1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Tebriz Uçak Bileti

Tebriz Uçak Bileti

Tebriz hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

7 Eylül 2020 Pazartesi
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Tebriz Hakkında

Tebriz, İran sınırları içerisinde yer alan birçok yönden önemli bir şehirdir. Tebriz, siyasi olarak, İran’da ter alan Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin merkez şehri olma özelliğindedir. Önemli bir konumda yer alan Tebriz, İran topraklarının kuzeybatısında, Ermenistan ve Azerbaycan devletlerine yakın bir yerde bulunmaktadır. Nüfusu 2016 nüfus sayımına göre 1 milyon 560 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusun çoğunluğunu Azeri ve Türk nüfusu oluşturmaktadır. Azerbaycan etkisi İran sınırları içerisinde yer alan bu kentte oldukça fazladır. Halkın konuştuğu resmi dil dahi yoğun olarak Azericedir. Bunun yanında Farsça da Tebriz’de yoğun olarak konuşulan diller arasındadır. Şehrin ismi ise Teb (Farsça dilinde ateş) ve rız (Farsça dilinde akıtan anlamında) kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Tebriz kentini bu kadar önemli kılan bir özelliği, köklü ve oldukça hareketli tarihidir. Tarihte birçok önemli medeniyet Tebriz’e hakim olma mücadelesi içine girmiştir. Tebriz kentinin bir diğer önemli özelliği ise birçok alanda ilklerin şehri olmasıdır. İlk matbaa evi, ilk işitme engelliler okulu, ilk anaokulu, ilk ticaret odası ilk umumi kütüphane, ilk sinema salonu, ilk tiyatro ve ilk kadın derneği Tebriz’de kurulmuştur.

İlklerin şehri Tebriz’e gitmek için en uygun fiyata online uçak bileti arıyorsanız sitemizde bulabilir ve yine sitemizden uçak biletinizi temin edebilirsiniz.

Tebriz'deki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Tebriz’e ve çevresindeki beldelere uluslararası uçuş seferleri için hizmet vermekte olan bir havalimanı vardır o da Tebriz Uluslararası Havalimanı’dır. Bulunduğunuz şehrin havalimanı gidiş ve Tebriz Uluslararası Havalimanı varış noktası olan online uçak biletlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Tebriz Uluslararası Havalimanı

Tebriz Uluslararası Havalimanı, hem sivil hem de askeri kategoride yer alan bir havalimanıdır. Tebriz’in ve Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin dünyaya açılan yüzü bu havalimanıdır. Tebriz Uluslararası Havalimanı, Tebriz şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede yer almaktadır. Bu mesafeyi aşağıdaki vasıtalar aracılığıyla kat edebilirsiniz:

Taksi ile havalimanından şehir merkezine oldukça konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma imkanı Tebriz Havalimanı’nda bulunmadığından araç kiralamakla uğraşmak istemeyenlerin tek seçeneği taksi olmaktadır. Taksi ile şehir merkezine yaklaşık 9-10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Araç kiralamayı tercih ederek de havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı kendiniz sağlayabilirsiniz. Hertz gibi uluslararası araç kiralama ofislerinden veya yerel araç kiralama ofislerinden istediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. Tebriz Uluslararası Havalimanı’ndan Tebriz şehir merkezine giderken Azerbaijan Blvd yolunu takip ederseniz en kısa yoldan şehir merkezine ulaşmış olursunuz.

Tebriz'e Nasıl Gidilir?

Tebriz’e direkt uçuşu bulunan tek şehrimiz İstanbul’dur. İstanbul-Tebriz arası uçuş süresi ise sadece 30 dakika sürmektedir. Diğer şehirlerden ise bir veya iki aktarma yaparak Tebriz’e gidebilirsiniz. Tebriz’e uçak ile ulaşımda Türkiye-Tebriz arası sık sefer düzenleyen hava yolu şirketleri Türk Hava Yolları ve Iran Air Tours’u tercih edebilirsiniz.

Tebriz’e gitmek için her şey hazırsa, uçak biletinizi de online sistem üzerinden almayı tercih ederek zaman kaybetmeden yola düşme şansını yakalayabilirsiniz.

Tebriz'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Tebriz’de hakim olan iklim tipi yarı kurak karasal iklimdir. Bu iklimin özelliklerine göre, yaz ayları Tebriz’de oldukça sıcak geçer. En sıcak ay olan ağustos ayında sıcaklık ortalaması 33 derece civarındadır. Yağış ise yaz aylarında neredeyse hiç görülmez. Kış ayları ise karlı geçer. Tebriz’de dondurucu soğukların en fazla görüldüğü ay ise ocak ayıdır. Ocak ayında sıcaklık -14 dereceye kadar düşebilmektedir. Tebriz’e gitmek için sıcaklık ve yağış bakımından en ideal aylar mayıs-eylül ayları arasıdır.

Tebriz’e gitmek için en ideal aylarda, sizin için en ideal fiyatlı uçak biletleri sitemizde satın alacağınız zamanı bekliyor!

Tebriz'de Yemek - Restoran - Ne Yenilir Ne İçilir?

Tebriz mutfağı; Azerbaycan, Türk ve İran mutfaklarının harmanlanmış halidir. Online uçak biletinizi alıp Tebriz’e vardığınızda tatmanızı ısrarla tavsiye ettiğimiz lezzetler şunlardır:

Tümünü Göster

Tebriz'de Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Tebriz yemeklerini görünce iştahınız açıldıysa, iştahınızı hiç kaybetmeden Tebriz online uçak biletinizi sitemizden hızlıca alın ve Tebriz yemeklerini doğduğu yerde tatma zevkini yaşayın! Tebriz’e gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı restoranlar ise şunlardır:

Tümünü Göster

Tebriz'de Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Tüm güzelliğiyle saklı cennet Tebriz sizin onu keşfetmenizi bekliyor! Tebriz’i keşfe çıkmak için ise tek yapmanız gereken sitemize girip online uçak bileti almak! Tebriz’e gittiğinizde mutlaka görmenizi istediğimiz, Tebriz’in önemli yerleri ise şuralardır:

Tümünü Göster

Tebriz'de Gece Hayatı - Bar - Eğlence

İran’da sıkı şeriat kuralları uygulandığından, Tebriz’de canlı ir gece hayatı yoktur. Tebriz’de yaşayan genç nüfus genellikle kafe tarzı yerlerde eğlenmektedir. Tebriz’e gittiğinizde uğrayabileceğiniz kafeler ise şuralardır:

Tümünü Göster

Tebriz'de Alışveriş - Ne Alınır?

Tebriz’de alışveriş için ara sokaklarda yer alan hediyelik eşya dükkanlarını veya yukarıda gezilecek yerlerde bahsettiğimiz Tebriz Çarşısı'nı ziyaret edebilirsiniz. Tebriz seyahatinizi gerçekleştirmek için daha neyi bekliyorsunuz? Hemen Tebriz varışlı online uçak biletinizi sitemizden alın ve seyahatiniz için valizinizi hazırlamaya başlayın!

Tebriz'deki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Tebriz'in festival ve kutlamaları da diğer şehirler gibi renk renk geçmektedir. Vatandaşlar kutlamaları iple çekmekte, bu sırada da etkinlikler yapmaktadırlar. Festivaller için gidecekseniz 1-2 hafta öncesinden giderek etkinliklere de şahit olabilirsiniz.

Tümünü Göster

Tebriz'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Tebriz’de canlı bir gece hayatı yoktur ve alkol kullanımı kentte yasaktır. Tebriz’de petrol fazla olduğundan taksi ücretleri pahalı değildir. Bu nedenle şehirde pahalılığından çekinmeden taksi ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tebriz'de Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Tebriz seyahatiniz için her şeyi hazırladıysanız Tebriz’e ulaşımınızı uçakla yapmayı tercih edebilirsiniz. Uçakla hem daha kısa sürede hem de hiç yorulmadan Tebriz’e ulaşabilirsiniz. Uçakla Tebriz’e gitmeye karar verdiyseniz online uçak biletinizi sitemizden alabilirsiniz. Tebriz’de konaklamak için fazla bir otel seçeneği olmasa da size tavsiyemiz olan şu yerlerden birini tercih edebilirsiniz:

Tümünü Göster
Valencia