1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

13 Eylül 2020 Pazar
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Çanakkale Hakkında

Çanakkale, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan bir şehrimizdir. Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Çanakkale Marmara Denizi ile Ege Denizi’nin arasında yer almaktadır. Çanakkale, batı yönünden ise Balıkesir ile komşu konumdadır. Çanakkale, önemli bir jeopolitik konumda bulunan şehrimizdir. Çanakkale Boğazı, şehrin bu jeopolitik önemini simgelemektedir. Çanakkale’nin bir diğer jeopolitik önemi ise İstanbul’dan sonra Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunan ikinci şehrimiz olmasıdır. 17. yüzyıldan sonra, Çanakkale çömlek yapımında gelişmiştir, bu nedenle şehre Çanak Kalesi ismi verilmiştir. Zamanla bu bölgeye Çanakkale denilmeye başlanmıştır. Çanakkale’nin toplamda 11 ilçesi bulunmaktadır. Bazı kaynaklarda merkez de ilçe olarak sayılmış böylece şehrin ilçe sayısı 12 olmaktadır. Çanakkale’nin en kalabalık ilçeleri ise sırasıyla Merkez, Biga ve Çan ilçeleridir. Çanakkale’nin toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 540 bin civarındadır. Bu nüfusu ile Çanakkale Türkiye’nin en kalabalık 39. şehri olma özelliğindedir. Çanakkale birçok doğa güzelliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Kabatepe Kumsalı, Biga Çayı ve Dardanos Plajı bu doğa güzelliklerinin başında yer almaktadır. Çanakkale çok köklü bir tarihe sahiptir. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Çanakkale’de ilk yerleşimlerin Neolitik Dönem’de başladığı bulgularına rastlanılmıştır. Lidyalılar, Persler ve Romalılar gibi pek çok medeniyet Çanakkale’ye egemen olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nda ise büyük rol oynamış, 1915 yılında başlayan Çanakkale Savaşı’nın tarihteki önemi büyüktür. Çanakkale, birçok şiire birçok filme konu olmuştur. Çanakkale, bir devrin battığı, bir vatanın kalbinin attığı yerdir. Çanakkale’nin takma adı ise Barışın Şehri’dir. Çanakkale’de bulunan Truva Atı, şehrin simgesi haline gelmiştir. Çanakkale, 1992 yılında kurulan Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak turizme dayalıdır. Tarihin dönüm noktasının yaşandığı Çanakkale'yi görmek için online olarak ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

Çanakkale'deki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Çanakkale’nin sınırları içerisinde iki havalimanı bulunmaktadır.

Tümünü Göster

Çanakkale'ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale’ye Türkiye’nin pek çok şehrinden direkt veya bir aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan Çanakkale’ye direkt uçuş bulunmaktadır. İstanbul ile Çanakkale arası uçakla ortalama 45 dakika sürmektedir. Ankara ile Çanakkale arası ise uçakla ortalama 1 saat 15 dakika sürmektedir. Trabzon, Antalya, Gaziantep, İzmir ve Adana gibi büyükşehirlerden ise bir aktarma yaparak Çanakkale’ye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Türk Hava Yolları, Onur Air ve Pegasus Çanakkale’ye sık uçuş seferi düzenlemektedir. Boğaz kentlerimizden biri olan Çanakkale’ye gitmek için ucuz bilet arıyorsanız sitemizde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çanakkale'ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Çanakkale’de Akdeniz ve Karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi hakimdir. Çanakkale’de en düşük sıcaklık şubat ayında görülmektedir ve şubat ayında sıcaklık -5’e kadar düşmektedir. Yağışların en çok görüldüğü aylar ise yine kış aylarıdır. Ağustos ayı ise en sıcak olduğu aydır. Ağustos ayında sıcaklık 36 dereceye kadar çıkmaktadır. Çanakkale rüzgarları ile ünlenmiş bir şehrimizdir. Yılın büyük bir kısmında rüzgâr görülmektedir. Çanakkale’yi gezmek için en ideal aylar ise yaz aylarıdır. Bu aylarda Çanakkale’nin yemyeşil doğasını görebilir ve denize girebilirsiniz. Dilediğiniz mevsimde Çanakkale gezinizi gerçekleştirebilirsiniz ve dilediğiniz mevsimde ucuz Çanakkale uçak biletlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Çanakkale'de Yemek - Ne Yenilir Ne İçilir?

Çanakkale özellikle deniz ürünlerinden yapılan yemekler konusunda ustalaşmış bir şehrimizdir. Çanakkale’ye gidip de yemeden dönmemeniz gereken yemekler şunlardır:

Bunların dışında mafiş, samsa ve papaz yahni lezzetlerini de Çanakkale’ye gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

Tümünü Göster

Çanakkale'de Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Tabi ki balık lezzetleri konusunda uzmanlaşmış olan Çanakkale’de balık yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Çanakkale’nin en çok tercih edilen restoranları ise şunlardır:

Çanakkale’yi gezmek ve lezzetlerini tatmak için sitemizden hızlı şekilde çok uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

Tümünü Göster

Çanakkale'de Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Dünya tarihinin önemli şehirlerinden biri olan Çanakkale’de gezebileceğiniz önemli yerler ise şuralardır:

Çanakkale’de manevi değeri büyük olan Soğanlıdere Şehitliği ve Akbaş Şehitliği gibi şehitlikleri de ziyaret edebilirsiniz. Seyit Onbaşı Anıtı ve Tarihe Saygı Anıtı da Çanakkale’de ziyaret edebileceğiniz anıtlardır.

Tarihte toprağı kanla yıkanmış, manevi olarak değerli bir şehrimiz olan Çanakkale’ye gitmek için ucuza uçak bileti arıyorsanız sitemizde bulabilirsiniz.

Tümünü Göster

Çanakkale'de Gece Hayatı - Bar - Eğlence

Çanakkale, nüfusu az olmasına rağmen eğlence hayatı konusunda gelişmiş bir şehrimizdir. Özellikle Kordon Boyu, Barlar Sokağı ve Saat Kulesi’nin bulunduğu meydan eğlence için sıklıkla tercih edilen yerlerdir.

Tümünü Göster

Çanakkale'de Alışveriş - Ne Alınır?

Çanakkale’de alışveriş yapmak isterseniz Troypark alışveriş merkezini ziyaret edebilirsiniz. Çanakkale’de sevdiklerinize hediye almak için tarihi Aynalı Çarşı’yı ziyaret edebilirsiniz. Buradan ise sevdikleriniz için Çanakkale Savaşı anısına yapılmış hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Çanakkale’den sevdikleriniz için yiyecek olarak peynir helvası alabilirsiniz.

Çanakkale’yi gezmek ve Çanakkale gecelerinin tadını çıkarmak için sitemizden uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

Çanakkale'deki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Çanakkale'nin bilinen festivalleri oldukça coşkulu geçmektedir. Şehre özgü tek önemli gün Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi olan 18 Mart'tır. Diğer festivaller ise aşağıdaki gibidir.

Tümünü Göster

Çanakkale'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Çanakkale’de gezilecek yerlerin konumu birbirinden uzak mesafede bulunmaktadır. Bu nedenle Çanakkale’yi gezerken aracınızla gezmeniz veya araç kiralamanız sizin için daha rahat olacaktır.

Çanakkale'de Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Çanakkale’de her bütçeye uygun konaklayacak bir yer kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sitemizden uygun fiyata uçak biletinizi aldıktan sonra konaklayacağınız oteli ayarlayabilir ve Çanakkale’yi ziyaret edebilirsiniz.

Tümünü Göster
Valencia