1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale Ne Yenir?

28 Ocak 2021 19:34
  1. İskorpit Çorbası
  2. Börülce Köftesi
  3. Melki Yemeği
  4. Metez
  5. İncir Dolması

1. İskorpit Çorbası

İskorpit Çorbası, Çanakkale yöresine özgü bir çorbadır. İskorpit, havuç ve domates ise bu çorbanın ana malzemeleridir. Bir balık türünden yapılan bu Çanakkale lezzeti çorbayı Çanakkale’ye gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

İskorpit Çorbası

2. Börülce Köftesi

Börülce Köftesi, Çanakkale’de ara yemek olarak tercih edebileceğiniz bir lezzet. Çanakkale’ye özgü bu köftenin içerisine normal köftenin aksine kıyma yerine börülce konuluyor.

Börülce Köftesi

3. Melki Yemeği

Melki Yemeği, eğer mantar seviyorsanız ve Çanakkale’deyseniz tercih edebileceğiniz bir lezzet. Melki ise Çanakkale’de mantara verilen isimdir. Bu yemeğin içerisine mantarın yanında soğan ve domates salçası da katılmaktadır.

Melki Yemeği

4. Metez

Metez ise mantı tarzında yapılan Çanakkale’ye özgü bir hamur işidir. Ancak metez yemeği yapılırken mantının aksine hamurlar daha büyük katlanıyor. Açılan hamurların içerisine ise kıyma, soğan ve baharatlarla hazırlanan harç katılıyor. Çanakkale’de hazırlanan her yemekte olduğu gibi bu yemeğin yapımında da zeytinyağı kullanılıyor.

Metez

5. İncir Dolması

İncir Dolması ise Çanakkale’de bir tatlı arıyorsanız mutlaka tatmanız geren yöresel bir tatlıdır. İncirlerin içerisine pirinç, ceviz içi ve şeker harcı konularak hazırlanan bu tatlıyı Çanakkale’ye gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

İncir Dolması

Çanakkale hakkında daha fazla şey keşfet!

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

Dünya tarihinin önemli şehirlerinden biri olan Çanakkale’de gezebileceğiniz önemli yerler ise şuralardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Çanakkale Uçak Bileti