1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Muğla Uçak Bileti

Muğla Gezilecek Yerler

05 Haziran 2021 00:08
 1. Muğla Müzesi
 2. Knidos Antik Kenti
 3. Bodrum Kalesi
 4. Sedir Adası
 5. Ölüdeniz
 6. Zeki Müren Sanat Müzesi
 7. Marmaris Kalesi
 8. Marmaris Arkeoloji Müzesi
 9. Fethiye Müzesi
 10. Milas Müzesi
 11. Sarıgerme Plajı
 12. İztuzu Plajı
 13. Hayıtbükü Plajı
 14. Uyku Vadisi
 15. Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

1. Muğla Müzesi

Muğla Müzesi, antik kentlerde yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuş heykellerin ve tarihi eserlerin sergilendiği bir müze. 1994 yılında açılmış olan bu müze Muğla merkeze bağlı eski Postahane Caddesi üzerinde yer alıyor.

Muğla Müzesi

2. Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti, tarihte bilim ve mimari alanlarda gelişmiş şehirlerden birisiydi. Afrodit Tapınağı da bu antik kentin sınırları içerisinde yer alır. Datça'da bulunan antik kent bölgenin büyük tarihsel zenginliğini de gözler önüne seriyor.

Knidos Antik Kenti

3. Bodrum Kalesi

Yaklaşık 600 yıllık geçmişiyle Bodrum Kalesi Muğla'nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden. Bodrum’un simgesi haline gelmiş bu kale Bodrum ilçesine bağlı Çarşı Mahallesi'nde bulunuyor. Ayrıca kaleden Bodrum'um panoramik manzarası da görülebilir.

Bodrum Kalesi

4. Sedir Adası

Sedir Adası tatil için tercih edebileceğiniz yerlerden birisi. Diğer adı Kleopatra Adası olan bu adada antik tiyatro ve Kedrai Antik Kenti de bulunuyor. Ula ilçesinde yer alan Sedir Adası'nın büyüleyici güzelliğini görmeden dönmeyin.

Sedir Adası

5. Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla’nın simgesi haline gelmiş bir beldedir. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, birçok efsanenin de doğduğu yerdir. Ölüdeniz, Fethiye ilçesinde yer almaktadır.

Ölüdeniz

6. Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren yaşamının sonlarına doğru Bodrum'da bir evde kalıyordu. Müren'in ölümünden sonra müzeye çevrilen bu ev bugün Zeki Müren Sanat Müzesi ismiyle kapılarını açıyor. İki katlı bir müze olan bu evde Müren'in kıyafetleri, fotoğrafları ve kişisel yaşamıyla iş yaşamına dair bilgiler sergileniyor.

Zeki Müren Sanat Müzesi

7. Marmaris Kalesi

Marmaris'in gezilmesi gereken tarihi noktalarından Marmaris Kalesi ilçe merkezinde bulunuyor. Kaleden oldukça güzel bir Marmaris manzarası da görülebilir. Kalenin tarihi M.Ö. 1000'li yıllara kadar gidiyor. Yapının İyonyalılar tarafından yapıldığı düşünülmekte.

Marmaris Kalesi

8. Marmaris Arkeoloji Müzesi

Marmaris Kalesi'nin içinde yer alan Arkeoloji Müzesi'ni de gezmeyi unutmayın. Müzede Marmaris hakkında pek çok bilgiye ulaşabilir, ilçenin tarihi hakkında yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Müze arkeoloji ve etnografya olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Arkeoloji bölümünde Helen, Roma ve Bizans dönemlerinden eserler görülebilir. Müzenin etnografya bölümüyse genellikle Osmanlı dönemine ayrılmış durumda.

Marmaris Arkeoloji Müzesi

9. Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi'nde hem Fethiye'den, hem de çevre bölgelerden çıkarılan tarihi eserleri görebilirsiniz. Bu müze de Marmaris Arkeoloji Müzesi'nde olduğu gibi arkeoloji ve etnografya bölümüne sahip. Müzenin en dikkat çeken eseri olarak Kumrulu Genç Kız Heykeli gösteriliyor.

Fethiye Müzesi

10. Milas Müzesi

Muğla'ya kadar gelmişken Milas Müzesi'ni de mutlaka gezmelisiniz. 1987 yılından beri ziyaretçilerini kabul eden müzenin açık hava sergisi de bulunuyor. Müzede Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi'nden gelen tarihi eserler de sergileniyor.

Milas Müzesi

11. Sarıgerme Plajı

Tertemiz sularıyla Serıgerme Plajı sizi kendisine aşık edecek. Altın gibi parlayan kumlarıyla Sarıgerme sadece Muğla'nın değil, Türkiye'nin en iyi plajlarından. Denizinin sığ olması da yüzme bilmeyenleri mutlu edecek bir özellik. Sarıgerme Plajı Ortaca'da bulunuyor.

Sarıgerme Plajı

12. İztuzu Plajı

Dalyan'da bulunan İztuzu Plajı oldukça ünlü bir plaj. Yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda olan plajın bir diğer ismi de Kaplumbağa Plajı. Caretta carettalar sahil boyunca yumurtalarını bıraktığı için buraya böyle bir isim uygun görülmüş. İztuzu 'Avrupa'nın En İyi Plajı' ödülüne de sahip.

İztuzu Plajı

13. Hayıtbükü Plajı

Hem denize gireyim hem de yakın bir yerde konaklayayım diyenler için Hayıtbükü'nü önerebiliriz. Hayıtbükü Plajı'nın yer aldığı koyda oteller, restoran ve kafe/çay bahçesi bulunuyor. Burada tüm ihtiyaçlarınızı bir arada bulabilir, kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz.

Hayıtbükü Plajı

14. Uyku Vadisi

Muğla'nın doğal güzelliklerinden Uyku Vadisi Milas'ta, Gökçeler Köyü'nde bulunuyor. Şu an bir doğa parkı olan Uyku Vadisi'nde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Park içinde çok sayıda mağara ve bir şelale yer almakta.

Uyku Vadisi

15. Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

Bodrum Tuzla Kuş Cenneti'nde 125 kuş türü bulunuyor. İlçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan Kuş Cenneti'ne gelerek birbirinden güzel kuşları inceleyebilirsiniz. Buraya gelmeyi planlıyorsanız özellikle Mart ve Nisan aylarını tercih etmenizi öneririz. Bu aylar kuşların göç ve üreme zamanına denk geldiğinden kuş danslarını izleyebilirsiniz.

Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

Muğla hakkında daha fazla şey keşfet!

Muğla Otel Tavsiye

Muğla Otel Tavsiye

İster ev konforunda bir otel arayın, isterseniz de daha ekonomik apartlar. Beş yıldızlı lüks otellerden pansiyonlara kadar Muğla'da konaklamak için pek çok seçenek var. Hem merkezde, hem de ilçelerde kalabileceğiniz kaliteli otelleri sizler için araştırdık.

berilaslaner
5 Haziran 2021 Cumartesi
Muğla Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Muğla Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Muğla gezinizi çok daha eğlenceli hale getirmek sizin elinizde. Burada düzenlenen festival ve etkinliklere katılarak hem Muğla halkıyla yakınlaşabilir hem de ilginç bir tatil geçirebilirsiniz. Muğla'da katılabileceğiniz birbirinden güzel etkinlik ve fuarlara listemizde yer verdik.

berilaslaner
5 Haziran 2021 Cumartesi
Muğla Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Muğla Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Muğla tatil bölgesi olması nedeniyle gece hayatı konusunda kendisini geliştirmiş bir yer. Burada gece hayatının tadını çıkarabilir, yaz gecelerinde lezzetli kokteyllerle serinleyebilirsiniz. Muğla'nın popüler eğlence mekanlarını öğrenmek isterseniz aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

berilaslaner
5 Haziran 2021 Cumartesi
Muğla Nerede Yenir?

Muğla Nerede Yenir?

Muğla yöresinde sizi hangi lezzetlerin beklediğini söyledik. 'Peki bunları nerede yiyeceğiz?' diyenleri de unutmadık. Muğla’da tadı damağınızda kalacak yöresel yemekleri tatmak için tercih edebileceğiniz pek çok restoran var. Bunlardan en kalitelilerine listemizde yer verdik.

berilaslaner
4 Haziran 2021 Cuma
Muğla Ne Yenir?

Muğla Ne Yenir?

Muğla Ege Bölgesi’nin ünlü lezzetlerinin toplandığı bir yer. Buraya tatile geldiğinizde manzaranın ve güzel koyların keyfini çıkarmanın yanında harika yemeklerle de karşılaşacaksınız. Anadolu'da kendisine geniş yer bulan hamur işlerinin yanı sıra yeşillikler ve sebzeler de burada çok seviliyor.

berilaslaner
4 Haziran 2021 Cuma
Muğla Uçak Bileti