1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Zagreb Uçak Bileti

Zagreb Gezilecek Yerler

02 Nisan 2021 13:20
 1. Zagreb Katedrali
 2. Museum of Broken Relationships
 3. Zagreb Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu
 4. Ban Jelacic Meydanı
 5. Nikola Tesla Heykeli
 6. Marija Juric Zagorka Heykeli
 7. Kral Tomislav Heykeli
 8. İllüzyon Müzesi
 9. 80'ler Müzesi
 10. Zagreb Arkeoloji Müzesi
 11. Zagreb İşkence Müzesi
 12. Maksimir Park
 13. Zrinjevac
 14. Hırvastistan Parlamentosu
 15. Aziz Mark Kilisesi

1. Zagreb Katedrali

Tüm ülkenin en yüksek yapısı olan Zagreb Katedrali'nin tarihi 11. yüzyıla gidiyor. Katedralin yapımının tam iki yüz yıl sürdüğü biliniyor. Yapıldıktan kısa bir süre sonra Moğol istilacılar tarafından zarar gören katedral, bir süre sonra tekrar inşa edilir. 1880 yılına gelindiğinde Zagreb'te gerçekleşen deprem sonucu katedral zarar görür ve onarım sırasında katedrale iki adet kule eklenir. Katedralin saati deprem sırasında durduğundan hâlâ depremin saatini, yani 07:03'ü gösterir.

Zagreb Katedrali

2. Museum of Broken Relationships

2011 yılının en inovatif müzesi seçilen Museum of Broken Relationships, biten aşklara adanmış bir müze. Müze en başta gezici müze olarak başlasa da sonradan Zagreb’de sabit kalır. Ayrılık sonrası kişiden arta kalan eşyaların sergilendiği müze, yalnızca Hırvatistan’ın değil dünyanın da en popüler müzelerinden biri. Müzenin içerisinde hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

Museum of Broken Relationships

3. Zagreb Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu

İmparator Franz Joseph tarafından yaptırılan tiyatro mutlaka gezi rotalarınız arasında olmalı. 1. yüzyılda inşa edilen Zagreb Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu, Mareşal Tito Meydanı’nda bulunuyor. Önünde oldukça ünlü olan bir eser olan ‘Hayatın Kaynağı’ (Ivan Mestrovic) adlı çeşmeyi görebilirsiniz. Zagreb Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu, opera, bale ve tiyatro sanatlarını bir araya getirmeyi başarıyor. 1969 senesinde yeniden restore edilen binanın duvar ve tavanları çeşitli resimlerle bezeli.

Zagreb Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu

4. Ban Jelacic Meydanı

Ban Jelacic Meydanı ya da orijinal ismiyle Trg Bana Jelacica meydanı 17. yüzyıldan beri varlığını sürdürüyor. Meydan, bugün Zagreb’in kalbi diyebileceğimiz bir konum olarak öne çıkıyor. Meydan ismini Anton Dominik Fernkorn’un yapmış olduğu at üstünde Josip Jelacic heykelinden alıyor. Josip Jelacic, bir Macar kahramanı olmakla beraber kılıcının ucu Macaristan'ı gösterir.

Ban Jelacic Meydanı

5. Nikola Tesla Heykeli

Ünlü bilim insanı Nikola Tesla'nın anısına yapılan heykeli Zagreb'e geldiğinizde mutlaka görmelisiniz. Merkezi bir noktada yer alan heykel, Masarykova ve Preradoviceva Caddeleri'nin birleştiği köşede görülebilir. Heykelin önünde hatıra fotoğrafı çekilmeyi unutmayın.

Nikola Tesla Heykeli

6. Marija Juric Zagorka Heykeli

Marija Juric Zagorka Heykeli, Zagreb merkezinde görülebilecek en güzel noktalardan. Ünlü bir yazar olan Marija Juric Zagorka anısına yapılan heykel bugün Tkalciceva Caddesi'nde bulunuyor. Yazarın heykelinin elinde zarif bir şekilde şemsiye tuttuğunu görebilirsiniz.

Marija Juric Zagorka Heykeli

7. Kral Tomislav Heykeli

Kral Tomislav Heykeli, ismini heykelden alan Trg Kralja Tomislava Caddesi üzerinde yer alıyor. Zagreb Tren Garı'nın hemen yanında bulunanki heykel, at üstündeki Kral Tomislav'ı gösteriyor. Zagreb'de gezerken pek çok kez bu heykelin önünden geçeceksiniz.

Kral Tomislav Heykeli

8. İllüzyon Müzesi

İllüzyon Müzesi, Zagreb'in dikkat çekici müzeleri arasında bulunuyor. Ilica Caddesi üzerinde ziyaretçilerini ağırlayan İllüzyon Müzesi, içinde yapabileceğiniz pek çok aktiviteyi de barındırıyor. Buraya geldiğinizde kafanızın karışmasına ve şaşırmaya hazır olun.

