1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Ağrı Uçak Bileti

Ağrı Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:19
  1. İshak Paşa Sarayı
  2. Doğubeyazıt Kalesi
  3. Ahmed-i Hani Türbesi
  4. Ağrı Dağı Milli Parkı

1. İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, Ağrı’nın simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Mimarisi ile de oldukça etkileyen İshak Paşa Sarayı, yaklaşık 250 yıllık bir geçmişe sahiptir. İshak Paşa Sarayı, Doğu Beyazıt ilçesine 5 dakikalık mesafede yer almaktadır.

İshak Paşa Sarayı

2. Doğubeyazıt Kalesi

Doğubeyazıt Kalesi, kimler tarafından inşa edildiği tartışmalı olan bir kaledir. Ağrı’ya hakim bir noktada bulunan bu kale günümüzde ne kadar yıpranmış olsa da geçmişin izlerini halen yansıtabilen bir kaledir. Doğubeyazıt Kalesi, Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yukarıtavla’da yer almaktadır.

Doğubeyazıt Kalesi

3. Ahmed-i Hani Türbesi

Ahmed-i Hani Türbesi, önemli bir kültür mirasıdır. Edebiyatçı, tarihçi ve önemli bir İslam alimi olan Ahmed-i Hani’nin türbesi olan bu yapıyı Ağrı’ya gittiğinizde ziyaret etmenizi öneririz. Ahmed-i Hani Türbesi, Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yukarıtavla’da yer almaktadır.

Ahmed-i Hani Türbesi

4. Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı Dağı Milli Parkı, 2004 yılında ilan edilmiş bir parktır. Bu milli parkın içerisinde Ağrı Dağı ve meteor çukuru yer almaktadır. Aynı zamanda Ağrı’nın doğa yaşamını görebileceğiniz bu park, Karagüney bölgesinde yer almaktadır.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Daha Fazlasını Keşfet!

Ağrı Nerede Yenir

Ağrı Nerede Yenir

Ağrı'nın meşhur yemekleri saymakla bitmiyor. Peki Ağrı'da hangi restoranlara gidilir ve bu güzel yemekler nerede yenir? Sizin için Ağrı'da ünlü restoranları araştırdık ve bir liste yaptık. Ağrı'nın birbirinden lezzetli yemeklerini yemeden dönmek istemeyenler için tavsiye ettiğimiz restoranlardan bazıları şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Otel Tavsiye

Ağrı Otel Tavsiye

Ağrı’da konaklama yerleri daha çok merkez ilçesinde bulunmaktadır. Ağrı’ya gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı oteller ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Ağrı'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Ağrı'da yılın belli zamanlarında yöresel şenlikler düzenlenir. Ağrı seyahatinde katılabileceğiniz bazı festivalleri listeledik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı’da Alışveriş - Ne Alınır?

Ağrı’da Alışveriş - Ne Alınır?

Ağrı’da alışveriş yapmak istiyorsanız Yıldız Park ve Doğubeyazıt alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Ağrı merkezde bulunan İsmail Beşikçi Caddesi’nde, Doğubeyazıt ilçesinde de alışveriş yapmak için birçok mağaza ve yöresel yiyecek satan esnafları bulabilirsiniz. Ağrı’dan sevdikleriniz için el dokuması kilim ve halılardan alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ağrı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ağrı’da canlı bir gece hayatı yoktur. Kafeler ve türkü barlar Ağrı’da yaygındır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Ne Yenir?

Ağrı Ne Yenir?

Ağrı, Türkiye’ye ün salmış birçok lezzetin ana vatanıdır. Et yemeklerinden hamur işine kadar geniş bir yelpazede meşhur yemekleri vardır. Yöreye ait otların içine katıldığı bu yemekleri başka yerde yerseniz aynı lezzeti alamayabilirsiniz. Ağrı'nın en popüler yemeği abdigor köftesidir. Sığır etinden yapılan bu köftede, et önce tokmakla ezilene kadar dövülüyor ardından hamur haline gelen et ile sıcak su ve soğan karıştırılıyor. Bir saat dinlendirilerek pişirilen köfteler pilav ile servis ediliyor. Ağrı seyahatinizde birçok restoranda bulabileceğiniz bu meşhur abdigor köftesini mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında yine bir et yemeği olan gösteberg et yemeği sıkça tüketilir. Kuzu veya oğlak eti gosteberg isimli ot ile birleşince ortaya çıkan enfes lezzet aynı hayvanın postunun içinde pişirilir.

Ağrı yöresine ait hamur işi yemekler de oldukça sevilmektedir. Hengel adı verilen ve mantıya benzeyen bir yemekleri var. Hengel, hamurdan hazırlanan parçaların üzerine yemeğe de adını veren hengel sosunun dökülmesiyle servis ediliyor. Karadeniz bölgesinde sıkça tüketilen kuymak, Ağrı'da da sık sık karşınıza çıkabilir. Çünkü Ağrılılar da kuymağı severek yiyen bir halktır. Çiriş ketesi de yine Ağrılıların sürekli yediği bir yemek. Hamurun içine bölgeye özgü çiriş otunun eklenmesiyle hazırlanan bu keteyi mutlaka denemenizi öneririz. Şimdiye kadar yememiş olabileceğiniz beyaz balı da Ağrı'da yiyebilirsiniz. Arıcılık faaliyetlerinin yaygın olduğu Ağrı'da, çok lezzetli çiçek balları üretilir. Bunların arasında dünyaca ünlü beyaz bal da bulunmaktadır. Siz de Ağrı seyahatinizde tadına bakabilir ve dilerseniz şehrinize dönerken yanınızda götürmek için satın alabilirsiniz.

Ağrı’ya gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken Ağrı lezzetleri şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ağrı’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ağrı’da karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Ağrı’da konumu ve coğrafi yapısı dolayısıyla karasal iklim özellikleri daha sert geçmektedir. Kışın dondurucu soğuklar görülmektedir. Ağrı’ da kış aylarındaki sıcaklık ortalaması -8 derecedir. Yazın ise sıcaklık ortalaması 21-30 derece aralığındadır. En yağışlı olduğu aylar ise ilkbahar aylarıdır. Ağrı’da kayak yapmak isterseniz kış aylarını tercih edebilirsiniz. Ağrı’nın tarihi ve doğal yerlerini görmek isterseniz en ideal aylar yağışın da az olduğu yaz aylarıdır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin turizm açısından önemli şehirlerinden biri olan Ağrı’ya sitemizden online uçak biletinizi alabilir, tatil için planlamalara başlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Hakkında

Ağrı Hakkında

Ağrı, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehrimizdir. Ağrı, İran ile komşu konumda yer almaktadır. Ağrı’ya komşu olan şehirler ise kuzeyinden Kars ve Iğdır, batısından Muş ve Erzurum ile güneyinden Bitlis ve Van şehirleridir. Doğusunda ise İran bulunmaktadır. Ağrı şehrinin ismi ise şehirde bulunan Ağrı Dağı’ndan gelmektedir. Türkiye’nin en yüksek dağı olma özelliğindeki Ağrı Dağı’nı görmek isterseniz Ağrı’ya ucuza uçak biletinizi sitemizde bulabilirsiniz. Ağrı’nın merkez ilçesi ile birlikte toplamda 8 ilçesi bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Merkez, Patnos ve Doğubeyazıt ilçeleridir. Ağrı’nın toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 537 bine yaklaşmıştır. Ağrı birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan bir şehrimizdir. Balık Gölü, Tendürek Dağı ve Ağrı Dağı bu doğal güzelliklerin başında yer almaktadır. Ağrı, önemli bir jeopolitik konumda bulunmaktadır ve bu nedenle tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Anadolu’ya giriş kapısı olarak görülen Ağrı, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hurriler, Urartular, Medler ve Persler gibi medeniyetler Ağrı’ya egemen olmuştur. 1514 yılında, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Ağrı, Rusların ve daha sonra Ermenilerin işgaline uğramıştır. 15 Nisan 1918 tarihinde ise düşman işgalinden kurtulmuştur. Ağrı şehrine batılılar Ararat ismini de vermektedir. Bunun sebebi ise Tevrat’ta geçen Ararat Dağı ve çevresinin Ağrı şehri olduğunun düşünülmesidir. Ağrı’nın eski ismi Karaköse’dir. Ağrı il sınırları içerisinde yer alan Ağrı Dağı ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Ağrı şehrine 2007 tarihinde kurulmuş olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi hizmet vermektedir. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Doğu Anadolu’nun görülmesi gereken şehirlerinin başında yer alan Ağrı’ya gitmek için ucuz uçak biletlerini sitemizde bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz