1. Anasayfa
 2. Malatya Uçak Bileti

Malatya Uçak Bileti

Malatya Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Malatya Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Malatya Erhaç Havalimanı’na direkt veya bir aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinden Malatya şehrine direkt uçuş mevcuttur. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus hava yollarının Malatya Erhaç Havalimanı’na sık seferi bulunmaktadır. İstanbul şehri ile Malatya şehri arası uçakla yaklaşık 1 saat 35 dakika sürmektedir. Ankara şehri ile Malatya şehri arası ise yaklaşık 1 saat 7 dakika sürmektedir. 

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Malatya'ya Nasıl Gidilir?
 2. Malatya'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Malatya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Malatya Hakkında
 5. Malatya Ne Yenir?
 6. Malatya Nerede Yenir
 7. Malatya Gezilecek Yerler
 8. Malatya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Malatya'da Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Malatya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Malatya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Malatya Otel Tavsiye

Malatya'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Malatya şehrine ve çevresindeki bölgelere Malatya Erhaç Havalimanı hizmet vermektedir.

Malatya Erhaç Havalimanı

Malatya il sınırları içerisinde bulunan Malatya Erhaç Havalimanı, sivil-askeri kategoride bir havaalanıdır. İlk olarak 1941 yılında Battalgazi ilçesinde hizmete açılmış olup daha sonra, 1984 yılında Akçadağ ilçesine taşınmıştır. Malatya şehir merkezine 34 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Dış hatlar ve iç hatlar olmak üzere iki adet terminali bulunmaktadır. Türk Hava Yolları, Pegasus ve SunExpress hava yolları Malatya Erhaç Havaalanı’na sık sefer düzenlemektedir. Malatya Erhaç Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için üç vasıta bulunmaktadır:

Havaş otobüsleri, uçakların sefer saatlerine bağlı olarak sefer düzenlemektedir. Havaş otobüsleri, Terminal kapısının önünden kalkmaktadır. Havaş otobüsleri ile şehir merkezine trafiğe de bağlı olarak yaklaşık 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Havaş otobüsleri MAŞTİ, Çevre Yolu ve Sivas Caddesi güzergahında gitmektedir. 

Taksi ile de şehir merkezine gitmeyi tercih edebilirsiniz. Taksiler Malatya Havalimanı’nda 24 saat hizmet vermektedir. Taksi ile şehir merkezine ulaşımı tercih ederseniz terminal çıkışında 24 saat hizmet veren taksileri bulabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine olan ulaşımınızda yaklaşık 80 lira ücret ödemek durumundasınız.

Kiralayacağınız araç vasıtası ile de Malatya Erhaç Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama ofislerinden aracınızı kiralayabilirsiniz. Enterprise ve Avis gibi Malatya Erhaç Havalimanı’nda bulunan araç kiralama ofislerinden aracınızı kiralayabilirsiniz. 

Sitemizden online olarak ucuz uçak bileti bulmanız mümkün, Uçak biletinizi sitemizden kolayca satın alabilirsiniz. 

Malatya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Malatya şehrinde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Son yıllarda Malatya şehrine inşa edilen barajlar sayesinde karasal iklime göre daha ılıman bir iklim yaşanmaya başlamıştır. En sıcak ay temmuz ayıdır bu ayda sıcaklık 42 dereceye kadar çıkmaktadır. En yağışlı aylar ise ilkbahar aylarıdır. Malatya şehrinde en soğuk ay aralık ayıdır ve bu ayda sıcaklık -22’ye kadar düşmektedir. Malatya şehrini ziyaret için en ideal aylar yaz aylarıdır. Bu aylarda Malatya şehrinin doğal güzelliklerine de şahit olabilirsiniz. Yaz aylarından ise temmuz ve ağustos aylarını tercih edebilirsiniz. Bu aylarda yağış miktarı da diğer aylara göre azdır. Sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

Malatya Hakkında

Malatya şehri, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunan bir şehirdir. Malatya şehri birçok şehir tarafından çevrelenmiş bir şehirdir. Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Tunceli ve Erzincan şehirleri Malatya şehrinin komşu şehirleridir. Kayısı diyarı olarak bilinmektedir ve bu şehirde yetişen kayısılar dünyaya ün salmıştır. Malatya şehri, 2014 yerel seçimlerinden sonra büyükşehir olmuştur. Şehrin önemli bir özelliği de Türkiye’de cumhurbaşkanlığı yapmış olan İsmet İnönü ve Turgut Özal’ın memleketi olmasıdır. Bu durumuyla Malatya iki Cumhurbaşkanı çıkarmış olan tek şehir olma özelliğindedir. Malatya şehrinin diğer bir önemli özelliği ise Güneybatı Asya’nın en uzun ırmağı olma özelliğindeki Fırat Nehri’nin Malatya şehrinin doğusundan geçiyor olmasıdır. Malatya şehrinin ismi, ilk zamanlarda Kültepe tabletlerinde Melita ismi ile Hitit tabletlerinde ise Maldia ismi ile geçmektedir. Daha sonra telaffuz ile şehrin ismi değişmiştir. Araplar döneminde Malatiyye ismini almıştır ve Türklerin şehri fethetmesi ile Malatya şehri bugünkü ismini almıştır. Toplamda 13 tane ilçesi bulunan Malatya şehrinin en kalabalık ilçeleri sırasıyla Yeşilyurt, Battalgazi ve Doğanşehir’dir. Malatya şehrinin toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 801 bine yaklaşmıştır. Nüfus bakımından Malatya şehri, Türkiye’nin en kalabalık 28. İli olma özelliğindedir. Birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Malatya şehrinde Günpınar Şelalesi ve Orduzu Pınarbaşı doğal güzellikleri şehrin adeta simgesi haline gelmiş doğal güzelliklerdir. Malatya şehri, tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Anadolu’da bir geçit olma özelliği taşıyan Malatya şehrine birçok uygarlık egemen olmuştur. İlk olarak Hitit Uygarlığı Malatya şehrine hakim olmuştur daha sonra sırasıyla Medler, Persler, Roma, Doğu Roma ve Selçuklular Malatya şehrine hakim olmuştur. 1515 yılında ise Osmanlı Devleti Malatya şehrini egemenliği altına almıştır. Malatya şehri, Milli Mücadele Dönemi’nde yabancı işgaline uğramamış olan nadir şehirlerden biridir. Malatya, Cumhuriyet ile birlikte şehir olmuştur. Malatya şehri kayısılarıyla dünya çapında ünlenmiştir ve bu nedenle şehre Kayısı Şehri, Kayısı Diyarı veya Kayısının Başkenti takma isimleri verilmektedir. Malatya şehrinde bulunan kayısı heykeli ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Malatya şehri aynı zamanda bir öğrenci şehridir. İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. İnönü Üniversitesi Malatya şehrinde kurulan en eski üniversitedir, 1975 yılında kurulmuştur. Malatya şehrinin ekonomisi büyük oranda tarıma dayalıdır. Kayısılarıyla dünyaya ün salan Malatya şehri, dünyanın kayısı ihtiyacını tek başına yüzde 80 oranında karşılamaktadır. Tarım ise genellikle Malatya Ovası’nda yapılmaktadır. Sitemiz üzerinden hızlıca ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

Malatya Ne Yenir?

Malatya şehri birçok lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Bulgur, yarma, tef, samut, kişniş ve maş Malatya şehrine özgü yemeklerde en çok kullanılan malzemelerdir. 

Yüksük Çorbası

Yüksük Çorbası

Yüksük Çorbası, ana malzemeleri nohut, et ve mantı olan bir çorba türüdür. Daha sonra salça ve tereyağı ile renklendirilen bir çorbadır. Malatya yerlileri yüksük çorbasının içerisine konulan mantıyı da kendileri hazırlamaktadır.

Kulak Çorbası

Kulak Çorbası

Kulak Çorbası, Malatya şehrine gelenlerin en çok tercih ettiği çorbalardan biridir. Kulak çorbasına aya köftesi adı verilen bir köfte konulmaktadır. Diğer malzemeleri ise nohut, un ve yoğurttur. Malatya şehri ziyaretinizde lezzetli ve yöresel bir çorba tatmak istiyorsanız kulak çorbasını tercih edebilirsiniz.

Papaz Yahnisi

Papaz Yahnisi

Papaz Yahnisi, kuşbaşı et ve arpacık soğanın ana malzemeler olduğu bir yemektir. Et yemekleriyle ünlenen Malatya şehrinde papaz yahnisi yemeğini ana yemek olarak tercih edebilirsiniz.

Tas Kebabı

Tas Kebabı

Tas Kebabı ise Malatya’nın ünlü ana yemeklerinden biridir. İsminden çokça söz ettiren tas kebabında, kuşbaşı et, pirinç ve arpacık soğan ana malzemelerdir. Yemeğin isminin tas kebabı olmasının sebebi ise etin tereyağı, karabiber, tarçın ve soğan ile harmanlanarak bakır bir tasın içine konulmasıdır. Bu tas bir tava üzerine ters çevrilerek konulur ve bu şekilde pişirilir daha sonra pirinç eklenir. Malatya şehri ziyaretinizde tas kebabını mutlaka denemelisiniz.

Birçok çorba türü bulunan Malatya mutfağının diğer lezzetli çorbaları ise Maş çorbası, Pirpirim çorbası ve Erişte çorbasıdır.

Malatya şehri birçok yemeğin ana vatanıdır. Bunların dışında Malatya şehri ziyaretinizde ayva dolması, serun ve bir sebze yemeği olan mıgla yemeklerini tadabilirsiniz.

Malatya şehrinde pekmez helvası, dolandırma ve peynir helvası tatlılarını deneyebilirsiniz.

Malatya Nerede Yenir

Malatya şehri lezzetlerini tatmak için gidebileceğiniz her bütçeye uygun restoranları sizler için listeledik. Malatya'nın benzersiz lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlardan bazıları şunlar:

1. Ahmet Bey Yöresel Ev Yemekleri

Ahmet Bey Yöresel Ev Yemekleri

Ahmet Bey Yöresel Ev Yemekleri, Malatya mutfağının benzersiz lezzetlerini günlük ve taze olarak sunan bir mekan. Malatya'ya gitmişken Ahmet Bey Yöresel Ev Yemekleri restoranına uğramadan dönmeyin. Sıcak ve samimi bir ortamda Malatya'nın enfes yemeklerinin tadını burada çıkarabilirsiniz.

2. Çamlıca Restaurant

Çamlıca Restaurant

Malatya mutfağının leziz yemeklerini tadabileceğiniz bir diğer restoran ise Çamlıca Restaurant'tır. Şık ve nezih bir ortamda yemek yemek isteyenler için ideal olan Çamlıca Restaurant'ta dilediğiniz yöresel yemekleri bulmanız da mümkün.

3. Çınar Et & Kavurma Kahvaltı

Çınar Et & Kavurma Kahvaltı

Adından da anlaşılacağı üzere günün her saati yemek yiyebileceğiniz restoranlardan bir tanesi Çınar Et & Kavurma Kahvaltı. Sabah kahvaltı yapabilir, akşam ise akşam yemeğini yemek için ailecek buraya gelebilirsiniz. Şık ve ferah bir ortamda yemek imkanı sunan Çınar Et & Kavurma Kahvaltı, temiz ve lezzetli mutfağıyla müşteri memnuniyetinde ilk sıralarda bulunuyor.

Malatya şehrine gitmek ve Malatya şehri lezzetlerini tatmak isterseniz sitemiz üzerinden uygun fiyata uçak biletinizi hızlıca alabilirsiniz.

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya şehri tarihi ve doğal yerleri ile göz kamaştıran bir şehirdir. Gezilecek pek çok yeri bulunan Malatya şehrinde gezi listenize ekleyebileceğiniz bazı yerler ise şuralardır:

Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi, Malatya şehrinin eşsiz doğasına eşlik eden Günpınar Şelalesi, Darende ilçesinin Günpınar Köyü’nde bulunmaktadır. Üç boğum halinde suyu dökülen Günpınar Şelalesi manzarası ve serin havası ile büyülemektedir.

Levent Vadisi

Levent Vadisi

Levent Vadisi, oluşumu 65 milyon yıl öncesine kadar dayanan kayaların bulunduğu bir vadidir. 28 kilometre uzunluğundaki bir alana sahip olan Levent Vadisi, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunmaktadır. Levent Vadisi’nde uzun kayalıkların merkezi noktasına seyir terası yaptırılmıştır.

Arslantepe

Arslantepe

Arslantepe, MÖ 5000’li yıllardan Bizans dönemine kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise Bizans Mezarlığı olarak kullanılmış bir bölgedir. Kazılar sonucunda birçok tarihi eser Arslantepe’de bulunmuştur. Tarihi olarak önemli bir yeri olan Arslantepe’yi Malatya şehrine gittiğinizde ziyaret edebilirsiniz.

Kervansaray

Kervansaray

Kervansaray, 1637 yılında Bosnalı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu kervansarayın önemli özelliği ise İpekyolu üzerinde bulunmasıdır.

Malatya şehrinde bu yerlerin dışında Atatürk Anı Evi ve Etnografya Müzesi’ni, Beşkonaklar’ı ve bir Selçuklu mirası olan Battalgazi Ulu Camii’yi ziyaret edebilirsiniz. Malatya’ya gitmek için sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

Malatya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Malatya şehri kalabalık bir nüfusa sahip olsa da gece hayatı konusunda canlı bir şehir değildir. Malatya’da eğlence denilince akla türkü barlar ve kafeler gelir. Bu mekanlarda da yeterince eğleneceğinize ve seyahatinizden mutlu döneceğinize eminiz.

1. Nil Fıçı Bira Evi

Nil Fıçı Bira Evi

Nil Fıçı Bira Evi, Battalgazi ilçesinde Akpınar Mahallesi’nde bulunmaktadır.

2. Pizza Birahanesi

Pizza Birahanesi

Pizza Birahanesi, Malatya Merkez’e bağlı Hamidiye Mahallesi üzerinde bulunmaktadır. Malatya şehrinde sıklıkla tercih edilen yerlerden biridir.

Bu mekanlarda da yeterince eğleneceğinize ve seyahatinizden mutlu döneceğinize eminiz. Hemen Biletbak üzerinden online Malatya uçak biletinizi alabilir ve keyifli bir seyahatin ilk adımını tamamlayabilirsiniz.

Malatya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Malatya şehrinde alışveriş yapmak isterseniz, Malatya Park Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Malatya’da sevdikleriniz için hediye almak isterseniz Şire Pazarı, Bakırcılar Çarşısı ve Esnaflar Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Malatya şehrinden sevdikleriniz için kayısının ana malzemesi olduğu çeşitli yiyeceklerden alabilirsiniz. Kuru kayısı, kayısı sucuğu ve kayısı döneri bu yiyeceklerden bazılarıdır. Bunun dışında Malatya şehrinde ünlü olan el dokuması olan halı ve kilimlerden alabilirsiniz. Siz de Malatya’da alışveriş yapmak, gece hayatına akmak isterseniz hemen uçak biletinizi sitemiz üzerinden online alarak, valizleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Malatya'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Malatya şehri yerlileri ana malzemesinin kayısı olduğu birçok ürün üretmişlerdir. Bunlardan en çok şaşırtanı ise kayısıdan yapılan piyanodur. Malatya şehri ziyaretinizde kayısıdan yapılmış olan kozmetik ürünleri, çikolataları ve çayı gördüğünüzde şaşırmayın. Hızlı ve kolay şekilde uçak biletinizi sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Malatya Otel Tavsiye

Malatya şehrinde konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır.

1. Anemon Malatya Otel

Anemon Malatya Otel

Anemon Malatya Otel, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan beş yıldızlı bir oteldir. Bir gecelik ücreti ortalama 360 liradır. Anemon Malatya Otel, Malatya Arkeoloji Müzesi’ne 13 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

2. Ramada Plaza Malatya

Ramada Plaza Malatya

Ramada Plaza Malatya oteli ise Malatya merkezde bulunan beş yıldızlı bir oteldir. İstasyon Caddesi üzerindeki bu otelin bir gecelik ücreti ortalama 290 liradır. Ramada Plaza Malatya oteli, Malatya Park alışveriş merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Malatya’da konaklayabileceğiniz birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Çok nadir de olsa bu alanların dolu olduğu dönemler olur. İşinizi şansa bırakmamak için sitemizden online uçak biletinizi alır almaz kalacağınız otel için de yerinizi ayırtmanızı tavsiye ederiz.

Valencia