1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Sofya Uçak Bileti

Sofya Uçak Bileti

Sofya hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

7 Eylül 2020 Pazartesi
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Sofya Hakkında

Sofya, sınır komşumuz ve Avrupa’nın ileri gelen devletlerinden biri olan Bulgaristan’ın başkenti olma özelliğindeki şehridir. Konum olarak ise bu başkent, Bulgaristan topraklarının doğusunda ve Kosova sınırına yakın bir yerde yer almaktadır. Sofya’yı başkent olmasının dışında önemli kılan bir diğer özelliği de tarihidir. Kentin köklü bir geçmişi vardır, yapılan arkeolojik kazılarda burada ilk insan topluluğunun 7-8. yüzyıllarda yaşadığı tespit edilmiştir. Şehrin nüfusu ise 2019 nüfus sayımına göre 1 milyon 243 bin civarındadır. Bu nüfusuyla Sofya, Bulgaristan’ın en kalabalık şehri olma özelliğindedir. Kentte iletişim kurabileceğiniz resmi dil Bulgarcadır. Tabi siz İngilizce ile de Sofya’da kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Sofya’da kullanılan para birimi ise Bulgar Levadır. Kente gittiğinizde Türk liranızı Bulgar Levasına dönüştürmeniz gerekmektedir.

Bulgaristan’ın başkenti olma özelliğindeki Sofya’ya gitmek için her şey hazır mı? Eğer ben hazırım diyorsanız sıra geldi online uçak bileti almaya! Sofya varışlı online uçak biletinizi sadece iki dakikanızı ayırarak sitemizden alabilirsiniz.

Sofya'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Sofya’da uluslararası uçuşlar için hizmet veren bir havalimanı vardır o da Sofia Havalimanı’dır. Sofia Havalimanı varışlı online uçak biletinizi, uçuşunuzdan en az 49 gün öncesinden sitemizden alarak en ucuza alabilirsiniz.

Sofia Havalimanı

Sofia Havalimanı, 1935 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Bulgaristan’ın uluslararası havalimanları arasında en yoğun olan havalimanlarından biridir. Sofia Havalimanı, Sofya şehir merkezinin doğusunda kalmaktadır. Şehir merkezi ile havalimanı arası ise yaklaşık 10 kilometredir. Sofia Havalimanı’ndan Sofya şehir merkezine gitmek için aşağıdaki vasıtalardan birini tercih edebilirsiniz:

Otobüs ile havalimanından şehir merkezine direkt olarak gidemeseniz de aktarma yaparak yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Sofia Havalimanı’ndan E84 ve E184 numaralı otobüslere binerek toplu taşıma araçlarının duraklarına ulaşabilir ve oradan aktarma yaparak şehir merkezine olan yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Bir ulaşım yolu olarak E184 numaralı otobüsü kullanarak Sofia Airport durağına gelebilir, buradan M2 metro hattına binerek yaklaşık 25-26 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi ise aktarma yapmadan Sofia Havalimanı’ndan Sofya’ya gitmek isteyenlerin alternatif çözüm yolu! Taksileri havalimanı içerisinde veya dışında yer alan duraklarda bulabilirsiniz. Taksi ile yolculuğunuz ise yaklaşık 25 dakika sürecektir.

Araç kiralayarak da Sofia Havalimanı’ndan Sofia şehir merkezine olan yolculuğunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sofia Havalimanı içerisinde bulunan Sixt ve Top Rent A Car gibi araç kiralama ofislerinden aracınızı esnek fiyata kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız araç ile gen. Danail Nikolaev yolunu takip ederseniz Sofya’ya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Sofya'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye ile Sofya arası direkt uçuş yapılabilen bir havalimanı bulunmamaktadır. Ancak bir veya iki aktarma yaparak Sofya’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan, İzmir’den, Adana’dan ve Denizli’den Sofya’ya gitmek için bir aktarma yapmanız gerekmektedir. Diğer şehirlerden Sofya’ya gitmek için ise iki aktarma yapmanız gerekmektedir. Türkiye-Sofya arası uçak seferlerini sıklıkla gerçekleştiren havayolu şirketleri ise Aegean Airlines ve Türk Hava Yolları’dır.

Bu yıl tatilinizi Sofya’da geçirmeye hazır mısınız? Eğer hazırsanız Sofya online uçak biletinizi en uygun fiyata sitemizden alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Soyfa'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Karasallığın ağır bastığı Sofya’da görülen iklim tipi, karasal iklimdir. Bu iklim tipinin özelliklerine bağlı olarak kış ayları Sofya’da oldukça soğuk geçmektedir. En soğuk ay olan ocak ayında sıcaklık -5 dereceye kadar düşmektedir. Yaz ayları ise sıcak ve kurak şekilde geçmektedir. En sıcak ay olan ağustos ayında sıcaklık 30 dereceye kadar çıkmaktadır. Yağış ise en fazla ilkbahar aylarında görülmektedir. Sofya’ya gitmek için en ideal zaman ise yaz aylarıdır.

Sofya’ya gitmek için en ideal zamanda, en ideal fiyatlı online uçak biletlerini sitemizde bulabilir ve sadece iki dakikanızı ayırarak satın alabilirsiniz.

Sofya'da Yemek - Restoran - Ne Yenilir Ne İçilir?

Sofya geçmişinin lezzetlerini hala canlı tutan bir şehirdir. Bir zamanlar bu topraklarda hüküm sürmüş olan Osmanlı, Hunlar gibi devletlerin yemek kültürü, Sofya mutfağında iz bırakmıştır. Bulgar yemek kültürünün bir kolu olan Sofya mutfağına özgü şu yemekleri, Sofya’ya gittiğinizde mutlaka yemenizi öneririz:

Tümünü Göster

Sofya'da Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Sofya varışlı online uçak biletinizi alıp Sofya’ya geldiniz fakat nerede yemek yiyeceğinize karar veremiyor musunuz? O halde size tavsiyemiz olan şu restoranlara bir göz atın:

Tümünü Göster

Sofya'da Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Sofya’ya gitmek için valizinizi hazırladınız mı? Eğer her şey hazır diyorsanız Sofya varışlı online uçak biletinizi de sitemizden alarak Sofya seyahati planınızı hayata geçirebilirsiniz. Sofya seyahatiniz sırasında uğramanızı ısrarla tavsiye ettiğimiz önemli yerler ise şuralardır:

Tümünü Göster

Sofya'da Gece Hayatı - Bar - Eğlence

Sofya Bulgaristan’ın siyasette başkenti olduğu gibi eğlence hayatı konusunda da başkentidir. Canlı ve kesintisiz eğlence istiyorsanız rotanız Sofya yönüne olsun! Sofya varışlı online uçak biletinizi ise sitemizden kolaylıkla alabilirsiniz. Sofya’da eğlencenin tadını çıkarmanız için size tavsiyemiz olan mekanlar ise şuralardır:

Tümünü Göster

Sofya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Sofya’da alışveriş yapmak için Chiprovski bölgesini ve Tsentralni Hali bölgesini tercih edebilirsiniz. Sofya’ya kadar gitmişken sevdikleriniz için Bulgar şarabı ve gül yağı almayı unutmayın!

Sofya'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Sofya'da festivaller dolu dolu geçmektedir. Bulgaristan'ın başkenti konumunda olan Sofya'da pek çok festival ve etkinlik düzenlenmekte olup her yıl yeni etkinliklere de imzalar atılmaktadır. İşte onlardan bazıları:

Tümünü Göster

Sofya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Sofya’da yaşayan Türk nüfusu oldukça fazladır. Hatta bunun bir sonucu olarak Bulgar restoranından çok Türk restoranı şehirde yoğunluktadır. Eğer Bulgar yemekleri size göre değilse gidip bir Türk restoranında karnınızı doyurabilirsiniz. Sofya’da alışveriş yapmanın ise oldukça ucuza mal olacağını şimdiden belirtelim.

Sofya'da Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Sofya varışlı online uçak biletinizi de sitemizden aldıysanız şimdi tek yapmanız gereken nerede konaklayacağınızı belirlemek. Sofya’nın çeşitli otelleri arasında kararsız kaldıysanız size tavsiyemiz olan şu otellere göz atabilirsiniz:

Tümünü Göster
Valencia