İllüzyon Müzesi

9. 80'ler Müzesi

Geziniz sırasında geçmişe gitmek, 80'lerin sıra dışı atmosferini yeniden yaşamak isterseniz 80'ler Müzesi'ne gelebilirsiniz. Zagreb 80'ler Müzesi'nin içinde yer alan kıyafetleri deneyebilir, eşyaları kullanabilirsiniz. 80'ler Müzesi Rdicevo Shetalishte'de yer almakta.

80'ler Müzesi

10. Zagreb Arkeoloji Müzesi

Tarihe ve kültüre ilginiz varsa Zagreb Arkeoloji Müzesi'nde mutlaka uğramalısınız. Hırvatistan'ın en kapsamlı arkeoloji müzelerinden olan Zagreb Arkeoloji Müzesi'nde pek çok koleksiyon sergileniyor. Müzeye geldiğinizde milattan önce 3000 yıllarından kalan eşyaları, çömlekleri görebilirsiniz.

Zagreb Arkeoloji Müzesi

11. Zagreb İşkence Müzesi

Bölgenin en dikkat çekici müzelerinden olan Zagreb İşkence Müzesi, tarihi müzeler arasında yer alıyor. Müzeyi Ulica Pavla Radica'da bulabilirsiniz. Müzede tarihte kullanılmış işkence aletlerinin replikalarını görebilir, ne amaçla kullanıldıklarını öğrenebilirsiniz.

Zagreb İşkence Müzesi

12. Maksimir Park

Maksimir Park, Zagreb'in doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Burada yeşillikler arasında dinlenebilir, harika bir yürüyüş yapabilirsiniz. Park içinde yer alan hayvanat bahçesi de çocukların çok seveceği bir gezi noktası olabilir.

Maksimir Park

13. Zrinjevac

Zrinjevac, Zagreb'te yer alan bir başka doğa parkı. Burada rengarenk çiçekler arasında gezinebilir, piknik yapabilirsiniz. Özellikle bahar aylarında cıvıl cıvıl olan park, huzurlu atmosferiyle biliniyor. Parkın içinden geçerek Jelacic Meydanı'na ulaşabilirsiniz.

Zrinjevac

14. Hırvastistan Parlamentosu

Trg Svetog Marka üzerinde yer alan Hırvatiston Parlamento binası, beyaz rengiyle dikkat çekiyor. Yukarı Şehir bölgesinde bulunan parlamento, sağındaki ve solundaki diğer binalar ile bitişik olmasıyla da ilginç bir mimariye sahip.

Hırvastistan Parlamentosu

15. Aziz Mark Kilisesi

Yıl boyunca pek çok turisti ağırlayan Aziz Mark Kilisesi, beyaz ve zarif bir yapı. Kilise özellikle çatısındaki süslemeler ile dikkat çekiyor. Aziz Mark Kilisesi oldukça küçük bir yapı olsa da kesinlikle görülmeye değer. Kilise, Zagreb Katedraline de yakın bir konumda bulunuyor.

Aziz Mark Kilisesi

Zagrep hakkında daha fazla şey keşfet!

Zagreb Otel Tavsiye

Zagreb Otel Tavsiye

Konaklanacak yer, bir gezinin en önemli ayrıntıları arasında bulunuyor. Otelinizi seçerken bu konu üzerinde detaylıca düşünmenizi öneriyoruz. Zagreb'de her ihtiyaca ve bütçeye uygun kaliteli ve misafirperver konaklama alternatifi bulmanız mümkün.

berilaslaner
2 Nisan 2021 Cuma
Zagreb Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Zagreb Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Hırvatistan ve özellikle Zagreb kültürünü çok daha yakından tanımak için buradaki etkinliklere katılabilirsiniz. Zagreb, her sene pek çok festivale ev sahipliği yapıyor. Bu festivaller ve özel günler arasında katılmak istediğiniz varsa, gezinizi bu tarihlerde planlayabilirsiniz.

berilaslaner
2 Nisan 2021 Cuma
Zagreb Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Zagreb Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gece eğlencelerini, barları veya gece kulüplerini, dans etmeyi seviyorsanız Zagreb'te çok eğleneceksiniz. Zagreb'te pek çok eğlence olanağı bulunuyor. Buraya geldiğinizde arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

berilaslaner
2 Nisan 2021 Cuma
Zagreb Nerede Yenir?

Zagreb Nerede Yenir?

En güzel Zagreb yemeklerini nerede yiyebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Lezzetli bir Zagreb turu için deneyebileceğiniz kaliteli restoran ve kafeleri öğrenmek için listeye göz atabilirsiniz. Zagreb'te her damak tadına ve bütçeye uygun restoran bulunuyor.

berilaslaner
2 Nisan 2021 Cuma
Zagreb Ne Yenir?

Zagreb Ne Yenir?

Orta Avrupa’da yer alan Zagreb için belli bir yemek kültüründen bahsetmek oldukça zor. Farklı kültürlerden çok fazla insanın yaşadığı Zagreb'te birbirinden farklı yemekleri deneyebilirsiniz. Zengin bir mutfağa sahip olan Zagreb, dolu dolu bir gastronomi turu için ideal olan bölgeler arasında sayılabilir.

berilaslaner
1 Nisan 2021 Perşembe
Zagreb Uçak Bileti