1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Festivaller | Fuarlar | Önemli Günler
  4. Hong Kong Uçak Bileti

Hong Kong'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Çin Yeni Yılı (Ocak - Şubat)
  2. Moon Cake Festivali (Eylül - Ekim)
  3. Dragon Boat (Mayıs - Haziran)
  4. Noel (25 Aralık)

1. Çin Yeni Yılı (Ocak - Şubat)

Çin Yeni Yılı, Çin takviminin başlangıcının kutlandığı önemli bir gündür. Bu takvime göre yeni yılın ilk ayı Ocak ortasından Şubat ortasına kadar sürmektedir. Çin Yeni Yıl kutlamaları ise Fener Festivali'ne kadar sürer.

Çin Yeni Yılı

2. Moon Cake Festivali (Eylül - Ekim)

Moon Cake Festivali bir hasat festivalidir. Hong Kong, Çin ve Vietnam gibi ülkelerde kutlanır. Festivalin tarihi 3000 yıl öncesine dek gitmektedir.

Moon Cake Festivali

3. Dragon Boat (Mayıs - Haziran)

Her sene Dragon Boat festivali kapsamında pek çok bot, çeşitli süslemeler ile birbirleri ile yarışır.

Dragon Boat

4. Noel (25 Aralık)

Gösterişli bir bölge olan Hong Kong'ta Noel süsleri de görülmeye değerdir.

Noel

Daha Fazlasını Keşfet!

Hong Kong Nerede Yenir

Hong Kong Nerede Yenir

Asya'nın en aktif bölgelerinden olan Hong Kong'ta gidebileceğiniz pek çok restoran bulunuyor. Bu restoranlarda farklı kategorilerden ve farklı mutfaklardan menüler tadabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hong Kong Otel Tavsiye

Hong Kong Otel Tavsiye

Çok sayıda turist çeken Hong Kong'ta konaklayabileceğiniz birçok alternatif bulunuyor.

Sizler için konaklayabileceğiniz otelleri sıraladık:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hong Kong'ta Alışveriş - Ne Alınır?

Hong Kong'ta Alışveriş - Ne Alınır?

Hong Kong'ta alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mekan bulunuyor.

Hong Kong, alışveriş konusunda dünyadaki en cazip yerlerden birisi. Bunun sebebi, bölgenin vergiden muaf olması. Hong Kong, alışveriş merkezleri, yerel satıcılar, dükkanlar açısından şanslı bir yerdir.

Hollywood Road alışveriş konusunda mutlaka uğramanız gereken caddelerden. Burada çok sayıda antika parça bulabilir ve koleksiyonunuza katabilirsiniz. Burada geleneksel Çin ve İran halılarını da görebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hong Kong Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Hong Kong Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Hong Kong, Asya kıtasında en eğlenceli gece hayatına sahip bölgelerden birisidir. Burası gündüzleri olduğu kadar, geceleri de çok aktif ve gösterişli bir bölgedir. Öyle ki Hong Kong, sadece gece hayatı ile bölgeye pek çok turistin adeta akın etmesine sebep olmaktadır.

Hong Kong'ta gece eğlenceleri için tercih edilen birçok popüler mekan bulunuyor. Bu mekanlardan bazılarını sizler için listeledik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong, küçük yüz ölçümüne rağmen kalabalık bir kenttir ve şehirleşme fazladır. Her saat hareketli olan bu şehirde gezip görmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hong Kong Ne Yenir?

Hong Kong Ne Yenir?

Hong Kong mutfağı, büyük oranda Çin mutfağına benzemektedir. Hong Kong'a gittiğinizde tatmadan dönmemeniz gereken bazı yiyecekler ve içecekler bulunuyor.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hong Kong'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Hong Kong'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Hong Kong, muson ikliminin etkisi altında yer alan bir bölgedir. Bu sebeple Hong Kong, oldukça yağışlı bir iklime sahiptir. Bununla beraber bölgeye en çok yağış Mayıs ve Eylül aylarında düşer. Gezinizin aşırı yağıştan etkilenmemesi ve dilediğiniz gibi Hong Kong'u gezebilmek için seyahat planınızı bu ayların dışında yapmanızı öneririz.

Hong Kong'da ortalama yıllık sıcaklık sadece 23 derece civarındadır. Yanınızda hava durumuna uygun giysiler götürmeniz sizi oldukça rahat ettirecektir. Ayrıca yağış ihtimalini göz önüne alarak özellikle ayakkabılarınız için yağışa uygun tercihler yapmanız önemli olabilir.

Yaz mevsiminde Hong Kong'a gitmek beklediğiniz kadar iyi bir deneyim olmayabilir. Çünkü yaz aylarında Hong Kong'da tufan olayları yaşanmaktadır.

Kış aylarında bir gezi yapmayı planlıyor fakat kış turizminden hoşlanmıyorsanız Hong Kong ideal bir rota olacaktır. Burada kışları soğuk geçmediği için uygun kıyafetler ile tatilinizi rahatlıkla geçirebilirsiniz. Kış aylarında Hong Kong'un ortalama sıcaklığı 16 derecedir. Kimi zaman 10-12 dereceye kadar düşüşler yaşanabilir.

Hong Kong'a gitmek için en uygun zaman ise sonbahar veya ilkbahar aylarıdır. Bu mevsimlerde hava sıcaklığı ortalama olarak 21-22 derece civarında seyreder. Sonbaharda burayı ziyaret edecekseniz, Ekim ayına kalmadan gelmenizi öneririz. Çünkü Ekim ayında sonbahar etkisini kaybetmekte ve Hong Kong kışı yaşamaya başlamaktadır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hong Kong Hakkında

Hong Kong Hakkında

Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir bölgesi olan Hong Kong, Asya'daki şehirler arasında en Batılı olanlardandır. Çin'in güney kıyılarında yer alan Hong Kong, Asya kıtasının en zengin, düzenli ve güzel bölgeleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Hong Kong'da muazzam bir kültürel çeşitlilik hakimdir, bu özelliği Hong Kong'un dünya şehri olarak tanımlanmasına sebep olmuştur.

Hong Kong, Çin özerk bölgesi haline gelmeden önce 150 yıl boyunca İngiliz egemenliği altında varlığını devam ettirmişti. İngiliz sömürgesinden kurtulan Hong Kong, 1 Temmuz 1997 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özerk bölgelerden birisi oldu.

Hong Kong'da para birimi olarak buraya özgü olan Hong Kong Doları kullanılır.

Hong Kong'un anadili Çincedir ve halkın tamamı Çince konuşur, fakat Çin egemenliğine geçene kadar İngiliz sömürgesi olan Hong Kong'da nüfusun büyük çoğunluğu İngilizce de bilir.

Hong Kong'u iyice gezmek için ne kadar süre ayırmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu özerk bölgeyi tamamen gezmek ve görmek için yaklaşık olarak 3 veya 4 gününüzü buraya ayırmanız yeterli olacaktır.

Bir liman şehri olan Hong Kong'un ismi de bu özelliğinden dolayı kendisine yakıştırılmıştır. Hong Kong, 'güzel kokulu liman' anlamına gelir. Bugün Hong Kong, Asya'nı en işlek limanıdır ve Asya'nın serbest pazar hacmi en geniş şehridir. Ayrıca Hong Kong, Asya'da yer alan şehirler arasında en çok turist çeken bölgeler arasında yer alıyor.

Hong Kong aslında adalar üstüne kurulmuş bir şehirdir. Burada adalar, birbirlerine köprüler ve tüneller aracılığıyla bağlanır ve iletişim, ulaşım gibi faaliyetler mümkün olur. Hong Kong toplamda 235 adanın üstüne kurulmuştur ve görece küçük bir yüz ölçümüne sahiptir. Yine de, Hong Kong'un oldukça kalabalık bir özerk bölge olduğunu söylemekte yarar var. Burada metre kare başına tam olarak 1110 kişi düşmektedir. Küçük alanı ve yüksek nüfusu ile Hong Kong, en yoğun nüfusa sahip bölgeler arasında kendisine ilk sıralardan yer buluyor.

Hong Kong'u gezi rotalarınız arasına katmak istiyorsanız, buraya yapacağınız maksimum 90 günlük ziyaretlerin vizeden muaf olduğunu öğrenmek sizi sevindirecektir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Hong Kong Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz