1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Lizbon Uçak Bileti

Lizbon Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Comercio Meydanı
  2. Pedro Meydanı
  3. Ulusal Sanat Müzesi
  4. Santa Justa Asansörü
  5. Jeronimos Manastırı
  6. Sintra

1. Comercio Meydanı

Comercio Meydanı, Lizbon’da gezip görmeniz gereken iki ünlü meydandan biridir. Comercio Meydanı, Tajo Nehri yakınında bulunmaktadır ve bu meydanda Dam Jose heykeli bulunmaktadır. Her an kalabalık olan bu yere Lizbon’un kalbinin attığı yer diyebiliriz.

Comercio Meydanı

2. Pedro Meydanı

Pedro Meydanı, Lizbon’da gezip görmeniz gereken iki ünlü meydandan bir diğeridir. Pedro Meydanı ismini, Brezilya imparatoru olan 1. Pedro’dan almıştır. Pedro Meydanı’nda 1. Pedro’nun heykeli bulunmaktadır. Aynı zamanda Ulusal Tiyatro binası da bu meydandadır.

Pedro Meydanı

3. Ulusal Sanat Müzesi

Ulusal Sanat Müzesi’ni Lizbon ziyaretinizde mutlaka gezmelisiniz. Portekiz’in tarihsel olarak gelişimini izleyebileceğiniz eserlerin bulunduğu Ulusal Sanat Müzesi aynı zamanda Avrupa’nın önde gelen müzeleri arasında yer almaktadır. Yalnızca eserlere değil Ulusal Sanat Müzesi’nin mimarisine de hayran kalacaksınız.

Ulusal Sanat Müzesi

4. Santa Justa Asansörü

Santa Justa Asansörü, adeta Lizbon’un simgesi haline gelmiştir. Lizbon, yokuşlu bir şehirdir bu nedenle şehrin asansör ve merdivenleri ünlüdür. En ünlü asansörü ise bu asansördür. 

Santa Justa Asansörü

5. Jeronimos Manastırı

Jeronimos Manastırı ise Rönesans Dönemi mimarisini yansıtan bir yapı olması özelliği ile Lizbon’da görülmesi gereken yerlerdendir. Aynı zamanda Jeronimos Manastırı, UNESCO tarafından Dünya mirası listesine alınmış bir yapıdır.

Jeronimos Manastırı

6. Sintra

Sintra da Lizbon’un simgesel yerlerindendir. Vatikan’dan daha büyük bahçesi bulunan bu yer, Lizbon’da temiz bir hava almak isterseniz ilk tercihiniz olmalı. Sintra bölgesinin bir diğer önemli özelliği ise tek kilise olan Fatima Kilisesi ve Pena Sarayı’nın bulunduğu yer olmasıdır.

Sintra

Daha Fazlasını Keşfet!

Lizbon Nerede Yenir

Lizbon Nerede Yenir

Lizbon uçak biletim hazır, peki ben Lizbon’a vardığımda nerede yemek yiyeceğim diye soranlar için aşağıdaki listeyi oluşturduk. İşte, sizin için seçtiğimiz Lizbon restoranları:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lizbon Otel Tavsiye

Lizbon Otel Tavsiye

Lizbon’da şehir merkezinde, konaklamak için birçok yer bulabilirsiniz. Alfama, Bairro Alto ve Chiado bölgeleri konaklamak için en çok tercih edilen bölgelerdendir. Size tavsiyemiz olan otellere göz atmadan önce, sadece iki dakikanızı ayırarak Lizbon uçak biletinizi sitemizden temin edebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz Lizbon otelleri ise şu şekilde:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lizbon'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Lizbon'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Lizbon, festivaller ve fuarlar bakımından oldukça aktif bir kenttir. Halkın yoğun katılım gösterdiği bu etkinlikler için sizin de önceden ayarlamalarınızı yapmanızı öneririz. Uçak biletinizi de Lizbon'daki festivallerin tarihlerine göre alabilirsiniz. Lizbon'un enerjisini hissetmek için katılabileceğiniz bazı festivaller şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lizbon’da Alışveriş - Ne Alınır?

Lizbon’da Alışveriş - Ne Alınır?

Lizbon’da alışveriş yapmak isterseniz Amoreiras Shooping Center’ı ziyaret edebilirsiniz. Sevdikleriniz için hediyelik eşya almak isterseniz Bairro Arte hediyelik eşya dükkanını ziyaret edebilirsiniz. Rua de Augusta’da da hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Lizbon’da ünlü olan Portekiz seramikleri ve Lizbon mücevherlerinden sevdikleriniz için alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lizbon Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Lizbon Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Lizbon gece hayatı oldukça canlı ve hareketlidir. Bar ve kulüplerin en yoğun olduğu, şehrin en canlı bölgesi Bairro Alto bölgesidir. 1980 ve 1990'lı yıllarda daha çok disko ve gece kulübü tarzında mekânların ağırlıkta olduğu Lizbon'da şu an daha modern mekânlar yer almaktadır. Canlı müzik yapılan music houselar ve DJ performansları ile sabaha kadar eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Farklı konseptlerde dekore edilmiş gece kulüpleri de oldukça ilgi çekicidir. Lizbon’da eğlenebileceğiniz mekan tavsiyelerimiz ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lizbon Ne Yenir?

Lizbon Ne Yenir?

Lizbon mutfağı oldukla gelişmiştir ve en çok tüketilenler deniz ürünleridir. Aklınıza gelebilecek envai çeşit deniz mahsullerini Lizbon'da bulabilirsiniz. Özellikle morina balığı, sardalya ve kabuklu deniz ürünlerinden tatmanızı öneririz. Morina balığı Portekiz'le özdeşleşmiş bir balıktır ve onlarca çeşit tarifle yapılmaktadır. Her gittiğiniz restoranda farklı bir morina balığı tarifiyle karşılaşabilir ve hepsini gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Bu yemeklerin yanında meşhur Portekiz şaraplarından içebilirsiniz. 

Portekiz'de fast food kültürü baskın değildir ancak hızlı hazırlanan Francesinha sandviçleri meşhurdur. Lizbon'da da bu sandviçlerden birçok noktada bulabilirsiniz. Dev bir sandviç olan Francesinha oldukça doyurucudur. Ayrıca Lizbon'da yemek fiyatlarının çok yüksek olmadığını da söyleyelim. Lizbon’a gittiğinizde mutlaka tatmanızı tavsiye ettiğimiz lezzetler ise şunlardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lizbon’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Lizbon’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Lizbon, her daim ılık havası olan bir şehirdir. Bu nedenle Lizbon’a istenilen her mevsim gidilebilir. Her dönem gidilebilmesine rağmen Lizbon’un turizm açısından aktif olduğu aylar Haziran ve Eylül aylarıdır. Lizbon’da turist sayısının az olduğu aylar ise Ekim ile Şubat ayıdır. Haziran ve Eylül aylarında denize girilebilecek derecede sıcak olmaktadır. Lizbon’da denize girmek isterseniz Haziran ve Eylül aylarında bu şehri ziyaret edebilirsiniz. Bu vakitlerin dışında da uçak biletinizi ne zamana alırsanız alın Lizbon kentinin hava durumu gezmeniz için ideal bir hava olacaktır. Sizlere tavsiyemiz uçak biletinizi almadan yaklaşık 35-40 gün önceden almanız. Ayrıca sitemiz üzerinden online olarak biletinizi hızlıca alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lizbon Hakkında

Lizbon Hakkında

Portekiz’in başkenti olan Lizbon, Avrupa Birliği’nin sınırları içerisinde bulunan en kalabalık 11. ülke olma özelliği taşımaktadır. Lizbon, İstanbul gibi iki yakası olan ve yedi tepeli bir şehirdir. Lizbon, Tejo Nehri’nin oluşturduğu halicin üzerine kurulmuştur. Şehir, Atlantik Okyanusu kıyısında bulunmaktadır. Atlantik Okyanusu’nun sağladığı okyanus etkisi şehrin tüm kıyı ve köşelerinde hatta insanların üzerinde hissedilmektedir. Lizbon, Avrupa’nın en batı noktası olma özelliğindedir. Avrupa’nın bittiği nokta Lizbon’dur. Portekiz’in Ericeria, Montijo ve Torres Vedras beldelerine komşu konumdadır. Merkez şehir olan Lizbon, doğa güzellikleri ile de göz kamaştıran bir şehirdir. Şehrin doğasına şahit olunabilecek pek çok doğa parkı bulunmaktadır. Eduardo Parkı ve Sintra - Cascais Doğa Parkı bunlardan bazılarıdır. Lizbon’un köklü bir tarihi de vardır. Şehrin tarihi Roma döneminden öncesine kadar dayanmaktadır. Lizbon isminin M. Ö. 1200’lerde yaşamış olan Fenikelilerden geldiği söylenmektedir. Lizbon adı Fenike dilinde güvenli liman demektir. Lizbon; Fenike, Roma ve daha sonra Endülüs Emevi Devleti hakimiyeti altına girmiştir. Portekiz’in en kalabalık şehri olma özelliğindeki Lizbon’un nüfusu ise 2016 yılı itibari ile 505 bine yaklaşmıştır. Lizbon ve yakınındaki ilçeler ile birlikte oluşturduğu Lizbon Metropoliten Alanı’nın nüfusu 2,8 milyona yakındır. Portekiz’de yaşayanların yaklaşık onda üçü burada yaşamaktadır. Lizbon’a Avrupa’nın Okyanusa Açılan Kapısı takma adı da verilmektedir. Batı Avrupa’nın en eski şehri olan Lizbon’un sembolü kuzgundur. Bunun sebebi St Vincent’in mezarının başında bir kuzgun sürüsünün orayı koruduğunun söylenmesidir. Lizbon aynı zamanda bir öğrenci şehridir 91 bine yakın öğrenci bu şehirde öğrenim görmektedir. 30 tane üniversitesi bulunan Lizbon kentindeki en eski üniversite 1911 yılında kurulan Universidade de Lisboa’dır. Lizbon Üniversitesi, Lizbon Yeni Üniversite ve Lizbon Teknik Üniversitesi en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır. Lizbon Portekiz ülkesinin en zengin şehirleri arasındadır. Refah düzeyi Avrupa Birliği ortalamasının üzerindedir. Hizmet sektörü Lizbon’da oldukça gelişmiş bir sektördür. Lizbon’da Portekiz’in resmi dili olan Portekizce ve bunun yanında turistik bir şehir olması nedeniyle İngilizce de konuşulmaktadır. Saat farkı olarak Türkiye Lizbon’dan 2 saat ileridir. Para birimi ise Eurodur. Güncel olarak 1 Euro 7. 22 Türk lirasına tekabül etmektedir. Bu kenti ziyaret etmek için daha fazla beklemenize gerek yok, hemen en uygun fiyatlarla sitemiz üzerinden online uçak biletinizi alarak planlarınızı hayata geçirin!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Lizbon Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz