1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Cidde Uçak Bileti

Cidde Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Abdul Rauf Khalil Müzesi
  2. Al Balad
  3. Nasseef Evi
  4. Kral Fahd Fiskiyesi

1. Abdul Rauf Khalil Müzesi

Abdul Rauf Khalil Müzesi, Cidde’deki en büyük ve kapsamlı müzedir. Müzenin içine girmeden bile, daha henüz dışını gördüğünüzde mimarisine hayran kalacaksınız. Çünkü müzenin bulunduğu yapının kendisi bir tarihi eser. Abdul Rauf Khalil Müzesi’nin resmi kaynaklara göre yapımı, en az 2500 yıl sürmüş. Bu 2500 yıllık bina içerisindeki eserler de Cidde tarihini öğrenmek açısından görülmeye değer.

Abdul Rauf Khalil Müzesi

2. Al Balad

Al Balad, Cidde’nin eski şehir bölgesidir. Kızıldeniz’in hemen yanında yer alan bu bölgede Cidde mimarisine özgü tarihi binalar bulunmaktadır. Özellikle, bu binaların mercan taşından yapılmış olması ilgi çekicidir. Al Balad adı verilen bu bölge, 2014 senesinde Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır.

Al Balad

3. Nasseef Evi

Nasseef Evi, Al Balad bölgesinde bulunan tarihi evlerden biridir. Dört katlı olan bu ev, Nasseef Efendi tarafından Cidde mimarisi tarzında inşa ettirilmiştir. Bu evi ziyaret etmenizi özellikle istememizin sebebi, içerisinde bir kitap cenneti olmasıdır. Günümüzde müze olarak kullanılan Nasseef Evi’nde 16 bine yakın kitap bulunmaktadır.

Nasseef Evi

4. Kral Fahd Fiskiyesi

Kral Fahd Fiskiyesi, Kızıldeniz’in üzerinde yükselen upuzun bir fıskiyedir. 1980-1985 seneleri arasında yapılmış olan bu fıskiye, yapıldığı tarihte dünyanın en uzun fıskiyesi olma özelliğini taşımıştır. Kızıldeniz’in üzerinde bir görsel şölen izlemek istiyorsanız Kral Fahd Fiskiyesi’nin karşısına gidebilirsiniz.

Kral Fahd Fiskiyesi

Cidde hakkında daha fazla şey keşfet!

Cidde Uçak Bileti