1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Lyon Uçak Bileti

Lyon Uçak Bileti

Lyon hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

5 Eylül 2020 Cumartesi
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Lyon Hakkında

Fransa’nın güneydoğusunda bulunan Lyon şehri Rhône-Alpes bölgesinde yer almaktadır. Rhône bölgesinin de başkenti olan Lyon Marsilya ve Paris kentleri arasında bulunmaktadır. Şehrin içinden geçmekte olan Rhône ve Saone adında iki adet nehir bulunmaktadır. Yaklaşık 2000 yıllık tarihi ile Lyon mimari olarak da dünyanın en güzel şehirleri arasında yer almaktadır. Bu özelliği ile de UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Fransa’nın sanayi ve teknoloji açısından gelişmiş kentleri arasında yer almasıyla da önemli bir ekonomiye sahiptir. Sadece turizm değil her yıl iş olanakları nedeniyle de çok fazla kişinin gittiği bir yerdir. Burada özellikle biyoteknoloji, ilaç ve bilişim sektörlerinde gelişmiş büyük firmaların merkezleri bulunmaktadır. Siz de Lyon’a bir gezi planlıyorsanız bunun için sitemiz üzerinden online uçak bileti alabilirsiniz.

Fransızcanın konuşulduğu ülke de saat dilimi olarak GMT+2 kullanılmaktadır. Yüzölçümü 47,87 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Gastronomi alanında da adını tüm dünyaya duyurmuş bir kenttir. Her yıl tarihi güzellikleri ve gastronomi de ki ünü ile milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Lyon dünyaca ünlü başarılara imza atmış futbol takımı ile de adını duyurmayı başarmıştır. Futbol kentte çok sevilmekte ve takımın maçlarına yoğun ilgi gösterilmektedir. Lyon 1’den 9’a kadar numaralandırılmış bölgelere ayrılmış bir şehir. Kentin 2. Ve 5. Bölgeleri turizm açısından çok gelişmiştir. Lyon halkı çalışmayı olduğu gibi eğlenmeyi de seviyor ve çok sıcakkanlı orada insanın kendini yabancı gibi hissetmesi pek de mümkün değil. Kentte bulunan pek çok meydan yılın her günü çok kalabalık ve burada yerel halkı da göreceğinizi bilmelisiniz.

Tarihi dokusu ve mutfak sanatlarındaki ustalığıyla nam salmış Lyon’a gidebilmek için sitemizden online uçak bileti satın alabilirsiniz.

Lyon’daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Lyon’da uluslararası olarak hizmet veren bir adet havalimanı bulunmaktadır. Lyon şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından merkeze ulaşım için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Lyon Saint Exupery varışlı uçak biletinizi daha almadıysanız sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Saint Exupery Lyon Uluslararası Havalimanı

Sivil havacılık faaliyetleri için kullanılan ve Avrupa’nın çok yoğun olarak yolcusu olan havalimanlarından birisidir. Bu havalimanına dünyanın en ünlü romanlarından biri olan Küçük Prens’in yazarının adı verilmiş. Şehir merkezine 25 kilometre mesafede bulunmakta.

Taksi: Havalimanına indiğinizde buradan merkeze ulaşmak için kullanabileceğiniz yöntemlerin arasında taksi bulunmaktadır. Taksiye bindiğinizde 25 kilometre olan yolu yaklaşık yarım saat içinde alarak sizi şehir merkezine ulaştıracaktır.

Tren: Havalimanından şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz özel tren seferleri de bulunmaktadır. Rhone Express her 15 dakika da bir seferi bulunmakta ve bunu kullanmanız halinde zaman kaybı yaşanmadan merkeze ulaşmanız mümkün olmaktadır. Lyon’da çok gelişmiş bir metro ağı bulunmasıyla da şehir içinde de bir yerden bir yere gitme konusunda sorun yaşanmamaktadır. Aynı zamanda kentte bisiklet kullanımı da oldukça fazladır kentte bir yerden bir yere gitmek için bisiklet kiralayabileceğiniz istasyonlar bulunmaktadır.

Lyon’da şehir içi ulaşım için bisiklet kiralamayı tercih etmeniz halinde günlük olarak 1,5 € ödemeniz yeterli olmakta. Haftalık olarak ise kiralamak istediğinizde ise 5€ ödemeniz gerekiyor. Vaporetto adı verilen feribotlar ile şehrin içinde ki nehirlerden bir noktadan bir noktaya gitmek çok pratik bunun için ödenecek bilet ücreti ise 4€

Araç Kiralama: Şehir merkezine ulaşım için kullanabileceğiniz alternatif bir yöntem ise araç kiralamaktır. Araç kiralama işlemini online olarak yola çıkmadan önce yapabilirsiniz.  Biletinizi aldığınız hava yolu şirketinden de bu yönde hizmet alabilirsiniz.

Lyon'a Nasıl Gidilir?

Ülkemizin pek çok şehrinden Lyon direk uçuşları bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden direk uçuşlar bulunmaktadır. Türk Hava Yolları, Pegasus, Qatar Haya Yolları, Lufthansa gibi pek çok firmanın uçuşlarını tercih edebilirsiniz. Bu firmalardan tatil biletinizi henüz satın almadıysanız web sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz. Fransa gezinizi Paris’ten başlatıyorsanız Paris’ten tren ile Lyon’a ulaşım mümkün olmaktadır. Shengen vizesi ile ülkeye giriş yapılmaktadır. Siz de vizeniz hazır ise buradan uçak biletinizi alabilirsiniz. Aldığınız Shengen vizesi ille farklı bir Avrupa ülkesine giriş yaptığınızda Lyon’a da ayrıca vize almadan giriş yapmanız mümkün olmaktadır. Shengen vizeniz hazırsa sitemiz üzerinden online biletinizi satın alıp tatilinizin keyfini çıkarın.


