1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. İzmir Uçak Bileti

İzmir Uçak Bileti

İzmir hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

13 Eylül 2020 Pazar
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

İzmir Hakkında

İzmir, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Ege Denizi kıyısında yer almaktadır. İzmir’in komşu şehirleri ise kuzey tarafından Balıkesir, doğu tarafından Manisa ve güney tarafından Aydın şehirleridir. Batı tarafında ise Ege Adaları yer almaktadır. Ve İzmir, İzmir Körfezi’nin çevresinde bulunmaktadır. İzmir, yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en büyük 23. ili olma özelliğindedir. Aynı zamanda bir liman kenti olan İzmir’de İzmir Limanı bulunmaktadır. İzmir Limanı, Türkiye’nin en büyük yedinci limanı olma özelliğindedir. Bu şehrin önemli bir özelliği ise İzmir sınırları içerisinde yer alan Efes bölgesinin Antik Çağ’da ünlü bir şehir olmasıdır. İzmir, tanrıça Artemis’in şehridir. İzmir’in ismi ise Homeros destanlarında yer alan Kıbrıs Kralı Kinyras’ın kızı olan Smyrna’dan gelmektedir. Şehrin asıl adı Smyrna’dır ve İzmir adı, smyrna kelimesinin halk arasındaki kullanılışıdır. İzmir ilçe bakımından zengindir, toplamda 30 tane ilçesi bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise Buca, Karabağlar ve Bornova ilçeleridir. İzmir’in toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 4 milyon 321 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusu ile İzmir Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olma özelliğindedir. Kent Türkiye’nin diğer şehirlerinden çok fazla göç alan bir şehirdir. İzmir birçok doğa güzelliğine de ev sahipliği yapmaktadır. İzmir Kuş Cenneti, Karagöl ve Homeros Vadisi bu doğal güzelliklerin başında yer alır. İzmir, tarihi olarak da önemli bir şehirdir. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda İzmir'deki ilk yerleşimlerin Tunç Çağı’nda olduğu bilinmektedir. İzmir pek çok uygarlığın egemenliği altına girmiş bir şehirdir. Uzun bir dönem boyunca Roma İmparatorluğu İzmir'e egemen olmuştur. İzmir’in Osmanlı Devleti egemenliği altına girişi ise 1422 yılında 2. Murad’ın şehri almasıyla olmuştur. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra ise İzmir Yunan ordusu tarafından işgal edilmiştir. 9 Eylül 1922 yılında ise İzmir Yunan işgalinden kurtulmuştur ve bu tarih İzmir için önemli bir tarih haline gelmiştir. İzmir Milli Mücadele döneminde de önemli bir şehir olmuş, İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, İzmir’de kurulmuştur. İzmir, 1984 yılında büyükşehir unvanını almıştır. İzmir'e Ege’nin İncisi takma adı verilmektedir. İzmir’de bulunan Efes bölgesine ise Güzel İzmir, Eski İzmir ve İyonya’nın İncisi takma isimleri verilmiştir. İzmir’de bulunan İzmir Saat Kulesi İzmir’in simgesi haline gelmiştir. İzmir aynı zamanda bir öğrenci şehridir, birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’de bulunan en eski üniversite ise 1955 yılında kurulmuş olan Ege Üniversitesi’dir. Daha sonra sırasıyla Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi kurulmuştur. İzmir gelişmiş bir şehirdir ve Aliağa Limanı ile İzmir Limanı bu şehrin önemli gelir kaynakları arasındadır.

İzmir'e gitmek için sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.


İzmir'deki Havalimanları Hakkında Bilgiler

İzmir ili ve çevresindeki bölgelere İzmir Adnan Menderes Havalimanı hizmet vermektedir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, İzmir’in Gaziemir ilçesinde Dokuz Eylül Mahallesi’nde yer almaktadır. Şehir merkezinin güneyinde yer alan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı 14 kilometredir. Havalimanının ismi, Türkiye’de başbakanlık yapmış olan Adnan Menderes’ten gelmektedir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın kuruluş tarihi 1987’dir. Yolcu trafiği oldukça yoğundur, yılda yaklaşık 13 milyon 400 bin kişi İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı ziyaret etmektedir. Yıllık gelen ve giden yolcu yoğunluğu bakımından Türkiye’deki havalimanları arasında beşinci sıradadır. Türk Hava Yolları, Pegasus ve SunExpress hava yolu firmalarının İzmir kentine sık uçuş seferi bulunmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için beş farklı vasıta mevcuttur:

Belediye otobüsü, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Belediye otobüslerinden 200, 202 ve 204 numaralı otobüsler havalimanından şehir merkezine ulaşımı sağlamaktadır. 200 numaralı otobüs hattı Mavi şehir semti yönüne, 202 numaralı otobüs hattı Alsancak semti Cumhuriyet Meydanı yönüne ve 204 numaralı otobüs hattı İzotaş yönüne gitmektedir. Otobüs ücreti ise güncel olarak 7,12 liradır.

Havaş servisleri ile de İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehrin birçok noktasına ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havaş otobüsleri, uçuşlara göre servis düzenlemektedir. Havaş otobüsleri; Alsancak, Karşıyaka Mavişehir, şehir merkezi, Çeşme, Alaçatı, Kuşadası, Söke, Manisa, Aydın, Nazilli ve Urla yönüne sefer düzenlemektedir. Bilet fiyatları ise seferinizin nereye olduğuna göre değişmektedir. Alsancak için havaş servisi ücreti 13 liradır ve yolculuğunuz trafiğe de bağlı olarak yaklaşık bir saat sürecektir.

Şehir merkezine ulaşım için metro vasıtasını da kullanabilirsiniz. İZBAN, Aliağa-Cumaovası arasında hizmet vermektedir. Aliağa’da başlayan ve Torbalı’da biten metro seferi için metro, havalimanının iç hatlar terminali önünden geçmektedir.  İzban bilet ücretleri ise tam bilet 3 lira, öğretmen 2,50 lira ve öğrenci 1,80 liradır.

Taksi ile de şehir merkezine ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Terminalin yolcu çıkışlarının önünde 24 saat hizmet veren taksiler bulabilirsiniz.

Kiralayacağınız araç vasıtası ile de şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama ofislerinden esnek fiyata aracınızı kiralayabilirsiniz.


Sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde uygun fiyata uçak biletinizi alabilirsiniz.

İzmir'e Nasıl Gidilir?

İzmir'e Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçuş bulunmaktadır. Adana, Konya, İstanbul, Antalya ve Kayseri şehirleri İzmir'e sıklıkla direkt uçuşu bulunan şehirlerdir. Pegasus, SunExpress ve Türk Hava Yolları İzmir'e sık sefer düzenleyen hava yollarıdır. Yurt dışındaki şehirlerden de İzmir'e direkt uçuş bulunmaktadır. Düsseldorf, Stuttgart, Viyana ve Münih gibi ünlü şehirlerden İzmir'e direkt uçuş mevcuttur. İzmir ile İstanbul arası uçakla 56 dakika sürmektedir. İzmir ile Antalya arası ise uçakla 58 dakika sürmektedir.

İzmir'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

İzmir’de Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Buna göre İzmir’de yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. İzmir’de dondurucu soğuklar genellikle görülmemektedir. En soğuk ay ocak ayıdır ve ocak ayındaki ortalama en düşük sıcaklık 5 derecedir. İzmir kış aylarında oldukça yağışlıdır. En sıcak olduğu ay ise ağustos ayıdır. Ağustos ayında sıcaklık 43 dereceye kadar çıkabilmektedir. İzmir’i gezmek için en ideal aylar yaz aylarıdır bu aylarda hem yağış azdır hem de İzmir’de denize girebilir ve renkli doğasına şahit olabilirsiniz.


İzmir'de Yemek - Ne Yenilir Ne İçilir?

İzmir lezzetli Ege mutfağına ev sahipliği yapmaktadır. Sebze yemekleriyle ve balık sofralarıyla adından çokça söz ettirmektedir. İzmir'e özgü pek çok lezzet bulunmaktadır:

Bunların dışında İzmir'de Şevketi Bostan, Kuşkonmaz Kavurması ve Kirde Kebabı’nı tadabilirsiniz. İzmir ziyaretinizde Yengeç Restaurant ve Tarihi Asansör Restaurant’ı tercih edebilirsiniz.


Tümünü Göster

İzmir'de Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Bunların dışında İzmir'de Şevketi Bostan, Kuşkonmaz Kavurması ve Kirde Kebabı’nı tadabilirsiniz. İzmir ziyaretinizde Yengeç Restaurant ve Tarihi Asansör Restaurant’ı tercih edebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz diğer restoranlar şu şekilde:


İzmir’e gitmek, lezzetlerinin tadına bakmak için sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.


Tümünü Göster

İzmir'de Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

İzmir pek çok doğal ve kültürel zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’de gezi listenize ekleyebileceğiniz başlıca yerler ise şuralardır:

İzmir, aynı zamanda plajları ile de dikkat çeken bir şehirdir. İzmir’e gittiğinizde Foça Plajı, Ekmeksiz Plajı ve Ilıca Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz.

İzmir’i sitemizden ucuza uçak biletinizi online olarak alarak ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretinizde Alsancak Sevgi Yolu ve İzmir Kordon Boyu’nda yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz.

Tümünü Göster

İzmir'de Gece Hayatı - Bar - Eğlence

İzmir gece hayatı konusunda size birçok seçenek sunan bir şehirdir. Şehrin neredeyse her bölgesinde canlı bir gece hayatı vardır. Ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yerler ise Alaçatı, Kordon Boyu ve Alsancak semtleridir.

İzmir ziyaretinizde Bios Bar’ı, Endülüs Meyhane ve Cadde Pub’a da uğrayabilirsiniz. Sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde uçak biletinizi alabilir, İzmir'i ziyaret edebilirsiniz.

Tümünü Göster

İzmir'de Alışveriş - Ne Alınır?

İzmir'de alışveriş yapmak isterseniz Forum Bornova, Agora AVM ve Kemer Plaza Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Sevdikleriniz için hediyelik eşya almak isterseniz Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Sevdikleriniz için İzmir'e özgü Bergama halılarından, Menemen testilerinden ve Ödenmiş iğne oyalarından alabilirsiniz. Online olarak kolayca ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

İzmir'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

İzmir pek çok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsim festivallerle dolu bu kentte neler mi var? İşte festivaller!

Tümünü Göster

İzmir'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

İzmir için Gavur İzmir adı takılmaktadır. İzmir şehrinin yerlileri bu lakaptan hoşlanmazlar. Bu lakabın şimdilerde İzmir için Müslüman olmayan şeklinde kullanıldığı düşünülse de bu yanlıştır Gavur İzmir deyimi çok eski tarihlere dayanır. İzmir’in, Hıristiyanların elinde bulunduğu dönemde Gavur İzmir deyimi sahil İzmir’i anlamındadır.

İzmir'de Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

İzmir bir turizm şehri olduğu için konaklamak için pek çok yer mevcuttur. Şehir merkezinde, Konak, Gaziemir ve Alsancak’ta pek çok otel bulabilirsiniz.

Kalabileceğiniz bir çok otel bulunan İzmir’e sitemizden online uçak biletinizi oldukça ucuza alabilirsiniz.

Tümünü Göster
Valencia