1. Anasayfa
 2. Şırnak Uçak Bileti

Şırnak Uçak Bileti

Şırnak Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Şırnak Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Şırnak’a İstanbul ve Ankara şehirlerinden direkt uçuş mevcuttur. Diğer şehirlerden ise bir aktarma yaparak Şırnak’a gidebilirsiniz. Yurt dışından ise bir veya iki aktarma yaparak Şırnak’a gidebilirsiniz. Şırnak’a en çok uçuşu olan hava yolları ise Türk Hava Yolları’dır. İstanbul ile Şırnak arası direkt uçuş ortalama 2 saat 10 dakika sürmektedir. Akara ile Şırnak arası direkt uçuş ise ortalama 1 saat 40 dakika sürmektedir. Hızlı bir şekilde Şırnak’a gitmek için online uçak biletinizi alabilirsiniz, online uçak biletinizi hızlı bir şekilde almak için ise sitemizi tercih edebilirsiniz.

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Şırnak’a Nasıl Gidilir?
 2. Şırnak’taki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Şırnak’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Şırnak Hakkında
 5. Şırnak Ne Yenir?
 6. Şırnak Nerede Yenir
 7. Şırnak Gezilecek Yerler
 8. Şırnak Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Şırnak’ta Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Şırnak'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Şırnak'ta Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Şırnak Otel Tavsiye

Şırnak’taki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Şırnak’a ve çevresindeki bölgelere Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı hizmet vermektedir.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı, sivil kategoride bir havalimanıdır. 2013 yılında inşa edilmiş olan bu havalimanının yolcu trafiği çevresindeki havalimanlarına göre yoğundur. Sadece 2017 yılında 341 bin kişi Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’nı ziyaret etmiştir. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı, Cizre ilçesinde Mardin-Şırnak Yolu üzerinde yer almaktadır. Şırnak şehir merkezine yaklaşık 59 kilometre uzaklıkta olan bu havalimanı, Cizre ilçesinin merkezine ise 10 kilometre uzaklıktadır. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ise iki vasıta mevcuttur:

Servis minibüsleri ile Cizre ilçesine gidebilir, oradan Şırnak otobüslerine binerek şehir merkezine gidebilirsiniz. Cizre’ye giden minibüslerin fiyatı ise 12 liradır.

Taksi ile şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine ulaşımınızda ortalama 70 lira ücret ödemek durumundasınız.

Şırnak’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Şırnak’ta karasal iklimin özellikleri hüküm sürmektedir. Şırnak’ta kış ayları çetin geçmektedir. En soğuk olduğu ay ise Ocak ayıdır. Bu ayda sıcaklık -15 dereceye kadar düşmektedir. Yaz ayları ise sıcak ve kurak şekilde geçmektedir. En sıcak olduğu ay temmuz ayıdır. Bu ayda sıcaklık 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Yağış ise yaz aylarında azdır, diğer mevsimlerde çoğunlukla yağış görülmektedir. Şırnak’a gitmek için en ideal aylar ise yaz aylarıdır. Tabi ki siz bu ideal ayların dışında her dönemde ucuza uçak biletinizi sitemizde bulabilirsiniz.

Şırnak Hakkında

Şırnak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehrimizdir. İki ülkeye komşu olması nedeniyle önemli bir şehirdir. Şırnak’ın komşu şehirleri ise kuzeyden Siirt ve Van, doğudan Hakkari ve batıdan Mardin şehirleridir. Doğu tarafından ise Suriye ve Irak şehirleri ile komşu konumda bulunmaktadır. Şırnak şehrinin ismi Şehr-i Nuh’tan gelmektedir. Nuh’un tufandan sonra gelip yerleşmiş olduğu ilk şehir olarak kabul edilen bu bölgeye bu nedenle Şehr-i Nuh ismi verilmiştir. Daha sonra ise telaffuz ile şehrin ismi değişmeye başlamış; Şernah, Şırnek ve daha sonra ise Şırnak ismini almıştır. Nuh’un Şehri, Şırnak’a ucuz uçak biletlerini sitemizde bulabilirsiniz. Türkiye’nin en kalabalık 43. şehri olma özelliğindeki Şırnak’ın güncel olarak nüfusu 530 bindir. Şırnak birçok doğa güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Cudi Dağı, Faraşin Yaylası ve Habur Akarsu’yu bu doğa güzelliklerin başında yer almaktadır. Şırnak tarihte de önemli bir şehir olmuştur ve birçok medeniyetin başkentini sınırları içerisinde bulundurmuştur. Babiller, Medler, Asurlar, Emeviler ve Abbasiler gibi tarihteki önemli medeniyetler Şırnak’a egemen olmuşlardır. Şırnak, 1990 yılında ise vilayet olmuştur. Şırnak’ın takma adı ise Efsanelerin Şehri’dir. Nuh Tufanının Şırnak şehrinde bittiği ve Nuh’un gemisinin Cudi Dağı’nda bulunduğu söylenmektedir. Cudi Dağı ise Şırnak’ın şehir simgesidir. Şırnak’ta 2008 yılında kurulmuş olan Şırnak Üniversitesi bulunmaktadır. Şehrin ekonomisi ise yoğun olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 

Efsanelerin şehri Şırnak’ın birçok efsanesini Şırnak’ta dinleyebilmeniz için ucuza Şırnak uçak biletleri sitemizde sizi bekliyor!

Şırnak Ne Yenir?

Şırnak yöresine has birçok lezzet bulunmaktadır. Şırnak’ta tatmanız gereken lezzetler ve uğrayabileceğiniz en iyi restoranlar ise şunlardır:

Kutlık

Kutlık

Kutlık, Şırnak’a özgü içli köfteye benzeyen bir lezzettir. Kutlık, bulgur ve yarma ile hazırlanan hamura şekil verilip içerisine soğanlı ve kıymalı harç konularak yapılıyor. Şırnak’a gittiğinizde kutlık yemeğinin tadına bakmanızı öneririz.

Serbidev

Serbidev

Serbidev, pilava benzeyen bir lezzettir. Bildiğimiz pilavdan farkı ise yarma ile yapılıyor ve içerisine çökelek katılıyor olmasıdır. Piştikten sonra ise üzerine pul biber ve tereyağı konularak servis ediliyor.

Hekeheşandi

Hekeheşandi

Hekeheşandi, Şırnak’ta ana yemek olarak tercih edebileceğiniz bir lezzettir. Şırnak’a özgü bir köfte olan hekeheşandi, bildiğimiz köfteden farklı olarak içerisine pirinç konularak hazırlanıyor. 

Bırınzer

Bırınzer

Bırınzer, Şırnak’ta tatlı yemek istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir lezzettir. Bu tatlının ana malzemeleri ise bal, zerdeçal ve pirinçtir. Şırnak ziyaretinizde bırınzer tatlısını tatmanızı öneririz.

Bu lezzetlerin dışında Şırnak’a gittiğinizde fıreydin, suryaz ve kipenin de tadına bakabilirsiniz.

Şırnak Nerede Yenir

Şırnak'a gittiğinizde bu şehrin en meşhur yemeklerini tadabileceğiniz ünlü restoranları sizler için araştırdık. Şırnak'ta hangi restoranlara gidilir? Birlikte göz atalım:

1. Cudi Restaurant

Cudi Restaurant

Cudi Restaurant, Şırnak’a gelenlerin sıklıkla tercih ettiği bir restorandır. Özellikle Cudi Dağı’na bakan manzarası ile ziyaretçileri kendine çeken Cudi Restaurant, yemekler konusunda da oldukça başarılı. Cudi Restaurant, Merkez ilçesine bağlı Cizre Caddesi üzerinde yer almaktadır. 

2. İnci Restaurant

İnci Restaurant

İnci Restaurant, lezzetli Şırnak yemeklerini yemek istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir restorandır. İnci Restaurant, Mardin Şırnak Yolu üzerinde yer almaktadır.

Şırnak’a gitmek ve Şırnak lezzetlerini tatmak için hızlı ve güvenilir şekilde ucuza uçak biletinizi sitemizden alabilirsiniz.

Şırnak Gezilecek Yerler

Şırnak’a gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler ise şuralardır:

Cizre Kalesi

Cizre Kalesi

Cizre Kalesi, Şırnak’ta bulunan tarihi bir kaledir. Dicle Nehri kenarında bulunan bu kalenin Roma ve Bizans dönemlerinden kaldığı tahmin edilmektedir. Cizre Kalesi, Cizre ilçesine bağlı Dicle Mahallesi üzerinde yer almaktadır.

Yılmaz Güney Parkı

Yılmaz Güney Parkı

Yılmaz Güney Parkı, hem Şırnak’ın doğasının tadını çıkarabileceğiniz hem de park içinde bulunan mekanlarda keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Yılmaz Güney Parkı, Silopi ilçesine bağlı Nuh Mahallesi üzerinde yer almaktadır.

Cudi Dağı

Cudi Dağı

Cudi Dağı, Kur’an-ı Kerim’de Nuh’un gemisinin oturduğu yer olarak geçmektedir. Efsanelerin dağı olan Cudi Dağı’nı Şırnak’a gittiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz. Cudi Dağı, Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer almaktadır.

Kırmızı Medrese

Kırmızı Medrese

Kırmızı Medrese, ne zaman yapıldığı beli olmayan önemli bir tarihi mimaridir. Kırmızı Medrese, Cizre ilçesine bağlı Dağ Kapı Mahallesi üzerinde yer almaktadır.

Birçok efsaneye konu olan Cudi Dağı’nı görmek için online uçak biletinizi sitemizden alabilirsiniz.

Şırnak Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Şırnak’ın gece hayatı canlı değildir, bunda nüfusunun az olmasının büyük etkisi vardır. Şırnak’ta uğrayabileceğiniz bazı eğlence mekanları ise şuralardır:

1. Big Yellow Taxi Benzin Cafe

Big Yellow Taxi Benzin Cafe

Big Yellow Taxi Benzin Cafe, Şırnak’ta genç nüfusun tercih ettiği kafelerden biridir. Big Wellow Taxi Benzin Cafe, Merkez ilçesine bağlı Nujin Caddesi üzerinde yer almaktadır.

2. Tado World

Tado World

Tado World, şık bir kafedir ve Şırnak’ta sıklıkla tercih edilen kafelerden biridir. Tado World, Merkez ilçesine bağlı Mardin Şırnak Yolu üzerinde yer almaktadır.

Şırnak’ta Alışveriş - Ne Alınır?

Şırnak’ta alışveriş yapmak istiyorsanız Şırnak AVM ve Fatih AVM’yi ziyaret edebilirsiniz. Şırnak’tan sevdikleriniz için takı ve dokuma kilim alabilirsiniz.

Şırnak'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

1. Uludere Gençlik ve Huzur Festivali

Uludere Gençlik ve Huzur Festivali

Şırnak'ta Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Şırnak terörle mücadele eden şehirlerimizden biridir. Bu nedenle Şırnak’a gittiğinizde sık sık silah sesi duyabilirsiniz ve mahallelerde güvenlik için gezen askerleri görebilirsiniz. Şırnak’a gittiğinizde ayrıca Cudi Dağı ile ilgili birçok efsane de duyabilirsiniz.

Şırnak Otel Tavsiye

Şırnak’ta çok fazla konaklama seçeneği bulunmamaktadır. Konaklayabileceğiniz en iyi oteller ise şunlardır:

1. Şehr-i Nuh Otel

Şehr-i Nuh Otel

Şehr-i Nuh Otel, 4 yıldızlı bir oteldir. Spa ve havuz hizmetleri de bulunan bu otel, Merkez ilçesine bağlı Bahçelievler Mahallesi üzerinde yer almaktadır. Şehr-i Nuh Otel, Şırnak’ın şehir merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu otelin bir gecelik ücreti ise ortalama 330 liradır.

2. Divan Cizre Otel

Divan Cizre Otel

Divan Cizre Otel, Şırnak’ta tercih edebileceğiniz bir diğer oteldir. 5 yıldızlı bir otel olan Divan Cizre Otel, spa ve havuz hizmetleri de sunmaktadır. Cizre ilçesine bağlı Konak Mahallesi üzerinde yer almaktadır ve Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na arabayla 35 dakikalık uzaklıktadır. Bu otelin bir gecelik ücreti ise ortalama 530 liradır.

Şırnak’ta kalacağınız otelinizi seçikten sonra, ucuza uçak biletinizi sitemizden alabilir ve Şırnak’a seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Valencia