1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Malatya Uçak Bileti

Malatya Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:19
  1. Yüksük Çorbası
  2. Kulak Çorbası
  3. Papaz Yahnisi
  4. Tas Kebabı
  5. Kabuk Aşı
  6. Şam Kebabı
  7. Kayısı Dolması

1. Yüksük Çorbası

Yüksük Çorbası, ana malzemeleri nohut, et ve mantı olan bir çorba türüdür. Daha sonra salça ve tereyağı ile renklendirilen bir çorbadır. Malatya yerlileri yüksük çorbasının içerisine konulan mantıyı da kendileri hazırlamaktadır.

Yüksük Çorbası

2. Kulak Çorbası

Kulak Çorbası, Malatya şehrine gelenlerin en çok tercih ettiği çorbalardan biridir. Kulak çorbasına aya köftesi adı verilen bir köfte konulmaktadır. Diğer malzemeleri ise nohut, un ve yoğurttur. Malatya şehri ziyaretinizde lezzetli ve yöresel bir çorba tatmak istiyorsanız kulak çorbasını tercih edebilirsiniz.

Kulak Çorbası

3. Papaz Yahnisi

Papaz Yahnisi, kuşbaşı et ve arpacık soğanın ana malzemeler olduğu bir yemektir. Et yemekleriyle ünlenen Malatya şehrinde papaz yahnisi yemeğini ana yemek olarak tercih edebilirsiniz.

Papaz Yahnisi

4. Tas Kebabı

Tas Kebabı ise Malatya’nın ünlü ana yemeklerinden biridir. İsminden çokça söz ettiren tas kebabında, kuşbaşı et, pirinç ve arpacık soğan ana malzemelerdir. Yemeğin isminin tas kebabı olmasının sebebi ise etin tereyağı, karabiber, tarçın ve soğan ile harmanlanarak bakır bir tasın içine konulmasıdır. Bu tas bir tava üzerine ters çevrilerek konulur ve bu şekilde pişirilir daha sonra pirinç eklenir. Malatya şehri ziyaretinizde tas kebabını mutlaka denemelisiniz.

Tas Kebabı

5. Kabuk Aşı

Kabuk Aşı ise kemikli et ve nohut ile yapılan bir yemektir. Bu yemeğe aynı zamanda kabuk ismi verilen gün kurusu da katılmaktadır. 

Kabuk Aşı

6. Şam Kebabı

Şam Kebabı, Malatya şehrinde etsiz bir yemek arıyorsanız tadabileceğiniz bir lezzettir. Şam kebabının yapımında, kabak rendelenip yumurta, karabiber, un, tuz ve kabartma tozu ile karıştırılmaktadır. Daha sonra bu karışım birer kaşık konularak kızartılır.

Şam Kebabı

7. Kayısı Dolması

Kayısı Dolması, kayısının başkenti olan Malatya şehrinde tatmanız gereken bir tatlıdır. Kayısı dolmasında kayısının içerisine bal ile ceviz veya bal yoksa toz şeker konulur. Kayısılar fırın tepsisine dizilir ve üzerlerine tereyağı sürülerek fırına sürülür. Üzerine Hindistan cevizi veya yeşil fıstık serpilerek servis edilir.

Kayısı Dolması

Daha Fazlasını Keşfet!

Malatya Nerede Yenir

Malatya Nerede Yenir

Malatya şehri lezzetlerini tatmak için gidebileceğiniz her bütçeye uygun restoranları sizler için listeledik. Malatya'nın benzersiz lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlardan bazıları şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Otel Tavsiye

Malatya Otel Tavsiye

Malatya şehrinde konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Malatya'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Eğlenmeyi seviyorsanız Malatya seyahatinizde aşağıda listelediğimiz festivallerden en az bir tanesine katılmanızı öneririz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Malatya'da Alışveriş - Ne Alınır?

Malatya şehrinde alışveriş yapmak isterseniz, Malatya Park Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Malatya’da sevdikleriniz için hediye almak isterseniz Şire Pazarı, Bakırcılar Çarşısı ve Esnaflar Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Malatya şehrinden sevdikleriniz için kayısının ana malzemesi olduğu çeşitli yiyeceklerden alabilirsiniz. Kuru kayısı, kayısı sucuğu ve kayısı döneri bu yiyeceklerden bazılarıdır. Bunun dışında Malatya şehrinde ünlü olan el dokuması olan halı ve kilimlerden alabilirsiniz. Siz de Malatya’da alışveriş yapmak, gece hayatına akmak isterseniz hemen uçak biletinizi sitemiz üzerinden online alarak, valizleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Malatya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Malatya şehri kalabalık bir nüfusa sahip olsa da gece hayatı konusunda canlı bir şehir değildir. Malatya’da eğlence denilince akla türkü barlar ve kafeler gelir. Bu mekanlarda da yeterince eğleneceğinize ve seyahatinizden mutlu döneceğinize eminiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Gezilecek Yerler

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya şehri tarihi ve doğal yerleri ile göz kamaştıran bir şehirdir. Gezilecek pek çok yeri bulunan Malatya şehrinde gezi listenize ekleyebileceğiniz bazı yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Malatya'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Malatya şehrinde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Son yıllarda Malatya şehrine inşa edilen barajlar sayesinde karasal iklime göre daha ılıman bir iklim yaşanmaya başlamıştır. En sıcak ay temmuz ayıdır bu ayda sıcaklık 42 dereceye kadar çıkmaktadır. En yağışlı aylar ise ilkbahar aylarıdır. Malatya şehrinde en soğuk ay aralık ayıdır ve bu ayda sıcaklık -22’ye kadar düşmektedir. Malatya şehrini ziyaret için en ideal aylar yaz aylarıdır. Bu aylarda Malatya şehrinin doğal güzelliklerine de şahit olabilirsiniz. Yaz aylarından ise temmuz ve ağustos aylarını tercih edebilirsiniz. Bu aylarda yağış miktarı da diğer aylara göre azdır. Sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Hakkında

Malatya Hakkında

Malatya şehri, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunan bir şehirdir. Malatya şehri birçok şehir tarafından çevrelenmiş bir şehirdir. Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Tunceli ve Erzincan şehirleri Malatya şehrinin komşu şehirleridir. Kayısı diyarı olarak bilinmektedir ve bu şehirde yetişen kayısılar dünyaya ün salmıştır. Malatya şehri, 2014 yerel seçimlerinden sonra büyükşehir olmuştur. Şehrin önemli bir özelliği de Türkiye’de cumhurbaşkanlığı yapmış olan İsmet İnönü ve Turgut Özal’ın memleketi olmasıdır. Bu durumuyla Malatya iki Cumhurbaşkanı çıkarmış olan tek şehir olma özelliğindedir. Malatya şehrinin diğer bir önemli özelliği ise Güneybatı Asya’nın en uzun ırmağı olma özelliğindeki Fırat Nehri’nin Malatya şehrinin doğusundan geçiyor olmasıdır. Malatya şehrinin ismi, ilk zamanlarda Kültepe tabletlerinde Melita ismi ile Hitit tabletlerinde ise Maldia ismi ile geçmektedir. Daha sonra telaffuz ile şehrin ismi değişmiştir. Araplar döneminde Malatiyye ismini almıştır ve Türklerin şehri fethetmesi ile Malatya şehri bugünkü ismini almıştır. Toplamda 13 tane ilçesi bulunan Malatya şehrinin en kalabalık ilçeleri sırasıyla Yeşilyurt, Battalgazi ve Doğanşehir’dir. Malatya şehrinin toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 801 bine yaklaşmıştır. Nüfus bakımından Malatya şehri, Türkiye’nin en kalabalık 28. İli olma özelliğindedir. Birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Malatya şehrinde Günpınar Şelalesi ve Orduzu Pınarbaşı doğal güzellikleri şehrin adeta simgesi haline gelmiş doğal güzelliklerdir. Malatya şehri, tarihte de önemli bir şehir olmuştur. Anadolu’da bir geçit olma özelliği taşıyan Malatya şehrine birçok uygarlık egemen olmuştur. İlk olarak Hitit Uygarlığı Malatya şehrine hakim olmuştur daha sonra sırasıyla Medler, Persler, Roma, Doğu Roma ve Selçuklular Malatya şehrine hakim olmuştur. 1515 yılında ise Osmanlı Devleti Malatya şehrini egemenliği altına almıştır. Malatya şehri, Milli Mücadele Dönemi’nde yabancı işgaline uğramamış olan nadir şehirlerden biridir. Malatya, Cumhuriyet ile birlikte şehir olmuştur. Malatya şehri kayısılarıyla dünya çapında ünlenmiştir ve bu nedenle şehre Kayısı Şehri, Kayısı Diyarı veya Kayısının Başkenti takma isimleri verilmektedir. Malatya şehrinde bulunan kayısı heykeli ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Malatya şehri aynı zamanda bir öğrenci şehridir. İnönü Üniversitesi ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. İnönü Üniversitesi Malatya şehrinde kurulan en eski üniversitedir, 1975 yılında kurulmuştur. Malatya şehrinin ekonomisi büyük oranda tarıma dayalıdır. Kayısılarıyla dünyaya ün salan Malatya şehri, dünyanın kayısı ihtiyacını tek başına yüzde 80 oranında karşılamaktadır. Tarım ise genellikle Malatya Ovası’nda yapılmaktadır. Sitemiz üzerinden hızlıca ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Malatya Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz