1. Anasayfa
 2. Cidde Uçak Bileti

Cidde Uçak Bileti

Cidde Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Cidde Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Cidde’ye Türkiye’den yalnızca iki şehirden direkt uçuş vardır. Bu şehirler ise İstanbul ve Trabzon’dur. İstanbul-Cidde arası aktarmasız uçuş yaklaşık 3 saat 50 dakika ve Trabzon-Cidde arası aktarmasız uçuş yaklaşık 4 saat 10 dakika sürmektedir. Diğer şehirlerden ise bir veya iki aktarma yaparak Cidde’ye ulaşabilirsiniz. Cidde’ye Türkiye’den sık sefer düzenleyen hava yolları ise Pegasus ve Türk Hava Yolları’dır.

Cidde varışlı uçak biletinizi henüz almadıysanız ve uçak bileti alma işini çabucak halletmek istiyorsanız online sistem üzerinden online uçak bileti almayı tercih edebilirsiniz. Böylece hem zamandan hem de paradan kazanmış olursunuz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Cidde'ye Nasıl Gidilir?
 2. Cidde'deki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Cidde'ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Cidde Hakkında
 5. Cidde Ne Yenir?
 6. Cidde Nerede Yenir
 7. Cidde Gezilecek Yerler
 8. Cidde Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Cidde'de Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Cidde'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Cidde'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Cidde Otel Tavsiye

Cidde'deki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Cidde’de hac için hizmet veren havalimanı dışında uluslararası uçuşlar için hizmet veren Jeddah Airport dışında uluslararası uçuş seferleri için hizmet vermekte olan bir havalimanı vardır.

King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı

King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, Cidde varışlı online uçak biletinizi alıp uçuş seferinizi gerçekleştirdiğinizde ineceğiniz tek uluslararası havalimanıdır. King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, sadece Cidde kenti için değil genel olarak Arabistan topraklarına uçuş gerçekleştiren yolcuların yoğun olarak kullandığı ana havalimanı olma özelliğindedir. Havalimanı 1981 yılında hizmet vermeye başlamıştır ve Cidde şehir merkezine yaklaşık 19 kilometre mesafede yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için ise şu vasıtalardan birini tercih edebilirsiniz:

Taksi ile havalimanından Cidde şehir merkezine gitmek, toplu taşıma bulunmadığı için oldukça avantajlı bir seçenek haline geliyor. Havalimanının terminal çıkışı önünde 7/24 hizmet veren taksileri bulabilirsiniz.

Araç kiralayarak da havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı içerisinde yer alan Enterprise ve Alamo gibi araç kiralama şirketlerinin havalimanı ofislerinden dilediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız aracınızla havalimanından Cidde şehir merkezine kısa sürede ulaşmak isterseniz Al-Madinah Al-Munawarah Rd ve Al-Madinah Al-Munawarah Rd/271 rotasını takip edebilirsiniz.

Cidde'ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Cidde’de özellikleri görülen iklim tipi çöl iklimidir. Çöl ikliminin gereği Cidde oldukça sıcak ve kuraktır. Neredeyse hiçbir mevsimde yağış görülmez. Yalnıza kış aylarında nadiren de olsa yağış görülür. Cidde’nin en sıcak olduğu ay ağustos ayıdır. Ağustos ayı ortalama sıcaklığı 35 derecedir. Kış ayları da Cidde’de oldukça sıcak geçmektedir. Ocak ayında dahi Cidde’nin sıcaklık ortalaması 27 derecedir. Cidde’ye gitmek için en uygun zaman ise kış aylarıdır. Çöl ikliminin yaz aylarındaki dayanılmaz kuraklığı bu aylarda bir nebze olsun azalmaktadır.

Cidde’ye ne zaman gideceğinizi belirlediyseniz, belirlediğiniz tarih için ucuz uçak biletlerini sitemizde bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Cidde Hakkında

Cidde, Suudi Arabistan toprakları üzerinde yer alan önemli bir kenttir. Cidde’nin ilk önemli özelliği Arabistan’da nüfus bakımından en büyük ikinci şehir olmasıdır. Cidde, güncel olarak 3 milyon 855 bine yakın nüfusu ile bu unvanı almaya hak kazanmıştır. Cidde’nin bir diğer önemli özelliği ise tabi ki konumudur. Ülkenin batısında yer alan Cidde, Kızıldeniz kenarındadır ve önemli bir şehir olan Mekke’ye komşudur. Kızıldeniz’e komşu olması nedeniyle Cidde’ye takma ad olarak Kızıldeniz’in gelini takma adı da verilmektedir. Cidde’de bulunduğu ülkenin resmi para birimi olan Suudi Arabistan Riyali kullanılmaktadır. Şehrin resmi dili ise Arapçadır.

Arabistan topraklarının önemli kenti Cidde’ye gitmek için online uçak biletinizi sitemizden hızlıca alabilir veya dilerseniz 7/24 rezervasyon yapabilirsiniz.

Cidde Ne Yenir?

Cidde, Arap mutfağının en önemli temsilci şehirlerinden biridir. Bir de Kızıldeniz kenarında yer almasının avantajıyla deniz ürünleri ile birlikte Cidde şehrinin Arap yemek kültürü yanında mutfağı oldukça zenginlemiştir. Kızıldeniz’in gelini Cidde şehrine gitmek ve lezzetlerini tatmak için daha neyi bekliyorsunuz? Hemen Cidde varışlı online uçak biletinizi alın ve Cidde mutfağının lezzetlerinin tadına bakın. Cidde’nin tadı damağınızda kalacak lezzetleri ise şunlardır:

1. Yemeni Mandi

Yemeni Mandi

Yemeni mandi, Cidde’de sıklıkla tüketilen bir ana yemektir. Yemeni mandi, yer altına yapılmış olan bir ocakta pişirilen etin safran katılarak hazırlanmış bir pilavın üstüne konulmasıyla hazırlanmaktadır. Bu et yemeğinin en önemli özelliği ise kaşıkla değil, elle yenilmesidir.

2. Falafel

Falafel

Falafel Cidde’nin vazgeçilmez yemeklerindendir. Nohudun ana malzeme olduğu falafeli Cidde’de mutlaka denemelisiniz. Bu yemeğe Cidde’de falafel yerine maglia ismi verilmekte. Eğer falafel yemek için bir restorana giderseniz maglia ismiyle sipariş etmeniz gerekmektedir.

3. Kahve

Kahve

Kahve ise Cidde’nin vazgeçilmez içeceğidir. Kahve tutkunuysanız kahveyi bir de Cidde’de için deriz. Cidde’de kahveye verilen isim ise mırra. Cidde’ye gittiğinizde yemeğinizin üstüne bir nebze acı olan ama oldukça nefis olan mırradan içebilirsiniz.

Cidde Nerede Yenir

Bu kadar yemek övgüsünün üstüne Cidde uçak biletimi alıp şehre vardığımda bu lezzetleri nerede yerim, hangi restorana güvenebilirim diye kaygılanıyorsanız, dert etmeyin! Size tavsiyemiz olan şu restoranlara bir göz atın:

1. Naranj Restaurant

Naranj Restaurant

Naranj Restaurant, size övdüğümüz ve canınızı çektirdiğimiz Cidde lezzetlerini bulabileceğiniz restorandır. Yalnız Cidde şehrine özgü olan değil Orta Doğu’ya özgü tüm yemek lezzetlerini bulabileceğiniz restoran, Naranj Restaurant’tır. Ferah, insanın içini açan bir tasarıma sahip olan bu restoranda dilerseniz saatlerce kalıp arkadaşlarınızla yemek eşliğinde sohbet edebilirsiniz.

2. Saidi Fish Restaurant

Saidi Fish Restaurant

Saidi Fish Restaurant, deniz ürünleri ile yapılan çoğu yemeği, balık türlerini bulabileceğiniz restorandır. Kızıldeniz’in deniz ürünleri ile menüsünü oluşturmuş olan bu restoranda oldukça uygun fiyata yemeğinizi yiyebilirsiniz.

3. KUDU

KUDU

KUDU, Cidde’nin popüler fast food restoranlarından biridir. Bu restoranın en büyük avantajı, Kızıldeniz manzarasına sahip olmasıdır. Denizin hemen kenarındaki bu restorana gitmeyi tercih ederseniz, manzara eşliğinde yemeğinizi yeme fırsatını yakalarsınız.

Cidde Gezilecek Yerler

Kızıldeniz’in gelini takma adıyla anılan eşsiz Cidde şehrini ziyaret etmek için daha neyi bekliyorsunuz? Cidde varışlı online uçak biletinizi sitemizden hemen alın ve Cidde’yi keşfetmeye bir an önce başlayın. Cidde’de mutlaka gezip görmenizi istediğimiz önemli yerler ise şöyle:

Abdul Rauf Khalil Müzesi

Abdul Rauf Khalil Müzesi

Abdul Rauf Khalil Müzesi, Cidde’deki en büyük ve kapsamlı müzedir. Müzenin içine girmeden bile, daha henüz dışını gördüğünüzde mimarisine hayran kalacaksınız. Çünkü müzenin bulunduğu yapının kendisi bir tarihi eser. Abdul Rauf Khalil Müzesi’nin resmi kaynaklara göre yapımı, en az 2500 yıl sürmüş. Bu 2500 yıllık bina içerisindeki eserler de Cidde tarihini öğrenmek açısından görülmeye değer.

Al Balad

Al Balad

Al Balad, Cidde’nin eski şehir bölgesidir. Kızıldeniz’in hemen yanında yer alan bu bölgede Cidde mimarisine özgü tarihi binalar bulunmaktadır. Özellikle, bu binaların mercan taşından yapılmış olması ilgi çekicidir. Al Balad adı verilen bu bölge, 2014 senesinde Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır.

Nasseef Evi

Nasseef Evi

Nasseef Evi, Al Balad bölgesinde bulunan tarihi evlerden biridir. Dört katlı olan bu ev, Nasseef Efendi tarafından Cidde mimarisi tarzında inşa ettirilmiştir. Bu evi ziyaret etmenizi özellikle istememizin sebebi, içerisinde bir kitap cenneti olmasıdır. Günümüzde müze olarak kullanılan Nasseef Evi’nde 16 bine yakın kitap bulunmaktadır.

Kral Fahd Fiskiyesi

Kral Fahd Fiskiyesi

Kral Fahd Fiskiyesi, Kızıldeniz’in üzerinde yükselen upuzun bir fıskiyedir. 1980-1985 seneleri arasında yapılmış olan bu fıskiye, yapıldığı tarihte dünyanın en uzun fıskiyesi olma özelliğini taşımıştır. Kızıldeniz’in üzerinde bir görsel şölen izlemek istiyorsanız Kral Fahd Fiskiyesi’nin karşısına gidebilirsiniz.

Cidde Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Cidde’de canlı bir gece hayatı yoktur. Bunda katı bir İslam kenti olmasının etkileri büyüktür. Şehirde eğlence anlayışı olarak kafeler benimsenmiştir. Cidde’ye gittiğinizde seyahatiniz sırasında soluklanmak ve bir şeyler içmek için size tavsiyemiz olan şu kafelere uğrayabilirsiniz:

1. Bafarat Cafe

Bafarat Cafe

Bafarat Cafe, mırra adı verilen Cidde kahvesini en iyi nerede içerim sorusuna verebileceğimiz ilk cevaptır. Oldukça geniş bir kafe olan Bafarat Cafe’de dilerseniz kahvenizi mekanın içerisinde içebilir, dilerseniz de kahvenizi buradan alıp başka bir yerde içebilirsiniz.

2. DIVAN CAFE

DIVAN CAFE

DIVAN CAFE, lezzetli Cidde kahvesini en iyi haliyle içebileceğiniz bir diğer kafedir. DIVAN CAFE, şehri ayaklarınızın altına serecek olan mekandır. Cidde’nin gezilip görülmesi gereken yerlerinin yol üzerinde yer alan bu kafeye geziniz esnasında soluklanmak ve mırranın tadına bakmak için uğrayabilirsiniz.

Cidde'de Alışveriş - Ne Alınır?

Cidde’de alışveriş yapmak için Tahliye Caddesi ve Al-Balad yani eski şehir bölgeleri oldukça uygundur. Cidde’den ne alabilirim diye soruyorsanız size önerimiz hurma ve Cidde kahvesi almanız.

Arabistan topraklarının en önemli kentlerinden biri olan Cidde’ye gitmek ve Arap kültürünü tanımak istiyorsanız planlarınızı daha fazla ertelemeyin! Uçak biletinizi online sistem üzerinden hemen alın ve hayalinizi hayata geçirin!

Cidde'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Cidde’de Festival ve Karnaval gibi etkinlikler pek düzenlenmemektedir.

1. Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı'nda kardeşlik bağları güçlenir ve Cidde'de sevgiyle geçer.

2. Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

Kurban Bayram'ında akraba ziyaretleri ve muhtaçlara yardımlar yapılır.

3. Cidde Yaz Festivali

Cidde Yaz Festivali

Coşku dolu bir festival olduğundan tüm Cidde Halkı birliktedir.

Cidde'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Cidde’de katı şeriat kuralları uygulanmaktadır. Bu nedenle özellikle bir kadınsanız giyiminize özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında Cidde katı bir İslam kenti olduğundan alkol kullanımı yasaktır. Bu yüzden şehrin neredeyse hiçbir yerinde alkol bulamazsınız.

Cidde Otel Tavsiye

Cidde varışlı online uçak biletinizi aldıktan sonra Cidde’ye gittiğinizde ne yiyeceğinizi, nerede yiyeceğinizi, nereleri gezeceğinizi ve nerelerde eğlenebileceğinizi de ayarladıysanız sıra geldi nerede konaklayacağınıza! Cidde’de bir otel arıyorsanız size tavsiyemiz olan şu otellere bir göz atabilirsiniz:

1. Mövenpick Resort Al Nawras Jeddah

Mövenpick Resort Al Nawras Jeddah

Mövenpick Resort Al Nawras Jeddah, 5 yıldızlı bir oteldir. Bu otelin alışılagelmiş diğer otellerden farkı, katlı olarak değil de ayrı ayrı kulübe tarzı odalar şeklinde oluşmuş olmasıdır. Havuz imkanı da bu kulübe tarzı lüks odaların önünde bulunmaktadır. Kızıldeniz’in hemen kıyısında yer alan bu otelin bir gecelik ücreti ise oldukça pahalıdır.

2. Novotel Jeddah Tahlia

Novotel Jeddah Tahlia

Novotel Jeddah Tahlia, 4 yıldızlı bir oteldir. Oldukça lüks ve ferah odaları bu otelin Cidde’de popüler bir otel olmasını sağlamıştır. Kahvaltı, yemek, spa ve havuz hizmetleri bu otelde mevcuttur. Bir gecelik ücreti ise diğer otellere kıyasla orta düzeydedir.

3. Burj Al Balad Hotel

Burj Al Balad Hotel

Burj Al Balad Hotel, Cidde’deki en uygun fiyatlı otellerden biridir. Diğer otellerdeki çoğu lüks hizmeti sunmasa da bu otelde rahat edebilir ve temizliğinden emin olarak gönül rahatlığıyla kalabilirsiniz. Bu otelin gecelik ücretinin ucuz olmasının yanında bir diğer avantajı ise Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’na arabayla sadece yarım saat uzaklıkta olmasıdır. Bu sayede havalimanına indiğinizde çok yorgun olursanız hemen bu otele gelebilir ve dinlenebilirsiniz.

Valencia