1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Ağrı Uçak Bileti

Ağrı Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. İshak Paşa Sarayı
  2. Doğubeyazıt Kalesi
  3. Ahmed-i Hani Türbesi
  4. Ağrı Dağı Milli Parkı

1. İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, Ağrı’nın simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Mimarisi ile de oldukça etkileyen İshak Paşa Sarayı, yaklaşık 250 yıllık bir geçmişe sahiptir. İshak Paşa Sarayı, Doğu Beyazıt ilçesine 5 dakikalık mesafede yer almaktadır.

İshak Paşa Sarayı

2. Doğubeyazıt Kalesi

Doğubeyazıt Kalesi, kimler tarafından inşa edildiği tartışmalı olan bir kaledir. Ağrı’ya hakim bir noktada bulunan bu kale günümüzde ne kadar yıpranmış olsa da geçmişin izlerini halen yansıtabilen bir kaledir. Doğubeyazıt Kalesi, Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yukarıtavla’da yer almaktadır.

Doğubeyazıt Kalesi

3. Ahmed-i Hani Türbesi

Ahmed-i Hani Türbesi, önemli bir kültür mirasıdır. Edebiyatçı, tarihçi ve önemli bir İslam alimi olan Ahmed-i Hani’nin türbesi olan bu yapıyı Ağrı’ya gittiğinizde ziyaret etmenizi öneririz. Ahmed-i Hani Türbesi, Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yukarıtavla’da yer almaktadır.

Ahmed-i Hani Türbesi

4. Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı Dağı Milli Parkı, 2004 yılında ilan edilmiş bir parktır. Bu milli parkın içerisinde Ağrı Dağı ve meteor çukuru yer almaktadır. Aynı zamanda Ağrı’nın doğa yaşamını görebileceğiniz bu park, Karagüney bölgesinde yer almaktadır.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı hakkında daha fazla şey keşfet!

Ağrı Ne Yenir?

Ağrı Ne Yenir?

Ağrı, Türkiye’ye ün salmış birçok lezzetin ana vatanıdır. Et yemeklerinden hamur işine kadar geniş bir yelpazede meşhur yemekleri vardır. Yöreye ait otların içine katıldığı bu yemekleri başka yerde yerseniz aynı lezzeti alamayabilirsiniz. Ağrı'nın en popüler yemeği abdigor köftesidir. Sığır etinden yapılan bu köftede, et önce tokmakla ezilene kadar dövülüyor ardından hamur haline gelen et ile sıcak su ve soğan karıştırılıyor. Bir saat dinlendirilerek pişirilen köfteler pilav ile servis ediliyor. Ağrı seyahatinizde birçok restoranda bulabileceğiniz bu meşhur abdigor köftesini mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında yine bir et yemeği olan gösteberg et yemeği sıkça tüketilir. Kuzu veya oğlak eti gosteberg isimli ot ile birleşince ortaya çıkan enfes lezzet aynı hayvanın postunun içinde pişirilir.

Ağrı yöresine ait hamur işi yemekler de oldukça sevilmektedir. Hengel adı verilen ve mantıya benzeyen bir yemekleri var. Hengel, hamurdan hazırlanan parçaların üzerine yemeğe de adını veren hengel sosunun dökülmesiyle servis ediliyor. Karadeniz bölgesinde sıkça tüketilen kuymak, Ağrı'da da sık sık karşınıza çıkabilir. Çünkü Ağrılılar da kuymağı severek yiyen bir halktır. Çiriş ketesi de yine Ağrılıların sürekli yediği bir yemek. Hamurun içine bölgeye özgü çiriş otunun eklenmesiyle hazırlanan bu keteyi mutlaka denemenizi öneririz. Şimdiye kadar yememiş olabileceğiniz beyaz balı da Ağrı'da yiyebilirsiniz. Arıcılık faaliyetlerinin yaygın olduğu Ağrı'da, çok lezzetli çiçek balları üretilir. Bunların arasında dünyaca ünlü beyaz bal da bulunmaktadır. Siz de Ağrı seyahatinizde tadına bakabilir ve dilerseniz şehrinize dönerken yanınızda götürmek için satın alabilirsiniz.

Ağrı’ya gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken Ağrı lezzetleri şunlardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Ağrı Uçak Bileti