1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Çanakkale Şehitleri Anıtı
  2. Truva Atı
  3. Kilitbahir Kalesi
  4. Çanakkale Deniz Müzesi

1. Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Şehitleri Anıtı, Çanakkale Savaşı’nda şehit olan askerlerimizin anısına yaptırılmış olan bir anıttır. Manevi değeri Türk halkı için önemli olan bu anıtı Çanakkale’ye gittiğinizde mutlaka görmelisiniz. Çanakkale Şehitleri Anıtı, Gelibolu Yarımadası’nda bulunmaktadır.

Çanakkale Şehitleri Anıtı

2. Truva Atı

Truva Atı, Çanakkale’nin simgesi haline gelmiş bir anıttır. Çanakkale Merkez’de bulunan bu anıt, gerçek Truva Atı değil, onu simgeleyen bir anıttır.

Truva Atı

3. Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış bir kaledir. Bu kale, gezdiğinizde hem tarihe doyabileceğiniz hem de Çanakkale’nin eşsiz manzarasına doyabileceğiniz bir kaledir. Kilitbahir Kalesi, Eceabat’ta Yalı Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Kilitbahir Kalesi

4. Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan savaş malzemelerinin ve Nusret Mayın Gemisi’nin de sergilendiği müzedir. İçerisinde Çanakkale Savaşı ile ilgili kaynakların bulunduğu bir kütüphane de Çanakkale Deniz Müzesi içerisinde bulunmaktadır. Çanakkale Deniz Müzesi, Çanakkale Merkez’de bulunmaktadır.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale hakkında daha fazla şey keşfet!

Çanakkale Ne Yenir?

Çanakkale Ne Yenir?

Çanakkale'nin köklü tarihi mutfağına da yansımıştır. Yöresel yemek yelpazesi oldukça geniş olan Çanakkaleliler en çok deniz ürünlerini tüketirler. Yerel halk, balıkçılık da yaptığı için bu kentte deniz ürünlerinin yeri ve önemi ayrıdır. Burada özellikle tuzlu sardalya, çiroz, lakerda, hams, midye dolma ve balık ezmesi yemenizi öneririz. Çanakkale'de yiyeceğiniz midyenin boyutu daha büyük ve doyurucudur. Ayrıca sebze yemekleri de sık tüketilenler arasındadır. 

Başlangıç için tercih edebileceğiniz harika çorbalarından en meşhuru ovmaç çorbasıdır. Soğan ve unla yapılmaktadır. Ispanak çorbası da yemenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer yemektir. Bunların dışında Çanakkale denilince akla ilk gelen gelen "tumbi"dir. Tumbi bir çeşit köftedir ancak içinde kıyma yoktur. Göce, domates, patlıcan ve maydanoz gibi sebzelerle hazırlanır, fırına verilir ve piştikten sonra da üzerine zeytinyağı dökülere servis edilir. Çanakkale seyahatinizde mutlaka denemenizi tavsiye ettiğimiz hem yöresel hem de çok lezzetli bir yemektir. 

Çanakkale’ye gidip de yemeden dönmemeniz gereken yemekler şunlardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Çanakkale Uçak Bileti