1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Malatya Uçak Bileti

Malatya Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:19
 1. Günpınar Şelalesi
 2. Levent Vadisi
 3. Arslantepe
 4. Kervansaray
 5. Eski Malatya Şehir Surları
 6. Bakırcılar Çarşısı
 7. Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi
 8. Malatya Arkeoloji Müzesi

1. Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi, Malatya şehrinin eşsiz doğasına eşlik eden Günpınar Şelalesi, Darende ilçesinin Günpınar Köyü’nde bulunmaktadır. Üç boğum halinde suyu dökülen Günpınar Şelalesi manzarası ve serin havası ile büyülemektedir.

Günpınar Şelalesi

2. Levent Vadisi

Levent Vadisi, oluşumu 65 milyon yıl öncesine kadar dayanan kayaların bulunduğu bir vadidir. 28 kilometre uzunluğundaki bir alana sahip olan Levent Vadisi, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunmaktadır. Levent Vadisi’nde uzun kayalıkların merkezi noktasına seyir terası yaptırılmıştır.

Levent Vadisi

3. Arslantepe

Arslantepe, MÖ 5000’li yıllardan Bizans dönemine kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise Bizans Mezarlığı olarak kullanılmış bir bölgedir. Kazılar sonucunda birçok tarihi eser Arslantepe’de bulunmuştur. Tarihi olarak önemli bir yeri olan Arslantepe’yi Malatya şehrine gittiğinizde ziyaret edebilirsiniz.

Arslantepe

4. Kervansaray

Kervansaray, 1637 yılında Bosnalı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu kervansarayın önemli özelliği ise İpekyolu üzerinde bulunmasıdır.

Kervansaray

5. Eski Malatya Şehir Surları

Eski Malatya Şehir Surları, Roma’nın Malatya şehrinde bulunan ihtişamlı kalesidir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu surlara yer vermiş ve uzunluğunun 5100 adım kadar olduğunu yazmıştır. 

Eski Malatya Şehir Surları

6. Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı, geçmişte kullanılan kazan, ibrik, sitil, sini ve lamba gibi ev eşyalarının yapıldığı çarşıdır. Malatya şehrinin nostalji durağı olan Bakırcılar Çarşısı’nı Malatya şehri gezinizde ziyaret etmenizi öneririz.

Bakırcılar Çarşısı

7. Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi, tarihi türbesi ve camisi ile Malatya şehrinin önemli bir dini alanıdır. Somuncu Baba adı verilen bu alanda cami ve türbenin yanında Balıklı Göl de bulunmaktadır. Aynı zamanda Somuncu Baba Camisi’nin bodrum katında bir de Somuncu Baba Müzesi bulunmaktadır.

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi

8. Malatya Arkeoloji Müzesi

Malatya Arkeoloji Müzesi, Malatya şehrinde ve yakın bölgelerinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunan eserlerin sergilendiği müzedir. Arslantepe ve Gelinciktepe’de yapılan kazılar sonucu bulunan eserler bu müzede sergilenmektedir. Bu müze şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Malatya Arkeoloji Müzesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Malatya Nerede Yenir

Malatya Nerede Yenir

Malatya şehri lezzetlerini tatmak için gidebileceğiniz her bütçeye uygun restoranları sizler için listeledik. Malatya'nın benzersiz lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlardan bazıları şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Otel Tavsiye

Malatya Otel Tavsiye

Malatya şehrinde konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Malatya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Eğlenmeyi seviyorsanız Malatya seyahatinizde aşağıda listelediğimiz festivallerden en az bir tanesine katılmanızı öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Malatya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Malatya şehrinde alışveriş yapmak isterseniz, Malatya Park Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Malatya’da sevdikleriniz için hediye almak isterseniz Şire Pazarı, Bakırcılar Çarşısı ve Esnaflar Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Malatya şehrinden sevdikleriniz için kayısının ana malzemesi olduğu çeşitli yiyeceklerden alabilirsiniz. Kuru kayısı, kayısı sucuğu ve kayısı döneri bu yiyeceklerden bazılarıdır. Bunun dışında Malatya şehrinde ünlü olan el dokuması olan halı ve kilimlerden alabilirsiniz. Siz de Malatya’da alışveriş yapmak, gece hayatına akmak isterseniz hemen uçak biletinizi sitemiz üzerinden online alarak, valizleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Malatya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Malatya şehri kalabalık bir nüfusa sahip olsa da gece hayatı konusunda canlı bir şehir değildir. Malatya’da eğlence denilince akla türkü barlar ve kafeler gelir. Bu mekanlarda da yeterince eğleneceğinize ve seyahatinizden mutlu döneceğinize eminiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Ne Yenir?

Malatya Ne Yenir?

Malatya şehri birçok lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Bulgur, yarma, tef, samut, kişniş ve maş Malatya şehrine özgü yemeklerde en çok kullanılan malzemelerdir. 

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Malatya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Malatya şehrinde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Son yıllarda Malatya şehrine inşa edilen barajlar sayesinde karasal iklime göre daha ılıman bir iklim yaşanmaya başlamıştır. En sıcak ay temmuz ayıdır bu ayda sıcaklık 42 dereceye kadar çıkmaktadır. En yağışlı aylar ise ilkbahar aylarıdır. Malatya şehrinde en soğuk ay aralık ayıdır ve bu ayda sıcaklık -22’ye kadar düşmektedir. Malatya şehrini ziyaret için en ideal aylar yaz aylarıdır. Bu aylarda Malatya şehrinin doğal güzelliklerine de şahit olabilirsiniz. Yaz aylarından ise temmuz ve ağustos aylarını tercih edebilirsiniz. Bu aylarda yağış miktarı da diğer aylara göre azdır. Sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Hakkında

Malatya Hakkında

Malatya şehri, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunan bir şehirdir. Malatya şehri birçok şehir tarafından çevrelenmiş bir şehirdir. Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Tunceli ve Erzincan şehirleri Malatya şehrinin komşu şehirleridir. Kayısı diyarı olarak bilinmektedir ve bu şehirde yetişen kayısılar dünyaya ün salmıştır. Malatya şehri, 2014 yerel seçimlerinden sonra büyükşehir olmuştur. Şehrin önemli bir özelliği de Türkiye’de cumhurbaşkanlığı yapmış olan İsmet İnönü ve Turgut Özal’ın memleketi olmasıdır. Bu durumuyla Malatya iki Cumhurbaşkanı çıkarmış olan tek şehir olma özelliğindedir. Malatya şehrinin diğer bir önemli özelliği ise Güneybatı Asya’nın en uzun ırmağı olma özelliğindeki Fırat Nehri’nin Malatya şehrinin doğusundan geçiyor olmasıdır. Malatya şehrinin ismi, ilk zamanlarda Kültepe tabletlerinde Melita ismi ile Hitit tabletlerinde ise Maldia ismi ile geçmektedir. Daha sonra telaffuz ile şehrin ismi değişmiştir. Araplar döneminde Malatiyye ismini almıştır ve Türklerin şehri fethetmesi ile Malatya şehri bugünkü ismini almıştır. Toplamda 13 tane ilçesi bulunan Malatya şehrinin en kalabalık ilçeleri sırasıyla Yeşilyurt, Battalgazi ve Doğanşehir’dir. Malatya şehrinin toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 801 bine yaklaşmıştır. Nüfus bakımından Malatya şehri, Türkiye’nin en kalabalık 28. İli olma özelliğindedir. Birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Malatya şehrinde Günpınar Şelalesi ve Orduzu Pınarbaşı doğal güzellikleri şehrin adeta simgesi haline gelmiş doğal güzelliklerdir. Malatya şehri, tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Anadolu’da bir geçit olma özelliği taşıyan Malatya şehrine birçok uygarlık egemen olmuştur. İlk olarak Hitit Uygarlığı Malatya şehrine hakim olmuştur daha sonra sırasıyla Medler, Persler, Roma, Doğu Roma ve Selçuklular Malatya şehrine hakim olmuştur. 1515 yılında ise Osmanlı Devleti Malatya şehrini egemenliği altına almıştır. Malatya şehri, Milli Mücadele Dönemi’nde yabancı işgaline uğramamış olan nadir şehirlerden biridir. Malatya, Cumhuriyet ile birlikte şehir olmuştur. Malatya şehri kayısılarıyla dünya çapında ünlenmiştir ve bu nedenle şehre Kayısı Şehri, Kayısı Diyarı veya Kayısının Başkenti takma isimleri verilmektedir. Malatya şehrinde bulunan kayısı heykeli ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Malatya şehri aynı zamanda bir öğrenci şehridir. İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. İnönü Üniversitesi Malatya şehrinde kurulan en eski üniversitedir, 1975 yılında kurulmuştur. Malatya şehrinin ekonomisi büyük oranda tarıma dayalıdır. Kayısılarıyla dünyaya ün salan Malatya şehri, dünyanın kayısı ihtiyacını tek başına yüzde 80 oranında karşılamaktadır. Tarım ise genellikle Malatya Ovası’nda yapılmaktadır. Sitemiz üzerinden hızlıca ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz