’nun görülmesi gereken şehirlerinin başında yer alan Ağrı’ya gitmek için ucuz uçak biletlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Ağrı Ne Yenir?

Ağrı, Türkiye’ye ün salmış birçok lezzetin ana vatanıdır. Et yemeklerinden hamur işine kadar geniş bir yelpazede meşhur yemekleri vardır. Yöreye ait otların içine katıldığı bu yemekleri başka yerde yerseniz aynı lezzeti alamayabilirsiniz. Ağrı'nın en popüler yemeği abdigor köftesidir. Sığır etinden yapılan bu köftede, et önce tokmakla ezilene kadar dövülüyor ardından hamur haline gelen et ile sıcak su ve soğan karıştırılıyor. Bir saat dinlendirilerek pişirilen köfteler pilav ile servis ediliyor. Ağrı seyahatinizde birçok restoranda bulabileceğiniz bu meşhur abdigor köftesini mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında yine bir et yemeği olan gösteberg et yemeği sıkça tüketilir. Kuzu veya oğlak eti gosteberg isimli ot ile birleşince ortaya çıkan enfes lezzet aynı hayvanın postunun içinde pişirilir.

Ağrı yöresine ait hamur işi yemekler de oldukça sevilmektedir. Hengel adı verilen ve mantıya benzeyen bir yemekleri var. Hengel, hamurdan hazırlanan parçaların üzerine yemeğe de adını veren hengel sosunun dökülmesiyle servis ediliyor. Karadeniz bölgesinde sıkça tüketilen kuymak, Ağrı'da da sık sık karşınıza çıkabilir. Çünkü Ağrılılar da kuymağı severek yiyen bir halktır. Çiriş ketesi de yine Ağrılıların sürekli yediği bir yemek. Hamurun içine bölgeye özgü çiriş otunun eklenmesiyle hazırlanan bu keteyi mutlaka denemenizi öneririz. Şimdiye kadar yememiş olabileceğiniz beyaz balı da Ağrı'da yiyebilirsiniz. Arıcılık faaliyetlerinin yaygın olduğu Ağrı'da, çok lezzetli çiçek balları üretilir. Bunların arasında dünyaca ünlü beyaz bal da bulunmaktadır. Siz de Ağrı seyahatinizde tadına bakabilir ve dilerseniz şehrinize dönerken yanınızda götürmek için satın alabilirsiniz.

Ağrı’ya gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken Ağrı lezzetleri şunlardır:

Ayran aşı

Ayran aşı

Ayran aşı, Ağrı’da başlangıç olarak tadabileceğiniz bir lezzettir. Yayla çorbasına benzeyen bu lezzetin farkı içerisine kabak da konulmasıdır. Ağrı’ya gittiğinizde bu lezzeti tatmanızı tavsiye ederiz. Eğer Ağrı’ya gitmeye karar verdiyseniz uçak biletinizi uzaklarda aramayın, hemen sitemiz üzerinden online uçak biletinizi satın alın, uçuşun keyfini sürün.

Abdigör Köftesi

Abdigör Köftesi

Abdigör köftesi, Ağrı’nın en ünlü yemeklerinden biridir. Bildiğimiz köfteden birçok farkı olan Abdigör köfte, hazırlanırken eti tokmak yardımıyla dövülüyor. Yumurta, soğan ve çeşitli baharatlar da eklenerek hazırlanan köfte pilav ile servis ediliyor.

Hengel

Hengel

Hengel yemeği, bir çeşit hamur yemeğidir. Kare biçimde kesilen hamurlar kaynatılarak üstüne yoğurt ve bu yemeğe özgü hengel sosu eklenerek hazırlanan bu yemeğin tadına mutlaka bakmalısınız.

Alabalık

Alabalık

Alabalık ise Ağrı’da çokça bulunan bir balıktır. Balık Gölü’nden, Cuma Çayı’ndan tutulan tazecik alabalığın tadına Ağrı’ya gittiğinizde mutlaka bakmalısınız.

Ağrı’ya gittiğinizde Halise, Yalancı Köfte ve Çiriş Ketesi’nin de tadına bakabilirsiniz.

Ağrı Nerede Yenir

Ağrı'nın meşhur yemekleri saymakla bitmiyor. Peki Ağrı'da hangi restoranlara gidilir ve bu güzel yemekler nerede yenir? Sizin için Ağrı'da ünlü restoranları araştırdık ve bir liste yaptık. Ağrı'nın birbirinden lezzetli yemeklerini yemeden dönmek istemeyenler için tavsiye ettiğimiz restoranlardan bazıları şunlar:

1. Ahmedi Hani Yöresel Ev Yemekleri

Ahmedi Hani Yöresel Ev Yemekleri

Ahmedi Hani Yöresel Ev Yemekleri restoranı Ağrı’nın lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz bir yerdir. Ahmedi Hani yöresel ev yemekleri restoranı Doğubeyazıt ilçesine bağlı Sarıgül Mahallesi üzerindedir.

2. Ergül’ün Mutfağı

Ergül’ün Mutfağı

Ergül’ün Mutfağı, Ağrı’da yöresel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz diğer bir restorandır. Özellikle Ağrı’nın ünlü yemeği abdigör köfteyi mutlaka bu restoranda yemelisiniz. Ergül’ün Mutfağı restoranı Doğubeyazıt ilçesine bağlı Sanat Sokak üzerinde bulunmaktadır.

3. Sultan Sofrası

Sultan Sofrası

Sultan Sofrası, Ağrı’da sıklıkla tercih edilen bir restorandır. Özellikle et yemeklerinin tadına bakmak için bu restoranı tercih edebilirsiniz Sultan Sofrası, Merkez ilçesine bağlı Kağızman Caddesi üzerinde yer almaktadır.

Ağrı’ya uçak biletinizi sitemizden alarak, Ağrı’ya seyahatinizi gerçekleştirebilir ve ünlü Ağrı lezzetlerini yerinde tadabilirsiniz.

Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı, tarihte olduğu gibi günümüzde de önemli şehirlerimiz arasındadır. Türkiye'nin ve Avrupa Kıtası'nın en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nı mutlaka gezmenizi öneririz. Ağrı Dağı Milli Parkı'nda mevsimine göre görebileceğiniz çeşitli kuş türleri yaşamaktadır. Burası Türkiye'nin en büyük milli parkı olma özelliğini taşımaktadır. Ağrı'ya gittiğinizde bu parkta gezmenizi ve muhteşem Ağrı Dağı manzarasını yakından görmenizi tavsiye ederiz.

Birçok gezilecek önemli yeri bulunan Ağrı’da gezebileceğiniz başlıca yerler ise şuralardır:

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, Ağrı’nın simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Mimarisi ile de oldukça etkileyen İshak Paşa Sarayı, yaklaşık 250 yıllık bir geçmişe sahiptir. İshak Paşa Sarayı, Doğu Beyazıt ilçesine 5 dakikalık mesafede yer almaktadır.

Doğubeyazıt Kalesi

Doğubeyazıt Kalesi

Doğubeyazıt Kalesi, kimler tarafından inşa edildiği tartışmalı olan bir kaledir. Ağrı’ya hakim bir noktada bulunan bu kale günümüzde ne kadar yıpranmış olsa da geçmişin izlerini halen yansıtabilen bir kaledir. Doğubeyazıt Kalesi, Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yukarıtavla’da yer almaktadır.

Ahmed-i Hani Türbesi

Ahmed-i Hani Türbesi

Ahmed-i Hani Türbesi, önemli bir kültür mirasıdır. Edebiyatçı, tarihçi ve önemli bir İslam alimi olan Ahmed-i Hani’nin türbesi olan bu yapıyı Ağrı’ya gittiğinizde ziyaret etmenizi öneririz. Ahmed-i Hani Türbesi, Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yukarıtavla’da yer almaktadır.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı Dağı Milli Parkı, 2004 yılında ilan edilmiş bir parktır. Bu milli parkın içerisinde Ağrı Dağı ve meteor çukuru yer almaktadır. Aynı zamanda Ağrı’nın doğa yaşamını görebileceğiniz bu park, Karagüney bölgesinde yer almaktadır.

Ağrı dağını görmek için istediğiniz zaman ucuza uçak biletini sitemizden online olarak alabilirsiniz.

Ağrı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ağrı’da canlı bir gece hayatı yoktur. Kafeler ve türkü barlar Ağrı’da yaygındır.

1. Teras Cafe

Teras Cafe

Teras Cafe, Ağrı’da sıklıkla tercih edilen bir kahve mekanıdır. Ferah bir yer olan bu kafe, Merkez ilçesine bağlı Nevzat Güngör Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

2. Alaçatı Cafe&Restaurant

Alaçatı Cafe&Restaurant

Alaçatı Cafe&Restaurant, hem kahvenizi içebileceğiniz hem de lezzetli yemeklerin tadına bakabileceğiniz bir yerdir. Sakin bir yer olan Alaçatı Cafe& Restaurant, Merkez ilçesine bağlı Yavuz Mahallesi üzerinde yer almaktadır.

3. Mem’s Cafe

Mem’s Cafe

Mem’s Cafe, canlı müziğin de olduğu sıklıkla tercih edilen bir yerdir. Mem’s Cafe, Merkez ilçesine bağlı Atalay Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Ağrı’da Alışveriş - Ne Alınır?

Ağrı’da alışveriş yapmak istiyorsanız Yıldız Park ve Doğubeyazıt alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Ağrı merkezde bulunan İsmail Beşikçi Caddesi’nde, Doğubeyazıt ilçesinde de alışveriş yapmak için birçok mağaza ve yöresel yiyecek satan esnafları bulabilirsiniz. Ağrı’dan sevdikleriniz için el dokuması kilim ve halılardan alabilirsiniz.

Ağrı'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Ağrı'da yılın belli zamanlarında yöresel şenlikler düzenlenir. Ağrı seyahatinde katılabileceğiniz bazı festivalleri listeledik:

1. Ehmedi Fani Kültür Sanat ve Turizm Festivali

Ehmedi Fani Kültür Sanat ve Turizm Festivali

2. Ağrı Şehri Kurtuluş Şenlikleri

Ağrı Şehri Kurtuluş Şenlikleri

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali

Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali

Ağrı’da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Ağrı, çevresindeki şehirlere göre daha az gelişmiş bir şehirdir. Özellikle gece hayatı ve eğlence konusunda Ağrı’da aradığınızı bulamayabilirsiniz. Ağrı’da yolunuzu kaybederseniz çekinmeden birine sorabilirsiniz. Ağrı şehrinin yerlileri oldukça samimi ve yardımseverlerdir.

Ağrı Otel Tavsiye

Ağrı’da konaklama yerleri daha çok merkez ilçesinde bulunmaktadır. Ağrı’ya gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı oteller ise şunlardır:

1. Alp Otel

Alp Otel

Alp Otel, merkez ilçesine bağlı Kağızman Caddesi üzerinde yer almaktadır. Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na ise arabayla 10 dakikalık mesafede yer almaktadır. Bu otelin bir gecelik ücreti ise ortalama 260 liradır.

2. Grand Cenas Hotel

Grand Cenas Hotel

Grand Cenas Hotel, 4 yıldızlı bir oteldir. Ağrı Merkez’de Fırat Mahallesi üzerinde bulun bu otel Ahmed-i Hani Havalimanı’na arabayla 1 dakikalık mesafede yer almaktadır. Kapalı havuz ve spor salonu gibi hizmetleri de bulunan bu otelin bir gecelik ücreti ise ortalama 325 liradır.

3. Hatemoğlu Otel

Hatemoğlu Otel

Hatemoğlu Otel, 2 yıldızlı bir oteldir. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bu otel, Ahmed-i Hani Havalimanı’na arabayla 12 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Bu otelin bir gecelik ücreti ise ortalama 210 liradır.

Sitemizden hızlı şekilde online uçak biletinizi alabilir sonrasında otelinizi ayarlayarak Ağrı’ya ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Valencia