1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Bursa Uçak Bileti

Bursa Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Ulu Cami
  2. Yeşil Cami
  3. Uludağ Milli Parkı
  4. Bursa Arkeoloji Müzesi

1. Ulu Cami

Ulu Cami, 14. yüzyıldan kalma önemli bir tarihi mirastır. Ulu cami, Osman Gazi ilçesine bağlı Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Osmanlı mimarisini yansıtan bu yapıyı Bursa’ya gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Ulu Cami

2. Yeşil Cami

Yeşil Cami, Osmanlının mimarisini yansıtan önemli yapılardan biridir. Yeşil Cami, 15. yüzyılda yapılmış önemli bir tarihi mirastır. Yıldırım ilçesine bağlı Yeşil Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Yeşil Cami

3. Uludağ Milli Parkı

Uludağ Milli Parkı, içerisinde teleferik de bulunan Bursa’nın doğasına şahit olabileceğiniz bir parktır. Uludağ milli parkı Osman Gazi ilçesinde yer almaktadır.

Uludağ Milli Parkı

4. Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi, Bursa’da yapılan arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserlerin sergilendiği müzedir. Bursa Arkeoloji Müzesi Osman Gazi ilçesine bağlı Çekirge Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa hakkında daha fazla şey keşfet!

Bursa'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bursa'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bursa'da yılın belli zamanlarında şenlikler düzenlenir. Yörük Festivali, halk oyunları ve güreş gibi birçok etkinliğe katılabilirsiniz. Bursa'dayken gidebileceğiniz bazı festivaller şunlar:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Bursa Ne Yenir?

Bursa Ne Yenir?

Bursa'nın et yemeklerinden tatlıya kadar Türk mutfağına katkısı büyüktür. Yöresel yemekleri ülkeye hatta dünyaya yayılmıştır. Türkiye'de en güzel iskender Bursa'da yenir. Bursa'da iskender yemek için bu şehre gelen insan sayısı oldukça fazladır. Osmanlı zamanında başkentlik yapmış olan Bursa, ondan daha eskiye dayanan bir tarihe sahiptir. Dolayısıyla mutfağı oldukça gelişmiştir. Osmanlı zamanından günümüze gelen saray yemekleri de Bursa mutfağının bir parçasıdır. 

Bursa'da herkesçe bilinen en meşhur yemek İskender kebaptır. Döner etinden yapılan bu kebabın özelliği üzerine dökülen tereyağı ile domates sosu ve altındaki yağlı pidelerdir. Ayrıca yanında da yoğurt verilir. İskender kebabın isim babası İskender Efendi'dir. Bu kebabın ortaya çıktığı dükkan halen Bursa'da hizmet vermektedir. Bursa'da yiyebileceğiniz bir başka lezzet ise ünlü Bursa pidesi "cantık" ve tahinli pidedir. Bursa'nın dağlarında yetişen kestaneler de halk tarafından oldukça sevilir ve tüketilir. Bursa'nın kestane şekeri dünyaca ünlüdür. Seyahatinizden dönerken yanınıza birkaç tane kestane şekeri almanızı tavsiye ederiz. Bursa'da yiyebileceğiniz tatlılar arasında Kemalpaşa tatlısı bulunur. Bu tatlı da yine Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğmuş ve adını oradan almıştır. Ayrıca Bursa'nın simgelerinden biri olan Marşal pasta, yine bu seyahatte tatmanızı önerdiğimiz lezzetler arasında.

İskenderinden kestane şekerine birçok lezzetin evi olan Bursa’da tadabileceğiniz yöresel lezzetler şunlardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Bursa Uçak Bileti