1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Lefkoşa Uçak Bileti

Lefkoşe Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Selimiye Camii
  2. Girne Kapısı
  3. Barbarlık Müzesi
  4. Kıbrıs Müzesi
  5. Machairas Manastırı

1. Selimiye Camii

Selimiye Camii, tarihi bir kiliseden dönüştürülmüş camidir. Selimiye Camii, Tarihi Ayasofya Katedrali olarak da bilinmektedir. 13.yüzyılda yapımı tamamlanmış olan bu eser, o zamanlarda Kıbrıs’ın en büyük kiliselerinden biri olma görevini üstlenmekteydi. 16. yüzyılda ise Osmanlılar bu kiliseyi camiye dönüştürmüştür. Tarihi boyunca iki farklı dine hizmet vermiş olan bu gösterişli yapıyı Lefkoşa’ya gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Selimiye Camii

2. Girne Kapısı

Girne Kapısı, Lefkoşa’nın simgesi haline gelmiş bir yapıdır. 1567 senesinde Venedikliler tarafından yapılmış olan Girne Kapısı, Lefkoşa bölgesinden adanın kuzeyine yani Girne taraflarına olan ulaşımda geçilmesi gereken kapıydı. Günümüzde ise turizm ofisi olarak kullanılmaktadır. Bu tarihi yapıyı görebilir ve şu anda ofis olarak kullanılan içini gezip, Lefkoşa hakkında bilgi alabilirsiniz.

Girne Kapısı

3. Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi, Lefkoşa’da 1963 senesinin Aralık ayında yaşanan katliamın izlerini sergileyen müzedir. Binbaşı Nihat İlhan’ın ailesinin Rum çetesi tarafından kurşuna dizilerek öldürüldüğü ev, 1 Ocak 1966’da müze haline getirilmiş ve Barbarlık Müzesi adını almıştır. Yakın tarihteki dehşet verici bu olayın izlerini görmek ve Binbaşı Nihat İlhan’ın şehit edilen ailesini anmak isterseniz bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Barbarlık Müzesi

4. Kıbrıs Müzesi

Kıbrıs Müzesi, Kıbrıs adasında yapılmış olan arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği müzedir. Bu müzeyi gezerken birçok heykeli de inceleme fırsatını yakalarsınız. Kıbrıs’ın tarihini merak ediyorsanız Kıbrıs Müzesi’ni mutlaka gezip görmelisiniz.

Kıbrıs Müzesi

5. Machairas Manastırı

Machairas Manastırı, Lefkoşa’nın en eski yapılarından biridir. Machairas Manastırı, 12. yüzyılda inşa edilmiştir ve inşa edildiği tarihten bu yana, yaklaşık 900 yıldır dimdik ayakta durmaktadır. Bu tarihi manastır, Lefkoşa’nın eşsiz doğası içerisinde yer almaktadır. Machairas Manastırı’nı görmeye gittiğinizde hem manastırı gezebilir hem de Lefkoşa’nın yemyeşil doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

Machairas Manastırı

Daha Fazlasını Keşfet!

Lefkoşe Nerede Yenir

Lefkoşe Nerede Yenir

Lefkoşa’da nerede karnımı doyururum, hangi restorana güvenebilirim diye düşünüyorsanız size tavsiyemiz olan şu restoranlara göz atabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lefkoşe Otel Tavsiye

Lefkoşe Otel Tavsiye

Lefkoşa’da her bütçeye uygun birçok otel vardır. Güvenebileceğiniz bir otel arıyorsanız size tavsiyemiz olan şu otellere göz atabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lefkoşa'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Lefkoşa'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lefkoşa’da Alışveriş - Ne Alınır?

Lefkoşa’da Alışveriş - Ne Alınır?

Lefkoşa’da alışveriş yapmak isterseniz şehrin popüler alışveriş caddesi olan Uzun Yol’a ve Lefkoşa Büyük Han’a gidebilirsiniz. Lefkoşa’dan sevdikleriniz için Kıbrıs konyağı ve bademli gül suyu alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lefkoşe Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Lefkoşe Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Lefkoşa, birçok yönden Kıbrıs’ın en önemli şehri olduğu gibi gece hayatı konusunda da oldukça önemlidir. Kıbrıs’ın gece hayatının ne kadar canlı olduğunu Lefkoşa’da görebilirsiniz. Lefkoşa’ya gittiğinizde gece hayatının tadını çıkarmak için şu mekanları tercih edebilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lefkoşe Ne Yenir?

Lefkoşe Ne Yenir?

Lefkoşa, Kıbrıs yöresine ait çoğu lezzetin anavatanı olan şehirdir. Lefkoşa’da ne yerim, karnımı nasıl doyururum diye merak ediyorsanız şu lezzetleri tercih edebilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lefkoşa’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Lefkoşa’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Lefkoşa’da yarı kurak iklimin özellikleri görülmektedir. Lefkoşa’nın en soğuk olduğu aylar ocak ve şubat aylarıdır. Bu aylarda sıcaklık sıfırın altına düşebilmektedir. En sıcak olduğu aylar ise temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda sıcaklık 44 dereceye kadar çıkabilmektedir. Lefkoşa’da yağışın en çok görüldüğü aylar ise aralık ve ocak aylarıdır. Lefkoşa kentini gezmek için sıcaklık ve yağış bakımından en ideal aylar olan mayıs, haziran ve eylül aylarını tercih edebilirsiniz.

Tatilinizi Lefkoşa şehrinde değerlendirmek istiyorsanız sitemizden online uçak biletinizi hemen alın ve tatilinizin tadını çıkarmaya başlayın!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lefkoşa Hakkında

Lefkoşa Hakkında

Lefkoşa, yavru vatan Kıbrıs’ın başkenti olma özelliğindeki şehridir. Konum olarak Lefkoşa, Kıbrıs adasının ortasında yer almaktadır. Lefkoşa şehrinin en önemli özelliği, Kıbrıs adasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti olarak ikiye ayrıldığı şehir olmasıdır. İki ayrı bölgenin de başkenti olma özelliğindedir. Bünyesinde iki ayrı bölge olan Lefkoşa bu bölgelere ise Yeşil Hat sınırıyla ayrılmıştır. Bu bölgelere Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs adları da verilmektedir. Lefkoşa’nın kuzey tarafında Türk nüfusu yoğunluktadır. Güney tarafında ise Rum kesimi yoğunluktadır. Şehrin iki ayrı bölgeye ayrıldığı ara kesimde yani Yeşil Hat sınırının olduğu bölgede ise Birleşmiş Milletler Barış Gücü bulunmaktadır. Kozmopolit bir nüfusu olan Lefkoşa’da Türk, Rum ve Ermeni nüfusu yoğunluktadır. Şehrin toplam nüfusu ise 310 bine yaklaşmıştır. Kuzey Kıbrıs bölümünün yani Türk hakimiyetinde bulunan kısmın nüfusu 85 bin ve Güney Kıbrıs bölümünün yani Rum hakimiyetinde bulunan kısmın nüfusu ise 225 bindir. Lefkoşa, iki ayrı bölgeye ait bir başkent olmasının yanında birçok özelliği ile de Kıbrıs adasının en önemli şehirlerinden biridir. Öncelikle önemli bir eğitim şehridir. Birçok önemli üniversite bu şehirde hizmet vermektedir. Bunun yanında önemli bir ticaret, sanayi ve kültür şehridir. Nüfusu sayesinde de Kıbrıs adasının en kalabalık kenti olma özelliğindedir. 

Yavru vatan Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’ya gitmek için ucuz uçak bileti arıyorsanız sitemize bakabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lefkoşa Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz