1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Bologna Uçak Bileti

Bologna Uçak Bileti

Bologna hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

4 Eylül 2020 Cuma
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Bologna Hakkında

Kırmızı tuğlalı yapıların bolluğu sebebiyle Kırmızı Şehir adını almış olan Bologna, İtalya’nın kuzeyindeki bölgede yer almaktadır. Sosyalist akımın güçlü olması nedeniyle Kırmızı olarak anıldığını söyleyenler de olsa asıl ünü Orta Çağ mimarisini kızıl tuğlalarla birleştirmesidir. Üniversitesi, Avrupa’nın ilk üniversitesi olarak bilinilmektedir. Dante gibi, Erasmus ve Kopernik gibi ünlü düşünürler, bu üniversite içerisinde yetişmiştir. Tarihine bakıldığında buradaki yerleşimin Milat öncesi 1000’li yıllarda başladığı düşünülüyor. Şehir, II. Dünya Savaşında sanayisinin gelişmişliği sebebiyle çok fazla bombalanmış ve bir hayli zarar görmüştür.

İtalya içerisinde yaşam koşulları en iyi olan şehirlerden biridir. Özellikle iş kollarının fazlalığı, transit geçiş yerlerinin üzerinde olması ve gelişmiş sosyal hizmet ağlarıyla önemli bir İtalya şehridir. Şehir aynı zamanda 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını almıştır. Kültüründeki gelişmişlik damak tadına da yansımıştır ve İtalya’nın yemek şehri sayılmaktadır.

Bologna komün belediye içerisindeki nüfus 2010 yılında yapılan son sayıma göre 379.778’dir. 140,73 km² alana sahiptir. Henüz Bologna’ya gitmek için biletinizi almadıysanız sitemiz üzerinden Bologna şehri varışlı ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Bologna'daki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Bologna içerisinde bir tane uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı, İtalya sınırları içerisindeki en yoğun 8. havalimanı ilan edilmiştir. Uçak bileti almak için sitemize göz atabilirsiniz. Bologna Guglielmo Maconi Havalimanı varışlı biletinizi sitemiz üzerinden online satın alabilirsiniz.

Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı

Bologna’nın kuzeybatısında bulunan havalimanı ile merkez arasında 6 kilometre mesafe bulunmaktadır. Guglielmo Marconi, havalimanının ismi için esin kaynağı olmuş kişidir. Nobel ödüllü biri olan şahsiyet bir elektrik mühendisidir. Havalimanı 1931 yılında açılmıştır. Havalimanından şehir merkezine gitmek için otobüsten, taksilerden ve havalimanı servislerinen faydalanabilirsiniz. Trenler genellikle Bologna şehri içerisinde ulaşımı sağlarlar.

Otobüs: En popüler ve en kısa yoldan şehir merkezine ulaşabileceğiniz araç havalimanı içinden kalkan Shuttle adı verilen servis benzeri araçlar olmakla beraber bununla ulaşım sağlarken hiç zorlanmayacaksınız zira Shuttle’lar her yerden kalkıyor ve havalimanı ile şehir merkezi arası çok mesafe yok.

Yaklaşık 6 Euro gibi bir tutara bu Shuttle’ları kullanmanız mümkün.

Taksi: Taksi genellikle son tercih edilen ulaşım yollarından birisidir. Çünkü Bologna içerisinde taksiler çok pahalı. Ancak yine de taksiyi tercih ediyorsanız günler öncesinden internet üzerinden taksi için rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Ya da dilerseniz havalimanı önünden kalkan taksilere dilediğinizce binebilirsiniz.

Araç Kiralama: Havalimanına gitmeden önce internet sitesinden yahut havalimanı içerisindeki firmalardan araç kiralayarak şehir merkezine ve şehir içimde ulaşımınızı sağlamanız mümkün.

Bologna'ya Nasıl Gidilir?

Ülkemiz içerisinden Bologna’ya direkt uçuş yapabileceğiniz yalnızca İstanbul vardır. Bologna’ya gitmek için biletinizi alabileceğiniz uçak firmaları şu şekildedir: Pegasus, Aeroflot, Türk Hava Yolları, KLM Royal Dutch Airlines ve Aegean Airlines. Sitemizden online uçak bileti satın alabilirsiniz. Şubat, Mart ve Ocak aylarında Bologna için en ucuz fiyatlı biletleri bulabilecekken; Mayıs, Nisan ve Haziran aylarında ise en yüksek fiyatlı uçak biletlerini bulmanız mümkün. Genellikle sabah yapacağınız uçuşlar daha ucuza gelecektir. Sitemiz üzerinden de ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Bologna'ya Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Subtropikal nemli iklim alanında bulunan Bologna’da, kışlar oldukça serin geçerken yaz aylarında havalar nemli ve sıcak olmaktadır. Nem daima yüksektir bu nedenle sıcaklık farkları azdır. Genellikle stabil bir hava içerisinde bulursunuz kendinizi.

Yaz aylarında hava sıcaklıkları 30 dereceleri görebiliyor fakat kış zamanları nadiren 0 derecenin altına iniyor aslında bu yüzden her zaman gidilmeye uygun bir yer olarak görebiliriz. Bunların yanında oldukça sık yağış alan bir yerdir Bologna. Yıllık yağış miktarı oldukça yüksektir ve nerede yağmura yakalanacağınızı bilemezsiniz. Her mevsim yağışlıdır ancak kışın daha çok yağmur yağar genele göre.

Yılın her aynında Bologna ziyaret için kapılarını açabilir size. Zira buna uygun bir mevsime sahiptir. Bunlar dışında yine de turistlerin genellikle tercih ettiği zamanlar yaz aylarıdır.  Yaz aylarınızı Bologna’da geçirecekseniz sitemiz üzerinden online uçak bileti alabilirsiniz.

Bologna'da Yemek - Restoran - Ne Yenilir Ne İçilir?

Bologna'da asla aç kalmayacağınızı söyleyebiliriz. Neden mi?

Tümünü Göster

Bologna'da Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

İtalya içerisinde genelin mutabık kaldığı mutfak Akdeniz mutfağıdır, konum gereğiyle. Bunun yanında hamur işiyle araları iyi olan İtalyanlar bunu da yemeklerinde çok kullanırlar. Bologna kenti de İtalya içerisinde yemek kültürü oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir.

Özellikle soslarıyla ün yapmış Bologna kenti, dünyaca ünlü bir sosa sahiptir: Bolonez sos. Bu ürünü kullanarak yaptıkları Bolonez Soslu Makarna ise, belki de sosun kendisinden daha ünlüdür. Fakat buna Bolonez Soslu Makarna değil, Ragu adını vermişlerdir. Et olarak Mortodella adını verdikleri işlenmiş et ürünü olan ve domuz etinden elde edilen bir sosisleri vardır.

Bu tatları denemek için Bologna’ya gidecekseniz şimdiden afiyet olsun!  Ve hâlâ gitmek için bilet almadıysanız sitemiz üzerinden online uçak bileti satın alabilirsiniz.

Tümünü Göster

Bologna'da Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Bologna'da gezilip görülecek birçok yer var. İşte en çok gezilen yerlerin bir listesi!

Tümünü Göster

Bologna'da Gece Hayatı - Bar - Eğlence

İtalya içerisinde öğrencilerin en bol yaşadığı yerlerden biri de Bologna olduğu için buradaki gece hayatı oldukça renklidir ve çeşidin yanında ucuzluk da vardır. Via Zamboni ve Via Mascarella caddeleri ise gece hayatının yoğunlukta olduğu yerlerdendir.

Özellikle Via Zamboni içerisindeki pub kültürü gelişmiştir ve öğrenciler çoğunlukta bu caddeyi ve bu tarz pubları tercih etmektedirler.

Tümünü Göster

Bologna'da Alışveriş - Ne Alınır?

Sadece Bologna içerisinde değil, genel olarak İtalya’da AVM alışverişi yerine tercih edilen alışveriş biçimi dükkanlardan, mağazalardan alışveriş yapmaktır. Buna bağlı olarak alışveriş olaylarının hemen hemen hepsi şehir içerisindeki önemli caddelerde gerçekleşmektedir. Özellikle butik mağazalara, ev yapımı eşyalara ve dünyaca ünlü mağazalara ilgi duyan yerel halk ve turistler Bologna’da alışveriş konusunda kesinlikle zorluk yaşamıyorlar.

Peki Bologna’dan eve ne götürülür? Peynirleri ve şarapları ile ünlü olan Bologna şehrinde, belli başlı şarap satan mağazalara, şarküterilere uğradığınızda eve şahane tatlarla dönebilirsiniz. Bunun yanında yine Bologna içerisinde en popüler üretim ürünü ayakkabıdır. Hayran kalacağınız bu ayakkabıları almadan Bologna’dan ayrılmak akıl kârı olmayacaktır.

Bir çift ayakkabı almadan dönemeyeceğiniz Bologna’ya gitmek için web sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Via dell’Independenza Caddesi alışverişin nabzının tutulduğu yerdir. Dünyaca ünlü markalar, el yapımı yerel ürünler, kafeler ve restoranlar gibi hizmetinize sunulmuş birçok mağaza vardır. Via Farini, lüks mağazaların olduğu bir caddedir. Tarihi dokusu sebebiyle de çok ziyaretçi aldığı için genel olarak lüks ve ünlü mağazalar bu bölgede toplanmıştır. Via San Felice, yukarıda bahsettiğimiz ünlü ayakkabıların genel olarak satıldığı yer. Burada güzel yerel ayakkabıcıları bulabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezi içerisinde el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı birçok el tezgahı ve mağaza da bulunmaktadır.

Bologna içerisinde alışveriş yapacaksınız bilinen bazı büyük caddelerin izinden şehrin ara sokaklarına karışmaktan korkmamalısınız.


Bologna'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bologna'da cıvıl cıvıl geçen festivaller aşağıda yer alıyor!

Aşağıda yer alan tarihler ise Bologna'daki resmi tatil günleridir.

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Yortu – 6 Ocak
 • Özgürlük Yıldönümü – 25 Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Cumhuriyet Bayramı – 2 Haziran
 • Azizler Günü
 • Noel – 25 Aralık
Tümünü Göster

Bologna'da Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Festivallerin günleri, olan son tarihler dikkate alınarak hazırlanmıştır bu nedenle gitmeden önce, tercih ettiğiniz festivalin tarihini resmi internet sitelerinden bir kez daha kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Uçak biletleri önceden alındığında daha ucuza gelmektedir. Bologna için uçak biletinizi en az 40 gün önceden almanız tavsiyemizdir ve biletinizi alacak en uygun yer için sitemizi kullanabilirsiniz. Sitemiz üzerinden online uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Bologna'da Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Bologna'da konaklayabileceğiniz en güzel yerleri sizin için belirledik!

Tümünü Göster
Valencia