1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Bologna Uçak Bileti

Bolonya Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Neptün Çeşmesi
  2. Pinacoteca Nazionale
  3. Two Towers
  4. San Petronio Baziliskası

1. Neptün Çeşmesi

Neptün Çeşmesi, Neptün, Roma mitolojisinde deniz ve su tanrısı olarak kabul edilir. Jüpiter ve Platon’un kardeşi olarak bilinir ve babası Satürn, annesi Ops’tur.

Bologna’nın merkezindeki Maggiore meydanında yer almakta olan çeşme, İtalyan mimar Tommaso Lauranti tarafından tasarlanmıştır ve 1667 yılında inşası tamamlanarak görücüye sunulmuştur.

Neptün Çeşmesi

2. Pinacoteca Nazionale

Pinacoteca Nazionale, Şehrin Ulusal Müzesi olan mimari yapıdır. Aslında anlamı da budur. Genel olarak yapı içerisinde 13. Yüzyıldan 18. Yüzyıla kadar ünlü Bolognalı sanatçıların ellerinden çıkan eserler sergilenmektedir. Modern çağdan da izlerin bulunduğu bu müze, gezilmesi gereken en önemli yerlerden biridir ve en az yarım gününüzü ayırmanız tavsiye edilir.

Yapı içerisinde bir de Accedemia Clementina olarak anılan ve adı daha sonra Güzel Sanatlar Akademisi olmuş akademi bulunmaktadır.

Pinacoteca Nazionale

3. Two Towers

Two Towers, Şahane bir mimariye sahip olan bu iki kule ikiz kule değillerdir aslında zira kulelerden biri diğerine göre daha kısa kalmaktadır. Kısa olan kuleye Garisenda, uzun olan kuleye ise Asinelli adı verilmiştir. Kulelerin ismini aldığı yerler ise birer aile ismidir.

Kulenin hikayesi büyüklüklerini yarıştırmak isteyen iki aileye bağlıdır. Bologna’da yaşayan bu soylu aileler kim daha büyük kapışması için bu iki kuleyi yaptırmıştır. İşte bu kuleler adlarını bu iki aileden almıştır.

Two Towers

4. San Petronio Baziliskası

San Petronio Baziliskası, Dünyanın en büyük 15. Kilisesi sayılan baziliska henüz tamamlanmış bir yapı değildir. Yapımına ise 1390 yılında başlanmıştır. Aziz Petronius’un adından esinlenerek ismi konulmuştur. Baziliska için çok fazla para harcanmıştır ve haşmetli bir yapıdır çünkü amaç Bologna komününün gücünü göstermektir.

San Petronio Baziliskası

Bolonya hakkında daha fazla şey keşfet!

Bolonya Nerede Yenir

Bolonya Nerede Yenir

İtalya içerisinde genelin mutabık kaldığı mutfak Akdeniz mutfağıdır, konum gereğiyle. Bunun yanında hamur işiyle araları iyi olan İtalyanlar bunu da yemeklerinde çok kullanırlar. Bologna kenti de İtalya içerisinde yemek kültürü oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir.

Özellikle soslarıyla ün yapmış Bologna kenti, dünyaca ünlü bir sosa sahiptir: Bolonez sos. Bu ürünü kullanarak yaptıkları Bolonez Soslu Makarna ise, belki de sosun kendisinden daha ünlüdür. Fakat buna Bolonez Soslu Makarna değil, Ragu adını vermişlerdir. Et olarak Mortodella adını verdikleri işlenmiş et ürünü olan ve domuz etinden elde edilen bir sosisleri vardır.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Bologna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bologna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bologna'da cıvıl cıvıl geçen festivaller aşağıda yer alıyor!

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Bologna Uçak Bileti