1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Ne Yenir?
  4. Bingöl Uçak Bileti

Bingöl Ne Yenir?

28 Ocak 2021 19:34
  1. Tutmaç çorbası
  2. Löl
  3. Kaburga Dolması
  4. Gömme
  5. Kadayıf Tatlısı

1. Tutmaç çorbası

Tutmaç çorbası, Bingöl’ün ünlü çorbasıdır. Tutmaç çorbasının ana malzemeleri ise erişte, kavurma ve mercimektir. Piştikten sonra üzerine tereyağı da eklenen bu çorbayı Bingöl’e gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

Tutmaç çorbası

2. Löl

Löl, Bingöl’e özgü bir tür börektir. Bingöl mutfaklarında sıklıkla yapılan löl böreğinin çökelekli, kavurmalı ve peynirli seçenekleri bulunmaktadır. Bingöl’e gittiğinizde löl böreğini mutlaka tatmalısınız.

Löl

3. Kaburga Dolması

Kaburga Dolması ise Bingöl’de tercih edebileceğiniz bir tür ana yemektir. Kuzu kaburgasına pirinç ve çeşitli malzemelerden oluşmuş harç konularak hazırlanan kaburga dolmasını Bingöl’e gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

Kaburga Dolması

4. Gömme

Gömme ise killi ocakta veya saçta pişen hamur ile hazırlanmaktadır. Hamurun yanında ayran, sarımsak ve tereyağı da konulan Bingöl’e özgü bu yemeği mutlaka tatmalısınız.

Gömme

5. Kadayıf Tatlısı

Kadayıf tatlısı, her yörede yapılan bir tatlı olsa da Bingöl’de daha bu yöreye özgü yöntemlerle yapılan bir tatlıdır. Kadayıf tatlısı, tel kadayıf ve ceviz ile hazırlanıyor. Bingöl’de özellikle bayramlarda kadayıf tatlısı yapılıp misafirlere servis ediliyor.

Kadayıf Tatlısı

Bingöl hakkında daha fazla şey keşfet!

Bingöl'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Bingöl'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Bingöl Gezilecek Yerler

Bingöl Gezilecek Yerler

Bingöl, gezilip görülmesi gereken değerli kentlerimizden biridir. Bingöl’de görmeniz gereken başlıca yerler ise şuralardır:

berilaslaner
28 Ocak 2021 Perşembe
Bingöl Uçak Bileti