1. Anasayfa
 2. Sofya Uçak Bileti

Sofya Uçak Bileti

Sofya Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Sofya Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Türkiye ile Sofya arası direkt uçuş yapılabilen bir havalimanı bulunmamaktadır. Ancak bir veya iki aktarma yaparak Sofya’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan, İzmir’den, Adana’dan ve Denizli’den Sofya’ya gitmek için bir aktarma yapmanız gerekmektedir. Diğer şehirlerden Sofya’ya gitmek için ise iki aktarma yapmanız gerekmektedir. Türkiye-Sofya arası uçak seferlerini sıklıkla gerçekleştiren havayolu şirketleri ise Aegean Airlines ve Türk Hava Yolları’dır.

Bu yıl tatilinizi Sofya’da geçirmeye hazır mısınız? Eğer hazırsanız Sofya online uçak biletinizi en uygun fiyata sitemizden alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Sofya'ya Nasıl Gidilir?
 2. Sofya'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Soyfa'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Sofya Hakkında
 5. Sofya Ne Yenir?
 6. Sofya Nerede Yenir
 7. Sofya Gezilecek Yerler
 8. Sofya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Sofya'da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Sofya'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Sofya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Sofya Otel Tavsiye

Sofya'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Sofya’da uluslararası uçuşlar için hizmet veren bir havalimanı vardır o da Sofia Havalimanı’dır. Sofia Havalimanı varışlı online uçak biletinizi, uçuşunuzdan en az 49 gün öncesinden sitemizden alarak en ucuza alabilirsiniz.

Sofia Havalimanı

Sofia Havalimanı, 1935 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Bulgaristan’ın uluslararası havalimanları arasında en yoğun olan havalimanlarından biridir. Sofia Havalimanı, Sofya şehir merkezinin doğusunda kalmaktadır. Şehir merkezi ile havalimanı arası ise yaklaşık 10 kilometredir. Sofia Havalimanı’ndan Sofya şehir merkezine gitmek için aşağıdaki vasıtalardan birini tercih edebilirsiniz:

Otobüs ile havalimanından şehir merkezine direkt olarak gidemeseniz de aktarma yaparak yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Sofia Havalimanı’ndan E84 ve E184 numaralı otobüslere binerek toplu taşıma araçlarının duraklarına ulaşabilir ve oradan aktarma yaparak şehir merkezine olan yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Bir ulaşım yolu olarak E184 numaralı otobüsü kullanarak Sofia Airport durağına gelebilir, buradan M2 metro hattına binerek yaklaşık 25-26 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi ise aktarma yapmadan Sofia Havalimanı’ndan Sofya’ya gitmek isteyenlerin alternatif çözüm yolu! Taksileri havalimanı içerisinde veya dışında yer alan duraklarda bulabilirsiniz. Taksi ile yolculuğunuz ise yaklaşık 25 dakika sürecektir.

Araç kiralayarak da Sofia Havalimanı’ndan Sofia şehir merkezine olan yolculuğunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sofia Havalimanı içerisinde bulunan Sixt ve Top Rent A Car gibi araç kiralama ofislerinden aracınızı esnek fiyata kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız araç ile gen. Danail Nikolaev yolunu takip ederseniz Sofya’ya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Soyfa'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Karasallığın ağır bastığı Sofya’da görülen iklim tipi, karasal iklimdir. Bu iklim tipinin özelliklerine bağlı olarak kış ayları Sofya’da oldukça soğuk geçmektedir. En soğuk ay olan ocak ayında sıcaklık -5 dereceye kadar düşmektedir. Yaz ayları ise sıcak ve kurak şekilde geçmektedir. En sıcak ay olan ağustos ayında sıcaklık 30 dereceye kadar çıkmaktadır. Yağış ise en fazla ilkbahar aylarında görülmektedir. Sofya’ya gitmek için en ideal zaman ise yaz aylarıdır.

Sofya’ya gitmek için en ideal zamanda, en ideal fiyatlı online uçak biletlerini sitemizde bulabilir ve sadece iki dakikanızı ayırarak satın alabilirsiniz.

Sofya Hakkında

Sofya, sınır komşumuz ve Avrupa’nın ileri gelen devletlerinden biri olan Bulgaristan’ın başkenti olma özelliğindeki şehridir. Konum olarak ise bu başkent, Bulgaristan topraklarının doğusunda ve Kosova sınırına yakın bir yerde yer almaktadır. Sofya’yı başkent olmasının dışında önemli kılan bir diğer özelliği de tarihidir. Kentin köklü bir geçmişi vardır, yapılan arkeolojik kazılarda burada ilk insan topluluğunun 7-8. yüzyıllarda yaşadığı tespit edilmiştir. Şehrin nüfusu ise 2019 nüfus sayımına göre 1 milyon 243 bin civarındadır. Bu nüfusuyla Sofya, Bulgaristan’ın en kalabalık şehri olma özelliğindedir. Kentte iletişim kurabileceğiniz resmi dil Bulgarcadır. Tabi siz İngilizce ile de Sofya’da kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Sofya’da kullanılan para birimi ise Bulgar Levadır. Kente gittiğinizde Türk liranızı Bulgar Levasına dönüştürmeniz gerekmektedir.

Bulgaristan’ın başkenti olma özelliğindeki Sofya’ya gitmek için her şey hazır mı? Eğer ben hazırım diyorsanız sıra geldi online uçak bileti almaya! Sofya varışlı online uçak biletinizi sadece iki dakikanızı ayırarak sitemizden alabilirsiniz.

Sofya Ne Yenir?

Sofya geçmişinin lezzetlerini hala canlı tutan bir şehirdir. Bir zamanlar bu topraklarda hüküm sürmüş olan Osmanlı, Hunlar gibi devletlerin yemek kültürü, Sofya mutfağında iz bırakmıştır. Bulgar yemek kültürünün bir kolu olan Sofya mutfağına özgü şu yemekleri, Sofya’ya gittiğinizde mutlaka yemenizi öneririz:

1. Banitsa

Banitsa

Banitsa, Sofya mutfağının ünlü böreğidir. Özellikle kahvaltıda zevkle tüketebileceğiniz bu yöresel böreğin peynirli, ıspanaklı veya balkabaklı halini görebilirsiniz. En çok tercih edileni ise farklı olan olduğu için balkabaklı banitsadır.

2. Meshana Skara

Meshana Skara

Meshana Skara, Sofya’da çeşitli etlerin adeta bir harmanlanmasıdır. Meshana Skara, bir yemek adından çok aslında bir tabak adıdır. Ve bu tabağın içerisinde çeşitli türlerdeki etlerin ızgara hali, çeşitli soslar ve ızgara soğan bulunmaktadır.

3. Tarator

Tarator

Tarator ise yemeğinizin yanında zevkle tüketebileceğiniz, Sofya’ya özgü bir mezedir. Bu mezenin yapımında ise ceviz, yoğurt ve dere otu kullanılmaktadır.

Sofya Nerede Yenir

Sofya varışlı online uçak biletinizi alıp Sofya’ya geldiniz fakat nerede yemek yiyeceğinize karar veremiyor musunuz? O halde size tavsiyemiz olan şu restoranlara bir göz atın:

1. Hadjidraganov’s Houses Restaurant

Hadjidraganov’s Houses Restaurant

Hadjidraganov’s Houses Restaurant, Sofya’nın ünlü Bulgar yemekleri restoranıdır. Bu restoranda Bulgar yemek kültürüne özgü birçok lezzeti bulabilir ve güvenerek tadabilirsiniz. Yöresel tarzda ve yöresel ögelerle döşenmiş olan bu restoranda Sofya evlerini ve kültürünü de görme fırsatını yakalarsınız.

2. Restaurant Vodenitzata

Restaurant Vodenitzata

Restaurant Vodenitzata, Sofya’yı ziyaret edenlere Sofya kültürünü, yöresel eserlerini ve tarzını yansıtmak için özenle tasarlanmış bir restorandır. Bu restoranda Sofya’nın misafirperverliğini, samimi ortamını görebilirsiniz. Aradığınız Bulgar yemeğini de bu restoranda bulabilirsiniz.

3. Moma Bulgarian Food and Wine

Moma Bulgarian Food and Wine

Moma Bulgarian Food and Wine adlı restoran da Bulgar yemek kültürünü en iyi yansıtan, ziyaretçiler arasında popüler Bulgar restoranlarından biridir. Özellikle grup halinde yemek yiyecekseniz bu restoranı size tavsiye ederiz.

Sofya Gezilecek Yerler

Sofya’ya gitmek için valizinizi hazırladınız mı? Eğer her şey hazır diyorsanız Sofya varışlı online uçak biletinizi de sitemizden alarak Sofya seyahati planınızı hayata geçirebilirsiniz. Sofya seyahatiniz sırasında uğramanızı ısrarla tavsiye ettiğimiz önemli yerler ise şuralardır:

Aleksandr Nevski Katedrali

Aleksandr Nevski Katedrali

Aleksandr Nevski Katedrali, Sofya’nın simgesi haline gelmiş olan yapıdır. Bu katedral, ibadet için değil bir anıt olarak inşa edilmiş. Sofya’nın ve genel olarak Bulgaristan’ın bağımsızlığını kazandığı Osmanlı-Rus Savaşı sırasında şehit düşen 200.000 bin Slav asker anısına Aleksandr Nevski Katedrali yapılmış. Oldukça görkemli olan ve şehri simgeleyen bu yapıyı Sofya’ya gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Aziz George Rotunda Kilisesi

Aziz George Rotunda Kilisesi

Aziz George Rotunda Kilisesi, Sofya’da yer alan dikkat çekici yapılardan biridir. Küçük bir yapı olsa da bu kilise, taşıdığı özellik sayesinde oldukça önemlidir. Aziz George Rotunda Kilisesi’nin en önemli özelliği, Sofya şehrinde inşa edilmiş olan en köklü yapı olmasıdır. Yapımı ise 3.-4. Yüzyılda tamamlanmıştır.

Sosyalist Sanat Müzesi

Sosyalist Sanat Müzesi

Sosyalist Sanat Müzesi, Sofya’ya gelen sanatsever ziyaretçilerin ilk uğradığı yerdir. Bu sanat müzesine sosyalist adının verilmesinin nedeni ise Bulgaristan’ın 1944-1989 yıllarındaki yönetim biçiminden etkilenerek yapılan eserlerin burada sergileniyor olmasıdır. Heykelleriyle ünlü Sosyalist Sanat Müzesi’nde Lenin ve Stalin gibi o dönemin önde gelen liderlerinin heykelleri bulunmaktadır.

Borisova Gradina

Borisova Gradina

Borisova Gradina, Sofya’da doğayla ve çeşitli etkinliklerle iç içe olabileceğiniz yerdir. 1880’li yıllarda yapılan bu parkta dilerseniz yeşillikler içerisinde yürüyüş yapabilir, dilerseniz de Borisova Gradina bahçesi içerisinde yer alan Sovyet Anıtı, Açık Hava Okulu ve Üniversite Gözlem Evi gibi yerleri gezebilirsiniz.

Sofya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Sofya Bulgaristan’ın siyasette başkenti olduğu gibi eğlence hayatı konusunda da başkentidir. Canlı ve kesintisiz eğlence istiyorsanız rotanız Sofya yönüne olsun! Sofya varışlı online uçak biletinizi ise sitemizden kolaylıkla alabilirsiniz. Sofya’da eğlencenin tadını çıkarmanız için size tavsiyemiz olan mekanlar ise şuralardır:

1. Mixtape 5

Mixtape 5

Mixtape 5, şehrin en popüler gece kulübüdür. Her gün neredeyse dolup taşan bu gece kulübü, oldukça büyük ve geniş bir alana sahiptir. Öyle ki şehirde gerçekleşecek olan çoğu konser burada yapılmaktadır.

2. Culture Beat

Culture Beat

Culture Beat, sizi hem eğlenceye hem de Bulgar kültürüne taşıyacak olan gece kulübüdür. Culture Beat gece kulübünün bir bölümü kültürel eşyalarla donatılmış bir oturma alanıdır. Burada bu gece kulübünün harika kokteyllerini yudumlayarak Bulgar kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Gece kulübünün diğer alanı ise teras alanıdır. Burada da keyifli vakit geçirebilir, harika kokteylleri yudumlayabilir ve dans edebilirsiniz.

3. Vitoşa Sokak Kafe

Vitoşa Sokak Kafe

Vitoşa Sokak Kafe, Sofya’nın popüler barıdır. Geziniz sırasında yorulduysanız ve bir yerde oturup bir şeyler içmek istiyorsanız sizin için en uygun bar Vitoşa Sokak Kafe olacaktır. Çünkü bu bar şehrin uğrak bir yerinde bulunmaktadır. Bu barda alkollü içeceklerin oldukça uygun fiyata olduğunu da şimdiden belirtelim.

Sofya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Sofya’da alışveriş yapmak için Chiprovski bölgesini ve Tsentralni Hali bölgesini tercih edebilirsiniz. Sofya’ya kadar gitmişken sevdikleriniz için Bulgar şarabı ve gül yağı almayı unutmayın!

Sofya'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Sofya'da festivaller dolu dolu geçmektedir. Bulgaristan'ın başkenti konumunda olan Sofya'da pek çok festival ve etkinlik düzenlenmekte olup her yıl yeni etkinliklere de imzalar atılmaktadır. İşte onlardan bazıları:

Tümünü Göster

Sofya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Sofya’da yaşayan Türk nüfusu oldukça fazladır. Hatta bunun bir sonucu olarak Bulgar restoranından çok Türk restoranı şehirde yoğunluktadır. Eğer Bulgar yemekleri size göre değilse gidip bir Türk restoranında karnınızı doyurabilirsiniz. Sofya’da alışveriş yapmanın ise oldukça ucuza mal olacağını şimdiden belirtelim.

Sofya Otel Tavsiye

Sofya varışlı online uçak biletinizi de sitemizden aldıysanız şimdi tek yapmanız gereken nerede konaklayacağınızı belirlemek. Sofya’nın çeşitli otelleri arasında kararsız kaldıysanız size tavsiyemiz olan şu otellere göz atabilirsiniz:

1. Hilton Sofia

Hilton Sofia

Hilton Sofia, şehrin en lüks otelidir. Öyle ki bu otel 5 yıldız statüsünde olmaya hak kazanmıştır. Spa, spor salonu ve geniş oda hizmetlerini Hilton Sofia’da bulabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz. Bu otelin gecelik ücreti ise oldukça pahalıdır.

2. İbis Sofia Airport

İbis Sofia Airport

İbis Sofia Airport, 3 yıldızlı bir oteldir. Bu otelin en büyük avantajı, Sofia Havalimanı’nın hemen yanında olmasıdır. Havalimanına indiğinizde çok yorgun olursanız ve biraz daha yol kat etmeye haliniz yoksa bu otelde kalmayı tercih edebilirsiniz. İbis Sofia Airport adlı otelin bir gecelik ücreti ise Sofya’daki diğer otellere göre ortalamadır.

3. Hostel Mostel

Hostel Mostel

Hostel Mostel, 1 yıldızlı bir oteldir. Bu otelin en büyük avantajı ise bir gecelik ücretinin oldukça uygun fiyata olmasıdır. Hostel mostel adlı otel bir yıldızlı olsa da oda konusunda oldukça iyi bir oteldir. Geniş ve rahat odaları vardır. Bu otelin bir diğer avantajı ise gece hayatının kalbinin attığı bir yerde bulunmasıdır.

Valencia