Lyon'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Karasal iklimi olan Lyon şehri her mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor olsa da ilkbahar ve yaz mevsimleri bu güzel kente gitmek için daha uygun. Her zaman yağmur yağma ihtimali bulunan bu şehirde yaz aylarında bu ihtimalin azalıyor olması geziniz sırasında keyfinizin kaçmasını önlemektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 21-30 derece arasında bulunmakta ve bunaltmayan havası ile de gezi sırasında sıkıntı yaşanmamaktadır. İçinden iki nehrin geçtiği şehirde romantik nehir turları atmak için yaz mevsimi oldukça uygun olmakta. Romantik tatilini için ilk adımı atıp sitemizden online uçak bileti satın alabilirsiniz.

Sonbahar ve kış mevsiminde hava sıcaklığı 7-8 derece ortalaması ile bulunan şehir soğuk sevmeyen kişilerin bu süre içinde pek ziyaret etmediği bir yerdir. Karasal iklimin dondurucu soğuğu biraz farklı ve bu duruma özellikle Akdeniz ikliminin sıcak insanları pek dayanamıyor.

Yaz tatilinizi geçirmek için Lyon’a gitmeye karar verdiyseniz sitemiz üzerinden online uçak bileti satın alabilirsiniz.

Lyon'da Yemek - Restoran - Ne Yenilir Ne İçilir?

Bir gastronomi şehri olmasıyla dikkat çeken Lyon bu alanda eğitim görmek isteyen öğrencilerin de gitmeyi çok istedikleri bir şehir. Lyon’a gittiğinizde farklı lezzetler tatmaya da hazır olmalısınız. Gastronomi Şehri’ne gitmek için sitemiz üzerinden ucuz uçak biletinizi almayı unutmayın, afiyet olsun.

ve elbette Fransa’nın ünlü şarapları bunları ve daha fazlasını deneyebileceğiniz restoranlar arasında şunlar bulunmaktadır.

Tümünü Göster

Lyon'daki Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Lyon'da ünlü restoranları sizler için araştırdık. En çok sevilen ve beğenilen restoranlar işte şu şekilde:

Tümünü Göster

Lyon'daki Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Tarihin derinliklerine bir gezi dendiğinde Lyon iyi bir seçenek olarak bulunmaktadır. Tarihi dokusunun yanında doğal güzellikleri ile de ilgi çekmektedir. Toplamda 29 adet köprünün bulunduğu bu kentte 300’den fazla da küçük geçt yer alıyor. Bu geçitlerin Fransızcada ki ismi ise ‘’ traboules’’.

Tümünü Göster

Lyon'da Gece Hayatı - Bar - Eğlence

Lyon gece hayatının oldukça yoğun olarak yaşandığı şehirlerin başında geliyor. Her yaştan ve her bütçeden insanın eğlenebileceği pek çok farklı mekan bulunmaktadır.

Tümünü Göster

Lyon'da Alışveriş - Ne Alınır?

Lyon’a gittiğinizde son moda kıyafetleri ve hediyelik eşyaları olduğu gibi ayrıca Fransa’nın ünlü peynirlerini ve şaraplarını da alabilirsiniz. Yalnız fiyatların öyle çok da uygun olmadığını bilmek gerekiyor. Daha uygun fiyatlar ile alışveriş yapmak için Eski Lyon denilen bölgeyi tercih etmeniz yararlı olacaktır. Alışveriş yapmak için hafta sonunun iyi bir seçim olmayacağı Lyon’da azar günleri dükkanların çoğu kapalı. Burada bulunan AVM’ler arasında en çok tercih edilen ise La Part Dieu. Lyon’da ipek işlemeler, yöresel el sanatları, antikalar alabileceğiniz eşyalar arasında yer alıyor.

Lyon'daki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Binlerce yıllık tarihi ile görülmesi şart olan yerler arasında yer alan Lyon’a ayrıca festival olduğu zamanlarda gitmek gezinizin daha eğlenceli ve keyifli olmasını sağlayacaktır. Şehirde düzenlenen festivallerden bazıları ise şunlardır. Festivallerin keyfine varmak için

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak Yılbaşı
 • 25 Aralık Noel tatili
 • Paskalya tatili tarihi değişiklik göstermektedir.
 • 1 mayıs işçi bayramı
Tümünü Göster

Lyon'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında yer alan Lyon’a gitmek için yapacağınız programın 1 Mayısı kapsıyor olması halinde toplu taşımaların çalışmıyor olması ve tatil günü olduğu için pek çok dükkanın da kapalı olacağını bilmelisiniz. Lyon seyahati biletinizi daha uygun fiyata alabilmek için de en az 74 gün önce olması gerekmektedir. Erken uçak bileti alışverişinizi sitemiz üzerinden yapabilir online uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Festival günlerini belirtmiş olmamıza rağmen yaşanan önemli gelişmeler nedeniyle tarihlerde değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle otel rezervasyonu yaptırırken tarihleri teyit etmenizde yarar bulunmaktadır. Otellerde daha uygun fiyatlı konaklama için de rezervasyonu iki ay önceden yaptırmak yararlı olacaktır.

Lyon'da Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Lyon turistlerden öğrencilere ve iş için gelenlere her zaman ziyaretçilerin yoğun olarak bulundukları bir şehir. Bu nedenle de her bütçeye uygun konaklama imkanı bulunmaktadır.

Tümünü Göster
Valencia