1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Şehir Genel Bilgiler
  4. İzmir Uçak Bileti

İzmir Hakkında

04 Aralık 2021 18:19

İzmir, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Ege Denizi kıyısında yer almaktadır. İzmir’in komşu şehirleri ise kuzey tarafından Balıkesir, doğu tarafından Manisa ve güney tarafından Aydın şehirleridir. Batı tarafında ise Ege Adaları yer almaktadır. Ve İzmir, İzmir Körfezi’nin çevresinde bulunmaktadır. İzmir, yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en büyük 23. ili olma özelliğindedir. Aynı zamanda bir liman kenti olan İzmir’de İzmir Limanı bulunmaktadır. İzmir Limanı, Türkiye’nin en büyük yedinci limanı olma özelliğindedir. Bu şehrin önemli bir özelliği ise İzmir sınırları içerisinde yer alan Efes bölgesinin Antik Çağ’da ünlü bir şehir olmasıdır. İzmir, tanrıça Artemis’in şehridir. İzmir’in ismi ise Homeros destanlarında yer alan Kıbrıs Kralı Kinyras’ın kızı olan Smyrna’dan gelmektedir. Şehrin asıl adı Smyrna’dır ve İzmir adı, smyrna kelimesinin halk arasındaki kullanılışıdır. İzmir ilçe bakımından zengindir, toplamda 30 tane ilçesi bulunmaktadır. En kalabalık ilçeleri ise Buca, Karabağlar ve Bornova ilçeleridir. İzmir’in toplam nüfusu ise 2019 yılı itibari ile 4 milyon 321 bine yaklaşmıştır. Bu nüfusu ile İzmir Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri olma özelliğindedir. Kent Türkiye’nin diğer şehirlerinden çok fazla göç alan bir şehirdir. İzmir birçok doğa güzelliğine de ev sahipliği yapmaktadır. İzmir Kuş Cenneti, Karagöl ve Homeros Vadisi bu doğal güzelliklerin başında yer alır. İzmir, tarihi olarak da önemli bir şehirdir. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda İzmir'deki ilk yerleşimlerin Tunç Çağı’nda olduğu bilinmektedir. İzmir pek çok uygarlığın egemenliği altına girmiş bir şehirdir. Uzun bir dönem boyunca Roma İmparatorluğu İzmir'e egemen olmuştur. İzmir’in Osmanlı Devleti egemenliği altına girişi ise 1422 yılında 2. Murad’ın şehri almasıyla olmuştur. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra ise İzmir Yunan ordusu tarafından işgal edilmiştir. 9 Eylül 1922 yılında ise İzmir Yunan işgalinden kurtulmuştur ve bu tarih İzmir için önemli bir tarih haline gelmiştir. İzmir Milli Mücadele döneminde de önemli bir şehir olmuş, İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, İzmir’de kurulmuştur. İzmir, 1984 yılında büyükşehir unvanını almıştır. İzmir'e Ege’nin İncisi takma adı verilmektedir. İzmir’de bulunan Efes bölgesine ise Güzel İzmir, Eski İzmir ve İyonya’nın İncisi takma isimleri verilmiştir. İzmir’de bulunan İzmir Saat Kulesi İzmir’in simgesi haline gelmiştir. İzmir aynı zamanda bir öğrenci şehridir, birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’de bulunan en eski üniversite ise 1955 yılında kurulmuş olan Ege Üniversitesi’dir. Daha sonra sırasıyla Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi kurulmuştur. İzmir gelişmiş bir şehirdir ve Aliağa Limanı ile İzmir Limanı bu şehrin önemli gelir kaynakları arasındadır.

İzmir'e gitmek için sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.


Daha Fazlasını Keşfet

İzmir Nerede Yenir

İzmir Nerede Yenir

Bunların dışında İzmir'de Şevketi Bostan, Kuşkonmaz Kavurması ve Kirde Kebabı’nı tadabilirsiniz. İzmir ziyaretinizde Yengeç Restaurant ve Tarihi Asansör Restaurant’ı tercih edebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz diğer restoranlar şu şekilde:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İzmir Otel Tavsiye

İzmir Otel Tavsiye

İzmir bir turizm şehri olduğu için konaklamak için pek çok yer mevcuttur. Şehir merkezinde, Konak, Gaziemir ve Alsancak’ta pek çok otel bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İzmir'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

İzmir'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

İzmir pek çok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsim festivallerle dolu bu kentte neler mi var? İşte festivaller!

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İzmir'de Alışveriş - Ne Alınır?

İzmir'de Alışveriş - Ne Alınır?

İzmir'de alışveriş yapmak isterseniz Forum Bornova, Agora AVM ve Kemer Plaza Alışveriş Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Sevdikleriniz için hediyelik eşya almak isterseniz Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Sevdikleriniz için İzmir'e özgü Bergama halılarından, Menemen testilerinden ve Ödenmiş iğne oyalarından alabilirsiniz. Online olarak kolayca ucuza uçak biletinizi alabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İzmir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

İzmir Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

İzmir gece hayatı konusunda size birçok seçenek sunan bir şehirdir. Şehrin neredeyse her bölgesinde canlı bir gece hayatı vardır. Ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yerler ise Alaçatı, Kordon Boyu ve Alsancak semtleridir.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir pek çok doğal ve kültürel zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’de gezi listenize ekleyebileceğiniz başlıca yerler ise şuralardır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İzmir Ne Yenir?

İzmir Ne Yenir?

İzmir lezzetli Ege mutfağına ev sahipliği yapmaktadır. Sebze yemekleriyle ve balık sofralarıyla adından çokça söz ettirmektedir. İzmir'e özgü pek çok lezzet bulunmaktadır:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İzmir'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

İzmir'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

İzmir’de Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Buna göre İzmir’de yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. İzmir’de dondurucu soğuklar genellikle görülmemektedir. En soğuk ay ocak ayıdır ve ocak ayındaki ortalama en düşük sıcaklık 5 derecedir. İzmir kış aylarında oldukça yağışlıdır. En sıcak olduğu ay ise ağustos ayıdır. Ağustos ayında sıcaklık 43 dereceye kadar çıkabilmektedir. İzmir’i gezmek için en ideal aylar yaz aylarıdır bu aylarda hem yağış azdır hem de İzmir’de denize girebilir ve renkli doğasına şahit olabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
İzmir Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz