1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Quebec City Uçak Bileti

Quebec Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Old City
  2. Quebec Duvarları
  3. Lower Town
  4. Saint Anne Beaupre Tapınağı
  5. Montmorency Fall’s Parkı

1. Old City

Old City, Kanada ve Kuzey Amerika bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Old City, eski Quebec şehridir. Upper Town adıyla da anılan bu şehir Quebec’in tam tepesinde bulunmaktadır. Bu bölgenin Fransızlar tarafından kolanizasyon çalışmalarıyla ele geçirilmesinin başlangıcı Old City’nin keşfine dayanır yani ıısacası kolonileşme dediğimiz olay bu şehirde başlamıştır. Burası UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ne de adını yazdırmıştır. Quebec’i Quebec yapan yerdir ve etrafındaki surlar sayesinde kazandığı ünü vardır. Aynı zamanda giriş kısmında şehrin silüeti olarak bahsettiğimiz ve Quebec denildiğinde akla ilk gelen mimari yapıyı yani Château Frontenac’ı da muhafaza etmektedir. Oldukça narin ve bir havası vardır Eski Quebec’in. Tresor Caddesi ise Eski Quebec’in sanat sokağıdır denilebilir. Efsanevi mimarisi dışında kendi sanatsal değerlerini taşıyan bu sokak atlı arabaları, sokak eğlenceleri ve sokak sanatçılarıyla adeta parlayan bir yıldızdır. Tarihi dokuyla modern sanatın birleşimi bu yeri görmeden Quebec City’den ayrılmak ise pişmanlık sebebidir.

Old City

2. Quebec Duvarları

Quebec Duvarları, şehrin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerindendir. Kuzey Amerika’nın etrafı surlarla çevirili tek şehrinin Quebec olduğunu söylemiştik. Bu unvanı ona kazandıran bu duvarlara Quebec Duvarları denmektedir ve bu surlar Old City boydan boya çevrelemektedir. 19. yy’da bir kısmı yıkılan bu duvarın ise büyük bir kısmı hâlâ durmaktadır. Toplam 4.5 kilometredir. Bir de bu duvarın ihtişamını artıran kaleleri, kuleleri ve yıldız şeklindeki kalesi vardır ki gerçekten görülmeden gidilmemesi gereken ikinci bir yerdir. Aynı zamanda Quebec duvarlarının üzerinde yürünebilmektedir bu da şahane manzarayı izleyebilmeniz için güzel bir yöntemdir.

Quebec Duvarları

3. Lower Town

Lower Town, şehrin tarihini öğrenmek açısından önemli bir yerdir. 1873 yılında kaçak insanların girmesini engellemek adına Umut Duvarı inşa edilmiştir. Bu kapı Lower Town (Aşağı Şehir) ve Upper Town’ı (Yukarı Şehir) birbirinden ayırmaktadır. Lower Town, tarihi konutları, tüccarları ve esnaflarıyla Eski Quebec’in içinde bir yerlerde yaşamaktadır. Quebecois, Rue St. Paul ve Quartier Petit Champlein gibi dar sokaklardan oluşan ve tüm esnafı içinde bulunduran Lower Town, Quebec’in hem oldukça narin hem de sağlam tarihi dokusunu oluşturur. Lower Town aynı zamanda K. Amerika’nın en eski taş kilisesi olan Notre Dame des Victories’e de ev sahipliği yapar.

Lower Town

4. Saint Anne Beaupre Tapınağı

Saint Anne Beaupre Tapınağı, şehrin manevi açıdan önemli yerlerindendir. Bu türbe Kuzey Amerika’daki en eski hac merkezlerinden biridir. Yapı içinde oldukça güzel bir Saint Anne heykeli ve Marvel Bazilikası (neo-roma tarzı) bulunmaktadır. Buranın aurası ve sakinliği o kadar güçlüdür ki sadece ibadet için değil günün farklı zamanlarında insanlar buraya iç huzuru yakalamaya da gelmektedir. Aynı zamanda zamanında hasta ve engelli birçokları için burası şifa yuvası olmuştur.

Saint Anne Beaupre Tapınağı

5. Montmorency Fall’s Parkı

Montmorency Fall’s Parkı, Şelalesi ile ünlü bir doğa parkıdır ve bu şelale Niagara’dan 30 metre daha yüksektir. Bu doğa harikasına ölmeden önce bir kez bakmalısınız! Şelaleyi gezmeye gittiğinizde içinizin huzurla kaplandığını hissedeceksiniz.

Montmorency Fall’s Parkı

Daha Fazlasını Keşfet!

Quebec Nerede Yenir

Quebec Nerede Yenir

Quebec uçak biletinizi aldınız mı? Eğer uçak biletiniz hazırsa ve Quebec’te ne yiyeceğinize karar verdiyseniz size önerimiz olan restoranlardan bahsetmek isteriz. Quebec City'nin ünlü ve en çok tercih edilen restoranlarını sizin için araştırdık. Size önerimiz olan Quebec restoranları şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Quebec Otel Tavsiye

Quebec Otel Tavsiye

Quebec City’de kalabileceğiniz 300’den fazla lüks ya da ekonomik otel mevcuttur. Şehir merkezine yakın olan otelleri ya da gezeceğiniz yerlere yakın olan otelleri tercih edebilirsiniz. Quebec uçak biletinizi aldınız mı? Eğer henüz almadıysanız hiç endişelenmeyin! Çünkü Quebec varışlı uçak biletiniz en ucuz haliyle sitemizde sizi bekliyor! Quebec’e gittiğinizde konaklamanız için size önerimiz olan oteller ise şu şekildedir:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Quebec City'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Quebec City'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Quebec City'de önemli günler nelerdir, sizin için listeledik. Quebec City ziyaretinizde hangi festivaller ve etkinliklerin olduğuna buradan bakabilirsiniz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Quebec City'de Alışveriş - Ne Alınır?

Quebec City'de Alışveriş - Ne Alınır?

Quebec City'de alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Sizi içine çekecek harika sokaklara sahip bu şehirde alışveriş merkezlerinin yanı sıra küçük butik mağazalar da bulunur. Alışveriş konusunda canlı ve aktif bir şehir olan Quebec City'nin Rue Saint-Paul Caddesi'nde 400 yıllık eski butik dükkanlar vardır. Ayrıca sanat galerileri ve antika dükkanları ile kentin cazibe noktalarından biridir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Quebec Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Quebec Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Quebec’in gece hayatı oldukça hareketli ve renklidir. Özellikle pub barlar ve lounge barlardan oluşan mekanları, ziyaretçilerine tüm geceyi dolu dolu yaşamasına imkan tanımaktadır. Üstelik lezbiyen ve gay bar bile bulabileceğiniz ender yerlerdendir. Ucuza uçak biletinizi online olarak hiç zaman kaybetmeden aldıysanız size önerimiz olan şu mekanlara bir göz atmanızı isteriz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Quebec Ne Yenir?

Quebec Ne Yenir?

Yazının başında bahsettiğimiz gibi Quebec, Kanada toprakları üzerinde olmasına ve yerleşik bir kültür tarafından çevrelenmiş olsa da en nihayetinde bir Fransız kolonisi olarak kurulmuştur. Fransız kültürünün gücünden olsa gerek yemek kültürü Amerikan yemek kültüründen neredeyse hiç etkilenmemiş bunun yerine Fransız damak tadını almıştır. Yani Amerikalıların tatlı-tuzlu karışık damak tadını kendinize aykırı buluyor daha çok Fransız, Akdeniz yemek stilini seviyorsanız Quebec bu konuda midenizi oldukça hoş tutacak demektir. Quebec’in bu çok renkli yemek kültürü şimdiden sizi acıktırdıysa daha neyi bekliyorsunuz? Hemen Quebec uçak biletinizi alın ve seyahate başlayın! Quebec’ eğittiğinizde mutlaka tatmanızı istediğimiz lezzetler şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Quebec City'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Quebec City'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Giriş kısmında belirtildiği gibi Quebec’in güney kısımlarında nemli karasal iklim görülürken kuzeyinde ise kutup iklimi görülmektedir. İklim özelliklerinden de anlaşılacağı gibi kışın hava -10 derecenin altındadır. Yazın ise ortalama sıcaklık 15 derecedir. Nemli karasal iklimin görüldüğü alanlarda yani şehrin güneyinde sıcaklık farkları daha az olduğu için yerleşim için çok daha uygundur. Quebec’te yazlar oldukça kısa ve ılık geçmektedir. Buna karşın kışlar uzun sürmekte ve oldukça sert koşullar görülmektedir, soğuk ve yağışlı bir iklimi vardır. Kuzey Amerika’nın birçok bölgesinde olduğu gibi yaşam şartları zorludur iklimine bağlı olarak. Bu sebeplerden dolayı tahmin edilebileceği üzere Quebec’i, eyaletini ziyaret ve geziler için en uygun zamanlar yaz aylarıdır. Özellikle güzelliklerin kendini iyice gösterdiği aylar bu iş için uygundur: Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları. Yalnız dikkat çekmek isteriz ki bu aylarda doğası oldukça yeşil ve güzel olsa da hava şartları bazı akşamlar sizi zorlayacaktır. Özellikle Orta Kuşak’tan Kuzey Amerika’nın hırçın doğasına doğru yelken açtıysanız yanınıza birkaç kalın kıyafet almak isteyebilirsiniz. Yine de sadece akşamları böyle hissedeceksinizdir. Gün içinde Quebec’in yaz ayları oldukça nemli ve ılık geçmektedir. Quebec’e şu zamanda gitmeliyim dediğiniz zaman için gidiş dönüş Quebec uçak biletinizi en ucuza sitemizden alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Quebec City Hakkında

Quebec City Hakkında

Kuzey Amerika’nın en eski şehri olarak bilinen Quebec, Fransız kolonisi olarak 1608 yılında kurulmuştur. Ana dili Fransızca’dır. Kuzey Amerika’da yer alan Kanada’nın Quebec eyaletinin başkentidir. Quebec eyaleti Kanada’nın batısında bulunurken, Quebec eyaletin güneyinde bulunmaktadır. Şehir, Kuzey Amerika’da hâlâ surları olan tek şehirdir. Aynı zamanda bu şehir UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır (1985). Bu şehir uluslararası alanda Kış Karnavalı ve yapımı 1893 yılında tamamlanan (mimar: Bruce Price) Frontenac Şatosu olarak dilimize çevrilen Château Frontenac adlı görkemli otel ile adından söz ettirmektedir. Bu devasa ve oldukça güzel olan otel aynı zamanda çoğu kişilerce “şehrin silüeti” olarak adlandırılmaktadır. Fransız kültürü ve Amerikalıların kendine has kültürünün karma bir yapısını oluşturan bu kent hem doğasıyla hem de kültürel zenginliğiyle kendine adeta aşık etmektedir. Verilere göre şehrin nüfüsu (2005’te yapılan nüfus sayımına göre) 528,595 kişidir, aynı verilerin devamına göre ise Quebec’te metropoliten alanda 717,600 kişi yaşamaktadır. (Bunların hepsi 2005 nüfus sayımına göredir.) Quebec’in para birimi Amerikan dolarıdır. Quebec’in güneyinde nemli karasal iklim görülürken kuzeyinde kutup iklimi görülmektedir. Peki siz Quebec yolcusu olmak için daha ne bekliyorsunuz? Hemen sizde istediğiniz havayolu firmasından online uçak bileti alın, tatil hazırlıklarına başlayın!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Quebec City Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz