1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Göteborg Uçak Bileti

Goteborg Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:20
  1. Liseberg Eğlence Parkı
  2. Göteborg Botanik Bahçesi
  3. Göteborg Operası
  4. Göteborg Sanat Müzesi

1. Liseberg Eğlence Parkı

Liseberg Eğlence Parkı, İskandinavya’nın en büyük eğlence parklarından birisidir. Eğer eğlenmek istiyorsanız buraya uğramanız mutlaka öneririz. Gencinden yaşlısına, herkese hitap eden bu parktan eğlenmeden çıkan yok denecek kadar az.

Liseberg Eğlence Parkı

2. Göteborg Botanik Bahçesi

Göteborg Botanik Bahçesi, 1923 yılında açılmış olan bu botanik park ise İsveç’in en büyük parklarından. Yaklaşık 170 hektarlık alanıyla ziyaretçilerine geniş alanlar, yaklaşık 10 binden fazla farklı türden bitkiyi gezip görebilecekleri bir ortam sunuyor.

Göteborg Botanik Bahçesi

3. Göteborg Operası

Göteborg Operası, opera severleri ilgilendirecek bir yer gibi dursa da mimarisiyle bile büyüleyen bir yer aslında. Gittiğinizde göreceğiniz gibi eşsiz ve güzel olan sadece operadaki etkinlikler değil, binanın mimarisi de bir o kadar güzel.

Göteborg Operası

4. Göteborg Sanat Müzesi

Göteborg Sanat Müzesi’ni müze ve sanatseverler için de ayrıca tavsiye etmekteyiz. Burada onlarca ama her biri eşsiz sanat eserlerini inceleyebilir, vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Biz gezeceğiniz yerleri anlatırken, sizler uçak biletlerinizi alın, erken rezervasyon gibi fırsatları kaçırmayın.

Göteborg Sanat Müzesi

Daha Fazlasını Keşfet!

Goteborg Nerede Yenir

Goteborg Nerede Yenir

Göteborg’da dünya çapında ünlü restoranlar da mevcut. Meşhur İsveç köftesi, bezelye çorbası, ringa balığı turşusu gibi birbirinden enfes lezzetleri tadabileceğiniz mekanları listeledik. Göteborg'da hangi restoranlara gidilir, sorusunun yanıtını sizin için araştırdık.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Goteborg Otel Tavsiye

Goteborg Otel Tavsiye

Göteborg’da kalabileceğiniz sayısız otel mevcuttur. Burada kimi oteller ev rahatlığındayken kimi oteller size bu hissi uyandırmayabiliriz. Elbette bu durum otele ödediğiniz para miktarıyla doğru orantılıdır. Ancak sizler için en ideal otelleri araştırıyoruz. Hangisinin daha iyi olabileceği konusunda bir fikir oluşturmak gerekirse şöyle sıralayabiliriz;

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Göteborg'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Göteborg'da Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Sanat, bilim ve sporun değer gördüğü bu kentte bu alanlarla ilgili festivaller de düzenlenir. Festivallere halk yoğun ilgi gösterir. Göteborg ziyaretinizde katılmanızı tavsiye ettiğimiz etkinlikler şöyle:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Göteborg'da Alışveriş - Ne Alınır?

Göteborg'da Alışveriş - Ne Alınır?

Göteborg'da alışveriş için birçok yer bulunmaktadır. Fazlaca alternatife sahip olan Göteborg'da fiyatlar Türkiye'ye göre biraz pahalıdır. Ancak buna rağmen Göteborg'da alışveriş yapmadan dönmek istemeyeceğinizi düşünüyoruz. 

Burada büyük alışveriş merkezlerinden küçük butik dükkanlara kadar pek çok seçenek bulunur. İskandinavya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Norstan da bu şehirde inşa edilmiştir. Norstan'ı gezebilir veya Vallgatan ile Magasinsgatan sokaklarındaki mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Göteborg'da kıyafet alabileceğiniz gibi mobilya ve dekorasyon ürünleri satın alabileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Şehir bu anlamda ön plana çıkmıştır. 

Haga’da antikacılar ve ikinci el eşyalar satan dükkanlar vardır. Buradan, dönüşte hediyelik olarak götürebileceğiniz çeşitli eşyalar bulabilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Goteborg Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Goteborg Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Göteborg'da gece hayatı biraz durgundur ancak yine de hareketli olan birkaç mekan vardır. Masanızda oturup içkinizi yudumlayarak oturabileceğiniz mekanlar veya sabaha kadar durmadan dans edebileceğiniz mekanlar vardır. Göteborg'da gece dışarı çıkmak isterseniz size tavsiyemiz olan mekanlar şunlar:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Goteborg Ne Yenir?

Goteborg Ne Yenir?

İsveç denince akla ilk gelen yemek şüphesiz ki İsveç köftesi. Göteborg'da da oldukça meşhur olan bu lezzetin yanında birçok başka yöresel yemek de var. İskandinav ülkelerinin hepsinde olduğu gibi burada da deniz ürünleri sıklıkla tüketilir. Balık, karides, midye gibi denizden çıkarılan birçok ürün, Göteborg mutfağında da kendine yer bulmuş durumda. Sadece ana yemeklerde değil yemeğin yanına turşu olarak bile balık kullanılıyor. Ringa balığı turşusu burada en meşhur yiyeceklerden bir tanesi. Göteborg'da sadece İsveç köftesi değil, kıymadan yapılan başka köfteler de meşhur. Yani et tüketiminin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Aslında bu yönüyle Türk mutfağına az da olsa benziyor. Çünkü köfte ve püre favori yiyecekleri arasında bulunuyor. Özellikle kırsal kesimde tercih edilen bu menüyü yine Göteborg merkezindeki restoranlarda da bulabilirsiniz.

Göteborg'da çorba önerisi olarak bezelye çorbasını söyleyebiliriz. Türkiye'de pek sık yapılmayan bu çorba Göteborg'da tercih edilen bir öğündür. Besleyici ve doyurucu bir bezelye çorbası hem seyahatinize farklı bir deneyim katacak hem de günü tok geçirmenizi sağlayacaktır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Göteborg’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Göteborg’a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Göteborg’a okyanusal iklim hakimdir. Okyanus ikliminde kışlar ne çok soğuktur ne de sıcaktır. Yazlar da aynı şekilde ne çok sıcaktır ne de soğuktur. Yağışın en çok görüldüğü mevsim genellikle sonbahardır. Yazları da yağış almakta olan bu iklim tipinde akarsular için rejim kısmen de olsa düzenlidir. Göteborg’da da hava sıcaklıkları temmuz gibi aylarda 30 derecelere de yaklaşsa da yazları sıcaklık ortalaması 23-24 derece olmaktadır. Ocak ayında zaman zaman termometreler -10 dereceyi görse de kış sıcaklığının ortalaması genellikle -1 derecelerdedir. Seyahatiniz için uçak biletinizi yaz ayları için alabilirsiniz, ayrıca doğanın canlanmasına şahit olmak için ilkbaharın sonlarında da gelebilirsiniz elbette.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Göteborg Hakkında

Göteborg Hakkında

Göteborg, Kuzey Avrupa’daki Danimarka, İsveç ve Norveç’ten oluşan İskandinavya’nın en büyük 4. Şehri aynı zamanda sınırları içinde bulunduğu İsveç’in ise 2. En büyük şehridir. Göteborg’un merkezindeki yaklaşık nüfusu 600 bin kadardır. Sınırları içerisinde kalmış olan civar yerleşim yerleriyle bu nüfus 1 milyonu bulabilmektedir. Ayrıca kentin nüfusu konusunda 2005 yıllarında bir araştırma yapılmış ve şehirde 100 bin kadar göçmen tespit edilmiştir. Göteborg’da Göteborg Üniversitesi ve Chalmers Teknik Üniversitesi adında iki üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde toplamda 60 bin kadar öğrenci öğrenim görmektedir. Sadece bu yönüyle İskandinavya Ülkeleri arasında içerisinde en çok öğrenci bulunduran şehirdir. Eğer öğrenciyseniz sizin de burada okuma fırsatınız olabilmektedir. Hemen online uçak biletinizi alarak planlarınızı yapmaya başlayın! Unutmayın ki Göteborg’da kullanılan para İsveç Kronu’dur.

Göteborg’da birçok spor dalı aktif olarak faaliyettedir. Ancak iklimi de dolayısıyla kış sporlarında benzersiz bir gelişme kat etmiştir. Hatta 2008 yılında Göteborg kentinde yapılmış olan Dünya Artistik Patinaj Şampiyonası’nda da bu gelişmeleri tüm dünyaya göstermiştir. 

Göteborg’un dünya üzerindeki konumu dolayısıyla ekonomisi de uluslararası liman ticarinde gelişme göstermiştir. İskandinavya’nın en büyük limanlarına sahip olması da bu gelişmeleri doğrular niteliktedir. Göteborg’un ulaşımı da bir o kadar gelişmiştir. Avrupa’daki benzerlerinden en uzunu olan 150 kilometre uzunluğundaki tramvay hatları, şehrin ulaşım konusunda ne kadar ileriye gittiklerinin bir göstergesi niteliğinde.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Göteborg Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz