1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Lefkoşa Uçak Bileti

Lefkoşe Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Selimiye Camii
  2. Girne Kapısı
  3. Barbarlık Müzesi
  4. Kıbrıs Müzesi
  5. Machairas Manastırı

1. Selimiye Camii

Selimiye Camii, tarihi bir kiliseden dönüştürülmüş camidir. Selimiye Camii, Tarihi Ayasofya Katedrali olarak da bilinmektedir. 13.yüzyılda yapımı tamamlanmış olan bu eser, o zamanlarda Kıbrıs’ın en büyük kiliselerinden biri olma görevini üstlenmekteydi. 16. yüzyılda ise Osmanlılar bu kiliseyi camiye dönüştürmüştür. Tarihi boyunca iki farklı dine hizmet vermiş olan bu gösterişli yapıyı Lefkoşa’ya gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Selimiye Camii

2. Girne Kapısı

Girne Kapısı, Lefkoşa’nın simgesi haline gelmiş bir yapıdır. 1567 senesinde Venedikliler tarafından yapılmış olan Girne Kapısı, Lefkoşa bölgesinden adanın kuzeyine yani Girne taraflarına olan ulaşımda geçilmesi gereken kapıydı. Günümüzde ise turizm ofisi olarak kullanılmaktadır. Bu tarihi yapıyı görebilir ve şu anda ofis olarak kullanılan içini gezip, Lefkoşa hakkında bilgi alabilirsiniz.

Girne Kapısı

3. Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi, Lefkoşa’da 1963 senesinin Aralık ayında yaşanan katliamın izlerini sergileyen müzedir. Binbaşı Nihat İlhan’ın ailesinin Rum çetesi tarafından kurşuna dizilerek öldürüldüğü ev, 1 Ocak 1966’da müze haline getirilmiş ve Barbarlık Müzesi adını almıştır. Yakın tarihteki dehşet verici bu olayın izlerini görmek ve Binbaşı Nihat İlhan’ın şehit edilen ailesini anmak isterseniz bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Barbarlık Müzesi

4. Kıbrıs Müzesi

Kıbrıs Müzesi, Kıbrıs adasında yapılmış olan arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği müzedir. Bu müzeyi gezerken birçok heykeli de inceleme fırsatını yakalarsınız. Kıbrıs’ın tarihini merak ediyorsanız Kıbrıs Müzesi’ni mutlaka gezip görmelisiniz.

Kıbrıs Müzesi

5. Machairas Manastırı

Machairas Manastırı, Lefkoşa’nın en eski yapılarından biridir. Machairas Manastırı, 12. yüzyılda inşa edilmiştir ve inşa edildiği tarihten bu yana, yaklaşık 900 yıldır dimdik ayakta durmaktadır. Bu tarihi manastır, Lefkoşa’nın eşsiz doğası içerisinde yer almaktadır. Machairas Manastırı’nı görmeye gittiğinizde hem manastırı gezebilir hem de Lefkoşa’nın yemyeşil doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

Machairas Manastırı

Lefkoşe hakkında daha fazla şey keşfet!

Lefkoşe Nerede Yenir

Lefkoşe Nerede Yenir

Lefkoşa’da nerede karnımı doyururum, hangi restorana güvenebilirim diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz olan şu restoranlara göz atabilirsiniz:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Lefkoşa'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Lefkoşa'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Lefkoşe Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Lefkoşe Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Lefkoşa, birçok yönden Kıbrıs’ın en önemli şehri olduğu gibi gece hayatı konusunda da oldukça önemlidir. Kıbrıs’ın gece hayatının ne kadar canlı olduğunu Lefkoşa’da görebilirsiniz. Lefkoşa’ya gittiğinizde gece hayatının tadını çıkarmak için şu mekanları tercih edebilirsiniz:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Lefkoşa Uçak Bileti