1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Quebec City Uçak Bileti

Quebec Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
  1. Old City
  2. Quebec Duvarları
  3. Lower Town
  4. Saint Anne Beaupre Tapınağı
  5. Montmorency Fall’s Parkı

1. Old City

Old City, Kanada ve Kuzey Amerika bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Old City, eski Quebec şehridir. Upper Town adıyla da anılan bu şehir Quebec’in tam tepesinde bulunmaktadır. Bu bölgenin Fransızlar tarafından kolanizasyon çalışmalarıyla ele geçirilmesinin başlangıcı Old City’nin keşfine dayanır yani ıısacası kolonileşme dediğimiz olay bu şehirde başlamıştır. Burası UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ne de adını yazdırmıştır. Quebec’i Quebec yapan yerdir ve etrafındaki surlar sayesinde kazandığı ünü vardır. Aynı zamanda giriş kısmında şehrin silüeti olarak bahsettiğimiz ve Quebec denildiğinde akla ilk gelen mimari yapıyı yani Château Frontenac’ı da muhafaza etmektedir. Oldukça narin ve bir havası vardır Eski Quebec’in. Tresor Caddesi ise Eski Quebec’in sanat sokağıdır denilebilir. Efsanevi mimarisi dışında kendi sanatsal değerlerini taşıyan bu sokak atlı arabaları, sokak eğlenceleri ve sokak sanatçılarıyla adeta parlayan bir yıldızdır. Tarihi dokuyla modern sanatın birleşimi bu yeri görmeden Quebec City’den ayrılmak ise pişmanlık sebebidir.

Old City

2. Quebec Duvarları

Quebec Duvarları, şehrin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerindendir. Kuzey Amerika’nın etrafı surlarla çevirili tek şehrinin Quebec olduğunu söylemiştik. Bu unvanı ona kazandıran bu duvarlara Quebec Duvarları denmektedir ve bu surlar Old City boydan boya çevrelemektedir. 19. yy’da bir kısmı yıkılan bu duvarın ise büyük bir kısmı hâlâ durmaktadır. Toplam 4.5 kilometredir. Bir de bu duvarın ihtişamını artıran kaleleri, kuleleri ve yıldız şeklindeki kalesi vardır ki gerçekten görülmeden gidilmemesi gereken ikinci bir yerdir. Aynı zamanda Quebec duvarlarının üzerinde yürünebilmektedir bu da şahane manzarayı izleyebilmeniz için güzel bir yöntemdir.

Quebec Duvarları

3. Lower Town

Lower Town, şehrin tarihini öğrenmek açısından önemli bir yerdir. 1873 yılında kaçak insanların girmesini engellemek adına Umut Duvarı inşa edilmiştir. Bu kapı Lower Town (Aşağı Şehir) ve Upper Town’ı (Yukarı Şehir) birbirinden ayırmaktadır. Lower Town, tarihi konutları, tüccarları ve esnaflarıyla Eski Quebec’in içinde bir yerlerde yaşamaktadır. Quebecois, Rue St. Paul ve Quartier Petit Champlein gibi dar sokaklardan oluşan ve tüm esnafı içinde bulunduran Lower Town, Quebec’in hem oldukça narin hem de sağlam tarihi dokusunu oluşturur. Lower Town aynı zamanda K. Amerika’nın en eski taş kilisesi olan Notre Dame des Victories’e de ev sahipliği yapar.

Lower Town

4. Saint Anne Beaupre Tapınağı

Saint Anne Beaupre Tapınağı, şehrin manevi açıdan önemli yerlerindendir. Bu türbe Kuzey Amerika’daki en eski hac merkezlerinden biridir. Yapı içinde oldukça güzel bir Saint Anne heykeli ve Marvel Bazilikası (neo-roma tarzı) bulunmaktadır. Buranın aurası ve sakinliği o kadar güçlüdür ki sadece ibadet için değil günün farklı zamanlarında insanlar buraya iç huzuru yakalamaya da gelmektedir. Aynı zamanda zamanında hasta ve engelli birçokları için burası şifa yuvası olmuştur.

Saint Anne Beaupre Tapınağı

5. Montmorency Fall’s Parkı

Montmorency Fall’s Parkı, Şelalesi ile ünlü bir doğa parkıdır ve bu şelale Niagara’dan 30 metre daha yüksektir. Bu doğa harikasına ölmeden önce bir kez bakmalısınız! Şelaleyi gezmeye gittiğinizde içinizin huzurla kaplandığını hissedeceksiniz.

Montmorency Fall’s Parkı

Quebec hakkında daha fazla şey keşfet!

Quebec City'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Quebec City'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Quebec City'de önemli günler nelerdir, sizin için listeledik. Quebec City ziyaretinizde hangi festivaller ve etkinliklerin olduğuna buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Quebec City Uçak Bileti