1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Tebriz Uçak Bileti

Tebriz Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:34
  1. Tebriz Çarşısı
  2. Tebriz Kalesi
  3. Azerbaycan Müzesi
  4. Mescid-i Kabud

1. Tebriz Çarşısı

Tebriz Çarşısı veya diğer adıyla Kapalı Çarşı, Orta Doğu bölgesinin en gösterişli ve en büyük çarşısı olma özelliğindedir. Birçok pazarın kurulduğu ve gün içerisinde insanlarla dolup taşan Kapalı Çarşı, mimarisiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Tavanı kubbe şeklinde ve duvarları ise özel işlemelerle süslenmiş olan Tebriz Çarşısı’nı Tebriz’e gittiğinizde mutlaka gezip görmelisiniz.

Tebriz Çarşısı

2. Tebriz Kalesi

Tebriz Kalesi, oldukça köklü bir tarihi olan ve birçok medeniyet görmüş olan Tebriz’deki en eski yapıdır. Bu devasa büyüklükteki kale, 14. yüzyılda Rusya topraklarındaki medeniyetlere karşı korunma amacıyla inşa edilmiş; daha sonra ise Tebriz topraklarında suç işleyenlerin cezalandırıldığı, asıldığı yer haline gelmiştir. Tebriz’in köklü tarihinden kalan en eski yapı Tebriz Kalesi’ni şehre gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Tebriz Kalesi

3. Azerbaycan Müzesi

Azerbaycan Müzesi, İran’da olan ama Azerilerin yoğunlukta olduğu Tebriz’de yapılan arkeolojik kazılarda bulunan ve Azeri tarihine, kültürüne ait olan eşyaların sergilendiği müzedir. 1958 senesinde kurulmuş olan bu müze, yerel halkın tarihini ve kültürünü bilmek, tanımak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken ilk yerdir.

Azerbaycan Müzesi

4. Mescid-i Kabud

Mescid-i Kabud veya diğer adıyla Gök Mescidi, şehrin tarihi mimarisini yansıtan önemli yapılardan biridir. 15. yüzyılda yapılmış olan Gök Mescid, zaman içerisinde çok hasar görmüş olsa da restore edilmiş ve yeniden ibadete açılmıştır. Mescidin içini ve dışını süsleyen süslü mozaikleri, çinileri gördüğünüzde siz de hayran kalacaksınız.

Mescid-i Kabud

Tebriz hakkında daha fazla şey keşfet!

Tebriz'deki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Tebriz'deki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Tebriz'in festival ve kutlamaları da diğer şehirler gibi renk renk geçmektedir. Vatandaşlar kutlamaları iple çekmekte, bu sırada da etkinlikler yapmaktadırlar. Festivaller için gidecekseniz 1-2 hafta öncesinden giderek etkinliklere de şahit olabilirsiniz.

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Tebriz Uçak Bileti