1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Tebriz Uçak Bileti

Tebriz Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:19
  1. Tebriz Çarşısı
  2. Tebriz Kalesi
  3. Azerbaycan Müzesi
  4. Mescid-i Kabud

1. Tebriz Çarşısı

Tebriz Çarşısı veya diğer adıyla Kapalı Çarşı, Orta Doğu bölgesinin en gösterişli ve en büyük çarşısı olma özelliğindedir. Birçok pazarın kurulduğu ve gün içerisinde insanlarla dolup taşan Kapalı Çarşı, mimarisiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Tavanı kubbe şeklinde ve duvarları ise özel işlemelerle süslenmiş olan Tebriz Çarşısı’nı Tebriz’e gittiğinizde mutlaka gezip görmelisiniz.

Tebriz Çarşısı

2. Tebriz Kalesi

Tebriz Kalesi, oldukça köklü bir tarihi olan ve birçok medeniyet görmüş olan Tebriz’deki en eski yapıdır. Bu devasa büyüklükteki kale, 14. yüzyılda Rusya topraklarındaki medeniyetlere karşı korunma amacıyla inşa edilmiş; daha sonra ise Tebriz topraklarında suç işleyenlerin cezalandırıldığı, asıldığı yer haline gelmiştir. Tebriz’in köklü tarihinden kalan en eski yapı Tebriz Kalesi’ni şehre gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Tebriz Kalesi

3. Azerbaycan Müzesi

Azerbaycan Müzesi, İran’da olan ama Azerilerin yoğunlukta olduğu Tebriz’de yapılan arkeolojik kazılarda bulunan ve Azeri tarihine, kültürüne ait olan eşyaların sergilendiği müzedir. 1958 senesinde kurulmuş olan bu müze, yerel halkın tarihini ve kültürünü bilmek, tanımak isteyenlerin ziyaret etmesi gereken ilk yerdir.

Azerbaycan Müzesi

4. Mescid-i Kabud

Mescid-i Kabud veya diğer adıyla Gök Mescidi, şehrin tarihi mimarisini yansıtan önemli yapılardan biridir. 15. yüzyılda yapılmış olan Gök Mescid, zaman içerisinde çok hasar görmüş olsa da restore edilmiş ve yeniden ibadete açılmıştır. Mescidin içini ve dışını süsleyen süslü mozaikleri, çinileri gördüğünüzde siz de hayran kalacaksınız.

Mescid-i Kabud

Daha Fazlasını Keşfet!

Tebriz Nerede Yenir

Tebriz Nerede Yenir

Tebriz yemeklerini görünce iştahınız açıldıysa, iştahınızı hiç kaybetmeden Tebriz online uçak biletinizi sitemizden hızlıca alın ve Tebriz yemeklerini doğduğu yerde tatma zevkini yaşayın! Tebriz’e gittiğinizde tercih edebileceğiniz bazı restoranlar ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tebriz Otel Tavsiye

Tebriz Otel Tavsiye

Tebriz seyahatiniz için her şeyi hazırladıysanız Tebriz’e ulaşımınızı uçakla yapmayı tercih edebilirsiniz. Uçakla hem daha kısa sürede hem de hiç yorulmadan Tebriz’e ulaşabilirsiniz. Uçakla Tebriz’e gitmeye karar verdiyseniz online uçak biletinizi sitemizden alabilirsiniz. Tebriz’de konaklamak için fazla bir otel seçeneği olmasa da size tavsiyemiz olan şu yerlerden birini tercih edebilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tebriz'deki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Tebriz'deki Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Tebriz'in festival ve kutlamaları da diğer şehirler gibi renk renk geçmektedir. Vatandaşlar kutlamaları iple çekmekte, bu sırada da etkinlikler yapmaktadırlar. Festivaller için gidecekseniz 1-2 hafta öncesinden giderek etkinliklere de şahit olabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tebriz'de Alışveriş - Ne Alınır?

Tebriz'de Alışveriş - Ne Alınır?

Tebriz’de alışveriş için ara sokaklarda yer alan hediyelik eşya dükkanlarını veya yukarıda gezilecek yerlerde bahsettiğimiz Tebriz Çarşısı'nı ziyaret edebilirsiniz. Tebriz seyahatinizi gerçekleştirmek için daha neyi bekliyorsunuz? Hemen Tebriz varışlı online uçak biletinizi sitemizden alın ve seyahatiniz için valizinizi hazırlamaya başlayın!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tebriz Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Tebriz Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

İran’da sıkı şeriat kuralları uygulandığından, Tebriz’de canlı ir gece hayatı yoktur. Tebriz’de yaşayan genç nüfus genellikle kafe tarzı yerlerde eğlenmektedir. Tebriz’e gittiğinizde uğrayabileceğiniz kafeler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tebriz Ne Yenir?

Tebriz Ne Yenir?

Tebriz mutfağı; Azerbaycan, Türk ve İran mutfaklarının harmanlanmış halidir. Online uçak biletinizi alıp Tebriz’e vardığınızda tatmanızı ısrarla tavsiye ettiğimiz lezzetler şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tebriz'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Tebriz'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Tebriz’de hakim olan iklim tipi yarı kurak karasal iklimdir. Bu iklimin özelliklerine göre, yaz ayları Tebriz’de oldukça sıcak geçer. En sıcak ay olan ağustos ayında sıcaklık ortalaması 33 derece civarındadır. Yağış ise yaz aylarında neredeyse hiç görülmez. Kış ayları ise karlı geçer. Tebriz’de dondurucu soğukların en fazla görüldüğü ay ise ocak ayıdır. Ocak ayında sıcaklık -14 dereceye kadar düşebilmektedir. Tebriz’e gitmek için sıcaklık ve yağış bakımından en ideal aylar mayıs-eylül ayları arasıdır.

Tebriz’e gitmek için en ideal aylarda, sizin için en ideal fiyatlı uçak biletleri sitemizde satın alacağınız zamanı bekliyor!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tebriz Hakkında

Tebriz Hakkında

Tebriz, İran sınırları içerisinde yer alan birçok yönden önemli bir şehirdir. Tebriz, siyasi olarak, İran’da ter alan Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin merkez şehri olma özelliğindedir. Önemli bir konumda yer alan Tebriz, İran topraklarının kuzeybatısında, Ermenistan ve Azerbaycan devletlerine yakın bir yerde bulunmaktadır. Nüfusu 2016 nüfus sayımına göre 1 milyon 560 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusun çoğunluğunu Azeri ve Türk nüfusu oluşturmaktadır. Azerbaycan etkisi İran sınırları içerisinde yer alan bu kentte oldukça fazladır. Halkın konuştuğu resmi dil dahi yoğun olarak Azericedir. Bunun yanında Farsça da Tebriz’de yoğun olarak konuşulan diller arasındadır. Şehrin ismi ise Teb (Farsça dilinde ateş) ve rız (Farsça dilinde akıtan anlamında) kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Tebriz kentini bu kadar önemli kılan bir özelliği, köklü ve oldukça hareketli tarihidir. Tarihte birçok önemli medeniyet Tebriz’e hakim olma mücadelesi içine girmiştir. Tebriz kentinin bir diğer önemli özelliği ise birçok alanda ilklerin şehri olmasıdır. İlk matbaa evi, ilk işitme engelliler okulu, ilk anaokulu, ilk ticaret odası ilk umumi kütüphane, ilk sinema salonu, ilk tiyatro ve ilk kadın derneği Tebriz’de kurulmuştur.

İlklerin şehri Tebriz’e gitmek için en uygun fiyata online uçak bileti arıyorsanız sitemizde bulabilir ve yine sitemizden uçak biletinizi temin edebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Tebriz Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz