1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Ağrı Uçak Bileti

Ağrı Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:19
  1. Ayran aşı
  2. Abdigör Köftesi
  3. Hengel
  4. Alabalık
  5. Murtuğa

1. Ayran aşı

Ayran aşı, Ağrı’da başlangıç olarak tadabileceğiniz bir lezzettir. Yayla çorbasına benzeyen bu lezzetin farkı içerisine kabak da konulmasıdır. Ağrı’ya gittiğinizde bu lezzeti tatmanızı tavsiye ederiz. Eğer Ağrı’ya gitmeye karar verdiyseniz uçak biletinizi uzaklarda aramayın, hemen sitemiz üzerinden online uçak biletinizi satın alın, uçuşun keyfini sürün.

Ayran aşı

2. Abdigör Köftesi

Abdigör köftesi, Ağrı’nın en ünlü yemeklerinden biridir. Bildiğimiz köfteden birçok farkı olan Abdigör köfte, hazırlanırken eti tokmak yardımıyla dövülüyor. Yumurta, soğan ve çeşitli baharatlar da eklenerek hazırlanan köfte pilav ile servis ediliyor.

Abdigör Köftesi

3. Hengel

Hengel yemeği, bir çeşit hamur yemeğidir. Kare biçimde kesilen hamurlar kaynatılarak üstüne yoğurt ve bu yemeğe özgü hengel sosu eklenerek hazırlanan bu yemeğin tadına mutlaka bakmalısınız.

Hengel

4. Alabalık

Alabalık ise Ağrı’da çokça bulunan bir balıktır. Balık Gölü’nden, Cuma Çayı’ndan tutulan tazecik alabalığın tadına Ağrı’ya gittiğinizde mutlaka bakmalısınız.

Alabalık

5. Murtuğa

Murtuğa ise Ağrı’da bir tatlı yemek istiyorsanız başvurabileceğiniz bir lezzet. Murtuğa, helva şeklinde yapılan fakat üzerine ceviz ve fındık eklenmesiyle ve sunum şekliyle helvadan ayrılan bir tattır.

Murtuğa

Daha Fazlasını Keşfet!

Ağrı Nerede Yenir

Ağrı Nerede Yenir

Ağrı'nın meşhur yemekleri saymakla bitmiyor. Peki Ağrı'da hangi restoranlara gidilir ve bu güzel yemekler nerede yenir? Sizin için Ağrı'da ünlü restoranları araştırdık ve bir liste yaptık. Ağrı'nın birbirinden lezzetli yemeklerini yemeden dönmek istemeyenler için tavsiye ettiğimiz restoranlardan bazıları şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Otel Tavsiye

Ağrı Otel Tavsiye

Ağrı’da konaklama yerleri daha çok merkez ilçesinde bulunmaktadır. Ağrı’ya gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı oteller ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Ağrı'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Ağrı'da yılın belli zamanlarında yöresel şenlikler düzenlenir. Ağrı seyahatinde katılabileceğiniz bazı festivalleri listeledik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı’da Alışveriş - Ne Alınır?

Ağrı’da Alışveriş - Ne Alınır?

Ağrı’da alışveriş yapmak istiyorsanız Yıldız Park ve Doğubeyazıt alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Ağrı merkezde bulunan İsmail Beşikçi Caddesi’nde, Doğubeyazıt ilçesinde de alışveriş yapmak için birçok mağaza ve yöresel yiyecek satan esnafları bulabilirsiniz. Ağrı’dan sevdikleriniz için el dokuması kilim ve halılardan alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ağrı Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Ağrı’da canlı bir gece hayatı yoktur. Kafeler ve türkü barlar Ağrı’da yaygındır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı, tarihte olduğu gibi günümüzde de önemli şehirlerimiz arasındadır. Türkiye'nin ve Avrupa Kıtası'nın en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nı mutlaka gezmenizi öneririz. Ağrı Dağı Milli Parkı'nda mevsimine göre görebileceğiniz çeşitli kuş türleri yaşamaktadır. Burası Türkiye'nin en büyük milli parkı olma özelliğini taşımaktadır. Ağrı'ya gittiğinizde bu parkta gezmenizi ve muhteşem Ağrı Dağı manzarasını yakından görmenizi tavsiye ederiz.

Birçok gezilecek önemli yeri bulunan Ağrı’da gezebileceğiniz başlıca yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ağrı’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Ağrı’da karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Ağrı’da konumu ve coğrafi yapısı dolayısıyla karasal iklim özellikleri daha sert geçmektedir. Kışın dondurucu soğuklar görülmektedir. Ağrı’ da kış aylarındaki sıcaklık ortalaması -8 derecedir. Yazın ise sıcaklık ortalaması 21-30 derece aralığındadır. En yağışlı olduğu aylar ise ilkbahar aylarıdır. Ağrı’da kayak yapmak isterseniz kış aylarını tercih edebilirsiniz. Ağrı’nın tarihi ve doğal yerlerini görmek isterseniz en ideal aylar yağışın da az olduğu yaz aylarıdır. Doğu Anadolu Bölgesi’nin turizm açısından önemli şehirlerinden biri olan Ağrı’ya sitemizden online uçak biletinizi alabilir, tatil için planlamalara başlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Hakkında

Ağrı Hakkında

Ağrı, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehrimizdir. Ağrı, İran ile komşu konumda yer almaktadır. Ağrı’ya komşu olan şehirler ise kuzeyinden Kars ve Iğdır, batısından Muş ve Erzurum ile güneyinden Bitlis ve Van şehirleridir. Doğusunda ise İran bulunmaktadır. Ağrı şehrinin ismi ise şehirde bulunan Ağrı Dağı’ndan gelmektedir. Türkiye’nin en yüksek dağı olma özelliğindeki Ağrı Dağı’nı görmek isterseniz Ağrı’ya ucuza uçak biletinizi sitemizde bulabilirsiniz. Ağrı’nın merkez ilçesi ile birlikte toplamda 8 ilçesi bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Merkez, Patnos ve Doğubeyazıt ilçeleridir. Ağrı’nın toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 537 bine yaklaşmıştır. Ağrı birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan bir şehrimizdir. Balık Gölü, Tendürek Dağı ve Ağrı Dağı bu doğal güzelliklerin başında yer almaktadır. Ağrı, önemli bir jeopolitik konumda bulunmaktadır ve bu nedenle tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Anadolu’ya giriş kapısı olarak görülen Ağrı, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hurriler, Urartular, Medler ve Persler gibi medeniyetler Ağrı’ya egemen olmuştur. 1514 yılında, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Ağrı, Rusların ve daha sonra Ermenilerin işgaline uğramıştır. 15 Nisan 1918 tarihinde ise düşman işgalinden kurtulmuştur. Ağrı şehrine batılılar Ararat ismini de vermektedir. Bunun sebebi ise Tevrat’ta geçen Ararat Dağı ve çevresinin Ağrı şehri olduğunun düşünülmesidir. Ağrı’nın eski ismi Karaköse’dir. Ağrı il sınırları içerisinde yer alan Ağrı Dağı ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Ağrı şehrine 2007 tarihinde kurulmuş olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi hizmet vermektedir. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Doğu Anadolu’nun görülmesi gereken şehirlerinin başında yer alan Ağrı’ya gitmek için ucuz uçak biletlerini sitemizde bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Ağrı Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz