1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Bologna Uçak Bileti

Bolonya Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:19
  1. Neptün Çeşmesi
  2. Pinacoteca Nazionale
  3. Two Towers
  4. San Petronio Baziliskası

1. Neptün Çeşmesi

Neptün Çeşmesi, Neptün, Roma mitolojisinde deniz ve su tanrısı olarak kabul edilir. Jüpiter ve Platon’un kardeşi olarak bilinir ve babası Satürn, annesi Ops’tur.

Bologna’nın merkezindeki Maggiore meydanında yer almakta olan çeşme, İtalyan mimar Tommaso Lauranti tarafından tasarlanmıştır ve 1667 yılında inşası tamamlanarak görücüye sunulmuştur.

Neptün Çeşmesi

2. Pinacoteca Nazionale

Pinacoteca Nazionale, Şehrin Ulusal Müzesi olan mimari yapıdır. Aslında anlamı da budur. Genel olarak yapı içerisinde 13. Yüzyıldan 18. Yüzyıla kadar ünlü Bolognalı sanatçıların ellerinden çıkan eserler sergilenmektedir. Modern çağdan da izlerin bulunduğu bu müze, gezilmesi gereken en önemli yerlerden biridir ve en az yarım gününüzü ayırmanız tavsiye edilir.

Yapı içerisinde bir de Accedemia Clementina olarak anılan ve adı daha sonra Güzel Sanatlar Akademisi olmuş akademi bulunmaktadır.

Pinacoteca Nazionale

3. Two Towers

Two Towers, Şahane bir mimariye sahip olan bu iki kule ikiz kule değillerdir aslında zira kulelerden biri diğerine göre daha kısa kalmaktadır. Kısa olan kuleye Garisenda, uzun olan kuleye ise Asinelli adı verilmiştir. Kulelerin ismini aldığı yerler ise birer aile ismidir.

Kulenin hikayesi büyüklüklerini yarıştırmak isteyen iki aileye bağlıdır. Bologna’da yaşayan bu soylu aileler kim daha büyük kapışması için bu iki kuleyi yaptırmıştır. İşte bu kuleler adlarını bu iki aileden almıştır.

Two Towers

4. San Petronio Baziliskası

San Petronio Baziliskası, Dünyanın en büyük 15. Kilisesi sayılan baziliska henüz tamamlanmış bir yapı değildir. Yapımına ise 1390 yılında başlanmıştır. Aziz Petronius’un adından esinlenerek ismi konulmuştur. Baziliska için çok fazla para harcanmıştır ve haşmetli bir yapıdır çünkü amaç Bologna komününün gücünü göstermektir.

San Petronio Baziliskası

Daha Fazlasını Keşfet!

Bolonya Nerede Yenir

Bolonya Nerede Yenir

İtalya içerisinde genelin mutabık kaldığı mutfak Akdeniz mutfağıdır, konum gereğiyle. Bunun yanında hamur işiyle araları iyi olan İtalyanlar bunu da yemeklerinde çok kullanırlar. Bologna kenti de İtalya içerisinde yemek kültürü oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir.

Özellikle soslarıyla ün yapmış Bologna kenti, dünyaca ünlü bir sosa sahiptir: Bolonez sos. Bu ürünü kullanarak yaptıkları Bolonez Soslu Makarna ise, belki de sosun kendisinden daha ünlüdür. Fakat buna Bolonez Soslu Makarna değil, Ragu adını vermişlerdir. Et olarak Mortodella adını verdikleri işlenmiş et ürünü olan ve domuz etinden elde edilen bir sosisleri vardır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bolonya Otel Tavsiye

Bolonya Otel Tavsiye

Bologna'da konaklayabileceğiniz en güzel yerleri sizin için belirledik!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bologna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bologna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bologna'da cıvıl cıvıl geçen festivaller aşağıda yer alıyor!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bologna'da Alışveriş - Ne Alınır?

Bologna'da Alışveriş - Ne Alınır?

Sadece Bologna içerisinde değil, genel olarak İtalya’da AVM alışverişi yerine tercih edilen alışveriş biçimi dükkanlardan, mağazalardan alışveriş yapmaktır. Buna bağlı olarak alışveriş olaylarının hemen hemen hepsi Bologna içerisindeki önemli caddelerde gerçekleşmektedir. Özellikle butik mağazalara, ev yapımı eşyalara ve dünyaca ünlü mağazalara ilgi duyan yerel halk ve turistler Bologna’da alışveriş konusunda kesinlikle zorluk yaşamıyorlar.

Peki Bologna’dan eve ne götürülür? Peynirleri ve şarapları ile ünlü olan Bologna şehrinde, belli başlı şarap satan mağazalara, şarküterilere uğradığınızda eve şahane tatlarla dönebilirsiniz. Bunun yanında yine Bologna içerisinde en popüler üretim ürünü ayakkabıdır. Hayran kalacağınız bu ayakkabıları almadan Bologna’dan ayrılmak akıl kârı olmayacaktır.

Bir çift ayakkabı almadan dönemeyeceğiniz Bologna’ya gitmek için web sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Via dell’Independenza Caddesi alışverişin nabzının tutulduğu yerdir. Dünyaca ünlü markalar, el yapımı yerel ürünler, kafeler ve restoranlar gibi hizmetinize sunulmuş birçok mağaza vardır. Via Farini, lüks mağazaların olduğu bir caddedir. Tarihi dokusu sebebiyle de çok ziyaretçi aldığı için genel olarak lüks ve ünlü mağazalar bu bölgede toplanmıştır. Via San Felice, yukarıda bahsettiğimiz ünlü ayakkabıların genel olarak satıldığı yer. Burada güzel yerel ayakkabıcıları bulabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezi içerisinde el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı birçok el tezgahı ve mağaza da bulunmaktadır.

Bologna içerisinde alışveriş yapacaksınız bilinen bazı büyük caddelerin izinden ara sokaklara karışmaktan korkmamalısınız.


berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bolonya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Bolonya Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

İtalya içerisinde öğrencilerin en bol yaşadığı yerlerden biri de Bologna olduğu için buradaki gece hayatı oldukça renklidir ve çeşidin yanında ucuzluk da vardır. Via Zamboni ve Via Mascarella caddeleri ise gece hayatının yoğunlukta olduğu yerlerdendir.

Özellikle Via Zamboni içerisindeki pub kültürü gelişmiştir ve öğrenciler çoğunlukta bu caddeyi ve bu tarz pubları tercih etmektedirler.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bolonya Ne Yenir?

Bolonya Ne Yenir?

Bologna'da asla aç kalmayacağınızı söyleyebiliriz. Neden mi?

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bologna'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Bologna'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Subtropikal nemli iklim alanında bulunan Bologna’da, kışlar oldukça serin geçerken yaz aylarında havalar nemli ve sıcak olmaktadır. Nem daima yüksektir bu nedenle sıcaklık farkları azdır. Genellikle stabil bir hava içerisinde bulursunuz kendinizi.

Yaz aylarında hava sıcaklıkları 30 dereceleri görebiliyor fakat kış zamanları nadiren 0 derecenin altına iniyor aslında bu yüzden her zaman gidilmeye uygun bir yer olarak görebiliriz. Bunların yanında oldukça sık yağış alan bir yerdir Bologna. Yıllık yağış miktarı oldukça yüksektir ve nerede yağmura yakalanacağınızı bilemezsiniz. Her mevsim yağışlıdır ancak kışın daha çok yağmur yağar genele göre.

Yılın her aynında Bologna ziyaret için kapılarını açabilir size. Zira buna uygun bir mevsime sahiptir. Bunlar dışında yine de turistlerin genellikle tercih ettiği zamanlar yaz aylarıdır.  Yaz aylarınızı Bologna’da geçirecekseniz sitemiz üzerinden online uçak bileti alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bologna Hakkında

Bologna Hakkında

Kırmızı tuğlalı yapıların bolluğu sebebiyle Kırmızı Şehir adını almış olan Bologna, İtalya’nın kuzeyindeki bölgede yer almaktadır. Sosyalist akımın güçlü olması nedeniyle Kırmızı olarak anıldığını söyleyenler de olsa asıl ünü Orta Çağ mimarisini kızıl tuğlalarla birleştirmesidir. Üniversitesi, Avrupa’nın ilk üniversitesi olarak bilinilmektedir. Dante gibi, Erasmus ve Kopernik gibi ünlü düşünürler, bu üniversite içerisinde yetişmiştir. Tarihine bakıldığında buradaki yerleşimin Milat öncesi 1000’li yıllarda başladığı düşünülüyor. Bologna, II. Dünya Savaşında sanayisinin gelişmişliği sebebiyle çok fazla bombalanmış ve bir hayli zarar görmüştür.

İtalya içerisinde yaşam koşulları en iyi olan kentlerden biridir. Özellikle iş kollarının fazlalığı, transit geçiş yerlerinin üzerinde olması ve gelişmiş sosyal hizmet ağlarıyla önemli konumdadır. Bologna, aynı zamanda 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını almıştır. Kültüründeki gelişmişlik damak tadına da yansımıştır ve İtalya’nın yemek şehri sayılmaktadır.

Bologna komün belediye içerisindeki nüfus 2010 yılında yapılan son sayıma göre 379.778’dir. 140,73 km² alana sahiptir. Henüz Bologna’ya gitmek için biletinizi almadıysanız sitemiz üzerinden Bologna şehri varışlı ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Bologna Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz