1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Cidde Uçak Bileti

Cidde Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:19
  1. Abdul Rauf Khalil Müzesi
  2. Al Balad
  3. Nasseef Evi
  4. Kral Fahd Fiskiyesi

1. Abdul Rauf Khalil Müzesi

Abdul Rauf Khalil Müzesi, Cidde’deki en büyük ve kapsamlı müzedir. Müzenin içine girmeden bile, daha henüz dışını gördüğünüzde mimarisine hayran kalacaksınız. Çünkü müzenin bulunduğu yapının kendisi bir tarihi eser. Abdul Rauf Khalil Müzesi’nin resmi kaynaklara göre yapımı, en az 2500 yıl sürmüş. Bu 2500 yıllık bina içerisindeki eserler de Cidde tarihini öğrenmek açısından görülmeye değer.

Abdul Rauf Khalil Müzesi

2. Al Balad

Al Balad, Cidde’nin eski şehir bölgesidir. Kızıldeniz’in hemen yanında yer alan bu bölgede Cidde mimarisine özgü tarihi binalar bulunmaktadır. Özellikle, bu binaların mercan taşından yapılmış olması ilgi çekicidir. Al Balad adı verilen bu bölge, 2014 senesinde Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır.

Al Balad

3. Nasseef Evi

Nasseef Evi, Al Balad bölgesinde bulunan tarihi evlerden biridir. Dört katlı olan bu ev, Nasseef Efendi tarafından Cidde mimarisi tarzında inşa ettirilmiştir. Bu evi ziyaret etmenizi özellikle istememizin sebebi, içerisinde bir kitap cenneti olmasıdır. Günümüzde müze olarak kullanılan Nasseef Evi’nde 16 bine yakın kitap bulunmaktadır.

Nasseef Evi

4. Kral Fahd Fiskiyesi

Kral Fahd Fiskiyesi, Kızıldeniz’in üzerinde yükselen upuzun bir fıskiyedir. 1980-1985 seneleri arasında yapılmış olan bu fıskiye, yapıldığı tarihte dünyanın en uzun fıskiyesi olma özelliğini taşımıştır. Kızıldeniz’in üzerinde bir görsel şölen izlemek istiyorsanız Kral Fahd Fiskiyesi’nin karşısına gidebilirsiniz.

Kral Fahd Fiskiyesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Cidde Nerede Yenir

Cidde Nerede Yenir

Bu kadar yemek övgüsünün üstüne Cidde uçak biletimi alıp şehre vardığımda bu lezzetleri nerede yerim, hangi restorana güvenebilirim diye kaygılanıyorsanız, dert etmeyin! Size tavsiyemiz olan şu restoranlara bir göz atın:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Cidde Otel Tavsiye

Cidde Otel Tavsiye

Cidde varışlı online uçak biletinizi aldıktan sonra Cidde’ye gittiğinizde ne yiyeceğinizi, nerede yiyeceğinizi, nereleri gezeceğinizi ve nerelerde eğlenebileceğinizi de ayarladıysanız sıra geldi nerede konaklayacağınıza! Cidde’de bir otel arıyorsanız size tavsiyemiz olan şu otellere bir göz atabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Cidde'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Cidde'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Cidde’de Festival ve Karnaval gibi etkinlikler pek düzenlenmemektedir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Cidde'de Alışveriş - Ne Alınır?

Cidde'de Alışveriş - Ne Alınır?

Cidde’de alışveriş yapmak için Tahliye Caddesi ve Al-Balad yani eski şehir bölgeleri oldukça uygundur. Cidde’den ne alabilirim diye soruyorsanız size önerimiz hurma ve Cidde kahvesi almanız.

Arabistan topraklarının en önemli kentlerinden biri olan Cidde’ye gitmek ve Arap kültürünü tanımak istiyorsanız planlarınızı daha fazla ertelemeyin! Uçak biletinizi online sistem üzerinden hemen alın ve hayalinizi hayata geçirin!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Cidde Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Cidde Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Cidde’de canlı bir gece hayatı yoktur. Bunda katı bir İslam kenti olmasının etkileri büyüktür. Şehirde eğlence anlayışı olarak kafeler benimsenmiştir. Cidde’ye gittiğinizde seyahatiniz sırasında soluklanmak ve bir şeyler içmek için size tavsiyemiz olan şu kafelere uğrayabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Cidde Ne Yenir?

Cidde Ne Yenir?

Cidde, Arap mutfağının en önemli temsilci şehirlerinden biridir. Bir de Kızıldeniz kenarında yer almasının avantajıyla deniz ürünleri ile birlikte Cidde şehrinin Arap yemek kültürü yanında mutfağı oldukça zenginlemiştir. Kızıldeniz’in gelini Cidde şehrine gitmek ve lezzetlerini tatmak için daha neyi bekliyorsunuz? Hemen Cidde varışlı online uçak biletinizi alın ve Cidde mutfağının lezzetlerinin tadına bakın. Cidde’nin tadı damağınızda kalacak lezzetleri ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Cidde'ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Cidde'ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Cidde’de özellikleri görülen iklim tipi çöl iklimidir. Çöl ikliminin gereği Cidde oldukça sıcak ve kuraktır. Neredeyse hiçbir mevsimde yağış görülmez. Yalnıza kış aylarında nadiren de olsa yağış görülür. Cidde’nin en sıcak olduğu ay ağustos ayıdır. Ağustos ayı ortalama sıcaklığı 35 derecedir. Kış ayları da Cidde’de oldukça sıcak geçmektedir. Ocak ayında dahi Cidde’nin sıcaklık ortalaması 27 derecedir. Cidde’ye gitmek için en uygun zaman ise kış aylarıdır. Çöl ikliminin yaz aylarındaki dayanılmaz kuraklığı bu aylarda bir nebze olsun azalmaktadır.

Cidde’ye ne zaman gideceğinizi belirlediyseniz, belirlediğiniz tarih için ucuz uçak biletlerini sitemizde bulabilir ve satın alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Cidde Hakkında

Cidde Hakkında

Cidde, Suudi Arabistan toprakları üzerinde yer alan önemli bir kenttir. Cidde’nin ilk önemli özelliği Arabistan’da nüfus bakımından en büyük ikinci şehir olmasıdır. Cidde, güncel olarak 3 milyon 855 bine yakın nüfusu ile bu unvanı almaya hak kazanmıştır. Cidde’nin bir diğer önemli özelliği ise tabi ki konumudur. Ülkenin batısında yer alan Cidde, Kızıldeniz kenarındadır ve önemli bir şehir olan Mekke’ye komşudur. Kızıldeniz’e komşu olması nedeniyle Cidde’ye takma ad olarak Kızıldeniz’in gelini takma adı da verilmektedir. Cidde’de bulunduğu ülkenin resmi para birimi olan Suudi Arabistan Riyali kullanılmaktadır. Şehrin resmi dili ise Arapçadır.

Arabistan topraklarının önemli kenti Cidde’ye gitmek için online uçak biletinizi sitemizden hızlıca alabilir veya dilerseniz 7/24 rezervasyon yapabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Cidde Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz