1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Gezilecek Yerler
 4. Malatya Uçak Bileti

Malatya Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
 1. Günpınar Şelalesi
 2. Levent Vadisi
 3. Arslantepe
 4. Kervansaray
 5. Eski Malatya Şehir Surları
 6. Bakırcılar Çarşısı
 7. Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi
 8. Malatya Arkeoloji Müzesi

1. Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi, Malatya şehrinin eşsiz doğasına eşlik eden Günpınar Şelalesi, Darende ilçesinin Günpınar Köyü’nde bulunmaktadır. Üç boğum halinde suyu dökülen Günpınar Şelalesi manzarası ve serin havası ile büyülemektedir.

Günpınar Şelalesi

2. Levent Vadisi

Levent Vadisi, oluşumu 65 milyon yıl öncesine kadar dayanan kayaların bulunduğu bir vadidir. 28 kilometre uzunluğundaki bir alana sahip olan Levent Vadisi, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunmaktadır. Levent Vadisi’nde uzun kayalıkların merkezi noktasına seyir terası yaptırılmıştır.

Levent Vadisi

3. Arslantepe

Arslantepe, MÖ 5000’li yıllardan Bizans dönemine kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise Bizans Mezarlığı olarak kullanılmış bir bölgedir. Kazılar sonucunda birçok tarihi eser Arslantepe’de bulunmuştur. Tarihi olarak önemli bir yeri olan Arslantepe’yi Malatya şehrine gittiğinizde ziyaret edebilirsiniz.

Arslantepe

4. Kervansaray

Kervansaray, 1637 yılında Bosnalı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bu kervansarayın önemli özelliği ise İpekyolu üzerinde bulunmasıdır.

Kervansaray

5. Eski Malatya Şehir Surları

Eski Malatya Şehir Surları, Roma’nın Malatya şehrinde bulunan ihtişamlı kalesidir. Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu surlara yer vermiş ve uzunluğunun 5100 adım kadar olduğunu yazmıştır. 

Eski Malatya Şehir Surları

6. Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı, geçmişte kullanılan kazan, ibrik, sitil, sini ve lamba gibi ev eşyalarının yapıldığı çarşıdır. Malatya şehrinin nostalji durağı olan Bakırcılar Çarşısı’nı Malatya şehri gezinizde ziyaret etmenizi öneririz.

Bakırcılar Çarşısı

7. Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi, tarihi türbesi ve camisi ile Malatya şehrinin önemli bir dini alanıdır. Somuncu Baba adı verilen bu alanda cami ve türbenin yanında Balıklı Göl de bulunmaktadır. Aynı zamanda Somuncu Baba Camisi’nin bodrum katında bir de Somuncu Baba Müzesi bulunmaktadır.

Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi

8. Malatya Arkeoloji Müzesi

Malatya Arkeoloji Müzesi, Malatya şehrinde ve yakın bölgelerinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunan eserlerin sergilendiği müzedir. Arslantepe ve Gelinciktepe’de yapılan kazılar sonucu bulunan eserler bu müzede sergilenmektedir. Bu müze şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Malatya Arkeoloji Müzesi

Malatya hakkında daha fazla şey keşfet!

Malatya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Malatya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Eğlenmeyi seviyorsanız Malatya seyahatinizde aşağıda listelediğimiz festivallerden en az bir tanesine katılmanızı öneririz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Malatya Ne Yenir?

Malatya Ne Yenir?

Malatya şehri birçok lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Bulgur, yarma, tef, samut, kişniş ve maş Malatya şehrine özgü yemeklerde en çok kullanılan malzemelerdir. 

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Malatya Uçak Bileti