1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Malatya Uçak Bileti

Malatya Ne Yenir?

28 Ocak 2021 19:34
  1. Yüksük Çorbası
  2. Kulak Çorbası
  3. Papaz Yahnisi
  4. Tas Kebabı
  5. Kabuk Aşı
  6. Şam Kebabı
  7. Kayısı Dolması

1. Yüksük Çorbası

Yüksük Çorbası, ana malzemeleri nohut, et ve mantı olan bir çorba türüdür. Daha sonra salça ve tereyağı ile renklendirilen bir çorbadır. Malatya yerlileri yüksük çorbasının içerisine konulan mantıyı da kendileri hazırlamaktadır.

Yüksük Çorbası

2. Kulak Çorbası

Kulak Çorbası, Malatya şehrine gelenlerin en çok tercih ettiği çorbalardan biridir. Kulak çorbasına aya köftesi adı verilen bir köfte konulmaktadır. Diğer malzemeleri ise nohut, un ve yoğurttur. Malatya şehri ziyaretinizde lezzetli ve yöresel bir çorba tatmak istiyorsanız kulak çorbasını tercih edebilirsiniz.

Kulak Çorbası

3. Papaz Yahnisi

Papaz Yahnisi, kuşbaşı et ve arpacık soğanın ana malzemeler olduğu bir yemektir. Et yemekleriyle ünlenen Malatya şehrinde papaz yahnisi yemeğini ana yemek olarak tercih edebilirsiniz.

Papaz Yahnisi

4. Tas Kebabı

Tas Kebabı ise Malatya’nın ünlü ana yemeklerinden biridir. İsminden çokça söz ettiren tas kebabında, kuşbaşı et, pirinç ve arpacık soğan ana malzemelerdir. Yemeğin isminin tas kebabı olmasının sebebi ise etin tereyağı, karabiber, tarçın ve soğan ile harmanlanarak bakır bir tasın içine konulmasıdır. Bu tas bir tava üzerine ters çevrilerek konulur ve bu şekilde pişirilir daha sonra pirinç eklenir. Malatya şehri ziyaretinizde tas kebabını mutlaka denemelisiniz.

Tas Kebabı

5. Kabuk Aşı

Kabuk Aşı ise kemikli et ve nohut ile yapılan bir yemektir. Bu yemeğe aynı zamanda kabuk ismi verilen gün kurusu da katılmaktadır. 

Kabuk Aşı

6. Şam Kebabı

Şam Kebabı, Malatya şehrinde etsiz bir yemek arıyorsanız tadabileceğiniz bir lezzettir. Şam kebabının yapımında, kabak rendelenip yumurta, karabiber, un, tuz ve kabartma tozu ile karıştırılmaktadır. Daha sonra bu karışım birer kaşık konularak kızartılır.

Şam Kebabı

7. Kayısı Dolması

Kayısı Dolması, kayısının başkenti olan Malatya şehrinde tatmanız gereken bir tatlıdır. Kayısı dolmasında kayısının içerisine bal ile ceviz veya bal yoksa toz şeker konulur. Kayısılar fırın tepsisine dizilir ve üzerlerine tereyağı sürülerek fırına sürülür. Üzerine Hindistan cevizi veya yeşil fıstık serpilerek servis edilir.

Kayısı Dolması

Malatya hakkında daha fazla şey keşfet!

Malatya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Malatya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Eğlenmeyi seviyorsanız Malatya seyahatinizde aşağıda listelediğimiz festivallerden en az bir tanesine katılmanızı öneririz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Malatya Gezilecek Yerler

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya şehri tarihi ve doğal yerleri ile göz kamaştıran bir şehirdir. Gezilecek pek çok yeri bulunan Malatya şehrinde gezi listenize ekleyebileceğiniz bazı yerler ise şuralardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Malatya Uçak Bileti