1. Anasayfa
 2. Keşfet
 3. Hakkari Uçak Bileti

Hakkari Uçak Bileti

Hakkari hakkında harika bir gezi rehberi hazırladık!

15 Eylül 2020 Salı
 1. Genel Bilgiler / Hakkında
 2. Havalimanları
 3. Nasıl gidilir?
 4. Ne zaman gidilir?
 5. Ne yenilir, ne içilir?
 6. Ünlü restoranlar
 7. Gezilecek yerler
 8. Eğlence / Gece hayatı
 9. Alışveriş
 10. Festival / Önemli günler
 11. Önemli bilgiler / Püf noktalar
 12. Konaklama

Hakkari Hakkında

Hakkari, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehrimizdir. Irak ve İran ülkelerine komşudur ve iki ülkeye komşu konumda olması dolayısıyla oldukça önemli bir şehrimizdir. Hakkari, yüz ölçümü bakımından ise Türkiye’nin en büyük 47. şehri olma özelliğindedir. Hakkari’nin ismi Hakkar kabilesinden gelmektedir. Hakkari şehri, Hakkarlar’ın şehri ve Hakkariye olarak da anılmaktadır. Hakkari’nin toplamda 5 ilçesi bulunmaktadır. Hakkari’nin toplam nüfusu ise güncel olarak 281 bine yaklaşmıştır. Hakkari birçok doğa güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Cennet Cehennem Vadisi, Peri Bacaları ve Seyithan Gölü bu doğa güzelliklerinin başında yer almaktadır. Hakkari, tarihte de önemli bir şehir olmuş, özellikle jeopolitik konumu nedeniyle birçok medeniyetin uğradığı bir şehir olmuştur. Sırası ile Hurriler, Urartular, Persler, Araplar ve Selçuklular Hakkari’ye egemen olmuşlardır. Önemli tarihi miraslarla dolu Hakkari’ye gitmek için uçak biletinizi sitemizden temin edebilirsiniz. 1536 yılında ise Hakkari, Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra ise İngilizler ve Ruslar Hakkari’yi işgal etmişlerdir. 1918 yılında ise Hakkari işgalden kurtuldu ve 1936 yılında il oldu. Hakkari’ye şehrin yerlileri tarafından Çölemerik adı da verilmektedir. Hakkari’nin şehir simgesi ise ters laledir. Hakkari’de eğitim olanakları da gelişmiş, 2008 yılında Hakkari Üniversitesi kurulmuştur. Önemli bir jeopolitik konumda bulunan Hakkari’ye hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız online ortamdan Hakkari uçak biletinizi temin edebilirsiniz.

Hakkari'deki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Hakkari’ye ve çevresindeki bölgelere Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı hizmet vermektedir.

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı, 2015 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Açıldığı yıl kapatılıp bir yıl sonra tekrar açılan havalimanı şu anda sivil havalimanı olarak hizmet vermektedir. Yolcu trafiği diğer havalimanlarına göre yoğun değildir. Sadece 2017 yılında toplamda 155 bin kişi Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’nı ziyaret etmiştir. Yüksekova ilçesine bağlı Çimenli Mahallesi üzerinde yer alan bu havalimanı, Hakkari şehir merkezine 78 kilometre mesafede yer almaktadır. Yüksekova ilçesinin merkezine ise 5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için iki vasıta mevcuttur:

Minibüs ile Hakkari Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Hakkari Yüksekova Havalimanı’na uçuşların olduğu günlerde minibüsler şehir merkezine hizmet vermektedir.

Taksi ile de Hakkari şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Hakkari Havalimanı’na uçuşun olduğu günlerde taksiler hizmet vermektedir. Taksi ile yolculuğunuz ortalama 1 saat 10 dakika sürecektir.

Hakkari'ye Nasıl Gidilir?

Hakkari Yüksekova Havalimanı’na İstanbul ve Ankara şehirlerinden direkt uçuş bulunmaktadır. Diğer şehirlerden ise bir veya iki aktarma yaparak Hakkari’ye ulaşabilirsiniz. Yurt dışından ise bir veya iki aktarma yaparak Hakkari’ye ulaşabilirsiniz. Hakkari’ye sık uçuşu olan hava yolları ise Anadolu Jet ve Türk Hava Yolları’dır. İstanbul ile Hakkari arası uçuş süresi ortalama 2 saat 20 dakika sürmektedir. Ankara ile Hakkari arası uçuş süresi ise ortalama 1 saat 40 dakika sürmektedir. Hakkari’ye gitmek için ucuza uçak bileti arıyorsanız, sitemizde her dönemde geçerli ucuza uçak biletleri bulmak mümkün!

Hakkari'ye Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Hakkari’de sert karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Yaz ayları Hakkari’de oldukça sıcaktır. Kış ayarı ise dondurucu soğuklarla geçer ve yağışlıdır. Yağışlar ise yaz ayları dışında sıklıkla görülmektedir. Kış aylarında en soğuk ay ocak ayıdır ve bu ayda sıcaklık -24 dereceye kadar düşmektedir. Yaz aylarında ise en sıcak ay temmuz ayıdır, bu ayda sıcaklık 39 dereceye kadar çıkmaktadır. Hakkari’ye gitmek için en ideal zamanlar yaz aylarıdır. Yaz aylarında hem yağış azdır hem de Hakkari’nin gezilecek yerleri bu mevsimde daha canlıdır. Dönem farkı gözetmeksizin istediğiniz zaman sitemizden online ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.

Hakkari'de Yemek - Ne Yenilir Ne İçilir?

Hakkari, konumu nedeniyle farklı kültürlerin yemeklerini bünyesinde barındıran bir mutfağa sahiptir. Hakkari’ye gittiğinizde tadabileceğiniz ünlü Hakkari yemekleri ise şunlardır:

Tümünü Göster

Hakkari'de Ünlü Restoranlar - Hangi Restoranlara Gidilir?

Bunların dışında Hakkari’de keledoş, kepaye ve doleme lezzetlerinin de tadına bakabilirsiniz. Hakkari’de yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz Hakkari’nin ünlü restoranları ise şunlardır:

Hakkari yemeklerini canınız çektiyse iştahınızı kaybetmeden hızlı bir şekilde Hakkari uçak biletinizi sitemizden alabilirsiniz.

Tümünü Göster

Hakkari'de Gezilecek Yerler - Ne Yapılır? - Önemli Yerler

Hakkari, gezilecek yerleri diğer şehirlere göre biraz daha azdır. Hakkari’ye gittiğinizde gezebileceğiniz yerler ise şöyledir:

Doğu Anadolu Bölgesi’nin incilerinden Hakkari şehrini gezmek için online olarak uçak biletinizi alarak Hakkari’ye ulaşabilirsiniz.

Tümünü Göster

Hakkari'de Gece Hayatı - Bar - Eğlence

Hakkari gece hayatı, diğer şehirlere göre canlı değildir. Şehrin nüfusunun az olmasının bunda etkisi büyüktür. Hakkari’de eğlenebileceğiniz bazı mekanlar ise şunlardır:

Tümünü Göster

Hakkari'de Alışveriş - Ne Alınır?

Hakkari’de alışveriş yapmak istiyorsanız Migmar ve Çarşı alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Hakkari’den sevdikleriniz için otlu peynir ve yün çorap alabilirsiniz.

Hakkari'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Hakkari iklimin soğuk olması dolayısıyla festivalleri çok hareketlidir. Özellikle de kar festivalleri çok keyifli geçmektedir.

Tümünü Göster

Hakkari'de Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Hakkari uzun yıllardır terörle mücadele eden şehirlerimizin başında yer almaktadır. Hakkari’nin havalimanı dahi çatışmada zarar görmemesi için kalın duvarlarla inşa edilmiştir. Hakkari’ye gittiğinizde sık sık silah seslerini duyabilirsiniz ve devamlı sokaklardan geçen askerleri görebilirsiniz. Endişe etmenize gerek yoktur. Ayrıca uçak bileti gibi rezervasyona dayalı işlemlerinizde erken yapmanız, tatilinizi ucuza getirir.

Hakkari'de Nerede Kalınır? - Konaklanması Tavsiye Edilen Bölgeler

Hakkari’de çok fazla konaklama seçeneği bulunmamaktadır. Kalabileceğiniz bazı oteller ise şunlardır:

Hakkari uçak biletinizi almak için vaktinizi harcamanıza gerek yok, online olarak hızlı şekilde uçak biletinizi alabilirsiniz.

Tümünü Göster
Valencia