1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Cidde Uçak Bileti

Cidde Uçak Bileti

Cidde hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

5 Eylül 2020 Cumartesi
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Cidde Hakkında

Cidde, Suudi Arabistan toprakları üzerinde yer alan önemli bir kenttir. Cidde’nin ilk önemli özelliği Arabistan’da nüfus bakımından en büyük ikinci şehir olmasıdır. Cidde, güncel olarak 3 milyon 855 bine yakın nüfusu ile bu unvanı almaya hak kazanmıştır. Cidde’nin bir diğer önemli özelliği ise tabi ki konumudur. Ülkenin batısında yer alan Cidde, Kızıldeniz kenarındadır ve önemli bir şehir olan Mekke’ye komşudur. Kızıldeniz’e komşu olması nedeniyle Cidde’ye takma ad olarak Kızıldeniz’in gelini takma adı da verilmektedir. Cidde’de bulunduğu ülkenin resmi para birimi olan Suudi Arabistan Riyali kullanılmaktadır. Şehrin resmi dili ise Arapçadır.

Arabistan topraklarının önemli kenti Cidde’ye gitmek için online uçak biletinizi sitemizden hızlıca alabilir veya dilerseniz 7/24 rezervasyon yapabilirsiniz.

Cidde'deki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Cidde’de hac için hizmet veren havalimanı dışında uluslararası uçuşlar için hizmet veren Jeddah Airport dışında uluslararası uçuş seferleri için hizmet vermekte olan bir havalimanı vardır.

King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı

King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, Cidde varışlı online uçak biletinizi alıp uçuş seferinizi gerçekleştirdiğinizde ineceğiniz tek uluslararası havalimanıdır. King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, sadece Cidde kenti için değil genel olarak Arabistan topraklarına uçuş gerçekleştiren yolcuların yoğun olarak kullandığı ana havalimanı olma özelliğindedir. Havalimanı 1981 yılında hizmet vermeye başlamıştır ve Cidde şehir merkezine yaklaşık 19 kilometre mesafede yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için ise şu vasıtalardan birini tercih edebilirsiniz:

Taksi ile havalimanından Cidde şehir merkezine gitmek, toplu taşıma bulunmadığı için oldukça avantajlı bir seçenek haline geliyor. Havalimanının terminal çıkışı önünde 7/24 hizmet veren taksileri bulabilirsiniz.

Araç kiralayarak da havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı içerisinde yer alan Enterprise ve Alamo gibi araç kiralama şirketlerinin havalimanı ofislerinden dilediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız aracınızla havalimanından Cidde şehir merkezine kısa sürede ulaşmak isterseniz Al-Madinah Al-Munawarah Rd ve Al-Madinah Al-Munawarah Rd/271 rotasını takip edebilirsiniz.

Cidde'ye Nasıl Gidilir?

Cidde’ye Türkiye’den yalnızca iki şehirden direkt uçuş vardır. Bu şehirler ise İstanbul ve Trabzon’dur. İstanbul-Cidde arası aktarmasız uçuş yaklaşık 3 saat 50 dakika ve Trabzon-Cidde arası aktarmasız uçuş yaklaşık 4 saat 10 dakika sürmektedir. Diğer şehirlerden ise bir veya iki aktarma yaparak Cidde’ye ulaşabilirsiniz. Cidde’ye Türkiye’den sık sefer düzenleyen hava yolları ise Pegasus ve Türk Hava Yolları’dır.

Cidde varışlı uçak biletinizi henüz almadıysanız ve uçak bileti alma işini çabucak halletmek istiyorsanız online sistem üzerinden online uçak bileti almayı tercih edebilirsiniz. Böylece hem zamandan hem de paradan kazanmış olursunuz.

Cidde'ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Cidde’de özellikleri görülen iklim tipi çöl iklimidir. Çöl ikliminin gereği Cidde oldukça sıcak ve kuraktır. Neredeyse hiçbir mevsimde yağış görülmez. Yalnıza kış aylarında nadiren de olsa yağış görülür. Cidde’nin en sıcak olduğu ay ağustos ayıdır. Ağustos ayı ortalama sıcaklığı 35 derecedir. Kış ayları da Cidde’de oldukça sıcak geçmektedir. Ocak ayında dahi Cidde’nin sıcaklık ortalaması 27 derecedir. Cidde’ye gitmek için en uygun zaman ise kış aylarıdır. Çöl ikliminin yaz aylarındaki dayanılmaz kuraklığı bu aylarda bir nebze olsun azalmaktadır.

Cidde’ye ne zaman gideceğinizi belirlediyseniz, belirlediğiniz tarih için ucuz uçak biletlerini sitemizde bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Cidde'de Yemek - Restoran - Ne Yenilir Ne İçilir?

Cidde, Arap mutfağının en önemli temsilci şehirlerinden biridir. Bir de Kızıldeniz kenarında yer almasının avantajıyla deniz ürünleri ile birlikte Cidde şehrinin Arap yemek kültürü yanında mutfağı oldukça zenginlemiştir. Kızıldeniz’in gelini Cidde şehrine gitmek ve lezzetlerini tatmak için daha neyi bekliyorsunuz? Hemen Cidde varışlı online uçak biletinizi alın ve Cidde mutfağının lezzetlerinin tadına bakın. Cidde’nin tadı damağınızda kalacak lezzetleri ise şunlardır:

Tümünü Göster

Cidde'de Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Bu kadar yemek övgüsünün üstüne Cidde uçak biletimi alıp şehre vardığımda bu lezzetleri nerede yerim, hangi restorana güvenebilirim diye kaygılanıyorsanız, dert etmeyin! Size tavsiyemiz olan şu restoranlara bir göz atın:

Tümünü Göster

Cidde'de Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Kızıldeniz’in gelini takma adıyla anılan eşsiz Cidde şehrini ziyaret etmek için daha neyi bekliyorsunuz? Cidde varışlı online uçak biletinizi sitemizden hemen alın ve Cidde’yi keşfetmeye bir an önce başlayın. Cidde’de mutlaka gezip görmenizi istediğimiz önemli yerler ise şöyle:

Tümünü Göster

Cidde Gece Hayatı - Bar - Eğlence

Cidde’de canlı bir gece hayatı yoktur. Bunda katı bir İslam kenti olmasının etkileri büyüktür. Şehirde eğlence anlayışı olarak kafeler benimsenmiştir. Cidde’ye gittiğinizde seyahatiniz sırasında soluklanmak ve bir şeyler içmek için size tavsiyemiz olan şu kafelere uğrayabilirsiniz:

Tümünü Göster

Cidde'de Alışveriş - Ne Alınır?

Cidde’de alışveriş yapmak için Tahliye Caddesi ve Al-Balad yani eski şehir bölgeleri oldukça uygundur. Cidde’den ne alabilirim diye soruyorsanız size önerimiz hurma ve Cidde kahvesi almanız.

Arabistan topraklarının en önemli kentlerinden biri olan Cidde’ye gitmek ve Arap kültürünü tanımak istiyorsanız planlarınızı daha fazla ertelemeyin! Uçak biletinizi online sistem üzerinden hemen alın ve hayalinizi hayata geçirin!

Cidde'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Cidde’de Festival ve Karnaval gibi etkinlikler pek düzenlenmemektedir.

Tümünü Göster

Cidde'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Cidde’de katı şeriat kuralları uygulanmaktadır. Bu nedenle özellikle bir kadınsanız giyiminize özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında Cidde katı bir İslam kenti olduğundan alkol kullanımı yasaktır. Bu yüzden şehrin neredeyse hiçbir yerinde alkol bulamazsınız.

Cidde'de Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Cidde varışlı online uçak biletinizi aldıktan sonra Cidde’ye gittiğinizde ne yiyeceğinizi, nerede yiyeceğinizi, nereleri gezeceğinizi ve nerelerde eğlenebileceğinizi de ayarladıysanız sıra geldi nerede konaklayacağınıza! Cidde’de bir otel arıyorsanız size tavsiyemiz olan şu otellere bir göz atabilirsiniz:

Tümünü Göster
Valencia