1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Moskova Uçak Bileti

Moskova Gezilecek Yerler

28 Ocak 2021 19:35
  1. Kızıl Meydan
  2. Kremlin Sarayı veya Moskova Kremlini
  3. Aziz Vasil Katedrali
  4. Lenin’in Mozolesi
  5. Devlet Tarih Müzesi

1. Kızıl Meydan

Kızıl Meydan, tarihte de ve halen de Moskova’nın kalbinin attığı yer olma özelliğini taşımaktadır. Tarihte; suçluların idam edildiği, önemli mitinglerin ve törenleri yapıldığı yer Kızıl Meydan olmuş. Şimdi de 400 metre uzunlukta ve 150 metre genişlikte olan bu büyük alan, şehrin en canlı ve en ihtişamlı bölgesi olma özelliğini taşıyor. Gezilecek yerlerin hemen yanında yer alan bu ihtişamlı Kızıl Meydan’ın bir yanından Aziz Vasil Katedrali, diğer yanından ise Lenin’in Mozolesi yükseliyor.

Kızıl Meydan

2. Kremlin Sarayı veya Moskova Kremlini

Kremlin Sarayı veya Moskova Kremlini, şehrin mimari yüzünü en iyi şekilde gösteren bir yapıdır. 15.yüzyılın sonlarında inşası başlanan bu büyük ve ihtişamlı saray, tarihte Rusya devlet başkanının kaldığı yer olmuş, üst düzey yöneticiler de burada ağırlanmış. Sadece büyük ve gösterişli saray tasarımıyla değil, sarayın dışındaki duvarlarıyla dahi dikkat çeken ve 1990 yılında Dünya Mirası listesine girmeye hak kazanan Kremlin Sarayı’nı Moskova’ya gittiğinizde mutlaka gezip görmelisiniz.

Kremlin Sarayı veya Moskova Kremlini

3. Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali, Moskova için hem mimari açıdan hem de manevi açıdan oldukça değerli olan bir yapıdır. Dışarıdan bakıldığında adeta bir masal ülkesi şatosu gibi görünen bu katedral, birçok rengi içerisinde barındıran on ayrı şapelden oluşuyor. Günümüzde ise Aziz Vasil Katedrali’nin içi müze olarak kullanılıyor. Hem müze kısmı sayesinde hem de dış tasarımının gösterişliliği sayesinde Aziz Vasil Katedrali’nin size iz bırakacağını şimdide söylemeliyiz.

Aziz Vasil Katedrali

4. Lenin’in Mozolesi

Lenin’in Mozolesi, Rus topraklarında hayat bulmuş olan Sovyetler Birliği’nin önemli siyasetçisi Vladimir İlyiç Lenin’in naaşının korunduğu yerdir. Anlamlı bir dış tasarıma sahip olan bu mozolenin dışında kırmızı ve siyah renkleri kullanılmış. Bunlardan kırmızı renk komünizmi ve siyah renk ise yası simgeliyor. Lenin dışında Sovyet döneminin diğer önemli isimlerinin mezarları da yine bu mozole içerisinde yer alıyor.

Lenin’in Mozolesi

5. Devlet Tarih Müzesi

Devlet Tarih Müzesi, sizi hem içindeki tarihi eserlere hem de dış tasarımı ile etkileyecek olan yerdir. Kırmızı bir şatoya benzeyen dış tasarımı olan tarih müzesinin içerisinde yaklaşık 4,5 milyon tarihi eser ziyaretçilerini bekliyor. Bu eserlerin tarihi ise Rusya topraklarındaki ilk insan döneminden bugüne kadar uzanıyor.

Devlet Tarih Müzesi

Moskova hakkında daha fazla şey keşfet!

Moskova'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Moskova'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Moskova Uçak Bileti