1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Sofya Uçak Bileti

Sofya Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Aleksandr Nevski Katedrali
  2. Aziz George Rotunda Kilisesi
  3. Sosyalist Sanat Müzesi
  4. Borisova Gradina

1. Aleksandr Nevski Katedrali

Aleksandr Nevski Katedrali, Sofya’nın simgesi haline gelmiş olan yapıdır. Bu katedral, ibadet için değil bir anıt olarak inşa edilmiş. Sofya’nın ve genel olarak Bulgaristan’ın bağımsızlığını kazandığı Osmanlı-Rus Savaşı sırasında şehit düşen 200.000 bin Slav asker anısına Aleksandr Nevski Katedrali yapılmış. Oldukça görkemli olan ve şehri simgeleyen bu yapıyı Sofya’ya gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Aleksandr Nevski Katedrali

2. Aziz George Rotunda Kilisesi

Aziz George Rotunda Kilisesi, Sofya’da yer alan dikkat çekici yapılardan biridir. Küçük bir yapı olsa da bu kilise, taşıdığı özellik sayesinde oldukça önemlidir. Aziz George Rotunda Kilisesi’nin en önemli özelliği, Sofya şehrinde inşa edilmiş olan en köklü yapı olmasıdır. Yapımı ise 3.-4. Yüzyılda tamamlanmıştır.

Aziz George Rotunda Kilisesi

3. Sosyalist Sanat Müzesi

Sosyalist Sanat Müzesi, Sofya’ya gelen sanatsever ziyaretçilerin ilk uğradığı yerdir. Bu sanat müzesine sosyalist adının verilmesinin nedeni ise Bulgaristan’ın 1944-1989 yıllarındaki yönetim biçiminden etkilenerek yapılan eserlerin burada sergileniyor olmasıdır. Heykelleriyle ünlü Sosyalist Sanat Müzesi’nde Lenin ve Stalin gibi o dönemin önde gelen liderlerinin heykelleri bulunmaktadır.

Sosyalist Sanat Müzesi

4. Borisova Gradina

Borisova Gradina, Sofya’da doğayla ve çeşitli etkinliklerle iç içe olabileceğiniz yerdir. 1880’li yıllarda yapılan bu parkta dilerseniz yeşillikler içerisinde yürüyüş yapabilir, dilerseniz de Borisova Gradina bahçesi içerisinde yer alan Sovyet Anıtı, Açık Hava Okulu ve Üniversite Gözlem Evi gibi yerleri gezebilirsiniz.

Borisova Gradina

Sofya hakkında daha fazla şey keşfet!

Sofya'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Sofya'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Sofya'da festivaller dolu dolu geçmektedir. Bulgaristan'ın başkenti konumunda olan Sofya'da pek çok festival ve etkinlik düzenlenmekte olup her yıl yeni etkinliklere de imzalar atılmaktadır. İşte onlardan bazıları:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Sofya Uçak Bileti