1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
 4. Zagreb Uçak Bileti

Zagreb Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

02 Nisan 2021 18:28
 1. Yeni Yıl (1 Ocak)
 2. Epifani (6 Ocak)
 3. Paskalya Pazarı (Nisan)
 4. Katolik Yortusu (Haziran)
 5. Azizler Yortusu (Kasım)
 6. Noel  (25 Aralık)
 7. Hırvatistan Milli Günü (25 Haziran)
 8. Anti-Faşist Direniş Günü (22 Haziran)
 9. Zagreb Kahve ve Çikolata Festivali (Şubat)
 10. Zagreb Soloist (Şubat)
 11. Yaz Festivali (Mayıs)
 12. Uluslararası Blues Festivali (Haziran)
 13. Fantastik Film Festivali (Temmuz )
 14. Uluslararası Folklor Festivali (Temmuz)
 15. Müze Geceleri (Ocak )

1. Yeni Yıl (1 Ocak)

Yeni yılın ilk günü, tüm dünyada büyük bir coşkuyla ve sevinçle kutlanan bir gün. Yeni yıla başka bir ülkede, başka bir kültürde girmek isterseniz Zagreb, iyi bir seçenek olabilir. Yeni yıl yaklaştıkça Zagreb'te göz alıcı süslemelerin başladığını görebilirsiniz. 

Yeni Yıl

2. Epifani (6 Ocak)

Epifani, Zagreb'in resmi tatil günlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Her sene 6 Ocak'ta gerçekleşen Epifani dini bayramlar arasında yer alıyor. Hz. İsa'nın doğumundan sonraki 12. günde kutlandığından, Epifani bayramına On ikinci gün bayramı da denir.

Epifani

3. Paskalya Pazarı (Nisan)

Her sene tam günü değişen Paskalya, Zagreb'te kutlanan dini günler arasında bulunuyor. Paskalya Pazarı, geleneksel olarak Hz. İsa'nın dirilişinin kutlanması için düzenlenir. Paskalya Pazarı, Nisan'da gerçekleşmekle beraber kimi yıllar Mart ayında da kutlanabilir.

Paskalya Pazarı

4. Katolik Yortusu (Haziran)

Paskalya'dan sonraki 60. günde kutlanan Katolik Yortusu, genellikle Haziran ayına denk gelir. Katolik ülkelerce kutlanan yortu, Hırvatistan'da da geleneksel olarak gerçekleştirilir. Katolik Yortusu sırasında kiliselerde İsa'nın sembolik eti ve kanı yenir. Et ekmek, kan ise şaraptır.

Katolik Yortusu

5. Azizler Yortusu (Kasım)

Kasım ayında gerçekleşen Azizler Yortusu sırasında Hıristiyanlığın tüm azizleri anılır. İki gün süren Azizler Yortusu, 1 Kasım'da başlar. Zagreb için önemli bir gün olan Azizler Yortusu'nun tarihinin milattan sonra 370'li yıllara gittiği düşünülüyor.

Azizler Yortusu

6. Noel  (25 Aralık)

Hz. İsa'nın doğumunun kutlandığı Noel günü, Zagreb'te renkli hazırlıklar ile karşılanır. Sabırsızlıkla beklenen Noel günü gelmeden önce tüm sokakların, dükkanların ve evlerin süslendiğini görebilirsiniz. Zagreb'e Noel zamanı gelmek güzel bir deneyim olabilir.

Noel 

7. Hırvatistan Milli Günü (25 Haziran)

Hırvatistan Milli Günü, Hırvatistan'ın bağımsızlığını ilan ettiği 25 Haziran gününde kutlanır. Hırvatistan, Franjo Tudman liderliğinde 25 Haziran 1991 günü Yugoslavya'dan bağımsız bir devlet olduğunu ilan etmişti. Bu iddiadan sonra Yugoslavya ile Hırvatistan arasında dört yıl sürecek bir savaş başlar.

Hırvatistan Milli Günü

8. Anti-Faşist Direniş Günü (22 Haziran)

Milli bir bayram ve kutlama günü olan Anti-Faşişt Direniş Günü, tüm Hırvatistan'da kutlanır. 22 Haziran'da kutlanan bayram, Hırvatistan'ın Alman ve İtalyan güçlerine karşı birleşmesi ve güçlerini ortaya koymasını konu alır.

Anti-Faşist Direniş Günü

9. Zagreb Kahve ve Çikolata Festivali (Şubat)

Gastronomi festivallerinden ve etkinliklerinden hoşlanıyorsanız, Zagreb Kahve ve Çikolata Festivali'ni de çok seveceksiniz. Şubat ayında düzenlenen festivalde birbirinden güzel Hırvat çikolatalarını ve kahvelerini tatma imkanı bulacaksınız. Festivalin tam tarihi için resmi siteye bakabilirsiniz.

Zagreb Kahve ve Çikolata Festivali

10. Zagreb Soloist (Şubat)

Şubat ayında gerçekleşen Zagreb Soloist, Zagreb'in müzik festivallerinden birisi. Festival, Hırvatistan Müzik Enstitüsü'nde verilen altı adet konserden ve Uygulamaları Sanatlar Müzesi'nde verilen üç adet konserden oluşuyor. Festival, Zagreb Müzik Akademisi'nin katkılarıyla düzenleniyor.

Zagreb Soloist

11. Yaz Festivali (Mayıs)

Mayıs ayında Zagreb, belki de yıl boyunca en güzel zamanlarını yaşar. Buraya Mayıs ayında gelmeniz için bir diğer sebep de Yaz Festivali. Havaların ısındığı, yaz mevsiminin kendisini biraz biraz gösterdiği Mayıs ayında Zagreb halkı da bu değişime uyar ve çeşitli etkinlikler düzenler.

Yaz Festivali

12. Uluslararası Blues Festivali (Haziran)

Zagreb, yıl boyunca pek çok kültür sanat festivaline ev sahipliği yapıyor. Uluslararası Blues Festivali'yle de blues severlerin unutulmadığını görebilirsiniz. Haziran ayında düzenlenen festivale tüm milletlerden çeşitli sanatçılar konuk oluyor.

Uluslararası Blues Festivali

13. Fantastik Film Festivali (Temmuz )

Heyecanla beklenen Zagreb etkinliklerinden birisi de Fantastik Film Festivali. Haziran ayında düzenlenen Fantastik Film Festivali sırasında fantezi türünde pek çok filmin gösterimi yapılıyor. Festival açık hava sineması konseptiyle misafirlerini ağırlıyor.

Fantastik Film Festivali

14. Uluslararası Folklor Festivali (Temmuz)

Hırvat kültürünü yakından görmek için Uluslararası Folklor Festivali'ne seyirci olarak katılabilirsiniz. Temmuz ayında düzenlenen festivalin tam günü ve başlangıç saati resmi sitede yayınlanıyor. Festival sırasında Hırvat dans sanatçılarının en güzel folklor performanslarını izleyebilirsiniz.

Uluslararası Folklor Festivali

15. Müze Geceleri (Ocak )

Zagreb'in ilginç müzelerini gezmek için en ideal zamanın Ocak ayında düzenlenen Müze Geceleri olduğunu söyleyebiliriz. Müze Geceleri kapsamında tüm Zagreb müzeleri gece yarısına kadar ücretsiz bir şekilde ziyarete açık oluyor.

Müze Geceleri

Zagrep hakkında daha fazla şey keşfet!

Zagreb Otel Tavsiye

Zagreb Otel Tavsiye

Konaklanacak yer, bir gezinin en önemli ayrıntıları arasında bulunuyor. Otelinizi seçerken bu konu üzerinde detaylıca düşünmenizi öneriyoruz. Zagreb'de her ihtiyaca ve bütçeye uygun kaliteli ve misafirperver konaklama alternatifi bulmanız mümkün.

berilaslaner
2 Nisan 2021 Cuma
Zagreb Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Zagreb Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gece eğlencelerini, barları veya gece kulüplerini, dans etmeyi seviyorsanız Zagreb'te çok eğleneceksiniz. Zagreb'te pek çok eğlence olanağı bulunuyor. Buraya geldiğinizde arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

berilaslaner
2 Nisan 2021 Cuma
Zagreb Gezilecek Yerler

Zagreb Gezilecek Yerler

Hırvatistan’ın başkenti ve Avrupa’nın en sakin şehirlerinden biri olan Zagreb bu özelliğiyle gönüllerde taht kuruyor. Zagreb aynı zamanda zengin tarihiyle de cazibe merkezleri arasına giriyor. Bu güzelliği görmek için seyahate çıkacaksanız, mutlaka görmeniz gereken bazı noktalar var.

berilaslaner
2 Nisan 2021 Cuma
Zagreb Nerede Yenir?

Zagreb Nerede Yenir?

En güzel Zagreb yemeklerini nerede yiyebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Lezzetli bir Zagreb turu için deneyebileceğiniz kaliteli restoran ve kafeleri öğrenmek için listeye göz atabilirsiniz. Zagreb'te her damak tadına ve bütçeye uygun restoran bulunuyor.

berilaslaner
2 Nisan 2021 Cuma
Zagreb Ne Yenir?

Zagreb Ne Yenir?

Orta Avrupa’da yer alan Zagreb için belli bir yemek kültüründen bahsetmek oldukça zor. Farklı kültürlerden çok fazla insanın yaşadığı Zagreb'te birbirinden farklı yemekleri deneyebilirsiniz. Zengin bir mutfağa sahip olan Zagreb, dolu dolu bir gastronomi turu için ideal olan bölgeler arasında sayılabilir.

berilaslaner
1 Nisan 2021 Perşembe
Zagreb Uçak Bileti