1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Bursa Uçak Bileti

Bursa Ne Yenir?

04 Aralık 2021 18:19
  1. İskender
  2. Kıymalı Cantık
  3. İnegöl Köfte
  4. Kestane Şekeri

1. İskender

İskender, Türkiye’nin her bölgesine ve yurt dışındaki çoğu şehre ün salmış Bursa’ya özgü bir yemektir. Tereyağı dökülerek ve yanında yoğurtla servis edilen bu ünlü yemeği ana vatanı olan Bursa’da mutlaka yemelisiniz.

İskender

2. Kıymalı Cantık

Kıymalı cantık ise Bursa’ya özgü fındık lahmacuna benzeyen bir pidedir. Bursa’ya özgü bu pidenin tadına bakmanızı öneririz.

Kıymalı Cantık

3. İnegöl Köfte

İnegöl Köfte, Bursa’nın İnegöl ilçesinde ünlenen bir lezzettir. Dana ve kuzu etleri birlikte kullanılarak hazırlanan bu köfte köklü bir geçmişe sahiptir. Tattığınızda şimdiye kadar yediğiniz tüm köfteleri size unutturacak İnegöl köftesini ana vatanı olan Bursa’da mutlaka yemelisiniz.

İnegöl Köfte

4. Kestane Şekeri

Kestane şekeri, Uludağ’da yetişen kestaneler ile yapılan bir tatlıdır. Çikolata kaplı olarak yapılan çeşitlerinin de bulunduğu kestane şekerini Bursa’ya gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

Kestane Şekeri

Daha Fazlasını Keşfet!

Bursa Nerede Yenir

Bursa Nerede Yenir

Meşhur iskender kebabı sınırları aşan lezzete sahip Bursa'dan elbette iskender yemeden dönmek olmaz. Şehre özgü yemekleri tadabileceğiniz birçok restoran bulunur. Bunların içinde tarihi olanlar vardır. İskenderin doğduğu lokantada iskender kebabı tadabilir, Kemalpaşa tatlısının ortaya çıktığı Mustafakemalpaşa ilçesinde en lezzetli kemalpaşa tatlısını yiyebilirsiniz. Seçeneklerin fazla olduğu Bursa'da işinizi kolaylaştırmak için yemek yiyebileceğiniz bazı restoranları araştırdık. Bursa'da iskender nerede yenir, Bursa'nın meşhur yemeklerini hangi restoranda tadabilirim diyorsanız sizin için harika bir liste hazırladık:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bursa Otel Tavsiye

Bursa Otel Tavsiye

Bursa’da konaklamak için pek çok seçenek bulabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz bazı oteller ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bursa'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bursa'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bursa'da yılın belli zamanlarında şenlikler düzenlenir. Yörük Festivali, halk oyunları ve güreş gibi birçok etkinliğe katılabilirsiniz. Bursa'dayken gidebileceğiniz bazı festivaller şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bursa’da Alışveriş - Ne Alınır?

Bursa’da Alışveriş - Ne Alınır?

Bursa’da alışveriş yapmak isterseniz Korupark ve Kent Meydanı alışveriş merkezlerini tercih edebilirsiniz. Sevdiklerinize hediye almak isterseniz Bursa Tarihi Çarşı’yı ziyaret edebilirsiniz. Bursa’dan sevdikleriniz için bu şehre özgü kestane şekerinden alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bursa Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Bursa Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Bursa’nın gece hayatı oldukça canlıdır. Bunda nüfusunun kalabalık olmasının ve öğrenci sayısının fazla olmasının etkisi büyüktür. Bursa’da tercih edebileceğiniz eğlence mekanları ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bursa Gezilecek Yerler

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa sokaklarında plansız ve programsız gezerken bile aslında tarihi bir gezi yapıyor sayılırsınız. Hemen hemen her sokağının bir geçmişi ve anlatılacak bir hikayesi vardır. Bu anlamda Bursa'yı bir rehberle gezmenizi öneririz ancak tek başınıza veya yakınlarınızla gittiyseniz sizin için Bursa'da gezilecek birkaç yeri araştırdık ve listeledik. Bu listenin dışında da gezerken görebileceğiniz birçok başka doğal güzellik ve mimari yapı göreceğinizden eminiz. Bursa’nın gezilip görülmesi gereken önemli tarihi ve doğal yerleri şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bursa’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Bursa’ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Bursa’da Marmara ikliminin özellikleri hakimdir. Ilıman bir iklime sahip Bursa’da en soğuk ay ocak ayıdır. Bu ayda sıcaklık ortalaması 5 derecedir. En sıcak olduğu ay ise temmuz ayıdır ve bu ayda sıcaklık 42 dereceye kadar çıkabilmektedir. Bursa neredeyse her mevsimde yağışlıdır. Yalnızca yaz aylarında yağışlar daha az görülmektedir. Uludağ’da kayak yapmak isterseniz Bursa’ya gitmek için kış aylarını tercih edebilirsiniz. Bursa şehir gezisi için ise ideal aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. Ancak sizler her zaman ucuza uçak biletini sitemizden online, güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bursa Hakkında

Bursa Hakkında

Bursa, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölümünde bulunan bir şehrimizdir. Bursa’nın Marmara Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. Bursa’ya komşu şehirler ise kuzeyde Yalova, batıda Balıkesir, güneyde Kütahya ve doğusunda Bilecik, Sakarya ve Kocaeli şehirleridir. Tarihte Osmanlı Devleti’nin başkentliğini yapmış olan bu şehir, Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden biri olma özelliğindedir. Bursa, 2016 yılında ise Dünya Yaşanabilir Şehirler listesi içerisinde Türkiye’de 1. Ve Dünya’da 28. sırada yer almıştır. Bursa şehrinin adı, Bitinya kralı olan Prusias’tan gelmektedir. Bursa, tarihte Bitinya bölgesinin başkenti olmuş, şehrin ismi de MÖ 2. yüzyılda vermiştir. Bursa’nın 17 ilçesi bulunmaktadır ve nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 3 milyona yaklaşmıştır. Ve bu nüfusu ile Bursa Türkiye’nin en kalabalık dördüncü kentidir. Sanayi merkezi olma özelliği sayesinde yoğun göç alan bir şehirdir. Son yıllarda nüfusu hızla artma eğilimindedir. Dünyanın en yaşanabilir kentleri arasındaki Bursa’nın birçok doğa güzelliği bulunmaktadır. Sadağı Kanyonu, Ayvaini Mağarası ve Gölyazı başlıca doğa güzellikleridir. Köklü bir tarihe sahip olan Bursa’da birçok medeniyet hüküm sürmüştür. Bursa’ya ilk yerleşimler MÖ 4000 yılına kadar gitmektedir. 1335 yılında Osmanlı Devleti’nin merkezi olan Bursa, Osmanlı Devleti’nin ömrü boyunca önemli bir şehir olma özelliğini korumuştur. Milli Mücadele döneminde de önemli bir şehir olmuştur ve Bursa, 11 Eylül 1922 tarihinde işgallerden kurtulmuştur. 1987 yılında ise Bursa, büyükşehir olma özelliğine kavuşmuştur. Bursa, Ulu Şehir takma adı ile anılmaktadır. Şehirde bulunan Yeşil Türbe ve Saat Kulesi ise şehrin simgesi haline gelmiştir. Bursa’da çok sayıda öğrenci öğrenim görmektedir. Bursa’da bulunan en köklü üniversite ise 1975 yılında kurulmuş olan Uludağ Üniversitesi’dir. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak sanayiye bağlıdır. Dünyanın en yaşanılabilir kentleri arasındaki Bursa’yı gezmeyi düşünüyorsanız hızlı ulaşım için online uçak bileti almayı tercih edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bursa Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz